Buitenland. De vergadering gister in 't lokaal „de Vergulde Kikkert" gehouden ter samenstel ling van een commissie van voorbereiding voor een Boerenmeeting, was evenals zoo menig andere vergadering alhier uiterst slecht bezocht. Op 't daarvoor bestemde uur kon er nog geen sprake zijn van opening der vergadering aangezien er nog bijna niemand aanwezig was. Eerst na eenigen tijd gewacht te heb ben, waren er eindelijk zooveel personen bij een, dat maar werd overgegaan tot de opening der vergadering. Met die opening en de ver dere leiding der vergadering belastte zich de "Weleerw. ZeerGel. Heer ds. Schroder, die begon met de mededeeling, dat het succes, elders met dergelijke meetings behaald, en met 't oog op de omstandigheid, dat ook te Oosterend zoo'n meeting werd voorbereid, men het noodig had geacht ook aan Den Burg zoo'n meeting te houden. Daartoe was Spr. in overleg getreden met den Voorz. van 't Fanfarecorps ten einde een comité daar voor te verkrijgen. Deze had het wenschelijk geacht daarvoor eene vergadering te beleggen. Spr. herinnert aan de ruin-gunstige gezond heidstoestand van H. M. onze geëerbiedigde Koningin en hoopt, dat alles ten beste moge uitloopen. Ware zulks niet het geval, de meeting zou alhier wel eens niet kunnen doorgaan. Door den heer Wagemaker wordt mede gedeeld, hoe aan Den Helder zoo'n meeting werd gehouden op initiatief van de Zuid- Afrikaansche Vereeniging aldaar. Zoo'n ver- eeniging bestaat hier jammer genoeg niet. Spr. is voor zoover hem bekend het eenige lid daarvan op Texel. Wel werden vroeger som mige personen door spr. gepolst over de op richting van zoo n vereeniging op Texel, doch men scheen er geen licht in te zien, zoodat er verder geen werk van werd gemaakt. De Heer Schroder nu was bij hem gekomen om over het houden van zoo'n meeting te spreken, als gevolg van die bespreking was nu deze vergadering. Het spijt spr. zeer, dat deze vergadering niet beter is bezocht. Een meeting zooals wordt bedoeld kan niet dan eene recht aangename avond zijn en bovendien leerrijk. Een programma van de Transvaalavond te Den Helder wordt door spr. getoond, waar uit blijkt dat muziek en zang de redevoering van de sprekers afwisselden, waardoor men ongetwijfeld een recht aangename en gezel lige avond had verkregen. De toegang was aldaar opengesteld tegen betaling van 25 cent. Het programma was bewijs van toegang en men had zich beijverd vooraf zooveel mogelijk programma's te verkoopen. Ook alhier zou men op die wijze kunnen te werk gaan, de toegang ook openstellend voor ongeveer 25 ct. Door den heer De Jongh wordt gevraagd of zoo'n comité wel strikt noodig is, daar de heeren Du Plessis en Coetzee evengoed zelf zoo'n meeting konden houden zonder comité. De heer Wagemaker merkt echter op, dat door het comité moet worden getracht zooveel mogelijk programma's als bewijs van toegang te verkoopen. Het plan bestaat de meeting te houden Vrijdag a.s. te Burg, Zaterdag te Oudeschild en Zondag te Oosterend. Besloten wordt een commissie te vormen van ongeveer 10 personen. Bij stemming werden hierop tot lid dier commissie verkozen de heerenSchröder, Wagemaker, en A. Langeveld Pz., die 17, Aug. Keijser, die 16, R. Visser, die 10, De Jongh, die 9, De Joncheere en W. C. Reij, die 8, Alm. Visser, L. J. Kikkert, Over en Haakman, die ieder 5 stemmen op zich ver- eenigden, terwijl verschillende andere perso nen nog 1 of meer stemmen verkregen. Door den heer Schröder wordt hierop nog medegedeeld, dat