De heer Haitze de Vries, vroeger on derwijzer te Appelscha, die voor 6 jaar naai den Transvaal vertrok, daar onderwijzer, sol daat, vluchteling en gevangene was, is bij zijn moeder te Joure teruggekeerd. Volgens zijn vaste overtuiging zal door de doelmatige samenstelling van 't boerenleger de oorlog niet geëindigd zijn vöör Engeland óf volkomen onafhankelijkheid toestaat óf de laatste strij ders gesneuveld of gevangengenomen zijn,want al mochten de generaals Botha, De Wet enz. den vrede op andere yoorwaarden wenschen te sluiten, wat niet te verwachten is, dan zouden de duizenden Boeren andere bevelheb bers kiezen en den strijd nog met alle kracht voortzetten. Ruim 200 inwoners van het eiland Marken gaan dit jaar op loggers naar de Noordzee. Er is voor hen geen brood op de Zuiderzee te verdienen. Volgens schrijven van den chef van den Gen. Staf, den heer Kool te 's-Gravenhage, aan de Rijkspostduivenvereenigmg „Limbur- gia" te Vijlen-Vaals, wil de Regeering opnieuw proeven nemen met de oorlogsduiven in den winter voor 't traject Amsterdam—Vijlen af te richten en daarom is door de Regeering bepaald, dat gemelde vereeniging dit jaar een vlucht in December van uit Amsterdam dient te houden. In 1903 en volgende jaren zelfs twee midden in den winter, opdat bij even tueels mobilisatie of oorlog in het barre seizoen de Regeering op het goede succes der gevleu gelde telegrambestellers kan rekenen. Een landbouwer te Otterloo was in den avond van 17 Februari in het veld voor zijn woning aangetroffen met een geladen geweer. Twee veldwachters, die al geruimen tijd ver moedden det daai gestroopt werd, hadden proces-verbaal opgemaakt. Voor het Wageningsche Kantongerecht, waar bekl. zich had te verantwoorden, werd hem gevraagd, waarom hij zich nog zoo laat met een geladen geweer buiten de deur had bevonden. „Ja, meneer, antwoordde ons slim boertje, ik ben nogal bang voor kwaad volk en kijk daarom wel eens of er ook landloopers in de buurt zijnJe weet nooit waar die lui toe in staat zijn en daarom Het getuigenverhoor maakte dit verhaaltje evenwel niet bijzonder geloofwaardig. „Toen we den beklaagde het geweer af namen', vertelde een der veldwachters, „schoten we het, om te constateeren dat het scherp geladen was, op een boom af. On- middelijk nadat het schot gevallen was, kwam de vrouw van bekl. naar buiten en vroeg „Hei j'em, Derk „Nou, had hij, getuige, geantwoord, „en leelijk ook 1" Men begrijpt, dat deze verklaring bij de aanwezigen nogal vroolijkheid wekte. Slechts één in de zaal was er die niet lachte, nl. de echtgenoot van het nieuwsgierige vrouwtje Tegen hem werd f10 boete subs. 4 dagen geöischt. Lichting 1895 1 Het wetsvoorstel van den heer De Savor - nin Lohman c.s. tot aanvulling der Militiewet 1901 is in de afdeelingen der Tweede Kamer vrjj algemeen met ingenomenheid begroet. Bij het kruithuis te Oegstgeest hebben twee personen uit Leiden een ouden man aangerand en het weinige, dat hij bij zich had, tot zelfs zijne pantoffels en parapluie, hem afgenomen. Een en ander werd op een afstand door den schildwacht bij het kruithuis gezien, die er de politie mede in kennis deed stellen, zoodat het haar mocht gelukken de beide personen aan te houden. Zij zijn ter beschikking van den burge meester van Oegstgeest gesteld. Blijkens het Dinsdag ten Paleize op Het Loo verschenen officieel bulletin blijft de toestand van Hare Majesteit de Koningin zeer bevredigend. De toeneming der krachten veroorloofde Zondag, voor het eerst sedert het begin der ziekte, dat Hare Majesteit nu dagelijks gedu rende korten tijd het bed verwisselt voor een rnstbank. Naar men verneemt, heeft de directie der Holl. Uz. Spoorwegmaatschappij zich tot den heer Marconi gewend, met het verzoek om een ingenieur, ten einde een draadlooze telegrapbische verbinding tusschen Enkhuizen en Stavoren tot stand te brengen. De bemanning en de reizigers van het stoomschip „Koningin Regentes", kapt. Kot- ting, 2 April van Batavia naar Amsterdam vertrokken, hebben bange uren doorleefd. Vyf dagen na het vertrek kwam er een ongemak aan de vlampijpen, waardoor met halve kracht moest worden gestoomd. Den volgenden dag