N°. 1541. Zondag 18 Mei. Aö. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize, 1 brillendoos, ge vonden op den Waalderweg. 1 holle bamboe stokachtergelaten op het Raadhuis. LAMMERENMARKTËN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen den ingezetenen met nadruk in herinnering de navolgende artikelen der politie verordening dezer gemeente: Art 177. Het is verboden gedurende de groote lamme- renmarkten a. zich met wagens of vee, anders dan door de Parkstraat naar het marktplein te begeven (met dien verstande, dat tot dat doel geen gebruik zal mogen worden gemaakt van de Nieuwstraatof dit plein met wagens of vee anders te verlaten, dan door de overige daarop uitkomende straten; b. het van gemeentewege verstrekte stroo of andere stoften, welke tot strooisel gediend hebben in do lammerenhokken, daaruit te ver wijderen of zelf daaraan meer toe te voegen; c. met het wegvoeren der lammeren vóór des voormiddags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toestemming door don marktmeester krachtens opdracht verleend. Art. 178. Ieder, die ter gelegenheid van de in het vorig artikel bedoelde markten, lammeren ter markt wen8cht aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk, de noodige hokken te bepreken. Art. 179. Ieder, die gerechtigd is tot het gebruik van een hok, moet het zelf gebruiken of bezetten en tot geen ander doel bezigen dan tot plaatsing van het vee. Het is aan alle andere personen, gelijk mede aan hen, wier recht op eenig hok door het niet voldoen der verschuldigde marktgelden is 'ver vallen, verboden, een standplaats in te nemen, tenzij met toestemming van Burgemeester en Wethouders; zij worden door den marktmeester geweerd, die zoo noodig de hulp der politie inroept. Zij brengen voorts tor algcmoeno kenpisse dat voor het verplicht bespreken der noodige hokken, hetzij mondeling of schriitelijk, gelegen heid bestaat ter Secretario op alle werkdagen gedurende de gewone bureau-uren van 9 uur voorm. 2 uur nam. en dat daartoe voor de markten op Maandag te houden, bovendien neg gelegenheid zal zijn bij den marktmeester, die daags vóór die markten zitting zal houden van 's morgens 9 tot 2 uur 's namiddags in een der aan het marktplein gelegen hotels; aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk, ter Secretarie of door don marktmeester ontvangen na Zondagnamiddag 2 uur voor de Maandagsohe markten, na Woensdag-namiddag 2 uur voor de Donderdagsohe markten, worden niet meer ten uitvoer gebracht. De aanvoer ter markt op de Donderdagon zal des morgens om 8 uur moeten zijn afgeloopon, daar met het afvoeren der lammeren om 8 uur een aanvang gemaakt zal mogen worden, waar door hot mogelijk zal zijn op tijd de inscneping aan do haven te doen plaats vinden, Zij, die op de Donderdagsohe markten lam meren wenschen aan te voereD, worden in hun eigen belaDg zeer dringend verzocht zorg te willen dragen, dat die lammeren vóór achtuur des voormiddags ter markt zijn. daar zij anders, in het belang van de goedo orae op de markt, de kans beloopen niet meer tot het marktterrein te worden toegelaten. Burgemeester en Wethouders van Texel, H. W. DE JONCHEERE. Do Secretaris, G. A. HAJENIUS. GEMEENTE-SECRETARIE. De SECRETARIS der gemeente TEXEL JUttkt bekend, dat op Maandag 19 Mel a. 8e Pinksterdag, de gemeente-secretarie zal ge opend zijn van 11—12 uur voorm. tot het doen van aangiften bij den burgerlijken stand. Texel 16 Mei 1902. De Secretaris voornoemd, HAJENIUS. KIEZERSLIJST. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter openbare kennis, dat de op heden van kracht geworden kiezerslijst dezer Gemeente, voor een ieder op de Secretarie ter inzage is nedergelegd en in afdruk, tegen be taling der kosten, verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 15 Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Hajeniu9. C. Keijser Pz. L.-B. KOSTELOOZE VACCINATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat de gelegen heid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: op Woensdag, den 81 Mei 1908, 's middags 12 uur in de O. L. School te den Burg. Texel, den 16 Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Hajexius. C. Keijser Pz., L.