Buitenland. Marktberichten. Pre d i k b e u r ten, ADYEBTENTIËN. Zadelmakersaffaire De bekende gynaecoloog, professor Pi- nard te Parijs,, verklaarde Woensdag aan een vertegenwoordiger der pers, dat de toe stand van H. M. de Koningin, volgens de tot de dasverre verspreide telegrammen, een gevaarlijk stadium is ingetreden. "Wanneer de toestand echter binnen twee of drie dagen niet verergert, dan kan Hare Majesteit als gered beschouwd worden. Men meldt uit het Loo (Vrijdag) Het zeer gunstige bulletin omtrent don toestand der Koningin werd verwacht. Niet alleen werd des Prinsen gang gisteren Daar de kerk als een gunstig teeken beschouwd maar men wist stellig dat de geneesheeren zeer tevreden waren. Dat Hare Majesteit den dag van gisteren zoo goed doorbracht, mag bijzonder verblij dend heeten, welke omstandigheid dan ook met dankbaarheid door de onmiddellijke om geving der Koningin werd vernomen. Nd, het bezoek der geneesheeren heden ochtend ging de Prins paardrijden. Te Kolhorn (Noord-Holland) is door één sloep en in één schot 105,000 ansjovisjes gevangen Nog nooit is het getal zóó groot geweest. In 1900 bedroeg het op zijn hoogst ongeveer 100,000. Naar wij vernemen zal bij de firma Sohillemans van Belkum te Zutphen ver schijnen Christiaan de Wet, de held van Zuid-Afrika, door L. A. F. H. van Wouw. Te oordeelen naar het ons toegezonden prospectus is dit verhaal zeer aantrekkelijk en boeiend geschreven, en zal het velen wel kom zijn, te meer, daar de hoofdpersoon Christiaan de Wet, de beroemde aanvoerder der Boeren, is. Het zal bij alle boekhandelaren in 16 afle veringen 10 cent te bekomen zijn en 19 hoofdstukken bevatten waarvan de opschriften zijn Hoe het Christiaan de Wet ernst weid. De straf-expeditie. Het treffen van Cbr de Wet met den vijand. Een barmhartige Samaritaan. Chr de Wet op verkenning uit. De Broeders. Hebt uwe vijaDden lief. Op zijn post. Donkere uren. Ander maal op het oorlogspad. Gestoord geluk. Vriendschap. Verrader - Chr. de Wet trekt over de Vaal. Generaal de Wet op het oorlogspad tegen de Zulu's. Zwarte Vrienden. De Vredesligue. liet gericht. Vredesonderhandelingen. heei Ter Laan thans van den Minister van Binnenlandsche Zaken in zake zijn beroep tegen zijn ontslag door den Gemeenteraad van Delft, mededeeling ontvangen, „dat er voor tusschenkomst der regeering in deze geen termen bestaan." Men schrijft aan de „N. R. Ct." uit Groesbeek van 5 dezer: In het gehucht de Bruuk bij de Duitsche grens, heeft een ernstig ongeval plaats gehad met doodelijken afloop. Gisteravond had in een bekend bedelaarslogement een vechtpartij plaats, waarbij een Duitscher met den steel van een bijl op het hoofd werd geslagen. Hedenochtend om vijf uur werd hij gevonden in een sloot in de buurt, nog levend, maar terwijl men bezig was hem andere kleeren aan te doen, stierf hij. Reeds zijn twee verdachten gearresteerd, terwijl maatregelen zijn genomen, om zes andere logeergasten op te sporen. De zaak is in handen der justitie. Hoe een hond pleegmoeder werd van een konijntje. Een ingezetene van De Bilt heeft een hond, die afgericht is op het vangen van wilde konijnen. Dezer dagen kwam de hond aandragen met een piepjong wild konijntje en sleepte het in het hok, naar elkeen dacht, om het smakelijk op te peuzelen. Groot was echter de verwondering, toen men vier dagen later het konijntje met de moederhond uit het hok zag komen. Het diertje verkeerde in blakenden welstand, ter- wel de oogjes die nog dicht zaten toen het werd gevangen, waren geopend Vroolijk liep het met zijne nieuwe beschermster het hok in en uit. Spoedig bleek dat het zich te zoogen had gelegd bij de moederhond, die het gewillig en liefdevol voedde. De hond beschermde haar zuigeling voortreffelijk en ontving ieder die een weinig te dicht bij kwam, met woe dend gegrom en kwaadaardige blikken. Acht dagen duurde de ideale verhouding tusschen de beide dieren. Ze werd echter jammerlijk op plotselinge