geraakten de zonnetenten in brand, door vallend roethet vuur deelde zich mede aan de trossen, stuurkast en sloepen. De kruitkamer, waarboven een geopend rooster lag, liep gevaar maar door het over- werpen van een zeil en het nathouden, werd door de vastberadenheid van den kapitein en de bemanning, alles gebluscht. Den daaropvolgenden dag viel een man uit den mast en werd zwaar gewond. (N. v. d. D.) Men schrijft uit Hoogeveen, d.d. 17 Mei. Hedennamiddag kwam alhier aan de trek schuit uit Nieuw-Amsterdam, omgeven door een nieuwsgierige menigte. Bij onderzoek bleek deze te bevatten het lijk van een man die hedenmorgen aan boord was gegaan. Wij vernamen verder, dat hij een dag of 5 onge steld zijnde, terugkeerende van het turfgraven uit de Weerdingervenen, onderweg was over leden. Zijn plan was de Pinksterdagen bij vrouw en kinderen wonende te Ruinen door te brengen. Lijkschouwing heeft hedeu door den ge meentegeneesheer, dr. Meijeringh, plaats. Voor de weduwe en kinderen een recht treurig Pinksterfeest Door den Minister van Oorlog zijn proe ven bevolen met losse patronen no. 2, voor zien van houten kogels, aangeboden door den heer L. CJlbrichts, te Rosenthal. De proeven zullen genomen worden te Assen, Amersfoort en Arnhem. De proefkogels zijn gemaakt van populierenhout en kosten aanmerkelijk minder dan die van cederhout,vervaardigd aan de munitiefabriek hier te lande. (Hbld.) Te Parneveld heeft de Vereeniging tot bevordering van bet vreemdelingenverkeer besloten een hardsteenen gedenknaald, ter hoogte van 8 meter, op te richten, ter her innering aan Jan van Schafifelaar, die daar in 1482 van den toren is gesprongen. Leerplicht De afdeeling Duiveland, van het Ned. Ond. Genootschap, heeft bij de behandeling van de vragen voor de enquête naar de werking der Leerplichtwet de wenschefijkheid uitgesproken om de wet gedurende het zomerhalfjaar alleen toepasselijk te stellen voor leerlingen tot 10-jarigen leeftijd. Uit Aalten wordt gemeld Vóór eenige maanden werden twee uit deze gemeente afkomstige personen wegens diefstal gevangen genomen. Op hun transport naar Zutphen wisten zij des nachts te Winterswijk te ontsnappen en sedert dien zwierven zij hier in de gemeente rond, zich echter hoofdzakelijk aan de grens ophoudende. Ondanks de herhaalde drijfjachten van de gemeente-, rijks- en Duitsche politie (daar over de grens ook herhaalde diefstallen plaats hadden) is het niet mogen gelukken hen weder machtig te worden. In de „Bocholter Zeitung" wordt nu het vermoeden geuit, dat zich eenige personen uit. den omtrek van Bocholt bij hen hebben aangesloten en er alzoo een rooverbende is gevormd. De aanhoudende regen- en hagelbuien vergezeld van een snijdend kouden wind, hebben op Voorne en Putten in de laatste dagen, het gras op de weilanden zoodanig doen verminderen, dat reeds enkele land bouwers genoodzaakt zijn hunne koeien in de voor hooiland bestemde weiden te doen. Een ontaard vader. Uit Velsen meldt men aan de „llaarl. Ct.". Van Anna Paulowna naar hier is komen loopen, zonder de reis te onderbreken, een 14- jarige knaap die volgens zijn zeggen zeer slecht behandeld werd door zijn vader. De menschen, bij wie hij zich vervoegde en die zijn vader kennen, bevestigen de bewe ringen van den knaap, die in wanhoop het ouderlijk huis ontvluchtte waar hij, zijn 18jarig zusje, dat ongeveer gelijktijdig wegliep, en nog twee jongere kinderen, vooral sinds moeders dood, die mede veel verdriet had, weinig anders dan ellende ondervonden. Als men de verhalen hoort van menschen, die zijn vader kennen, dan gruwt men er van en rijst de wensch, dat de ongelukkige stumpers spoedig een betere verzorging mogen vinden. De dierenwereld toont vaak heel wat juister begrip te hebben van ouderliefde en ouder plicht dan de mensch, die zooveel hooger meent te staan. Een tegenstelling Als tegenstelling met de langzame ontwikkeling in de tot nu toe bfj uitstek gure Meimand van thans kan dienen, dat den 18den Mei van het jaar 1779 te Amsterdam reeds aan vele boomen appelen gezien werden van 7« duim en peren van tot V< duim middellijn in dikte. Den 20sten Mei waren reeds rijpe aardbeien voorhanden en