Buitenland. De eerste aardbeien zijn te Arasterdam uit Boskoop aangevoerd aan de markt dei- coöperatieve vereeniging „De Vereenigde Tuin bouwers." De prijs was f 1,50 per kistje. Herhalings oefeningen Bij Kon. besluit is thans bepaald, dat in 1902 tegen den daartoe door den minister van oorlog te bepalen tijd, tot het houden van herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zullen worden geroepen de verlofgangers, be- hoorende tot de nagenoemde lichtingen en corpsen Lichting 1895: de reg. inf., de comp. hos pitaalsoldaten, het corps pontonniers, de reg. vesting-art., het corps pantserfort-art. en het korps genietroepen lichting 1896: het korps torpedisten lichting 1897: de comp. hospitaal-soldaten, de reg. veld art., het korps rijd. arthet korps pontonniers, de reg. vest.-art., het korps pantserfort-art. en het korps genietroepen lichting 1898: het korps torpedisten; lichting 1899de reg. inf., de comp. hospi taalsoldaten, de reg. huzaren, de reg. yeld-art. en het korps rijd. art. lichting 1900het korps torpedisten en van het korps genietroopen de vesting telegrafisten Een goed teekenDe zwaluwen zijn teruggekeerd. De langdurige aanhoudende koude winter was de oorzaak, dat zij langer weggebleven zijn dan gowoonlijk, ten minste dat de gemiddelde tijd van aankomst al ver streken is. De boerenzwaluw, kenbaar aan den lang ge vorkten staart—keert in den regel tusschen 1 en 15 April terugde huiszwaluw met kortoren staart eerst later. Beide soorten zijn nu te geiijk teruggekomen. Zij zwierven al boven het water, maar vinden nog weinig voedsel. („Zutf Ct.' De heer T. Schalekamp te Pernis, die met zijne eerste vrouw de zilveren bruiloft vierde, heeft thans het zeldzame voorrecht dit feest ook met zijne tweede vrouw te vieren. Utrecht pensionneert, zooals bijna elke gemeente, een aantal gemeente-ambtenaren en werklieden. Thans is den Raad wederom een meer uitgebreide pensioen-verordening door B. en W. aangeboden. De laatsten legden daarbij een cijferlijstje over, waaruit o.a. bleek, dat tengevolge van de pensioen verordening sedert 1864 toen de eerste tot stand kwam het door de gemeentenaren op te brengen belastinggeld gestegen is van f6.723 totf40,988! De lusten brengen lasten mee. Onze vanouds beroemde zuivelproducten hebben in de laatste jaren nogal eens bloot gestaan aan allerlei aanvallen en gaven aan leiding tot ongerechtvaardigde en dikwijls ook gerechtvaardigde klachten. Aangenaam is het ons dan ook nu eens wat goeds te kunnen meedeelen over onze Hollandsche kaas. De uitvoer van kaas van ons land naar België neemt steeds toe. In 1899 zonden wij naar onze Zuidelijke naburen 7,099.323 K.G. kaas Zooals bekend is, wordt in België tegen woordig veel werk gemaakt van zuivelbereiding en vooral in de beide Vlaanderens legt men zich druk toe op het maken van kaas Een aantal inrichtingen van onderwijs zijn gevormd waarin den aanstaanden boerinnen les wordt gegeven in het vervaardigen van verschillende kaassoorten, zoodat er tegenwoordig op vele boerderijen door de vrouw of de dochters des huizes kaas wordt gemaakt, maar deze kaas heeft nog slechts een geringe handelswaarde zoodat de verkoop van melk en boter nog altijd voordeeliger blijft voor den Ylaamschen landbouwer. Ondanks het invoerrecht van 12 fr. per 100 K.G., kan de Hollandsche kaas in België goedkooper verkocht worden, dan die, welke op de Vlaamschen boerderijen gemaakt is. De meest gezochte merken zijn de Edammer en de Goudsche. De Hollandsche kaas is tot dusverre in België nog steeds „de beste en goedkoopste in het gebruik Een hoera voor onze kaas boeren Blijven zij dien roem handhaven. Onder het opschrift „Leerplicht-wreed heid" vermeldt de „Std." dat te Wildervank een arme weduwe veroordeeld zou zijn tot f3 boete, of drie dagen hechtenis, omdat ze in dagen van ziekte de kinderen niet ter school had gezonden, daar dezen iets moesten verdienen, omdat hun zieke moeder hiertoe tijdelijk niet in staat was. Voor ieder, die met de leerplichtwet en hare zachte, ja al te zachtaardige strafrege- ling bekend is, zal het duidelijk zijn dat het bericht zooals het daar staat niet juist kan zijn. In dergelyke gevallen kan het hoofd der school of de arrondissiment-schoolopziener de overtreding „verschoonbaar" verklaren, en ten overvloede zou de weduwe zich voor het kantongerecht kunnen beroepen op die „ern stige omstandigheden," welke volgens art. 12 sub. 5 der leerplichtwee een geldige reden vormen van tijdelijk schoolverzuim. Hen heeft hier dus waarschijnlijk te doen met een der vele pogingen om de goedge- loovige gemeente tegen de leerplichtwet in het harnas te jagen. (Zutf. Ct De lichting 1895. Te Deventer is een comité gevormd om protestbeweging tegen de oproeping voor herhalingsoefeningen van de miliciens van de lichting 1895 in den laDde gaande te maken. Woensdagavond vergaderden daar te dien einde een 30-tal miliciens. Mededeeld werd, dat uit Middelburg en Amsterdam bericht was ontvangen, dat men daar dezelfde beweging op touw zal trachten te zetten. Besloten werd een adres te richten aan den minister van oorlog, waarin de bezwaren der miliciens worden ontvouwd. Al werd hun ook vergoeding toegekend, velen zullen groot gevaar loopen hun betrekking te verliezen. Getracht zal wordon zooveel mogelijk door alle miliciens van '95 te laten teekenen „Weet men wel, dat de meeste miliciens der lichting 1895 zeventien maanden, aan één stuk, hebben gediend (Maart 1895—Juli 1896) en daarna nog herhalingsoefeningen maakten in September 1893 en latei nog eens, van 3 Juli tot 4 Augustus 1899? Dat zij dus reeds negentien maanden samen hebben gediend, terwijl de nieuwe wet slechts 87» maand plus 12 weken voor herhaling eischt, d. i. samen ruim elf?" Nu sparen de inbrekers te Amsterdam zelfs de overheid niet meer. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in het kantoor van het Raadslid K. C. Wiersma Prinsengracht 463. Het kantoor en de daar achter gelegen drukkerij zijn des nachts on bewaakt. De dieven hebben zich met een valschen sleutel toegang verschaft door de kelderdeur aan de straat, zijn door een gebroken ruit van een lantaarn gekropen en kwamen door vervolgens een raam open te schuiven in een kamer achter het kantoor. Daar alle deuren ongesloten waren, konden zij dit laatste ge makkelijk bereiken. Zij hebben het slot van de brandkast opengeboord en nadat op die wijze de kast was opengemaakt, door verbreking van een binnenkastje den geheelen inhoud van de brandkast daaruit gehaald. Deze bevatte echter uitsluitend boeken en papieren en slechts f 1,50 aan geld, daar de heer Wiersma alle waarden des avonds mede- neemt. Uit verschillende laden en schrijftafels is echter toch nog voor een bedrag van on geveer f35 aan geld en zegels gestolen De inbrekers hebben, vóór zij vertrokken, de geleiddraden van 't telefoontoestel door gesneden, waarschijnlijk om, bij ontdekking mededeeling aan de politie niet al te spoedig te doen plaats hebben. Bloedvergiftiging Een dochtertje van den heer v. A. te Gin- neken had een klein zweertje in 't gelaat. Zooals kinderen meer doen, krabde zij het weg, met het treurig gevolg, dat bloedver giftiging ontstond en het meisje binnen een paar dagen overleed. In de fabriek van de firma Van Heek is een lokaal in gereedheid gebracht om de van elders komende arbeiders onder te bren gen. Uit Duitschland, waar het in de indu strie zeer slap is, worden verschillende arbei ders verwacht. Het stakers comité heeft, zoowel te Enschede als op de verschillende stations in Twente en het naburige Westialen, piketten uitgezet om personen, die werk bij de firma Van Heek Co. zoeken, hiervan terug te houden. De „Java Bode" schrijft: „Niet alle Europeanen zien de toekomst van onze vestiging aan de Zuidkust van Nieuw- Guinea zoo wanhopig in als wij. Onder de optimisten behoort o. a de Heer J. W. Meu- lemans, posthouder en magistraat te Alor, op het eiland Timor, die der regeering verzocht heeft hem te willen overplaatsen naar dat onherbergzaam oord. Elf jaren lang heeft deze, te Makasser geboren, Indo-Europeaan geleefd onder de woeste koppensnellers en het is hem gelukt hunne hoofden, die eertijds om een stroowisch met hun onderhoorigen het oorlogspad betraden en dan de ruwste barbaarschheden bedreven, zooverre te bescha ven, dat zij hem nu gaarne komen bezoeken en by voorkomende geschillen zijne scheids- rechtelijke uitspraak aanvaarden. „Uit eeno kleine verzameling photographiön die de Heer Meulemans zoo vriendelijk was ons te zenden, blijkt