N°. 1533. Zondag 20 April. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentie vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTLËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Busa op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. TEXEL, 19 April 1902. Naar wij uit goede bron vernemen zijn de onderhandelingen, in zake den tramaanleg van de haven naar den Burg en de Waal, tusschen het gemeentebestuur en den conces sionaris heropend. Wellicht zijn er onder onze lezers velen, die dit met belangstelling zullen vernemen. Zonder ons aan een oordeel te willen wagen in hoeverre een tram voor ons eiland gewenscht en in het belang der ingezetenen zou zijn, mogen wij echter wel constateeren, dat elders in het land vele gemeenten zich soms groote geldelijke opofferingen getroosten, om in het bezit van zulk een vervoermiddel te geraken. Een feit is 't, dat overal waar een tram- verbinding is tot stand gekomen, het verkeer in betrekkelijk korten tijd belangrijk toenam. - De Vereeniging „Volksweerbaarheid" afd. den Burg vergaderde Woensdag in het café „den Burg. Ofschoon uitgeschreven tegen 8 uur, werd de vergadering eerst om ongeveer 9 uur door den Voorz. geopend, zeker wel omdat de opkomst der leden zoo uiterst slecht was. Behalve het bestuur, en dit was zelfs nog niet geheel voltallig, was slechts 1 lid opgekomen, n.l. de verslaggever van dit blad. Bij zulk eene geringe belangstelling valt het zeker niet te verwonderen, dat de Voorz. daarover zijn diep leedwezen te kennen gaf en er aan herinnerde hoe voor een paar jaar de vereeniging met geestdrift was opgericht, terwijl reeds nu het stervensuur met rasse schreden schijnt te naderen. Spr acht zulks zeer te betreuren, z.i. toch heeft de vereeni ging volkomen recht vau bestaan. Maar wat is de oorzaak dier achteruitgang? vraagt spr. Misschien ligt die wel ten deele aan het Bestuur, dat niet in alles deed wat het mis schien wel had kunnen doen. Een groot deel van de oorzaak dier achteruitgang is echter ongetwijfeld ook te zoeken bij de weinige be kendheid van het publiek met het doel der vereeniging. Men meent, dat het doel is „soldaatje spelen". Zulks is echter niet het geval, dit zou ook niet strooken met onzen inborst. Wij zijn yan natuur anti-militair. Neen, onze vereeniging is een zedelijk lichaam en moet zooveel mogelijk alles bevorderen wat kan strekken om van ieder Nederlander een weerbaar man te maken. Om weerbaar te zijn is in de eerste plaats noodig een ge zond en krachtig lichaam, vandaar dat steun moet worden verleend aan verschillende ver- eenigingen van sport. Ook de bevordering van oefening in den wapenhandel mag zeker niet worden verzuimd, vandaar dan ook steun aan Schietvereeniging enz. Wat een krachtig volk vermag, zien we sedert de laatste jaren in Z.-Afrika en mocht het conflict dat thans bestaat tusschen Italië en Zwitserland niet langs minnelijken weg kunnen worden opgelost, dan zullen we het waarschijnlijk ook zien in Europa, waar dan ook zal blijken de weerbaarheid der Zwitsers. Na deze vrij lange openingsrede werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. .Hierop werd door den Secretaris het verslag voorgelezen over het afgeloopen dienstjaar. Ook uit dit verslag bleek dat de toestand der vereeniging niet zoo rooskleurig is als wel wenscheiyk was. Slechts ééne vereeni ging werd gesteund, n.l. de schietvereeniging, terwijl men wel had gedacht over de oprich ting van een gymnastiek-club, doch daartoe nog niet had kunnen overgaan. De belang stelling bij het publiek voor de vereeniging was gering en zelfs bij enkele leden van het bestuur was die niet zoo groot als wel wen- schelijk was. In den loop van 1901 had de vereeniging „Volksweerbaarheid" hier in ons land een eigen orgaan gekregen, n.l „Allen Weerbaar". Slechts 1 lid van de vereeniging alhier gaf zich als abonné op. Ook hieruit bleek dus de weinige belangstelling. Met den wensch dat een volgend jaarverslag meer opgewekt zou kunnen zijn, sloot de secretaris zijn verslag. Door den Voorz. werd hem dank gebracht voor zijn keurig verslag. Ingekomen was een circulaire over het zenden van een afgevaardigde ter algemeene vergadering te Utrecht te houden op 23 Mei a swaar nog aan werd toegevoegd dat 24 Mei aldaar gymnastische spelen en oefeningen zouden worden gehouden. Door den Secretaris wordt medegedeeld dat de afgevaardigde van het hoofdbestuur een zeker deel der reiskosten terug krijgt, ver moedelijk 7j deel. Met algemeene stemmen wordt hierop be sloten een afgevaardigde ter algemeene ver gadering te zenden, als vertegenwoordiger der 100 leden, die de afdeeling op heden nog heeft. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer L. J. Kikkert, welke die benoeming voorloo- pig aannam. Door den Eere-Voorzitter wordt opgemerkt dat hij gaarne had gezien, dat het weekblad „Allen Weerbaar" door de afdeeling aange schaft was, aangezien er zeker wel iets voor de afdeeling uit viel te leeren. Zoo had ZEd. b,v. er ook toevallig in gevonden, dat men ook op andere plaatsen heeft te kampen met gebrek aan belangstelling. Zoo b.v. in Zwolle, waar ten gevolge daarvan op de vergadering was ter sprake gebracht de vraag weike middelen kunnen worden aangewend om de vereeniging weer tot bloei te doen geraken Naar het schijnt ondervind de vereeniging van hoogerhand niet die steun, welke wel zou mogen worden verwacht. Zoo werd b.v. door de schietvereeniging alhier gevraagd om te mogen schieten op de schietbaan, die op ons eiland is voor de Marine. Zulks werd echter geweigerd, in plaats van zooals mocht worden verwacht te worden toegestaan en zelfs toe juicht door de hoogere militaire autoriteiten. Door den heer De Boer werd opgemerkt, dat men hem had verzekerd dat het zeker niet zou zijn geweigerd, indien die baan niet aan de zeemacht behoorde daar volksweer baarheid meer thuis hoort bij de landmacht. Door den heer De Jong wordt medegedeeld, dat ook van H. M. de Koningin door de vereeni ging blijkbaar niet die steun wordt genoten, als men wel had verwacht bij de oprichting. Door den Eere-Yoorzitter wordt hierna een deel van 't verslag der vergadering te Zwolle voorgelezen, hoofdzakelijk wat betreft de mid delen, besproken aldaar ter verbetering. Als middelen werden daar o a opgegevenhet aanmoedigen tot deelneming aan de vrijwillige wapenoefeningen en meerdere verbreiding van de kennis van het doel der vereeniging door b.v. het houden van lezingen er over. Eerstgenoemd middel werd ook alhier wel mogelijk geacht, tegen het vragen van een spreker, om alhier op te treden had men bezwaar, aangezien men vreesde dat deze voor stoelen en banken zou moeten optreden. Wenschelijk werd geacht, dat op de alge meene vergadering zou worden besproken welke middelen konden worden aangewend ter verbetering. Uit de rekening van den Penningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen, totaal met het batig saldo vorig dienstjaar f 87,90 en de uitgaven, waaronder f 35 als subsidie voor de schietvereeniging, f 52,98, zoodat nog in kas was f 34,92. Bovendien was door de vereeniging aan de schietver eeniging nog een renteloos voorschot van f 25 verstrekt. De rekening werd met de bescheiden ver geleken en in orde bevonden en mitsdien goedgekeurd. Ofschoon volgens enkele leden het wel ge wenscht was de bestuursverkiezing, die nu moest volgen, uit te stellen, werd, omdat het reglement zulks beslist voorschreef toch tot de verkiezing overgegaan van 3 bestuursleden, wegens het aftreden volgens den rooster van de heeren J. de Jongh, Aug. Keijser en Jb. Kikkert. Ten einde te weten wie lid der vereeniging was en dus verkiesbaar, wordt de ledenlijst voorgelezen. Daarna werden tot bestuurslid gekozen de heeren A. C. Rab, M. Langeveld Mz. en J. N. I. Perrin. Bij de rondvraag stelt de heer De Joncheere voor een abonnement te nemen op „Allen Weerbaar' en dit iederen week in de schiet vereeniging ter lezing te leggen. Door het bestuur wordt hierop medegedeeld dat reeds was besloten een abonnement op dat blad te nemen voor het bestuur en 1 voor het archief. Thans wordt besloten nog een derde exemplaar te nemen voor de schiet vereeniging. Niemand meer het woord verlangende, werd door den Voorz. nog een woord van dank gebracht aan de afgetreden bestuurs leden en in 't bijzonder aan den afgetreden Secretaris. Nadat door dezen nog een woord van dank is gebracht aan den Voorz. voor diens bereid willigheid hem steeds te hebben willen helpen, sluit de Voorz. de vergadering. Ofschoon misschien maar weinigen nog niet zullen hibben voldaan aan hun plicht om hun bedrijfsbelasting reeds ten volle te betalen, is het toch zeer wel mogelijk,dat nog enkele on zer lezers zulks tot heden verzuimden Deze nu willen we er met een enkel woord aan her inneren, dat op 1 Mei a.s. die belasting geheel moet zijn betaald, wil men geen gevaar loopen op minaangename wijze aan zijn verplichting in deze te worden herinnerd. Oosterend, 18 April. Woensdag is in den polder het Noorden afgebrand een van duigen opgetrokken schuurtje, waarin eenigen voor raad hooi, rijtuigen en gereedschappen. Het daarin aanwezige vee kon gered worden, het overige is bijna geheel verbrand