wijze door een noodlottig toeval afgebroken. Op een keer dat het konijntje eens vroolijk uit het hok sprong, om op zijn manier eens een wandeling te kunnen maken en vrij te kunnen rondhuppelen, raakte het bekneld tusschen het hok en de ketting, waarmede de hond vast lag, en bekwam daarbij deer lijke kneuzingen aan de achterpooten. Hat taan Jonge gastal van het pleegkindje was hiertegen niet bestand, zoodat men besloot het van de pleegmoeder weg te nemen, het geen lang niet gemakkelijk bleek te gaan. Daarop werd het beestje gedood De pleegmoeder wist niet meer hoe ze het had. Met droevige, zoekende oogen keek ze rond, liep om het hok heen, woelde de aarde met haar voorpooten om, doch te vergeefs. Zij heeft haar pleegkindje voor altoos moeten missen Door de vele regens in den laatston tijd zijn sommige landbouwers op Flakkee genoodzaakt eenige stukken aardappelland over te poten. Het orgel in de Groote Kerk te Haarlem zal, sedert het voor de laatste maal werd nagezien - nu ruim 30 jaar geleden - opnieuw een belangrijke schoonmaak behoeven, waar van de kosten door den orgelmaker Witte te Utrecht op meer dan f 10,000 worden geraamd, Het orgel behoort, naar men wellicht weet, aan de gemeente Haarlem, zoodat deze de kosten geheel of grootendeels zal hebben te dragen. Vermoedelijk zal de herstelling in den winter geschieden, wijl hiermede vele maanden ge moeid zullen zijn. De „Residentiebode" schrijft: De verkiezing van den heer J. P. Havelaar stelt de vraag aan de orde of het lidmaatschap der Eerste Kamer onvereenigbaar is met zijn betrekking als directeur-generaal van de poste rijen en telegraphie. De wet verzet zich daartegen in geen enkel opzicht, doch de ambtenaren, behoorende tot de departementen, is het gelijktijds vervullen van het lidmaatschap der Kamer verboden bij een Kon. besluit van 1863, Stsbl. no. 18. De vorige Regeering heeft den heer Sickesz, die bij zijn benoeming tot directeur-generaal van landbouw lid der Eerste Kamer wilde blijven, dit op dien grond niet willen toestaaD, doch dit hangt geheel af van de persoonlijke appreciatie. Tegen het gelijktijdig vervullen van beide ambten door den heer Havelaar schijnt dan ook geen bedenking te zullen rijzen. Trouwens „posterijen en telegraphiestaan meer op zichzelf dan de „afdeeling landbouw." In den morgen van Hemelvaartsdag is even buiten Yenloo een goederentrein ont spoord de enkele lijn was zoodanig versperd dat een trein moest geformeerd worden, om de reizigers uit de richting Maastricht over te nemen. Ook moesten voor verschillende richtingen treinen worden geformeerd.' Het hoofdbestuur van „het Witte Kruis" benoemde indertijd een commissie, bestaande uit de heeren Yan Ledden Hulsebosch te Amsterdam, A. H. Teljer te Alkmaar, B. A. Jurgens te Purmerend en Mej. A. D J Stout- jesdijk, voorheen te Haarlem, tot onderzoek van de deugdelijkheid der in Noord-Holland verkochte melk. Dat rapport is nu uitgebracht en, 't is jammer dat het neergeschreven moet worden doch de uitslag is feitelijk jam merlijk. Driehonderd negen monsters werden onderzocht en daarvan waren éénhonderd vijf-en-zestig of 53 4% onvoldoende. Uit Brussel wordt bericht, dat in Bóeren- kringen aldaar de door lord Kitchener den Boerenaanvoerders in Zuid-Afrika aangeboden vredesvoorvaarwaar 'en worden geformuleerd als volgt: 1. Den Boeren zal een zelfstandig parle ment en in zekere mate zelfbestuur worden gelaten. 2. Den opstandelingen zal gratie verleend worden door koning Edward bij gelegenheid van de kroningsfeesten in Juni a. s., zonder dat nochtans sprake kan zijn van algemeene amnestie. 3 In den in te stellen Uitvoerenden Raad zal Transvaal over 2 zetels, de Vrijstaat over 1 zetel beschikken. 4. Voor den wederopbouw der verwoeste hoeven zal door de Britsche regeering aan Transvaal 8, aan den Vrijstaat 4 millioen pond sterling worden verstrekt. 5. Alle confiscatie-decreten zullen worden ingetrokken. 