-B. TEXEL, 17 Mei 1902. Mej. S. B. J. Fredoriks, directrice der Alg. Bewaarschool alhier, deed Dinsdag en Woensdag j.l. te Groningen met goed gevolg examen voor de hoofdacte als bewaarschool- houderes. Donderdagavond werd in het hotel „De Lindeboom" de jaarvergadering gehouden van de „IJsclub". Ofschoon de opkomst der leden verre van schitterend was, waren er toch meer, dan we bij deze vergaderingen anders gewoon zijn. Van op tijd openen der vergadering was volgens gewoonte ook bij deze weder geen sprake. Eerst ruim een half uur na het daarvoor vastgestelde tijd stip werd door den voorzitter „de moker des gezags", zooals een der aanwezigen opmerkte, ter hand genomen en de vergade: ing geopend. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en onveranderd goedgekeurd werd door den Secretaris een keurig verslag voorgelezen over het afgeloopen dienstjaar. Aan dat verslag ontleonen we, dat de werkverschaffing ongeveer twee weken had plaats gehad en dat bovendien nog ongeveer f 25 was besteed als steun voor enkele wo- duwen en behoeftigen. rat verder wegens het gering aantal personen die een werkzaam aandeel hadden gehad aan de uitvoering voor de feestavond, als anderszins, dit jaar geen fuif-avond werd gehouden. Het aantal leden was van 113 gestegen tot 121. Pe kas der IJsclub sloot met een batig saldo van 37,90 en die der werkver schaffing met een batig saldo van f 26,40». Over de financiën kan men dus hoogst tevreden zijn, terwijl ook de feestavond zeker tot de volkomen geslaagden mocht gerekend worden. Door den Voorz. werd den Secretaris dank gebracht voor zijn prachtig verslag. Uit de rekening van den penningmeester die hierop door deze werd voorgelezen, bleek dat was ontvangen voor contributie f 121, voor besproken plaatsen f 14,70 en voor tekstboekjes f 7,s0, totaal der ontvangsten dus f 148, De uitgaven bestaande uit nadeelig saldo vorig jaor, tekstboekjes, kosten van repeti tie enz. enz. bedroegen f 105,08 zoodat er nu een batig saldo was van f 37,90. Uit de rekening van de afdeeling werk: verschaffing bleek, dat die afdeeling was begonnen met een batig saldo van het vorig jaar groot f 84,97, waarbij nog was govoegd f 5,97 aan rente spaarbank, verder was het totaal der opbrengst van de lijsten met inbe grip van nog een extra-gift van f5,-vaneen onbekende f 122,25. Ontvangen was voor brandhout f 24,05, oud-ijzer en koper f3,39, paaltjes f 2,80 en moest nog ontvangen wor den de opbrengst van den publieken verkoop van palen op 15 Maart j.l., n.l. 112,45. Totaal der ontvangsten f 855,63. De uitgaven bedroegen totaal f f 229,22», waarvan f 73,53 voor aankoop van hout, vervoer daarvan enz. De rekening sloot dus met een batig saldo van f 126,40». Door den penningmeoster wordt opgemerkt dat de commissie van de werkverschaffing lof verdiend voor zijne wijze van besturing der zaken. Spr. wijst er op dat het hout bij inkoop f 73,53 heeft gekost met inbegrip van de kosten van vervoer enz., terwijl het bij ver koop f 147,04 opbracht. Alzoo een winst van f 73,80». Op die wijze was slechts f 40,85 meer uitgegeven voor arbeidsloon, dan was ontvangen voor de meerdere waarde van het bewerkte hout. Tot rekening opnemers werden benoemd de heeren A. Wagemaker en A. C. Rab, die na de rekening met de bescheiden te hebben vergeleken, mededeelden alles in orde te hebben bevonden en mitsdien voor te stellen de rekening goed te keuren. Overeenkomstig dit voorstel werd besloten. Door den voorz werd den penningmeester dankgezegd voor zijn gehouden beheer. Het laatste punt der agenda „verkiezing van 4 bestuursleden'', nu aan de orde komende bleek nog al tijdroovend. Aftreden moesten de heerenD. Bruin, A. Dros Albz,P. C Koorn en Aug. C. Keijser. Volgens reglement niet dadelijk herkiesbaar zijnde, moesten er dus 4 nieuwe leden ver kozen worden. Bij de le stemming werden verkozen de heeren Wagemaker en Roessingh, respectie velijk met 13 en 11 stemmen van de 16 uitgebrachte stemmen, de overige stemmen waren over verschillende andere personen verdeeld. Bij de 2e vrije stemming werd verkozen de heer L. J. Kikkert met 9 stem men. Bij de herstemming tusschen de heeren Ph. Vlessing en Groenewold, die nu plaats had, werd verkozen de heer Vlessing met 9 stemmen. De heeren Roessingh en Vlessing waren niet aanwezig. Een paar leden belastten zich echter met den benoemden den uitslag mede te deelen en antwoord te vragen of die benoeming werd aangenomen. De heer Roessingh was daartoe bereid, de heer Vies- Ring bedankte, zoodat opnieuw een stemming moest plaats hebben. Met 14 van de 15 stem men werd nu benoemd de heer Groenewold, die echter bedankte, waarna opnieuw een stemming plaats had, waarbij werd benoemd de heer P. Dros Az. met 7 stemmen, 6 stem men waren uitgebracht op andere personen en 2 stemmen waren van onwaarde. Door den voorz. wordt