LOTEN van de Texelsche Loterij Amerikaansche Schapescheermachines VRAAG een landauer met twee paarden of 1200 gulden, R. S. STOKVIS ZONEN, ROTTERDAM. Agenten voor Texel: VAN DER KLOOT Co., De Cocksdorp. Feuilleton. Een Weldoenster. M^De trekking is aanstaande, zijn verkrijgbaar a 60 Gent per stuk, franco per post 65 cent, zijn onovertrefbaar, Complete geïllustreerde Catalogus op aanvraag gratis eu franco. Firma J. J. BAK Co. te Alkmaar. J. EELMAN Azn. waarin als hoofdprijs verder: paarden, koeien, varkens, schapen, rijwielen, gouden en zilveren horloges, regulateurs, wekkers, fietsen en nog een groot aantal prijzen bij onderstaande personen. W. J. Langeveld, J. Kool, J. Flens (hótel „Texel"), Joh. Boogaard, P. J. Mens (kapper) en H. Nieuwenhuizen, te den Burg en J. Witte Jz. (vrachtrijder) te de Cocksdorp. scheren veel beter, vlugger en gemakkelijker dan met een handschaar mogelijk is, zijn van eenvoudige samenstelling zoodat een ieder daarmede kan werken, kunnen het schaap niet verwonden of beschadigen en geven het een veel beter aanzien dan bij scheren met een handschaar het geval is. De wol wordt hiermede zuiver glad langs de huid ien in eens op volle lengte afgesneden, waardoormen niet alleen een grooter opbrengst van wol, maar ook fwol van méér waarde beKomt en daar bovendien met deze machines een groot aantal schapen per uur geschoren kan worden, heeft men ook een aanzienlijke besparing aan arbeidsloon, zoodat de geringe kosten van aanschaffing van een machine hierdoor spoedig ruimschoots vergoed worden. Vertegenwoordiger voor Noord-Holland (uitsluitend voor SCHEERMACHINES): PLEGING's bereide VERF in Bussen. Geheel voor gebruik gereed. In elke hoeveel heid en kleur verkrijgbaar bij Steenen plaats, Burg. 8T A ALK A ART en PRIJSCOURANT op aanvraag franco. 2. Maar dan kwamen er ook soms, die scheiden van dankbaarheid en haar hand grepen en kus ten. Nu eens een vrouw, wier man de juffrouw tot meer huiselijkheid had bewogen. Dan een moeder, wier dochter zij had onderwezen en vervolgens aan een goede betrekking had ge holpen. Laatst nog een moeder, wier jongen, die niet deugen wou, tot tranen geroerd aan de juffrouw beloofd had, dat hij voortaan beter oppassen zou. Juffrouw Ellens had met de jaren veel van haar vroegere schoonheid geboet. Doch in zulke oogenblikken was zij in de oogen die vrouwen nog mooi. En oen zonnige gloed spreidde zich tegelijkertijd over haar gewoonlijk bleek gelaat. Maar zij had ook wel haar oogenblikken van somberheid. Dan herdacht zij haar verleden. Margaretha Ellens was een mooi, maar vooral een lief meisje. Dat vond Willem Weenink ook. Ja, hij had haar innig lief, boven alle andere meisjes. Hoe gelukkig voelden zich toen deze jonge menschen. Want Willems liefde was niet on beantwoord gebleven. Hoe droomden zij in heerlijke uren van aardsche paradijzen, waar zij hand in hand zouden rondwandelen, zalig in eikaars bezit. Willem'8 ouders schenen beider liefde niet ongunstig gezind en Margaretha's moeder ver heugde er zich van heeler harte in. foen kwam er een kink in den kabel. Willem's vader drong er in geheim onder houd bij zijn zoon op aan, dat hij zou huwen met Lize Yerkamp, een jongedame, hem even eens goed bekend. Op verre na niet zoo mooi en ook niet zoo lief als Margaretha, maar in 't bezit van een andere eigenschap: zij was rijk En of Willem zijn vader nu ook openlijk zijn liefde voor Margaretha beleed, tevens verklarend dat Lize hem geheel onverschillig was, do vader hoorde het aan zonder zijn drang te laten varen. „Jongens-fantasieën I" sprak de vader koel. „Je zult met Lize wel leeren leven, want zij heeft geld, veel geld, waarover zij de vrije be schikking heeft. Later zul je mij danken voor den goeden raad, dien ik je gaf." Doch Willem hield vol„Liever in armoe met Margaretha, dan te midden van het goud met de andere vader „Als het gebrek de deur inkomt, vliegt de liefde het venster uit. Dat is een oude waar heid, Willem „Door tal van gelukkige uitzonderingen dauig verzwakt, vader I" „En dan moet ik je nog iets anders er bij zeggen," hernam de vader, en er was. trilling in zijn stem waar te nemen, „zoo zul je je ouders redden uit den moeilijken toestand. De zaken gaan slecht. Door je huwelijk krijg ik terug het krediet, dat ik hoog noodig heb." Willem bracht zijn liefde voor Margaretha ten offer op het altaar der oudorliefdo. Mocht hjj dat doen met het oog op haar, die hem haar trouw had verpand? Strijd van plichten. En mocht iemand oordeolen, dat de jonge man niet recht gehandeld had, zou hij steenen durven worpen naar diens hoofd Was zyn lijden al niet zwaar genoeg De ziel schreide, toen hij Margaretha vroeg, hem van zijn woord aan haar te ontslaan, do redenen ontvouwend. 