hij gaarne een nummer voor mannenkoor zag uitgevoerd, waarom hij vraagt of ook eenige personen ter vergadering aanwezig, genegen zijn daartoe hun diensten te verleenen. Eenige personen verklaren zich daartoe bereid, terwijl besloten wordt nog verschillende andere personen er voor te vragen. Hedenavond zouden de zangers reeds samenkomen. Daarna wordt door den heer Schröder de vergadering gesloten met een woord van dank voor de belangstelling. Voor zoo'n doel, zegt spr. is er geen sprake van verschil in richting, ja die kornt op zoo'n terrein niet te pas. Spr. hoopt, dat alles ngar wensch zal mogen slagen en dat deze boeren-meeting nog lang bij velen in herinnering zal mogen blijven. Na afloop bleven de leden der commissie nog eenigen tijd bijeen tot verdere regeling der zaak. Naar men ons mededeelt, werden toen ook de functies verdeeld en wel als volgt ds. Schröder Voorzitter, L J. Kikkert, Secre taris en R. Visser Penningmeester. Het programma werd opgemaakt. De meeting zal vermoedelijk gehouden worden in het kerkgebouw" der Hervormde Gemeente alhier. Van 12 tot en met 17 April zijn van Texel verzonden 64 koeien, 50 kalveren en 11 varkens. Waal, 18 April. Ds. W. F. Smits, predi kant te Waal en Koog, heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte beroep naar Oude schild. Den Hoorn, 18 April. Heden deed met gunstig gevolg te Haarlem examen voor on derwijzer onze plaatsgenoot', de Heer A. Lap Sz. Oudeschild, 19 April. Gisteren werden door garnalenvisschers de eerste ansjovisjes aangebracht, welke in de garnalennetten op Texelstroom waren opgehaald. Te Helder moeten ook eenige exemplaren zijnaangebracht door haringvisschers. Men hoopt dus de ansjovis-visscherij in het begin van Mei op de Zuiderzee weer te kunnen aanvangen. Uit Den Haag wordt ons geseind Een extra nummer van de „Staatscourant" meldt het volgende Het Loo, 18 April, 9 voorm. Hetgeen de geneesheeren van H M. de Koningin sinds het begin der ziekte vermoedden is zekerheid geworden, zoodat thans vaststaat dat H. M. lijdende is aan febris typhoidea. Tot heden had de ziekte een normaal verloop. Dr Roessingh. L. Pot, Arts. Een concert bij kaarslicht. Het electrische licht van het Panopticum te Amsterdam weigerde Woensdagavond zijn diensten. Het publiek bleef echter rustig zitten, en daar de installatie niet zoo spoedig weer in orde gemaakt kon worden, nam men zijn toevlucht tot de ouderwetsche kaarsen die in grooten getale werden aangevoerd. Op die wijze kon het concert toch doorgaan. Te Tilburg is gistermiddag op den Moergestelschen weg de voerman R. V., wo nende te Best, onder zijn eigen zwaar beladen kar geraakt. De kar ging hem over het lichaam, met het gevolg dat hij weldra over leed. V. laat een vrouw met vijf kinderen na. Te Wormerveer heeft Donderdagavond door 6en .onbekende oorzaak in het meterhuis van de gasfabiek eene ontploffing plaats gehad waardoor het gebouw uit elkander sloeg. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Natuurlijk verkeerde de gemeente den geheelen avond in duisternis en waren ook de gezinnen waar kookgas wordt gebruikt, daarvan verstoken. Ofschoon in de smederij der fabriek, welke aan het meterhuis grenst drie personen werkzaam waren en daarin de tusschenmuur neerstortte, heeft daar nie mand eenig letsel bekomen. Yan betrouwbara zijde wordt uit den Haag aan de N. R. Ct. gemeld: Er bestaat gegronde reden te gelooven, dat de vredes onderhandelingen tusschen de Boerenrepu blieken en Engeland