B u i t e n 1 a n de Met 200 Translators in de Kaapkolonie. blauwruiten kussensloop, inhoudende??; en hierop was bevestigd (lacht niet, waarde lezers) een nogal fatsoenlijk groote, blauw geëmail leerde pot de chambre. Uit Het Loo werd gisteravond gemeld Uit verschillende omstandigneden mag wor den afgeleid, dat de geneesheeren op het oogen- blik met eenige meerdere gerustheid het verloop der ziekte van de Koningin afwachten. Droevig nieuws bereikte ons van Het Loo. Eerst kort te voren waren wij er op voor bereid. Immers Zaterdag werd door de ge neesheeren van H. M. de Koningin besloten 's Zondags geen bulletin uit te geven. Dit was als een gunstig teeken aan te merken. Doch reeds in den morgen van Zondag openbaarden zich bij Hare Majesteit ietwat onrustbarende verschijnselen. Wel was de nacht door Hare Majesteit rustig doorgebracht, maar reeds vroegtijdig kwam dr. Roessingh, die eerst Zaterdagmiddag was vertrokken, weder ten paleize. Z K. H. Prins Hendrik, die gereed stond ter kerke te gaan, zond de rijtuigen terug en bleef ten paleize. En Maandagmorgen bracht de telegraaf het volgend bericht van Het Loo „De ziekte van Hare Majesteit de Konin gin heeft, zooals te vreezen was, gisteravond een einde gemaakt aan de blijde verwachting, waarin Hare Majesteit leefde en waarvan de bevestiging in September werd tegemoet ge zien. Deze omstandigheid in aanmerking geno men, kan de toestand van Hare Majesteit de Koningin op dit oogenblik bevredigend worden genoemd." Het bulletin was geteekendProfessor Kouwer, dr. Roessingh, L. Pot, arts. Het gestolen meisje In het „Politieblad" vraagt de Officier van Justitie te Rotterdam opsporing van den woonwagen van Weiss. Dit is dezelfde wagen, waarin zich het gestolen kind zou bevinden. Het gezin bestaat, behalve uit genoemd kind, uit een ouden man en vrouw en twee groote zoons. Het gezin vertoont, met uitzondering van het meisje, een zigeunertype. Ieder, die iets omtrent plaats of richting, waarin de wagen vertrokken is, weet, zal goed doen hiervan onverwijld den Officier van Justitie te Rotterdam in kennis te stellen. Te Heemstede werd ten woonhuize van het bruidspaar, waarvan de bruidegom wegens ziekte zich niet mocht verplaatsen, het huwe lijk voltrokken tusschen een paartje, waar van hij 72 en zij 73 jaren telt Te Hoogeveen kocht de koperslager Jb. Smidt in een veiling een tweeloops-geweer. Niet denkende aan de mogelijkheid, dat het geladen kon zijn, wilde hij het repareeren on legde het in zijn smidsvuur. Een oogenblik later knalde een schot en trof hem in den onderarm, welke geheel verbrijzeld werd. Typhus in Den Haag Naar aanleiding van het toenemen van de typhus te 's Gravenhage en omstreken, heeft de inspecteur van het geneeskundig staats toezicht de aandacht der directiën van de melkinrichtingen aldaar gevestigid op de ver spreiding van de typhus typhoïdea door de melk en hen uitgenoodigd, verscherpte contróle te doen uitoefenen op den gezondheidstoestand der huisgezinnen van de melkleveranciers en melkslijters, opdat voorkomen worde dat melk van erven en uit huizen waar typhus voorkomt in consumtie wordt gebracht. Leerdammers, die hun beenen laten breken Men ziet te Leerdam vele aankomende jongelingen, werkzaam op de withut, met beenen, waarvan de knieën naar binnen gebo gen zijn. Dit komt zegt men, dat zij bij den arbeid te veel op één been rusten. In bet gasthuis te Utrecht is een proef genomen om zulke beenen te breken en dan op nieuw recht te zetten en dat is uitstekend gelukt. Een jongen, waarmee dat geschied is, loopt thans weer met rechte beenen langs de straat. Naar men verneemt zullen er meer beenen gebroken worden. Ook een pensioen. Onder het opschrift „Een veteraan aan den dijk", leest men in den „Politiegids". „De 70-jarige gemeente veldwachter P. de Drijver, te MadeenDrim- melen, is na 31 dienstjaren door den raad dier gemeente gepensioneerd metvijftig gulden 'sjaars. Zóó wordt in den jare 1902 gezorgd voor onze veteranen in een welva rende gemeente van meer dan 3700 inwoners, zóó zien de „kleine luydenbjj de politie hun belangen verzorgd, als hun levensavond is aangebroken en de oogen moe en de leden stram zjjn geworden. Nog geen heele gulden 's weeks wordt hun gegund, om hun eindje te halen...". Goud te Nijverdal. Blijkens welwillende mededeeling van een onzer lezers, staat in de „Geschiedenis en beschrijving van Doetinchem, door K. H. Groe ven' predikant bij de Herv. Gern. aldaar, 1829 (niet in den handel)" op blz. 88 Ofschoon alhier (d i. het Ambt) geen me- taalmijnen worden gevonden, zoo trof echter de heer Van Marum, als afgezondene der Haarlemsche huishoudelijke maatschappij aan den Koekendaal in IJzervoorde eenig goud en zilver aan, doch niet genoegzaam om de onkosten der bewerking goed te maken." In verband met de delvingen, die men in in de omstreken van Hellendoorn thans doet, stellen mogelijk onze lezers belang in dit citaat, al wordt daarmede natuurlijk niets uitgemaakt omtrent de al dan niet aanwezig heid van goud ter plaatse, waar thans de onderneming der goudzoekende heeren zich uitstrekt. (U. D.) De Londensche correspondent van de „Matin" beweert thans zeker te weten, dat lord Kitchener aan de Boeren veel billijker vredesvoorwaarden heeft aangeboden, met name een bijna algeheele amnestie voor de Kaapsche rebellen, een soort van voorloopig zelfbestuur, bijna onmiddellijk gevolgd door intrekking zijner verbanningsproclamatie van 7 Augustus tegen de Boeren aanvoerders en belangrijke voorschotten voor den herbouw der vernielde boerderijen. Deze voorwaarden moeten het zijn, welke ep het oogenblik mot de commando's worden besproken, zoodat het niet bevreemdend is, dat de Engelsche dag bladcorrespondenten te Pretoria melden dat de onderhandelingen op den goeden weg zijn Lord Methuen is in zooverre hersteld van de wonden, welke hij in het gevecht tegen De la Rey bij Tweebosch heeft bekomen, dat hij sedert Woensdag 1.1. dagelijks uit de ziekenkamer van zijn woning te Johannes burg op het balkon gedragen kan worden, om er een luchtje te scheppen. Het gewicht waarmee zijn gewonde been bezwaard was, om het heupgewricht te strekken, is verwij derd geworden, doch de doktoren vreezen, dat dit been altijd ongeveer 2 centimeter korter zal blijven dan het andere. Niet min 1 Santos Dumont, de Bra- ziliaansche luchtvaarder, heeft to New-York in een intervieuw verklaard, dat hij, als hij de beschikking kreeg over twee en een half millioen gulden, een bestuurbaren luchtballon zou laten maken, die in twee dagen den Atlantischen Oceaan zou oversteken met 100 passagiers aan boord. Een voorzichtig ambtenaar. De prefect van het Fransche departement Finistère heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij het gebruik van oude papieren, couranten, registers, bro chures voor het inpakken van voedingsmid delen wordt verboden. „Deze papieren - zegt het besluit —leveren gevaar op, dat zij óf door de handen van per sonen zijn gegaan, die een beroep uitoefenen, of een ziekte hebben, die aanleiding kunnen geven tot besmetting, óf op onzindelijke of besmette plaatsen zijn geweest. Zij kunnen dus besmettelijke ziekten overbrengen." In een groote sigarenfabriek te Philadel phia waar zeshonderd meisjes werkten is een verschrikkelijke paniek ontstaan tenge volge van een valsch brand alarm. De meis jes renden als dollen naar de trap, vechtende bijtende en krabbende. Velen werden de kleederen van het lichaam gescheurd Enke len sprongen zelfs in wilde schrik uit de ramen. Acht meisjes zijn omgekomen, twintig ern stig gewond. Een doofstomme jongen, wiens hand tusschen de lift beklemd was geraakt en die hevig bloedende naar een groep meisjes toeliep, gaf aanleiding tot valsch alarm. Een merkwaardig staaltje van de praat jes, waarop de Engelsche bladen hun vredes- voorspellingen baseeren, is het volgende Zaterdagavond bevatten zij een bericht van een nieuwsagentschap, waarin wordt beweerd dat mevr. Steyn, de echtgenoote van den president van den Vrijstaat, die volgens het bericht in het begin.van den oorlog met haar kinderen naar Europa was gegaan na de „vredesconferentie" te Klerksdorp door haar man naar Zuid-Afrika was teruggeroepen en dat zij verleden week naar Kaapstad scheep gegaan was „wat een goed voorteeken is voor het resultaat der vredesonderhande lingen." Het is maar jammer dat mevr. Steyn Zuid-Afrika nooit verlaten heeft. Eenige maanden geleden wilden de Engelschen au toriteiten te Bloemfontein haar met geweld naar Europa inschepen, maar op haar protes ten zagen zij van hun voornemens af en braohten haar oyer naar Kaapkolonie, waar zjj sedert dien vertoeft. Verslaj van Assistent Commandant Generaal J. C. Smuts, Staats-Procureur der