hierop een woord van dank gebracht aan de aftredende bestuurs leden en tovens afscheid genomen als bestuurs lid. Nadat de heer de Jongh nog een woord van dank had gebracht aan den Voorzitter wordt de vergadering gesloten. Na afloop der vergadering werd nog be stuursvergadering gehouden ter verdeeling der functies Tot voorz. werd verkozen de heer Wagemaker. Het bestuur bestaat nu uit de hoerenA. Wagemaker, voorzitter, J. C. Visser, Vice-voorz., P. Lap, Secretaris, C. J. Rab, Penningmeester, J. de Jongh, E. Vlessing, J. Dekker, W. C. Reij, Roessingh, L. J. Kikkert en P. Dros Albz. De vergadering van de Holl. Maatsch. van Landbouw, afd. Texel, gisteravond in het hotel de Zwaan gehouden, mocht onder de goedbezochten worden gerekend, van op tijd openen kon echter jammer genoeg van deze vergadering geen sprake zijn, omdat toen bijna allen nog schitterden door afwezigheid. Nadat door den Voorz.de vergadering was geopend met een woord van welkom aan de opgekomenen, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedge keurd. Hierop deelt de voorz. mede dat is ingeko men het piogramma voor de tentoonstelling te Alkmaar een circulaire van do Prov. commissie voor de paardenfokkerij, behelzende het verzoek op te willen geven of ook afgekeurde hengsten in deze gemeente worden gebruikt. De voorz. merkt hierbij op, dat dit niet gebeurt, zoodat opgave niet noodig is. Beide ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Nog was ingekomen een circulaire vanwege de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollandsch Noorderkwartier, omtrent de uitslag van een ingesteld onder zoek van monsters lijnzaadkoek. Met het oog op het belang dat de veehouders kunnen hebben bij die uitslag, werd aan ons ver zocht dit wel in ons blad te willen opnemen, aan welk verzoek wordt voldaan, (zie hier onder) Een circulaire van het Centraal Bureau tot aankoop van landbouw-benoodigheden wordt ter zijde gelegd omdat de proef, een vorig jaar er mee genomen, niet goed is bevallen. Zooals uit de korte discusie over dat onder worp bleek, was men er wel voor coöpera tief aan te koopen, doch zou zou 't noodig zijn, dat elk deelhebber dan zijn aandeel betaalde minstens voor de aankomst der goederen. Verleden jaar had b.v. de Secretaris, die met de regeling was belast, op enkele posten zelfs eenige maarden moeten wachten. Een vergelijking van de prijzen kon niet plaats hebben omdat de prijscourant door een der leden was ter leen gevraagd en op her haalde aanvrage nog niet teruggegeven. Thans komt aan de orde punt 1 der agenda. De Voorz. deelt mede, dat in de bestuurs vergadering ter sprake is gebracht of het niet gewenscht was, de hengst Martin naai de tentoonstelling te Alkmaar te zenden, waar hij naar mm meende een goed figuur zou maken en hem aldaar zoo mogelijk te verkoopen of te ruilen voor een andere beste hengst. Het oordeel der leden werd hier omtrent gevraagd. Door den Secretaris wordt opgemerkt, dat hij liever eerst een anderen hengst voor de afdeeling zou willen aanschaffen om daarna over te gaan tot verkoop van Martin. Ook andere leden bleken niet zoo direct genegen in deze te beslissen dat de hengst moest worden verkocht of verruild, terwijl men er voor bleek hem naar de tentoonstelling te TEXELSCHE COURAUT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubg 30 CU. Franco per post door ge heel Nederland 45 CU. Naar Amerika en «ndere landen met verhooging der porto's. Prys der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 CU. Iedere regel meer 6 CU. Qroote letters en Vignetten worden naar plaaUrnimte berekend. Bewijsnummers 2 CU. per nummer. Prijs eiw- °/o vet vocht zuivh. A. Honing f 13* 33,5 13,3 13,1 Void. Jacob Vis 13,50 33,1 11,3 13,1 Void. W. Velthuis 13,50 33,1 11,5 13,2 pm 86 Wessanen en Laan 13,25 30,0 13,5 12,8 Void. C. L. Schepp 11,50 31,4 8,9 14,5 pm S6 H. Brat 13.— 32,6 9,4 14,3 Void. Honig en Koning 13,25 34,1 13,2 11,5 n T. Duijvis 13,25 31,7 14,3 13,2 J. Wildschut 13,— 30,1 10,0 13,4 Nourij v. d. Lande 11,31,1 9,2 13,8 Pirma J. Prins 13,25 33,6 13,4 11,S n P. Kaars Sijpestein 13,31,8 13,9 13,2 n Bloemendaal&Laan 13,25 30,6 13,8 11,9 Emmer, üampfoclf. 11,25 31,6 7,9 15,6 Js. Kluijver en Zn. 11,50 24,5 10,7 14,8 Ongeveer 85 °/0. Het vochtgehalte is boven de toegelaten grens. Dit monster is vermengd met kofliedoppen en eacaoschillen en bevat verder een weinig zaagsel en vrij wat onkruidenzaad. Het vochtgehalte is boven de toegelaten grens.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1