afgebroken zijn wegens de onmogelijkheid om tot overeenstemming te geraken. Men leest in 't Utr. Dbld.: Betrekkingen, die een blinde vervult. Bat een blinde een ambt bekleed, waarbij men de oogen wel ter dege den kost dient te geven, is bijna niet denkbaar. Toch doet zich in een dorp in de provincie Drenthe het geval voor, dat iemand waarneemt de betrekking van directeur der onderlinge brandverzekering, presidentkerkvoogd der Ned. Herv gemeente, presidentder Coöperatieve Stoomzuivelfabriek, lid van het college van zetters en penning meester der dorpsvereeniging, terwijl de man totaal biind is. Uit Londen wordt aan het „Hbl."geseind: De prijzen van rundvleesch stijgen nog steeds. Importeurs zeggeD dat in de eerste drie maanden Nederlandsch rundvleesch hier zeker een markt zal vinden, maar uitsluitend vette ossen en vaarsen van 300 tot 350 K.G. Lichter vee gaat hier niet. De bakkers van East End hebben den prijs van een vierpondsbrood verhoogd met een halven stuiver. De Canadeesche graanhan delaars zjjn ontevreden over de graanrechten en spreken den wensch uit dat voor granen uit de koloniën ten minste een lager recht zal worden ingesteld. Te Rotterdam presenteerden Dinsdag een heer en dame by een effectenhandelaar aan de Gelderschekade aldaar een verfrommeld pakket Arnerikaansche papieren, met het doel om deze te beleenen. Zoowel de toestand waarin de effecten zich bevonden als de houding van het paar deden den handelaar argwaan koesteren. Nadat de recherche was gewaarschuwd en een onderzoek was ingesteld bleken de papieren afkomstig van een dief stal te Amsterdam. Dit gaf aanleiding tot arrestatie van het paar, dat broer en zuster bleek te zijn en te Amsterdam in de War moesstraat thuis behoorde. In verband met dezen diefstal is in een hotel aan de Hoogstraat nog een derde persoon gearresteerd. Alle drie zijn naar Amsterdam overgebracht en de effecten in beslag genomen. Gestolen meisje? Dinsdag was in Krimpen a/d. IJsel een wagen met Zigeuners. Een meisje van ongeveer 4 jaar, dat langs de huizen om een aalmoes vroeg, deelde mede, dat de bewoners van den wagen niet haar ouders waren, maar dat zij gestolen was. De Burgemeester ging dadelijk een onder zoek in te stellen. Reeds vroeg echter was de wagen vertrokken, echter gevolgd dooi den rijksveldwachter. Ook de officier van justitie ging hem achterna en trof den wagen onder Nieuwerkerk a. d. IJsel aan. Tot welke resultaten het onderzoek geleid heeft, is nog niet bekend. Ieder die een meisje van dien leeftijd mist zal wijs doen zich bij den officier van justitie te Rotterdam aan te melden. Een logger, schipper M. Beekman, var. den reeder B. Van der Zwan te Scheveningen is Zaterdag op de Noordzee door het Fransche stoomschip „Michel" aangevaren en dadelijk gezonken. De bemanning wist nog bijtijds op het stoomschip over te springen en is, blijkens telegram bij den reeder ontvangen, behouden te Bremen binnengebracht. Op het kerkhof „Zorgvlied", waar dooi de politie uitgebreide maatregelen genomen waren, werden de slachtoffers van den dub belen moord te Amsterdam Dinsdagmiddag ter aarde besteld. Aan het graf van de ver moorde vrouw sprak oa. ds. Wiersma. Door de kinematograaf werden opnemingen gedaan op het kerkhof zoowel als bij het afrijden van het sterfhuis. Onder het publiek wekte dit verbittering, daar men meende, dat in een of ander theater later de droeve stoet zou te zien gegeven worden. Dit is echter niet het geval. De opnemingen zijn gedaan op