Zuid-Afrikaansche liepubliek. Den volgenden morgen trokken wij van den berg weer door in noordelijke richting en werd ik verp'icht door schaarsheid van voer om Commandant Bouwer van de andere Commandantschappen a( te scheiden en voor uit te doen gaan in de richting van Graaff- Reinet. Hij was pas weg of de achterblijvende officieren ontwaarden een kolonne van den vijand bij hen boven op den berg, welke den nacht van 6 October trachtte hen aan te vallen van twee kanten. Zij waren de Defence-Forces van Alexandria en Grahams- stad, waarvan de laatsten hun kamp boven op, en de eersten hun kamp onder Groot- Zuurberg-pas hadden opgeslagen. Mijn burgers voorkwamen echter den beraamden aanval door een tegen-aanval, met het gevolg dat beide kampen ingenomen werden omtrent 10 van den vijand gedood en gewond, 30 gevangen en 7u prachtige paarden buit ge maakt werden. Beladen met ammunitie enz. gingen wij toen achter Bouwer noordwaarts. Intusschen had Commandant Bouwer den zelfden dag omtrent 10 van de Defence-' Forces van Somerset Oost een pak slaag te Springvale gegeven, eenigen gedood en gewond en 20 gevangen genomen de rest was naar het dorp Somerset gejaagd Een aanzienlijk aantal paarden werden hier bu t gemaakt. Hij ging toen in de richting van Pearston en na kleine schermutselingen met vijande lijke verkenners en Defence Forces, kwam hij in de Camdeboo gebergten aan (District Aberdeen!. Het ongeluk bleef echter bij de Defence-Forces van Somerset. Op 13 October kwamen van Deventer en Kirsten bij Doorn bosch aan, alwaar genoemde Forces met een aantal C. M. R. verschanst waren. Zij vielen onze burgers aan met het noodlottig gevolg dat al hun forten ingenomen werden en 210 man gevangen werden, vei scheidene gedood en gewond, terwijl er maar drie der onzen licht bezeerd werden. 220 prachtige paarden werden buitgemaakt, hier en daar. De onzen gingen toen noordwaarts en kruisten de Graaff-Reinel spoor nabij Bethesda-siding. Zij waren bij Steilhoogte aan de Zondagsrivier, op 21 October gekampeerd, toen Kol. Lukin een ochtend bij dagbreek onverwachts door middel van verraad een aanval op hen maakte. Gelukkig was ons verlies slecht 1 dood en 1 gewond (Veldcornet Smit, die in handen van den vijand viel), en tien van de zwakste burgers gevangen. Zij trokken toen west waarts om de spoor bij Victoria-West over te komenen na verscheidene interressante bewegingen, waardoor de vijand misleid werd, slaagden zij hierin op 30 October. Zij zijn toen langzaam en rustig noord van Fraserburg naar Calvinia getrokken, vingen 17 van de Victoria West Defence Forces (waarvan 1 dood) en 19 van de Fraserburg Defence Forces en maakten goode paarden buit. Noord van Sutherland ontmoetten zij Caldwell met de 5th Lancers, dien zij ook een goed pak slaag toebrachten te Braudkraal, lu doodende en wondende en 3 1 vangende, alsook vele goede paarden. Zoo arriveerden zij in het begin van Novembei in het District Calvinia. Intusschen was commandant Bouwer om- singe d geworden in de Camdeboo-bergen en zag zich verplicht zuidwaarts te trekken, achtervolgd door Kol Scobell. Hij vond Comt. S. Peyper met het Commando van Scheepers (die wegens ernstige ziekte in handen van den vijand was gevallen) onder Groot Zwart berg, nam hem met zich mede en trok toen door Oudtshoorn, Ladysmith, Swellendam, v\ orcester, Ceres en Sutherland naar het District Van Rhijnsdorp, alwaar hij vroeg in November arriveerde. Hij heeft bijna dage lijks met den vijand geschermutseld en van hunne verkenners gevangen, maar belang rijke gevechten vonden niet plaats. Tegen het einde van November maakten van Deventer en Kirsten, tezamen met eenige lokale commandanten een aanval op de forten van Tontelbosch-kolk, noord van Calviniaen hoewel zij de forten niet konden innemen, namen zij omtrent 4(0 paarden van den vijand, wat wel de moeite waard was. Ik heb nu het bevel genomen over alle com mando's in de westelijke districten der Kaap kolonie en ben bezig deze te organiseeren. Zoo kwam ons commando in dit district aan, na ontzettend veel lijden, moeite en gevaar te hebben doorstaan. Van de ietwat over de 200 mannen die Grootrivier door- 1 gegaan waren op 4 September, waren 4 gesneuveld, 16 gewond, waarvan 6 in de Expeditie van Transvalere naar de Kaapkolonie. Aug.Sept. 1001.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2