Buitenland. Marktberichten. Pre d i k b e u r ten, zenden. Besloten werd dus hem er heen te zenden en in de Augustus vergadering nader er over te beslissen. Het bestuur werd gemachtigd nu reeds uit te kijken naar een anderen hengst en Majoor Punt, die steeds getoond had een goed raadsman te zijn, er over te schrijven en diens hulp te vragen. Punt 2. Verzoek afdeoling Eierland om f 100 subsidie van de afdeeling Texel waarop de eerste recht beweert te hebben wegens het stationeereu van Ardo komt nu aan de orde. De voorz. deelt mede dat dit verzoek mon deling door Voorz. en Penningmeester dier afdeeling is gedaan. Naar aanleiding daarvan werd geschreven naar den heer Teengs, die had bericht dat Ardo in geen geval voor de premie in aanmerking kan komen omdat bij cornage had. Merrien door zoo'n hengst ge dekt konden ook niet mededingen naar de premien. Omdat de heugst dus niet zoo is, als ze wel moest zijn, bestaat er geen reden om de afdeeling Eierland de flOO te geven, hetgeen bovendien nog niet geëischt zou kunnen wor den, omdat een bedrag van hoogtens f 100 was uitgetrokken om die paardenhouders te gemoed te komen in de kosten, die wegens bloedverwantschap voor hun merrien niet van Martin konden gebruik maken en daarvoor naar elders moesten. Een vrij langdurige en meermalen weinig verkwikkelijke discussie ontspon zich over de vraag of men evengoed aan „Eierland" geen toezegging kon doen van subsidie indien haar rekening bleek slecht te zijn. Besloten werd dit niet te doen, doch een verzoek om hulp als die noodig bleek van de afdeeling ter zijner tijd in te wachten en dan te be handelen. Naar de Voorz. vertrouwt zou zulk een verzoek wel een gewillig oor vinden, indien de afdeeling een goede rekening had gemaakt. Punt 3 der agenda, het verzoek van het hoofdbestuur om finacieele steun vond blijk baar bij allen een geopend oor, vooral ook omdat dit bestuur steeds bereid was ook steun aan de afdeeling te verleenen, wanneer dit gevraagd werd. Besloten werd f 25 subsidie te geven en geen medailles zooals ook kan geschieden, omdat men niet kan uitmaken, waarvoor die dan moesten worden verleend. De Secretaris deelt hierop nog mede dat het bestuur heeft vergaderd met het bestuur van den Texelschen Boerenbond omtrent het punt „Botkreupellang en breed was die zaak besproken, men was echter eindelijk tot de conclusie gekomen dat er weinig ver andering in was te brengen. Naar aanleiding van dit onderwerp ontstond eene korte discussie waaraan we alleen de zeker voor de Texelsche veehouders zeer verblijdende mededeeling van den heer Roelofis ontleenen, dat het aantal gevallen van rot- kreupel op ons eiland op het oogenblik uiterst gering is en er op heden geen 20 schapen die ziekte hebben. Door een der aanwezigen werd opgemerkt dat het wel wenschelijk was, dat dit algemeen in ons land bekend ware. Nadat nog door een der aanwezigen was gevraagd wat er moest gedaan worden met merrien die niet by Martin kunnen worden toegelaten en daarop was verwezen naar een vroeger genomen besluit omtrent te ver leenen subsidies, sloot de voorz de vergade ring. Uitgevoerd van 7 tot en met 15 Mei 167 koeien, 43 kalveren, 17 schapen en 27 varkens. De afdeeling „Texel" van het Ned. On- derw. Genootschap hield heden, niettegen staande het minder gunstige weder, een goed bezochte vergadering in 't café „den Burg". Nadat de vergadering met een hartelijk woord was geopend, werden de notulen gele zen en onveranderd goedgekeurd. Eenige ingezonden stukken, betrekking hebbende op het Ondersteuningsfonds werden voorgelezen en in behandeling genomen, waar na de Beschrijvingsbrief voor de Algem. Ver gadering, te houden te Leiden, werd besproken. Tot Afgevaardigde werd aangewezen de heer C. Schaap, terwijl als plaatsvervangers zullen worden opgegeven de Heeren H. Groenewold en J. Daalder Dz. Na de pauze werd door den Heer L. J. Kikkert ingeleid het onderwep„Iets over boekhouden in 't algemeen en dubbel boek houden in 't bijzonder." Hoofdzakelijk werd gesproken over boek houden in engeren zin en hoe het dubbel boekhouden berust op