last van de justitie. Een slimmerd 1 Iemand, die een grooten hekel heeft aan schutteren, kwam met een haast alsof hij een tram naliep op het terrein geloopen, waar de schutters stonden aangetreden. O, kapitein, riep hij, kunt u me geen verlof geven, ik weet niet wie het eerst dood zal zijn mijn vrouw of mijn dochter 1 Beware 1 wat vertel je me daar zei de ontstelde kapitein. Zeker heb je yerlof arme kerel, ga gauw naar huis Toen de schutter 's avonds tusschen zijn kerngezonde wederhelft en zijn even, ja nog gezondere dochter zat, hoopte hij dat de oplossing van de vraag, wie het eerste van beiden sterven zou, nog lang op zich zou laten wachten. In den laatsten tijd passeeren te Roer mond talrijke troepen Russische Polen, op weg naar Amerika via Antwerpen Afdee- lingen, ter sterkte van 300 man, overnachten soms, na met den laatsten trein aldaar te zyn aangekomen, in de open lucht. Al wat hun aangeboden wordt, nemen de arme lieden dankbaar aan De lichting 1895. De geheele onverkwikkelijke geschiedenis van de oproepiDg der lichting van 1895 blijkt steeds duidelijker voort te vloeien uit een fout van den wetgever, die ons de nieuwe Militiewet gaf. Hij vergat behoorlijke bepa lingen te maken, waardoor de overgang van de oude tot de nieuwe wei geleidelijk werd gemaakt. En weet men hoe dat gekomen is Doordat de Kamer aannam een amende ment Van Gilse om den eersten oefentijd van miliciens niet op 12 doch op 8 maanden te stellen en daarbij vergat, dat er by in voering der wet nog lichtingen zouden zyn die op grond van de oude militiewet reeds 12 maanden dienst hadden gedaan en krach tens de nieuwe wet niettemin tweemaal voor herhalingsoefeningen moesten opkomen. Die miliciens kwamen daardoor in slechter conditie en dat is eigenlijk eerst gemerkt, toen men voor het geval stond, dat de sproeping moest geschieden. Men kan er der Kamer een verwijt van maken, dat zij bij aanneming van het amen dement Van Gilse daaraan niet gedacht heeft het is toch ook sterk te betreuren, dat men aan het departement van oorlog de quaestie evenzeer over het hoofd heeft gezien, Reuter seint uit Londen dd. 18 April: Balfour verklaarde in het I agerhuis, dat Lord Milner en Lord Kitchener met de Boe ren afgevaardigden twee byeenkomsten heb ben gehad. Op hun verzoek heeft Kitchener die een wapenstilstand om militaire redenen weigerde, faciliteiten verleend voor het ver kiezen en samenkomen van vertegenwoordi gers uit verschillende commando's om den toe stand te bespreken. De Boerenleiders heb ben Pretoria te dien einde verlaten. Men verwacht niet, dat de onderhandelingen de eerste drie weken kunnen worden hervat. De besliste weigering van het Kabinet in België om den wensch des volks naar algemeen stemrecht in overweging zelfs te nemen, heeft geleid tot ontevredenheid, tot aan den rand der revolutie. En onder die omstandigheden geeft de „Ind. Beige" den eenigen raad, die naar het blad meent het land kan reddenLaat het Ministerie heengaan De clericalen zijn verontwaardigd over dien raad„Gij wilt dus,dat de Regeering bukken zal voor het oproer?" De „Ind. Beige" erkent, dat het hard zou zijn voor de eigenliefde van het Ministerie, om plotseling van houding te veranderen. Maar het blad oordeelt, dat het niet anders kan, dat het moet. Want de lont brandt, en de uitbarsting zal vreeselijk zijn, indien niet bijtijds de lont wordt afgesneden. En het Ministerie zal een daad van vaderlandsliefde verrichten in dien het zich daarvoor opoffert