dat die Alorsche rjjks- grooten inderdaad al veel beschaafder gecostumeerd zjjn dan de Halifoeren te Me- rauke. „De wakkere Heer Meulemans maakt zich sterk dat hij de papoea's ook wel onder den duim krijgt en dat hij handelaren uit zijn geboorteplaats naar Merauke zal weten te lokken. We helpen het hem gaarne wenschen." De Staatsloterij bestreden en verdedigd,! Nu onze Regeering booze plannen schijnt! te koesteren jegens de Staatsloterij, komen' de voor- en tegenstanders daarvan in hef geweer. De „Nieuwe Rott. Ct." behoort tot haar bestrijders. In een zeer zakelijk artikel bestreed zijl deze instelling op grond van de practijk enf op grond van argumenten, aan de inrichting! der loterij zelve ontleend. Het blad deelt de meening niet, dat onsj volk meer aan buitenlandsche loterijen enj andere hazardspelen zou deelnemen, indien ei geen Staatsloterij bestond. Het gelooft inte-i gendeel, dat juist de Staatsloterij de menschenj leert spelen. Een inzender bestrijdt deze meeninghij; gelooft, dat veel meer dan thans, na afschaffing.! loten van buiten uit, ons land overstroomea zullen. Ook ons bekruipt de vrees, dat menigeen,! die nu meer of min geregeld een kansje waagt! bij de Staatsloterij, het later zal probeeret' bij minder soliede buitenlandsche loterijen. Immers, als het waar is, wat de „N. R. Ct.'j beweert, dat de Staat de menschen aan 't loteJ gewend heeft, zal het volk dit niet ineen-' hebben afgeleerd, 't Is echter zeer de vraag! of men daarom de Staatsloterij bestendiger mag. Dat hangt af van het oordeel of men ii| een loterij in het algemeen een kwaad ziet of niet. Een zonderling argument, dat wij zelf deze:! dagen ook hoorden aanvoeren, werd door der! inzender gebezigd. Hij vraagt of het wel goed gezien is, der minderbedeelde de hoop, de goede verwachting! te ontnemen, die bij het offeren zijner kleine! gave een flauwen lichtglans werpt op zijt( duister bestaan, een afwisseling in dagen val strijd, een droom van geluk al moet er in dl meeste gevallen een ontgoocheling op volgent Op dezelfde gronden kan het drinken vai een roes en het gebruik van opium ook worde: verdedigd. Aan geluksdroomen hebben de menschen niet veel. („L. D.'j 1 Nog geen twee jaar geleden werden d: kapotjassen der infanterie omgewerkt te manteljassen. Ten behoeve van de lichting 1902 zulle: die manteljassen nu weer worden gewijzig; in kapotjassen. Dit kost— ze zijn aan Oorlog op een een: precies 71 centen 't stuk. En daar er vele duizenden van jassen zijn kost dat terugbrengen, van de kapotjas ij haar vorigen toestand ettelijke duizende: guldens—ongerekend nog wat er nutteW besteed werd aan veranderen in manteljassfi Is 't niet alsof men 't geld maar voor t grijpen heeft, dat er zoo mee wordt gemorst" (Haagsche Ct' Een dynamietaanslag is in den nad van Zaterdag op Zondag gepleegd tegen k huis van den vicaris van Thiméon, ond: Goselios, dat op 1 uur afstands van Charlerj is gelegen. De patroon was op de vensterbar! gelegd en verbrijzelde bij haar ontploffing t' raam en den ingang tot de woning. Ongelukken hadden niet plaats. Onder de krijgsgevangen Boeren f Bermuda loopt er één rond met een buit® gewoon weelderigen haardos De man fc| bij het begin van den oorlog gezworen, óf hij zijn haar niet zou laten knippen, zoolai de Britten niet uit Zuid-Afrika zjjn verjaafl Tot dusver heeft hy zijn eed gehouden. De „Daily Mail" weet te vertellen i| de geheele nalatenschap van Rhodes ij millioen pond sterling bedraagt. Laffam seint uit Pretoria, dat de Kaffa langs den spoorweg tusschen Pretoria j| Middelburg uitgestrekte velden met mie£| oogsten. De cemmando's in de buurt hebtfl dus vooreerst volop te eten. Een ietwat uitvoeriger bericht omtrl de laatste drijfjacht in het noordoosten 1 den Vrijstaat, maakt Kitchener volslagen een leugenprofeet. De Britsche opperhel hebber verklaarde na de derde jacht act§ De Wet dat er nu geen Boeren meer wal in het noordoosten van den Vrijstaat, altbfj niet in eenig getal van beteekenis. Het eerste bericht, dat nog 68 Boeren wtfjl gevangen genomen, was daarmee niet y bijzonder sterk in strijd, maar nu staatjl de uitvoeriger berichten te lezen, dat fj;S vijanden over de Wilgerivier trokken, dis.!.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2