9 Alle krijgsgevangenen zullen vergunning krijgen, naar Zuid-Afrika terug te keeren. De gemeenteraad van New-York heeft besloten, President Kruger uit te noodigen tot een bezoek. Welken invloed de laatste Belgische onlusten op het verkeer gehad hebben, blijkt uit de volgende cjjfers. Volgens de vreem- delingenlijsten waren in de Brusselsche hotels behalve die in de omgeving der stations, in April 1901 6103 buitenlandsche en 4584 Bel gische reizigersin April van dit jaar waren deze cyfers 2748 en 2017. Het aantal is dus 5922 minder. Een verslaggever van de „Daily Express" heeft met Lord Wolseley gesproken. Deze is uit Zuid-Afrika teruggekeerd met de over tuiging, dat de Boeren tot het uiterste door zullen vechten. De edele lord weet dat nergens anders aan toe te schrijven dau aan hun domheid In Frankrijk lieert een ernstig spoor wegongeluk plaats gehad. De „Compagnie du Nord" deelt het vol gende mede Hen trein met pelgrims, komende uit Mous- cron (België) en bestemd naar Lourdes derail leerde door een onbekende oorzaak op een open traject, nabij Moyenneville, tusschen Amiens en Compiègne. Voor zoover bekend, zijn er bij het dérail lement 9 personen gedood en 11 gewond. In het Lagerhuis deelde Minister Cham berlain mede, dat voorstellen gedaan zijn, die door de Britsche regeering zijn goedgekeurd, tot overdracht van een gedeelte van het grondgebied der Zuid-Afrikaausche Republiek aan Natal. De oppervlakte van dit gebied is 7000 vier kante mijlen. De bevolking bedraagt 8000 zielen, meest allen van Hollandsche afkomst. Het stoffelijk overschot van Crispi is op bevel van zijn echtgenoote, donna Lina, in bewerking genomen door de doctoren Miceli en Salafia, die een nieuw procédé van balseming uitgevonden hebben, waardoor zij meene.n het ingetreden ontbindingsproces te kunnen tegen houden. Na de toepassing van het procédé zou tentoonstelling van het lijk volgen. In de „Aciéries" van Angleur heeftj.l. Vrijdag een ongeluk plaats gehad, waarbij vijf werklieden levend verbrand zijn. Men was bezig een bak, die tien ton gesmolten ijzer bevatte, te vervoeren op een wagen. Plotseling kantelde deze met het ongelukkig gevolg, dat vijf werklieden die niet spoedig genoeg weg konden komen de massa op het lijf kregen. Een was terstond dood, terwijl men vreest dat de anderen niet van de beko men wonden zullen opkomen. Reuter seinde den 2den uit Boeloewajo, dat het rooiwater zich snel onder het vee in Rhodesië verbreidt. Te Uutali is geen span ossen voor 't vervoer te krijgen. De besmetting tast soms een heele kudde als te gelijk aan, en de dood volgt in vele gevallen schielijk. Het vee van de inboorlin gen is nog vrij, maar dat zal, vreest men, niet lang zoo blijven, aangezien zij het vleesch van de aan rooiwater gestorven beesten mee voeren. Een groote oplichterij is aan een der Parijsche bankinstellingen gepleegd. Een groote Berlijnsche firma schreef haar verte genwoordigende firma te Buenos Ayres, haar vier cheques, elk van 100,000 mark, over te maken. De daartoe aangewezen beambte te Buenos Ayres maakte twee cheques aan de order van de Berlijnsche firma gereed en zond die naar Berlijn, de beide andere stelde hij betaalbaar aan zichzelf bij de Banque Internationale te Brussel. Daarop vroeg hij verlof en vertrok naar Brussel met dezelfde boot waarmede de adviesbrieven verzonden werden. In Brussel bood hij zijn chèques aan en verzocht ze betaalbaar in Parijs te stellen. Dit geschiedde en de Paiijsche branche betaalde hem 250,000 francs uit. Een half uur na de betaling kwam echter bericht uit Berlijn om niet te betalen, maar het was al te laat en tot heden is de handige oplichter nog niet gevonden Een belangrijk besluit is genomen dooi de gezamenlijko spoorwegdirectiën in Duitsch- land om de retourbiljetten geheel op te heffen. Er zullen eenvoudig enkele-reiskaartjes uit gegeven worden, waarschijhlijk tot den prijs van een half retourbillet, echter met prijsver- hooging bij gebruikmaking