Temeer, omdat de weerzin dien de Regeering tegenover het voorstel van algemeen stem recht toont, niet alleen onwaardig, maar ook volkomen ongemotiveerd is. Ware die in voering tegen 't landsbelang, dan zou de tegen stand der Regeering te begrijpen zijn. Maar zij is het niet. „Wij zien het algemeen stemrecht werken ten zuiden en ten oosten van onze bureD, en het werkt daar goed. Zou wat in Frankrijk en Duitschland kan in België onmogelijk zijn?" Bovendien wordt de brutale macht van het getal gewijzigd door de proportioneels vertegenwoordiging de socialisten vrees heeft dus volstrekt geen reden van bestaan. Steeds zullen de verschillende groepen vertegen woordigd worden naar hare sterkte en geen er van zal oppermachtig zijn. De proportio- neele vertegenwoordiging is het verstandigste en beste correctief op het algemeen stemrecht. Te Dublin moesten in den schouwburg Engelsche soldaten ten tooneele verschijnen. Maar de voorstelling liep in het honderd, doordat de heele zaal opstond en „Leve de B D F o: Boeren 1" riep. Verschillende personen zijn in hechtenis genomen. Uit Dresden wordt aan de „Vorw&rts" geseiüd, dat de politie aldaar een jongen van 1 negen jaar in hechtenis heeft genomen, onder het vermoeden, dat hij in de laatste maanden j q zeven kinderen in de Elbe gestooten en jam merlijk heeft laten verdrinken. De waterschade die in Berlijn en de voorsteden door het noodweer Maandag is aangericht, loopt in de millioenen. Niet alleen zijn kelders en gelijkvloersche j verdiepingen ondergeloopen en is al wat daar in was, bedorven of beschadigd, maar ook de hooger gelegen verdiepingen, waarvan de vensters niet gesloten waren, hebben zwaar geleden. In vele woningen is het water door de balcons binnengedrongen en heeft het tapijten, plafonds, meubelen enz. bescha- j digd. In het midden van Berlijn, met name j.; de Oberwallstrasse, de Spandauerstrasse en Niederwallstrasse zijn manufacturen voorraden ter waarde van meer dan een millioen mark bedorven. Ook de schade aan de openbare fg gebouwen, plantsoenen, straten en rijwegen ff j is groot De overstrooming was zoo groot, dat negen stoomspuiten van de Berlynschejet brandweer niet alleen den heelen dag, maar jom ook Maandagnacht en nog Dinsdag met een korte tusschenpoos voor de aflossing van de geheele uitgeputte bediening, aan het pompen zyn geweestdeze spuiten pompen 9000 L. water in de seconde op. Vele welputten zijn door het instroomende water onbruikbaar UJ geworden of ingestort. vat Onlusten in België. ond Het aantal werkstakers in de voornaamste j centra der grootindustrie wordt geschat: ink. Charleroi 50,000, in het bekken du Centra U 25 30,000, in de Borinage 25,000, in Luik 30,000, in Verviers. Te Pittsburgh, de bekende fabrieksstad in de Vereenigde Staten, heeft de heer Frick, vroeger een vennoot van Carnegie, een huis laten bouwen van 23 verdiepingen. die bre drif woi TOO Het merkwaardigste is, dat als steensoort Grieksch marmer is gebruikt, van beneden naar boven. De deuren en vensters zijn van mahonie1 hout. Het gebouw heeft 10 electrische liftS)| ^m waarvoor de machines, evenals voor electrisch licht, de onderverdieping vullen. Onder dak is een sociëteit gevestigd. De overi£^Ê verdiepingen zijn grootendeels voor kantoren verhuurd. De eigenaar heeft, om geen last van buren te hebben, het terrein ln den om trek aangekocht, zoodat grond en gebouw hem 16 millioen dollars hebben gekost G Tori

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2