verantwoordelijkheid en evenwicht tusschen debet en credit. Met duidelijke voorbeelden werd dit opgehelderd. Uit het debat bleek, dat wel allen veel ge voelden voor het aangegevene, doch dat velen niet op de hoogte zijn met deze wijzè'van boeking. Wegens afwezigheid van den Heer P. Zeylemaker bleef de letterkundige bijdrage in portefeuille. De volgende vergadering zal gehouden worden op den 13den September as. Alsdan zal de Heer W. van Douwen een onderwerp inleiden, terwijl de heeren H. Groenewold en P. Ooykaas alsdan eene muzikale bijdrage zullen geven. Hierna sluiting. Waal, 15 Mei Toor Dr. Wagemaker werd heden een geval van roodvonk geconstateerd in het huisgezin van den lieer V. Het huis is besmet verklaard en de kin deren uit dat gezin van de school verwijderd. Een der kinderen is heden overleden. De Cocksdorp, 15 Mei. De aannemer J. Daalder alhier had gisteren het ongeluk bij werkzaamheden op het „Eierlandscbe Huis" tegen den scherpen kant van een balk te vallen en zich hevig te bezeerent Pr. Van der Yeght, die nog denzelfden avond ontboden werd, constateerde, 48fcer een rib gebroken- was en legde hedenmorgen een verband. Oudes child, 16 Mei. Eergisteren werd in de „Zeven Provinciëneene vergadering ge houden van den Schippers- en VisscherSbOnd. De opkomst was geriDg. Er bevonden 'zich 40 leden ter ansjovisvangst op de Zuiderzee. Na eenige besprekingen over de nuttige werking van het Hospitaal- en kerkschip „de Hoop", wordt besloten, daaraan uit de kas weer de jaarlijksche bijdrage van f 2,50 te verstrekken. Ingekomen was een schrijven van den Ed. Achtb. Heer Burgemeester, over de inzending naar de Visscherij-tentoonstelling te Katwijk aan Zee Daaruit bleek, dat nu ook inzendingen, ter opluistering kunnen worden aangenomen, waarvoor geen plaatsruimte in rekening wordt gebracht. Besloten wordt om te trachten een en ander bijeen te brengen, om dan collectief te kunnen inzenden. Voorts wordt een gerucht meegedeeld, pm het Amsteldiep van Rijkswege voor de oester cultuur te verpachten. Besloten wordt, zoo dit plan werkelijk blijkt, met andere belang hebbenden pogingen aan te wenden, dit ypar- water voor de oestervisscherij vrij te laten. Het lid T. Dogger wijst op het gevaar waar aan de garnalenvisschers bij de uitoefening van hun bedrijf meermalen blootstaan, wanneer op stroom en elders oorlogschepen schiefqefe- ningen houden. Een der leden verzekerde dat schipper F. Blom. onlangs bij 't visschen een kogel in de schuit had gekregen, welk projectiel nog wordt bewaard. Besloten werd over deze zaak namens den bond een schrijven te richten aan den Direc teur Kommandant der Marine te Willemsoord. Daarna werd de bijeenkomst gesloten. L Sedert gisteren is hier weer de „Ada van Holland" in dieDst gesteld. Voor hen, die liever per raderboot dan per schroefbhot den overtocht maken, zal het vervoermiddel gedurende den Pinkstertijd dus wel geen bezwaar zijn. Oosterend, 16 Mei. De commissie tot het houden eener riDgrijderij op den 2den Pink sterdag is met hare voorloopige werkzaam heden uitstekend geslaagd Er zijn weder keurige prijzen aangekocht, die ter bezichtiging zijn gesteld in het locaal van Mej. de Wed Koppen. De deelneming aan deze volksvermakelijk heid zal weder niet gering zijn, want velen hebben zich daarvoor reeds aangegeven. Zooals reeds eerder bekend gemaakt is, zullen de riDgen door de dames getrokken moeten worden, waarom men dan ook voor haar de beste prijzen beschikbaar houdt. De vermakelijkheid zal opgeluisterd wprden door muziek van het Texelsch Fanfarecorps, dat steeds bereidwillig is, om bij dergelijke gelegenheden tot ons te komen. Als het weer nu medewerkt, dan zal het stellig aan bezoekers, ook van elders, niet ontbreken. De loting heeft plaats te 2 uur en te 3 uur des nam. denkt men met het rijden te kunnen aanvangen. De zeesterren, die zooveel schade kunnen aanrichten op de mosselenbanken, hebben gewoonlijk 5 armen, waarom ze door onze visschers dan ook vijfhoeken worden genoemd Voor eenige dagen werd hier aangebracht een voorwerp met 9 armen, wat dus wel eene groote