Het grootste gedeelte was tegen brandschade ver zekerd. Een en ander was eigendom van den Heer F. Dekker- De oorzaak van den brand is onbekend. Met genoegen is hier vernomen dat bij de Commissie voor eene ringrijderü op den 2den Pinksterdag a.s. een toestemmend ant woord van het Texelsch Fanfarecorps is inge komen. Door den minister van marine wordt een premie uitgeloofd aan hem, die aan één der kustwachtposten het eerste bericht overbrengt van een in de nabijheid plaats vindende stranding of van een schip dat zich in nood bevind. Naar gelang van de belangrijkheid van het bericht, van de moeite en de omstandigheden waaronder het wordt aangebracht, zal toege kend worden een belooning van f 5 tot f25. Op de havendam te Terschelling is geloopen de tjalk „Twee Gebroeders," met schelpen geladen. De tjalk is gezonken. De gemeenteraad van Hoorn had aan den minister van Binnenl. Zaken verzocht, de rijkssubsidie voor de H. B. S. met f 1000 te verhoogen en hierop is dezer dagen het antwoord ontvangen, dat Z. Exc. bereid is, de verhoogde subsidie op de Staatsbegrooting voor te stellen, indien voldaan wordt aan de twee voorwaardenlo. dat onvermogende jongelieden zonder schoolgeld kunnen toege laten worden, zoo noodig met kostelooze verstrekking van schoolboeken en 2o. dat ook meisjes als leerlingen kunnen worden opgenomen. Het doet het schoolblad genoegen dat aldus minister Kuyper de voetstappen van zijn voorganger drukt, die ook altijd deze beide voorwaarden stelde. Intusschen was het voor Hoorn minder noodig, want daar laat men reeds meisjes en ook reeds leer lingen zonder schoolgeld toe. Na de invoering der Leerplichtwet is de schoolbevolking in het arrondissement Purmerend met 2 pCt. toegenomen. Geheimzinnige verdwijning Te Leeuwarden heeft een zeer raadsel achtige verdwijning plaats gehad van een circa 25-iarige dienstbode. Dit meisje diende bij een familie aan de Tweebaksmarkt aldaar. Donderdagavond 3 April, ruim 8 uur, zou zij uitgaan om een naaister te bezoeken, die voor haar wat on derhanden had, of zij zou een bezoek afleggen bij een familie in de stad, met wie zij door een vriendin in kennis gekomen was. Noch bij de naaster, noch bij de familie is ze gezien. Eerst dacht men aan een ongeluk, vooral verdrinken, doch dit is niet aan te nemen. Wel moest zij langs een gracht gaan, maar daar is het Donderdagsavonds zeer druk. Immers die avond is de uitgaansavond voor het dienstpersoneel, de avond vóór een druk ken marktdag, zoodat in die gracht de vracht schepen aankomen en vele vreemdelingen zich op straat bewegen. Was zij dien avond in de gracht geloopen of gevallen, het zou opgemerkt zijn. Bovendien het was dien avond niet donker, de lantarens brandden. Was zij verdronken, dan zou nu zeker haar ljjk wel gevonden zijn. Geen der buren heeft haar in dien avond het huis zien verlaten, geen haren kennis sen heeft haar op straat gezien. Later kwam de familie van het meisje een onderzoek instellen op haar kamertje. Zij vond er alles in de volmaakste orde. In haar kastje haar geld, haar horloge en klee deren, waaruit duidelijk blijkt, dat het meis;e niet stilletjes haar dienst heeft willen verlaten om bijv. elders een betrekking te zoeken. In düt geval zou ze toch wel haar geld en horloge medegenomen hebben. Justitie en politie zetten in allerlei richting haar onderzoek voort, tal van personen zpn gehoord, doch men heeft nog niet het minste spoor gevonden en tast nog in volslagen duister rond. In een plattelandsgemeente in Noord holland (zoo wordt aan de „W B. C." gemeld) zond een vrouw twee rijksdaalders en twee komijne kazen aan het hoofd der school, om haar dochtertje te ontslaan van de verplich ting, by de leerplichtwet opgelegd. Nog maar weinige jaren geleden betrok ken groentenhandelaars op Walcheren in het vroege voorjaar groote hoeveelheden bloemkool en brocoli uit het Westland. Tegenwoordig teelt men die echter op Walcheren zelf in uitstekende qualiteit. Gevaarlijk persoon Te Nijemirdum (Gaasterland) heeft zekere v.d. M. met een revolver vier schoten gelost op een man, die met een paard en wagen den weg langs reed. Op den wagen zaten nog twee kinderen. Gelukkig werd niemand getroffen. Men meent, dat de man lijdende is aan godsdienst-waanzin. Er zijn maatregelen ge nomen om herhaling te voorkomen. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bürg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto'B. COURANT Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadhuize een knijptang gevonden in de Warmoesstraat.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1