Buitenland. Marktberichten. Uitslag gehouden verkoopiqgen. Vleeschhouwerij Waalderstraat. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIEN. Rund-, Varkens- en Schapenvleesch. Met zekerheid kan „De Tel." zeggen, dat de verschijnselen in Harer Majesteits ziekte, die op typhus wijzen, sedert de laatste dagen zoozeer zijn verminderd, dat men de infectie van typheuzen aard ongeveer als geëindigd kan beschouwen. Een wanhoopsdaad. Te Haarlem is 's morgens omstreeks halfzeven aan de Sckout- jeslaan door een trein op de lijn Rotterdam Haarlem een jonge man, de opperman Balken ende, wonende Tulpenstraat overreden. Toen de trein naderde, stond hij achter den gesloten slagboom. Op het oogenblik van na dering sprong de man over den boom en wierp zich voor den trein. Zijn lijk werd in deer- niswaardigen toestand een eind verder op den weg gevonden Naar men zegt, moet een ongelukkige liefde de reden van deze wan hoopsdaad zijn geweest. In het politierapport, dat van het ongeval kennis maakt, wordt gezegd De man had bij zich een vrouwenportret, waarop geschreven stond„Mijn laatste groet aan Jans." Het lijk werd per brancard naar het Gasthuis overgebracht. Men seint van het Loo, 12 Mei. H. M. de Koningin had een zeer rustigen nacht. Alle verschijnselen duiden op eene ingetre den herstelling. Zaterdagmorgen stapte in den Bosch een jongmensch in 't huwelijksbootje. In den namiddag liep hij een proces-verbaal op wegens het spelen met en om centen op de openbare straat. Of die echtgenoot ook doordrongen is van den ernst des levens en des huwelijks 1 Een baasl De schipper Turk en zijn zoon te Nieuwe Wetering, waren dezer dagen in de Ringsloot nabij de Fransche brug bezig met het ophalen van fleuren, toen zij opeens met hun boot en al werden weggetrokken, en ten slotte het touw afbrak, waarbij Turk Sr. uit de boot te water tuimelde. Het moet bepaald een steur of buitengewoon groote karper geweest zijn, die hun die poets speelde. (A. H.) B't Is zoo koud, we zullen de kachel maar eens aanmaken", dacht een Lekkerkerk- sche vrouw De werkster haalt een mand fijn hout van den zolder, de vrouw doet een handjevol in den oven. Ineensalgemeen gespring een zwerm van muizen 1 De vrouwen aan den doodslag, binnen een paar minuten lagen er 38 lijkendrie hadden een uitweg weten te vinden. Een droevige gebeurtenis maakte te Raalte een dubbelen feestdag tot een dag van rouw. De echtelieden H. J. Koerkamp en H. Botteriek vierden hun gouden huwelijks feest, terwijl de man tevens zijn 60-jarig jubilé als koorzanger herdacht. Algemeen waren de wenschen den feestelingen aange boden maar niet voor beiden zouden zij in vervulling gaan. Des middags toch ongeveer 4 uur maakte de dood een einde aan het leven der waar schijnlijk door aandoening overstelpte vrouw en den diamant-gouden jubilaris tot weduwnaar, Te Zandvoort zijn nu reeds 69 vreem delingen aangekomen. Wat doen ze in de kou? Te Scheveningen is een maatschappij in wording, die zich ten doel zal stellen het bouwen van loggerbommen en het uitoefenen van de visscherij met dat type vaartuigen De „Haagsche Ct." schrijft het volgende In verband met de gewichtige beteekenis, welke het herstel van de Koningin voor ons vaderland heeft, zal de bevolking zeker alge meen ook wel op zichtbare wijze uiting willen geven aan haar gevoelens te dien aanzien. Het schijnt gewenscht, dat dit op éénen algemeenen dag geschiedde. Ons dunkt, die dag is aangewezende dag waarop, naar men mag hopen, de geneesheeren van H. M. binnenkort zullen berichten, dat het uitgeven van de dagelijksche ziektebulletins wordt gestaakt. Wij geven dan in overweging op dien dag door vlaggen aan de algemeene gevoelens des volks uiting te geven. Marine en leger. Naar aanleiding van het Kon. Besluit van 1 April 