afwijking is. Het dier is opgezonden om te onderzoeken, of men hier werkelijk met eene gewone Asterias rubens, dan wel met een ander soort zeester te doen heeft. De correspondent van het „Hbl." schrijft: De negende dag na de teleurstellende ge beurtenis op den 4den Mei ten Paleize is gelukkig verstreken zonder stoornis te brengen in de herstelling van H. M. de koningin Te verwachten is, dat IPr. Ms. jeugd, de zorgvul dige verpleging en de levenskracht verwek kende natuur van dit schoone deel der Velu we het overige zullen doen om H. M. weder geheel op krachten te brengen. Hot is nog niet vastgesteld of II. M. bij de ontsmetting van Hare vertrekken een ander deel van t Paleis zal betrekken of een korten tijd naar het Paleis te Soestdyk zal gaan. Het eerste plan is 't meest waarschijn lijke. Ten postkantore te Amsterdam is de geldboete als straf voor minder actief en accuiaat werken vervangen door strafdienst. Do bedoeling is, daardoor minder het gezin als wel den percoon des overtreders te treffen. Een slachtoffer van de lente. Een En- gelschman, die Woensdagmorgen reisde met den mailtrein van Vlissingen naar Amsterdam kreeg het onderweg wat koud en zag de kruk der noodrem voor die van het verwar mingstoestel aan Fluks werd deze overge haald, doch tot 'smans verbazing stond de trein plotseling stil De hoofdconducteur wees hem op het bordje in den coupé waarop in dfie. talen vermeld staat waarvoor de kruk diént. De Brit bleef heel gemoedelijk en liet proces-verbaal opmaken. Aan H. M. de Koningin zijn de eerste nieuwe aardappelen aangebodenze waren gerooid door den bouwer P. C. de Jong, te Lutjebroek (N -H.) Twee honderd vijftig winkelbedienden van de Louvre-magazijnen te Parijs zullen met Pinksteren Den Haag bezoekon. Dames-studenten sociëteit Aan de universiteit van Amsterdam studee- ren thans over de 70 dames. Zij zijn nu van plan een dames studenten-societeit op te richten. De Zeeuwsche koorts een fabel Bij den gemeenteraad te Vlissingen is een schrijven ingekomen van alle praktiseerende geneesheeren aldaar, waarin deze verklaren, dat hun nimmer is gebleken, dat daar een abnormaal groot aantal koortslijders tengevol ge van het klimaat en den bodem voorkomt, en dat een verblijf daar ter stede voor niet- inwoners in dit opzicht geenszins gevaarlijk is te. achten. Dit in verband met de afgelegde verklaring van den heer Tydeman in de Tweede Kamer Aan den heer Tydeman zal door Burgem. en Weth. een schrijven worden gericht, met overlegging Yan het rapport van.de geneeskundigen, Te Onstwedde is de 11-jarige Dirk van der Sluis bij hetbaden verdronken. Veehandel met België Als een bewijs hoe druk in A pril de handel in rundvee was tusschen Nederland en België diene, dat alleen via Rozendaal uit ons land naar België zijn gezonden een 700-tal melk koeien en 3040 stuks slachtvee, ter gezamen lijke waarde van bijna f 250.0C0. Een 100 tal koeien werden als verdacht van tuberculose teruggezonden. Het hoofdbestuur van de Ned. Onderw. Genootsch. stelt een onderzoek in naar de mogelijkheid en wenschelijkheid tot het op richten eener brandwaarborg-maatschappij voor onderwijzers. Het heeft tot de afdeelingen de volgende vragen gezonden 1. Welke collega's kent u, die in de laat ste 5 jaar brand hebben gehad? 2. Bij welke maatschappij is u tegen brandschade verzekerd en hoeveel bedraagt uwe premie per f 1000 3. Kent u maatschappen, die wij ons tot voorbeeld zouden kunnen stellen? Zoo ja, welke? Uit eene dagvaarding voor het kanton gerecht als zoude hij, geen lijk zijnde, toch in een lijkwagen hebben plaats genomen." (N. Ct.) In de rubriek „Militaire Zakender „Arnh. Ct." komt het volgende voor: Nog steeds is geen wijziging bevo'en in het tijdstip, waarop bij de infanterie het blijvend gedeelte van de lichting 1901 met groot verlof vertrekt. Wij herinneren er aan, dat de tweede portie sedert l April al onder de wapens is en dat ze dus met 1 Augustus a s. rechtens is ontslagen. Niettemin is bevolen, dat deze miliciens eerst medio Augustus met groot verlof zullen mogen vertrekken. Wij hebben indertijd op het