N°. 1532. Donderdag 17 April. A". 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verscliflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor ben Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentitn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTlEN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bubo op Tzxki. PERSONEELE BELASTING. De BURGEMEESTER van Texel maakt be kend, dat heden door hem is afgekondigd en aan den Heer Rijks-Ontvanger ter invordering is uitgereikt het kohier der personeele belasting over het dienstjaar 1902 Nos. 1, 2 en 3, en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is, zijn aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Texel, 15 April 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 16 April 1902. Volgens achterstaande annonce zal Vrijdag avond in het lokaal „de Vergulde Kikkert" eene vergadering gehouden worden ter voor bereiding van een pro Boer meeting. Thans nu de oorlog nog maar steeds wordt voort gezet en het, ofschooD de vredesonderhande lingen nog aan den gang zijn, nog niet is in te zien, dat die een gnnstig resultaat zullen hebben, is het zeker niet ongewenscht nog iets te doen voor de talrijke slachtoffers van den oorlog, nog iets by te dragen tot leni ging van het lijden der ongelukkige vrouwen en kinderen opgesloten in de vrouwenkampen. Elders werden reeds meetings op touw gezet en gehouden, die goede resultaten had den. Laat nu ook Texel toon en nog iets te kunnen doen voor die verdrukten, door ook alhier zoo'n meeting te doen slagen. Een goede opkomst op de vergadering op Vrij dag a.s. ter voorbereiding is ten zeerste ge- wenscht. Niemand, die iets voor onze stamverwanten in Zuid-Afrika gevoelt, verzuime dus deze vergadering bij te wonen. - Gisteren hielden de leden van 't Nut alhier de gewone voorjaarsvergadering. De opkomst der leden was weder, als bij der gelijke vergaderingen, zeer gering. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige 5 vergaderingen voorge lezen en ongewijzigd goedgekeurd. Hierna deelt de voorz. mede, dat de heer Thjjssen, die alhier zou optreden, had gemeld door ongesteldheid daarin verhinderd te zijn, doch beloofd had een volgend jaar, als zijn gezondheidstoestand zulks toeliet, alhier te zullen optreden. Het was toen al te laat in den tijd en bovendien waren de financiën wat schraal om nog een andere spreker te krijgen. Tot afgevaardigde voor de algemeene ver gadering werd gekozen de heer C. A. de Braai, die zulks voorloopig aannam. Aangezien de punten van behandeling niet van dien aard waren, dat bespreking beslist noodig werd geoordeeld, werd den afgevaar digde opgedragen in deze maar te handelen naar goedvinden. Door den heer J. Dekker, die als penning meester der Algem. Bewaarschool aanwezig was (alle commissarissen waren uitgenoodigd doch alleen de heer D. was aanwezig) werd rekening en verantwoording gedaan van zijn gehouden beheer, waaruit bleek, dat de ont vangsten hadden bedragen totaal f 665,14», waaronder aan gewone bijdragen f 202, netto opbrengst voorstelling op 2n Kerstdag f 137,59 en schoolgelden f 147,26, Het totaal der uitgaven bedroeg f 662,92, waaronder yoor salaris directrice en helpsters f 408,60. Batig saldo alzoo f 2,22. De rekeniDg met de bescheiden worden met elkander vergeleken en in orde bevonden door de heeren Aug. Keüser en S. Keyser Pz., zoodat de rekening werd goedgekeurd en den penningmeester dank werd gebracht voor zijn gehouden beheer. De begrooting daarna voorgelezen werd eveneens ongewijzigd goedgekeurd en had tot eindcijfer voor ontvangst en uitgaaf f 475,50». Voor buitengewone ontvangsten wordt gere kend op een bedrag van ruim f 100. Door den heer Dekker werd hierna even eens voorgelezen het verslag omtrent de bewaarschool. Door bezigheden was de secre taris dier instelling verhinderd zelf ter ver gadering te komen om dit te doen. Aan dit verslag ontleenen we, dat het aantal leerlingen, die de school bezoeken, gemiddeld 50 56 bedraagt en dat het schoolverzuim door ongesteldheid, vooral in het voorjaar nog al van beteekenis was. Met leede oogen zag men Mej. Kuijper als directrice heengaan. Een groote verbetering was de instelling van de dames-commissie. Als commissaris in plaats van den heer P. C. Koorn, die volgens rooster moest aftre den, doch dadelijk weder herkiesbaar was, werden aanbevolen de heeren P. C. Koorn, A. Dros Albz. en P. Lap. Met algemeene stemmen werd de heer Koorn herkozen. De voorz. dankt heeren commissarissen voor het verslag. Bij de rondvraag geeft de heer S. Keijser Pz. het wenschelijke te kennen dat door bestuur en leden van 't Nut eens rijpelijk zal worden Dagedacht over middelen waardoor de bloei der afdeeling kan worden bevorderd, om die dan te bespreken in de najaarsvergadering. De voorz. geeft te kennen, dat bij het bestuur wel het ernstige plan bestaat dit te doen. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. Waal, 14 April. Onze plaatsgenoote Mej. W. C. Dalmeyer is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School te Den Burg. Onze plaatsgenoot, de Heer B. J de Jongh kweekeling aan de Byz. Normaallessen te Den Burg, slaagde heden te Haarlem voor het onderwijzersexamen. De Cooksdorp, 14 April. In het laatst der vorige week brak brand uit in de woning van Mej. de Wed. J. Boelig Hesse. De brand ontstond, toen de bewoonster des avonds was uitgegaan. Bij hare tehuiskomst stond de woonkamer vol rook, doch met eenige hulp kon men het vuur spoedig blusschen. Het bleek toen, dat een der kettingen van de hanglamp, die de bewoonster had laten branden, was gebroken, waardoor de peer was gevallen. Een leunstoel en een vloer kleed waren gedeeltelijk verbrand, terwijl eene kast en eene tafel ook door het vuur hadden geleden. Een en ander was tegen brandschade ver zekerd Oosterend, 15 April. Het Bestuur der aihier bestaande afdeeling van de Nederland- sche Visscherij-vereeniging heeft besproken een verzoek van den Burgemeester der Ge meente, om deel te nemen aan de Visscherij- tentoonstelling te Katwijk aan Zee. Hoe gaarne men ook aan dit verzoek zou wenschen te voldoen, meent men toch, dat zulks met het oog op de hooge kosten en de risico, aan de expositie verbonden, niet kan geschieden. Ook meent men, dat by deze tentoonstelling meer de vischhandel, dan wel de visscher gebaat zal zyn. Tot leerling aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, onder het genot van vergoeding voor huisvesting en inwoning, is o. a. benoemd Dirk L. Daalder, zoon van den Heer J. Daalder Dz. alhier. Oudesohild, 15 April Zondag 1.1. stelde de Heer Hajenius, gemeente-Secretaris, de schippers in de gelegenheid om de formulieren te doen invullen in verband met de Ver zekeringswet. Welwillend had de Heer H. daarvoor een groot deel van zijn Zondagsrust opgeofferd, door zitting te houden in het havenkantoor. Zij, die van de aangeboden diensten gebruik maakten, waren vlug en goed geholpen. De taak van Secretaris en schippers werd veel vergemakkelijkt door de nauwkeurige aanteekeningen, die door den Heer Beumkes, havenmeester, waren gehouden van alle zee rampen en ongelukken, aan schippers en visschers overkomen in de laatste jaren. Bij een onzer ingezetenen werd hedenmor gen brand ontdekt in den zolder, nabij het kachelgat. Vermoedelijk was smeulend roet in aanraking gekomen met het houtwerk. De bewoner en diens gezin, ijverig bijgestaan door de postboden S. Dogger en K. Geus, slaagden er in met eenige emmers water den brand te blusschen. Natuurlijk was door vuur en water nog al wat schade aangericht. Sind3 enkele dagen gaat 't met de garnalenvisschery iets beter. Zoowel de vangst als de prijzen zyn meer bevredigend. De rogvisscherg valt echter tot heden niet mee. De oostenwind werkt ongunstig op deze visscherij. De vangst van haring aan de Hors is tamelijk goed, ofschoon de Texel- sche visschers er nog weinig van genoten. Geepvisscherij heeft aan de kust nog niet plaats. Tal van verhalen doen te Amsterdam de ronde over menschen, die gearresteerd zouden zijn, een gerucht spreekt zelfs van een geheele familie. De politie moet al die verhalen aanhooren en de verschillende ge vallen onderzoeken, maar heeft tot nu geen resultaat. Zaterdagavond was er, naar het „Hbld." mededeelt, weer iemand als verdacht aange wezen. De man is slachter van beroep, ver leent hulp als komiek bij kermistroepen, en was in den nacht dat het misdrijf plaats had, laat op straat gezien in die buurt. Daarbij kwam nog dat hij krabwonden in het gelaat en op de handen had. Hij werd gearresteerd, gehoord, men liet hem door het privaat-raam kruipen, waardoor men vermoedt dat eeD der moordenaars is binnengekomen, maar, men moest hem ten slotte toch weer op vrjje voeten stellen. De Tweede Kamer is thans opgeroepen tegen Dinsdag, 22 April te 2 uren. Men schrijft uit Apeldoorn aan de N. Arnh. Ct.: De toestand van H.M. de Koningin moge niet onbevredigend zijn, te ontkennen valt het niet, dat H.M. er zwak uitziet en in den laatsten tijd spoedig vermoeid is. De wan delingen in het Park zijn dan ook gewoonlijk kortmeestal maakt H.M. rijtoeren en slechts zelden vertoont Zij Zich in Apeldoorn. De hofarts dr. Pot bezoekt de Koningin dagelijks. Als een bewijs dat het gerechtshof te Amsterdam mede niet behoeft te vragen wat de dag van morgen of overmorgen zal op leveren, meldt men, dat, terwijl bij dit hooge rechtscollege elke week geregeld twee en om de veertien dagen drie pleitdagen worden gehouden, thans reeds de pleidooien zijn vast gesteld tot in het midden der maand Dec. e.k. Te Sneek had Vrijdag het volgende plaats Het achtjarig jongste dochtertje van de familie N. werd onder 't touwspringen getroffen door een boom die bijna geveld was. De kapper, die in de meening verkeerde dat een gedeelte -van den wortel nog vast zat rustte even van den arbeid om zijn ontbijt te ge bruiken. Pas was hy gezeten of de boom smakte neer en op 't zelfde oogenblik was het hoofd van de kleine verbrijzeld. Twee andere kinderen, onder welke de jongste zoon van den heer N,, werden lioht gewond. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1