kwamen in menigte aan de markt. Den 30sten en 31 sten zag men reeds ker sen, dus letterlijk Meikersen, waarvan den 3den Juni 40 h 50 manden tegelijk ter markt Verder zag men in het laatst van Mei nog peulen, doperwten, tuinboonen en bloemkool, alles van den kouden grond. Den 21 Juni begonnen aalbessen en frambozen en den 30n peren te komen. Dat jaar was van 't begin tot 't eind op dit gebied een wonderjaar. (Hbld.) Ongevallenwet 1901. De minister van binnenlandsche zaken, Gelet op de mededeeling van het bestuur der Rijksverzekeringbank, dat vele werkge vers nog geen aangifte hebben gedaan van de door hen uitgeoefende verzekeringsplich- tige bedrijven Brengt dien werkgevers het volgende in herinnering Ten aanzien van de verzekeringsplichtige ondernemingen, waarin het bedrijf vóór of op den 16den Mei is aangevangen, eindigt de termijn, waarbinnen de aangifte geschieden moet, den 31 sten Mei 1902. Ten aanzien van de verzekeringsplichtige ondernemingen waarin het bedrijf na den 16den Mei is aan gevangen, moet de aangifte geschieden binnen 14 dagen, te rekenen van den dag, waarop het bedrijf is aangevangen. Ingevolge de artikelen 32 en 34 der Onge vallenwet moet de aangifte in duplo geschie den ten kantore der posterijen, binnen welks kring de werkgever zijn woonplaats heeft, of indien deze hier te lande geene woonplaats heeft, ten kantore der posterijen te Amsterdam. Deze aangifte geschiedt door de inlevering van door den werkgever ingevulde formulieren. Deze formulieren zijn ten kantore der pos terijen kosteloos verkrijgbaar. Bij elk dubbel formulier wordt een lijst afgegeven, waarop de verzekeringsplichtige bedrijven vermeld zijn. Ook de werkgevers, die hun werklieden reeds verzekerd hebben of die wenschen zelf het risico te dragen der verzekering of dit risico wenschen over te dragen aan een ver zekeringsmaatschappij of vereeniging, zyn tot aangifte verplicht. Zij, die hun verplichting tot aangifte niet of niet tijdig nakomen, zullen strafbaar zijn volgens de wet. De Koningsschool te Apeldoorn Den 3en Mei heeft de Koningsschool te Apeldoorn £0 jaar bestaan. Feitelijk heeft men het jubileum willen vieren, doch de ziekte van Koningin Wilhel- mina heeft het feest doen uitstellen. De stichting dier school door Koning Wil lem m heeft een eigenaardige geschiedenis In 1851 zat aan 's Konings tafel de toen malige schoolopziener, baron Verscheur, een oud militair. Het tafelgesprek liep over het onderwijs. Koning Willem III hoorde er van den schoolopziener veel goeds van, doch deze zweeg echter steeds over het onderwijs op de Voluwe. Dit deed den Koning plotseling vragen Zeg mij nu eens, hoe is 't met het onderwijs op de Veluwe? Nu, Sire antwoordde baron Verscheur openhartig, dAt laat veel te wenschen over, maar het slechtste onderwijs van de geheele Veluwe wordt gegeven onder den rook van uw paleis. Dan moet er verandering in komen zei de Koning. Zoo iets mag hier niet langer voortduren. Geef den onderwijzer pensioen en benoem in zijn plaats een flink en degelijk man. Reeds 26 April 1851 werd de eerste steen voor de nieuwe school gelegd, terwijl de plechtige opening plaats vond 3 Mei 1852. Tot hoofdonderwijzer werd benoemd de heer D. C. L. Neelmeyer. Den 4en Mei namen de lessen een aanvang met 90 leerlingen. Het onderwijs omvatte de vakken van art. I der wet op het lager onderwijs a—i en o. Des avonds werd er onderwjjs gegeven in het handteekenen, alsmede in de practische meetkunde, natuurkunde en elementen der werktuigkunde als hoofdvakken. Tot deze Koningsschool of „School Wil lem Hl" worden slechts kinderen van Apel- doornsche ingezetenen toegelaten, allen geheel kosteloos, uit welke klasse ze ook komen. Zoo heeft de tegenwoordige burgemeester vau Apeldoorn er ook school gegaan. De uitgaven, die schoolgebouw, het onder houd, de leermiddelen, de onderwijzers enz. eischten, werden alle uit 's Konings particu liere middelen bestreden en worden dat na 's Konings dood nog uit daarvoor nagelaten fondsen, zoodat steeds een ldO-tal Apeldoorn- sche kinderen, uit eiken stand, kosteloos en uitnemend onderwijs ontyangen.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2