van sneltreinen. Wellicht zullen in Pruisen ook de bekende kilometerboekjes worden ingevoerd, doch dit staat nog niet vast. De verschillende veran deringen zouden reeds spoedig worden inge voerd, men spreekt van binnen enkele maan den. In het Russische gebied Tjinkalinsk van het district Tomsk hebben de boeren een aan tal regeering3magazijnen geplunderd, omdat de overheid te kennen had gegeven, dat de graanvoorschotten van regeeringswege niet zouden worden verstrekt, omdat er geen nood heerschte. Politieagenten, die de plunderingen wilden beletten, werden doodgeslagen. De Petersburger correspondent van het „Berl. Tageblatt" zegt, dat de hongersnood in vele dorpen zoo groot is, dat honderden sterven. Uit wanhoop komen de lieden in opstand. In officieele berichten heet het intusschen dat de toestand in het district Tomsk gunstig is zoodat het voor uitkeering bestemde graan wel eens in andere zakken terecht kon zijn gekomen als waarvoor het bestemd was. Seliagen, 1 Mei.. Aangevoerd: 3 paarden f 65 a 1 140,11 Stieren 1 70 a 1160; 260 Gelde- koeien f 120 a f 210; 150 Kalikoeien f 140 a r 250; 73 Vaarzen 1 50 a f 110 57 Nuchtere Kalveren f 8 a f 23; 650 Schapen i 12 a 1 24.— Lammeren fal Bokken en Geiten f 0,a 1' 0.5 Varkens f 16.a 1 18. 13 Vette Varkens 51 a 52, cent per kilo 48 Vetto Koeien f 190 a f 260 76 Biggen f 13. a f 16.Kipeieren, 12.25 a 1 2.75 - Eenden 80 a ct. Boter per hall k.g. 1 0.50 a 0.55. Leiden, 2 Mei. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 120 a f 275; 114 Stieren f 41 a 1 275; Veulens 1 stuks 45 a f 297 kalfkoeien f 115 a 1 325 Melkkoeien f 115 a 1325 102 Varekoeien 1 92 a 1226 410 Vette koeien f 120 a 1 275 84 Vette kalveren 1 42 a f 90.176 Magere kalveren f 7.50 a f 18.85 Graskalveren 1 23 a 1 62; 1014 Vette schapen 1 17 af 30.513 schapen (weide) f 12 a f 24.Paarden! ai 291 Magere Varkens f 16 a f 52. Vette Varkens a ct. 728 Biggen 18. a f 15 1766 Lammeren 1 5,50 a 1 11, Zondag 11 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur. ds. Schroder. Waal. A oorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leff'ef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. halt 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 3 Mei 1902 tot 9 Mei 1902. GEBOREN: Neeltje, dochter van Jacob Drijver en Cornelia Bakker (Oosterend). Cornells, zoon van Jan Bakker en Annetje Alderlieste (Waal). Cornelia Jansje, dochter van Hen drik de Leeuw en Lamberta Kooger (Oostend) Gerbrand, zoon van Bernardus Dros en Trijntje Eelman (Eierland). ONDERTROUWD Cornelia Koorn, en Ma- rijtje Bakelaar. GETROUWD: Meindert Alderlieste en Grietje Saris. Cornelis Jacob Roeper, en Adriana Maria Kievit. Pieter Mathijs Bakker cn Hendrica Kuip. Willem Johan Bakker en Anna Petronella Keesom. OVERLEDEN: Geene. GERBRAND, zoon van B. DROS Pz. en T. DROS—Eelman. Eierland, 7 Mei 1902. Getrouwd: M. ALDERLIESTE en G. SARIS, die tevens namens wederzijdsche familie hun hartelijken dank betuigen, voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Eierland, 8 Mei 1902. Getrouwd: C. J. ROEPER en A. M. KIEVIT, die namens wederzijdsche familie bunnen har telijken dank betuigen voor do vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Waal, 8 Mei 1902. Voor de vele treffende bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden en de teraardebestelling van onzen geliefden Zoon cn Broeder, betuigen wij onzen hartelijken dank. S. P. ZIJM, Echtgenoote en Kinderen. Texel, 10 Mei 1902. Ondorgeteekendo bericht bij deze aan Texels ingezetenen dat hij zijne met alle daaraan verbonden lusten en lasten van af heden heeft overgedaan aan zijn zoon CORNELIS KIKKERT, die dezelve voor zijne rekening en op zijnen naam zal voortzetten. Al het aan ondergeteokende verschuldigde kan aan zijn zoon op diens kwitantie worden betaald. GEEBT KIKKERT. Texel, 9 Mei 1902. JXa<»i „Hul VnlW" vwnoomt, hooft dö G E B O R E x

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2