't Was hem gebleken, dat zijn vader redde loos verloren was, als hij zijns vaders wensch niet inwilligde. Dat oogen blik, toen Margaretha daar tegen over bem stond, staroogend, zwijeend, als niet verstaande, een marmeren bei ld gelijk, dan eensklaps zich van hem afkeerend, altijd zwijgend heengaand met styf beenbewegen En daarna dat oogenblik, toen hij zich naar de wet aan die andere vrouw verbond, een rilling hem gaande door al de leden. Want hij begroef toen zijn groot geluk voorgoed, eigen handig. Erger nog, dan hij toen kon vermoeden, wedervoer hem, Zijn vrouw bleek een zeer nukkig schepsel, hoogst onaangenaam van hu meur en daarbij zeer verkwistend. Eén kind slechts werd uit dien echt geboren. Vele jaren bracht hij nu door in bitterheid des harten. Zijn voorspoedig opgroeiende en zich ontwik kelende zoon was zijn eenige star in dien nacht. Dien zoon eens goed gevestigd en gelukkig te zien, was zijn eenige wensch nog. De jonge man wou gaarno studeoren. Zijn vader keurde het goed. Doch toen Karei het gymnasium zou verlaton, overleed de ongelukkige vader. De nalatenschap viel erg tegen. Hij had den moed nooit gehad, zijn vrouw over haar verkwistingen ernstig genoeg te onderhouden. Om haar boos aardigheid geen voedsel te geven, had hij haar maar laten begaan. Zwak, treurig zwak! 'tls zoo. Maar verplaats u in zijn toestand. Wat was er intuaschon van Margaretha ge worden Bitter had zij geschreid, toen zij uit den aanvankelijken toestand van verdooving was opgewekt. Al haar illusiën verdwenen met hem, wien zij zoo zielslief had gehad. Nog had zij hem lief, innig lief, toen zij begon te begrijpen toen zij zoo ver was gekomen, dat zjj met hem kon meegevoelen den vreeselijken strijd, dien hij had te strijden gehad, toen zij als voor oogen zag het groote lijden, dat van nu aan zijn dage lijks deel moest zijn. Zij leefde en leed voort durend met hem, al was hij na zijn huwelijk ook terstoDd met zijn vrouw vertrokken naar elders Want zij wist, wie Lize was en zij vernam er ook door een vriendin meer van dan haar lief was. Dat ongelukkige huwelijk toch had een zekere ruchtbaarheid gekregen. Zoo kwam zij ook te weten, dat hem een zoon was geboren. Zij trilde bij 't vernemen een hoog-roode blos kleurde haar gelaat en hals! Zij had hem dien zoon moeten schenken en niet die andere Nochthans, alsof het haar eigene was, stelde zij nu belang in zijn zoon. Toen zij later ver nam, dat de jonge Karei, gelukkig zich ont wikkeld, geheel het evenbeeld zjjns vaders was vereende zij den vader en den zoon in één groote liefde. Zij bleef ongehuwd. Voor een andere liefde was in haar hart geen plaats. Door een erfenis was zij in staat zonder andere hulp goed te leven. Dit nu was het verleden, waaraan juffrouw Ellens vele malen terugdacht, somber gestemd. Ja, eigenlijk was het haar nooit uit de gedachte En alleen voor zoovelen, als zjj bereiken kon goed te zijn en goed te doen, zonder eenige ophef, in alle stilte, wist zij zich het leven draagelijk te maken. In trouwe, ze deed veel goed, meer dan iemand vermoeden kon. Als zij soms het beeld van den gierigaard vertoonde, verbleekend het ge laat, trillend de hand bij het lezen yan dalende beursnoteeringen, dan was het niet om haar zelfswil dat zij zoo ontstelde, maar om haar hulpbehoevende menschen, om Karei bovenal. Zij toch was die belangstellende, van wie de' notaris in zijn schrijven aan den jongen Weenink gewaagde. Zij was het, die Willems zoon en evenbeeld de voortzetting zijner studiën mogelijk had gemaakt, en daarna met de zorgzame liefde eener moeder zijn gangen als student had na gegaan. Wat zou het zijn, indien zij den flinken degelijken jongen man, die hij toonde te zijn, niet tot het einde toe zou kunnen steunen P Dat was het wat haar zoozeer ontroerde als zij van daling der koersen vernam. Maar zij verblijde zich met een groote vreugde toen hij gepromoveerd was o u m 1 a u d e. En toen hij daarna gelukkig getrouwd was, leofde zij voortaan in gedachten met hem mee, met hem den zoon van haar Willem, die deze groote vreugde met haar niet had mogen deelen- Juffrouw Ellens heeft nog eenige jaren nadat Willem's zoon zijn bestemming had bereikt geleefd en gewerkt in vrede. Eindelijk is zij' ontslapen in vrede. EINDE. Thueré's THEE "bij Wed. P. Kuiper. 1 i r...

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 4