onwettige van dit ministerieel voorschrift de aandacht gevestigd, maar tot heden heb ben de autoriteiten zich doof gehouden aan het oor, waarmede ze liever niet luisteren wilden. Dit gaat natuurlijk niet aan. Naar wy hopen en vertrouwen zal deze zaak in de Kamer ter sprake gebracht wor den, opdat de belanghebbenden gevrijwaard worden tegen dit veertiendaagsch extraatje van „voortgezetten" kazernedienst. De volksvertegenwoordiging van Malta heeft geweigerd geld toe te staan om de kro ning van koning Eduard te vieren, Er heeft op Martinique, ondanks de verschrikkelijke ramp van de vorige week, Zondag toch nog een herstemming voor dé Fransche Kamer plaats gehad in het eerste kiesdistrict. Uit de omstandigheid dat daar nog 11,000 kiezers zijn opgekomen leidt de „Matin" af, dat de schrik onder de bewoners niet zoo hevig is geweest, als beweerd werd. J Iet Amerikaansche stoomschip „Poto mac", dat eene lading levensmiddelen naar Martinique overbracht, werd Dinsdag nabij het eiland 8 K.M. uit zijn koers gebracht door een kolom rook, die zoo zwart was als inkt. Toen het schip den rook wilde ontzeilen, ontmoette het een boot, waarin vijt kleurlin gen en en een blanke zaten, die de zakken vol hadden met geld en voorwerpen van waarde, waarschijnlijk geroofd van lijken op Martinique. De gezagvoerder van de „Potomac" heeft de 6 mannen overgeleverd aan den comman dant van de „Suchet". Het is in Zwitserland zóó koud, dat de nachtvorsten een groot deel van den oogst, den wijnoogst vooral, hebben vernield. Op menige plaats ligt het ijs weer op het water. De insecten worden bij zwermen gedood; gevolg is dat veel vogels van honger en kou sterven. Zoo wordt uit Zürich bericht, dat daar in het meer en langs de Limmat tal rijke vogellijken worden gevonden. Ook Oost-Europa blijft niet gespaard voor de groote rampen, die tegenwoordig in de wereld epidemisch schijnen. Terwijl pas in Hongarije een geheele badplaats door brand is vernield, is nu, volgers de „Schles. Volks- zeitung", de Russische grensstad Salocütz zwaar door het vuur geteisterd. Driehonderd gebouwen zijn er geheel verwoesteen dienst bode en 15 kinderen zijn in de vlammen omge komen. Bovendien is veel vee en voorraad verbrand. Omstreeks 4000 menschen zijn door de ramp dakloos. Bij het reddingswerk hebben verschillende personen ernstige brand wonden gekregen. De Russische regeering heeft besloten tot: lo. Opheffing van de tot dusver bestaande verplichte garantie der boerengemeenten ten aanzien der belastingen en de inning van deze. 2o. Kwijtschelding te verleenen van 120,000,000 roebel achterstallige belasting van boeren over geheel Rusland. De correspondent van het „Perliner Tage- blatt" merkt hierbij op, dat deze buitengewone achterstalligheid in het betalen van belas tingen eenig is in de geschiedenis van het Russische geldwezen en er op wijst, „dat er werkelijk van de boeren niets meer te halen valt." Leiden, 16 Mei. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 122 a f 320; 127 Stieren f 50 a f 310; Veulens 1 stuks 45 a f 212 kalf koeien i 112 a f 315 Melkkoeien f 112 a f315 120 Varekoeien f 95 a f224 293 Vette koeien f 122 a 1 320 123 Vette kalveren i 38 a f 112.; 117 Magere kalveren f 7.a f 24.8. Graskalveren f 22 a 1 64; 1103 Vette schapen f 16 a f 29.508 schapen (weide) f 12 a f 24.1. Paarden f 45 ai 284 Magere Varkens f 16a f 40,.— Vette Varkens a ct. 547 Biggen 7.50 a f 15 2727 Lammeren f 6,a f 12,50. Zondag 18 Mei. {lste Pinksterdag). HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur. ds. Sohrödor. Waal. oorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. halt 10 de Hr. Van Zweden, Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barende, GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Hoep. Maandag 19 Mei (2e Pinksterdag). HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nam. hali 7 uur. ds. Schöder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oen Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink- (Ramp te Martinique Pinkstercollecte.)

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2