1902, waarbij de eischen zijn vastgesteld, waaraan de mili- tieplichtigen moeten voldoen, om voor een eersten oefentijd van vier maanden in aan merking te komen, vergaderden Vrijdag te Rotterdam, de besturen van de daar ter stede gevestigde gymnastiekvereenigingen. Ten einde bevorderlijk te zijn aan eene degelijke uitvoering van art. 104 der nieuwe Militiewet werd besloten door middel van een circulaire de dienstplichtigen tot aanslui ting bj] de vereenigingen op te wekden. Men schrijft uit den Haag In den Boerewinkel in de Molenstraat is th&us eene aardige bezending voorwerpen ontvangen, afkomstig van krijgsgevangenen op de Bermuda's eilanden. Een hunner, de heer Hooseman, zond aan zijn vrouw, die in Nederland is, eenige kisten vol houten arti kelen, gesneden door de krijgsgevangenen speelgoed, doosjes, bekers, portretlijstjes, wan delstokken, ossewagens met spannen ossen, vouwbeenen, boterspanen, wandversieringen. Zeer gelijkende in hout gesneden portretten van president Kruger wijzen op het geduld en de kunstvaardigheid van de gevangenen. Op elk stuk staat de naam yan den maker en de plaats waar zij gevangen genomen zijn gegrift. De artikelen worden ten bate dei- Boeren verkocht. Ten gemeentehuize Schoterland was oen paartje, om in den echt verbonden te worden. De wederzijdsche familie kreeg een weinig woorden en de bruidegom stapte heen Het huwelijk ging over. Nadere berichten van het eiland St.- Thomas bevestigen de vreeselijke tijding van het vernielen der stad St.-Pierre op het eiland Martiniquo door een vulkanische uitbarsting. De telegraphische gemeenschap is verbroken. Van uit St.-Luci'a ziet men rook en vlammen uit de kraters van St.-Vincent opstijgen Ook op Dominique vertoonen de vuurspuwende bergen teekenen van werking. Op alle noor delijke eilanden wordt onderaardsch gerommel gehoord. De Monte Pelée, een 1350 meter hooge vul kaan, behoort tot de zeldzaam spuwende bergen. Sedert 1851 was de krater volstrekt rustig geweest, totdat de berg den 5en Mei j.l. stroomen gloeiende lava begon uit te werpen. De stroom bereikte de fabrieken van Guérin op ongeveer twee mijlen afstand van St.-Pierre en verwoestte deze. Naar het gerucht wil, zouden daarbij reeds 150 menschen zijn omge komen. Het was ongetwijfeld de ontvangst van dit bericht, dat den gouverneur van Martinique, den heer Mouttet, zijn standplaats, Fort-de- France, deed verlaten om een bezoek te bren gen aan de geteisterde streek, waar het lot ook hem een graf had beschoren. Vermoedelijk, zegt het „Plbld.", heeft de uitbarsting niet alleen aangehouden, maar is ze in geweld toegenomen en dientengevolge de stad St. Pierre aan den voet van den berg, door de gloeiende lava overstroomd en in brand gezet. Het inwonerstal wordt zeer verschillend opgegeven. Meyer stelt het op bijna 30,000, Fransche opgaven spreken van 20,000. St.-Pierre is de geboorteplaats van wijlen keizerin Josephine, de eerste gemalin van Napoleon I. Het jongste rapport van lord Kitchener over de krijgsverrichtingen in den Vrijstaat, geeft de „Petit Bleu" aanleiding tot eene ontboezeming, die zij begint met de woorden „Laf verraad tegenover de Boeren En dan gaat het blad voort: Het feit, dat 231 Boeren zijn gedood en gevangengemaakt, zonder dat het iets kostte, zonder dat de Engelschen een druppel bloeds hebben verloren, bewijst ons dat de Engelsche generalissimo bezig is een uiterst laf verraad te begaan. l aar de Boeren driemaal zoo goed schieten als de Engelschen, zouden de Engelsche ver liezen veel zwaarder zijn geweest dan de hunne, als er sprake was van een eerlijk ge vecht. De waarheid is dus, dat Kitchener, door bemiddeling van zijn vertrouwden gene raal Bruce Hamilton, een Boerenkamp heeft verrast, dat in goed vertrouwen vergaderd was om over de vredesvoorstellen te beraad slagen". Inderdaad, daar lijkt het op, niet 't minst door de bijvoeging, dat juist deonverzoenlijken, de tegenstemmers dus tegen Engelands voor stellen, zijn gevangengenomen. Zeker is het niet, maar, gezien Engelands tegenwoordig politiek karakter, is 't hoogst waarschijnlijk. Maar hoe treurig het feit ook is, het heeft zijne lichtzijde, deze namelijk, dat het den Boeren, die mochten weifelen, leert wat ze van Engeland hebben te wachten. Ook bewjjst het nog eens, hoeveel waarde er moet worden toegekend aan de vredesge- ruchten. De Italiaansche kust is door zware stormen geteisterd. Voor Civita-Vecchia zyn twee schepen vergaan. Amsterdam 12 Mei. Aangevoerd 430 Run deren, le kwal. 70 k 74 et., 2de kwal. 68 ct. 3de kwal. 62 ct. per KG. 145 Melk- en Kali koeien t 120 k f 240; 0 Graskalveren f a f 85 nuchtere Kalveren f 7,— h t 9,— 60 Schapen f 16 ft f 25,915 Lammeren f 5 t f7,75, 529 vette Varkens 47 ;t 51 ct. Purmerend, 13 Mei. Aangevoerd 288 vette Kalveren 60 80 ct. per KG.382 nucht. Kalveren f 10 f 24; 144 vette Varkens 44 k 53 ct. per KG.142 magere Varkens f 18 ét 32; 380 Biggen; f 9 k f 14.—; 2982 Schapen en 1600 Lammeren 803 Runderen en 38 Stieren Kip-Eieren f 2.70 f 3.15 per 100. Vette Koeien, 168 stuks, in prijsh. h. matig. Gelde Koeien, 635 stuks, lager in prijs h. stug. Melkkoeien, lager in prijs, handel stug. Vette Kalveren, handel matig. Nuchtere Kalveren handel vlug. Vette Varkens, handel vlug. Magere Varkens k. matig en Biggen h. matig. Vette Schapen, prijsh., handel matig. Overhouders prijsh., handel matig. Dinsdag 13 Mei 1902, te Den Burg. Notaris G. DIKKERS. Een Winkelhuis staande aan de Steenenplaats. Kooper Jb. Rijk Sr. voor f 1005, Zondag 18 Mei. (lste Pinksterdag HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur. ds. Schroder. (Pinkstercollecte.) Waal. oorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. halt 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barende. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Heden werden wij verblijd door de ge boorte van een dochter. W. BRUIN Dz. N. BRUIN—Bruin. Den Hoorn op Texel, 11 Mei '02. Geboren: JAN, zoon van C. SMIT Cz. en N. WITTE. Burg op Texel, 12 Mei 1902. Getrouwd: W. J. BAKKER en A. P. KEESOM, die namens wederzijdsche familie hunnen harte- 1 ijken dank betuigen, voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Den Hoorn, 10 Mei 1902. Bij ons vertrek naar ZAANDAM roepen wij familie, vrienden en kennissen een harte lijk vaarwel toe. Oudeschild, 11 Mei 1902. G. J. KUIJPER en huisgenooten. Wij ondergeteekenden, handelaren in Texelsche lammeren aan deLeidsche markt hebbende vernomen, dat het plan bestaat voortaan óók op Donderdag lammermarkt op Texel te houden, verzoeken bij deze als het voegolijk kaD, om van dit voornemen af te zien in overweging nemende dat de tijd van vervoer naar de Leidsche markt te veel gepresseerd wordt en zeer ten nadeele zal werken voor de lammeren en ook voor de Texelsche boeren, ter wijl de stoombootmaatschappij bij zulk een over haast vervoer de risico van ongelukken met lammeren niet op zich wil nemen, terwijl wij ondergeteekenden op do Donderdag gehoudeu markt MET kunnen tegenwoordig z^u. Met verschuldigde achting, P. T. Veleturf, H. H. Heideman, F. Knaap, C. Swart. G. Hooöeveen, L. Straver, A. D. Husson Heemskerk, F. v. d. Geest, C. v. d. Kroot, G- Boumeester, K. Mulder, C. J. O. Conijn. S. Knaap, G. Noom Nz. Jac. v. Diemen, A. O. v. d. Akker G. Boer, g. Anker, W. v. d. Kroot, C. van Bergen. Dagelijks verkrijgbaar eerste kwaliteit Tevens verkrijgbaar puik gerookt vleesch gerookt spek, rookworst, leverworst en sausijsjes. Alles concurreerenden prijs. Aanbevelend, K. PEREBOOM.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2