N°. 1543 Zondag 25 Mei. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuizeeen zak met twee zakdoekeneen parapluis, een verfpot en twee elastieken ringetjes. OEFENING BRANDWEER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL, Gelet op art. 8 der verordening, regelende de inrichting van de brandweer in deze gemeente maken bekend, dat op Zaterdag 31 Mei a s. des namiddags half zes uur, eene oefening zal worden gehouden met den aanjager, aan bet einde van de Koogerstraa t, „begin van den Koy er- u-eg" te den Burg en worden mitsdien de dienst plichtigen bij den aanjager daartoe opgeroepen en hierbij aangezegd op tijd en plaats als hier boven genoemd, aanwezig te zijn. De dienstplichtigen worden hierbij tevens her innerd aan de artt. 9 en 10 der brandweerver ordening, alsmede aan art. 265 der algemeene polititieverordening, luidende dit art. als volgt De brandweerplichtigen zijn gehouden bij brand of oefening de bevelen, hun gegeven door de brandmeester of door de andere boven hen gestelde personen, stipt en onmiddellijk te vol- Zij zorgen bij oefeningen op den bepaalden tijd en bij brand na de gedane oproeping op hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder gel dige redenen niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren." Overtreding van dit art. wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25, subsidiair 6 dagen hechtenis. Texel, 21 Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. w. DE Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Seoretaris. AANGIFTE ONGEVALLENWET. De BURGEMEESTER van TEXEL vestigt met nadruk de aandacht van Patroons op het in werking treden der bovenvermelde wet en op de verplichting tot aangifte voor 1 Junia. s. op straffe van hechtenis of boete, bij ten Post kantore verkrijgbaar formulier. Aan een ieder, die in zijn bedrijf anderen in dienBt heeft, zij geraden, zich op de hoogte te stellen, en daartoe zoo noodig een formulier met lijst, waarop de onder de wet vallende be drijven zijn vermeld, ten Postkantore te vrageD, eventueel bij twijfel de aangifte te doen. In het oog te houden is, dat verzekering, welke door Patroons reeds thans voor hunne werklieden mocht zijn gesloten, of ook het voor nemen om tot het zelf dragen van het risico of tot overdracht daarvan aan eene Yereeniging of Yennootschap vergunning te vragen, van die verplichting tot aangifte niet ontheft. Texel, 23 Mei 1902. De Burgemeester voornoemd, C. Keijser Pz., Loco-Burgemeester. TEXEL, 24 Mei 1902. De aanvoer ter le groote Donderdagsche Lammerenmarkt eergisteren alhier gehouden, bestond uit 1044 lammeren, terwijl tevens nog waren aangevoerd 1 koe en 20 biggen. Gemiddeld kon voor de lammeren worden besomd f7.50 k f9.50. Naar men ons verzekert vielen die prijzen den veehouders over 't algemeen niet mee en moest men zich met lager prijzen tevreden stellen als vermoedelijk maandag tevoren had den kunnen worden besomd. De aanvoer was op tijd afgeloopen, hetgeen zeker niet te verwonderen valt bij betrekkelijk zoo n kleine aanvoer, terwijl ook vroegtijdig al het vee weder van het marktterrein was verwij derd. Van te laat komen ter Leidsche markt zal dus zeker wel geen sprake zyn geweest. Nog slechts enkele weken scheiden ons weder van het jaarlijks terugkeerende volks feest „de kermis". Moge menigeen dat feest ook al niet hoog stellen en wordt er ook van vele zijden op gewezen, dat het wenschelijk was, dat de kermis nimmer terugkeerde, doch dat er jaarlijks in plaats daarvan een flink volksfeest werd gegeven, meer in den trant der feesten, vroeger gevierd, b.v. bij gelegenheid van de landbouwtentoonstelling, kroningsfeesten enz., zoolang de invoering van zoo'n feest nog niet vast is ingesteld, zal de kermis vermoedelijk wel blijven bestaan, tenzij zij haar eigen dood sterft door verval van krachten, waarvan meermalen de teeke nen schijnen te voorschijn te komen. Voor dit jaar belooft de kermis ook weer voor zoover ons bekend, weinig nieuws. Naar men ons verzekert, zal het (gelukkig voor de jeugd) niet aan een flinke mallemolen ontbreken en moet deze nog wel een recht bijzondere zijn. Verder kan behalve de ge wone tenten en kramen nog verwacht wor den een kinematograaf (naar wij vernamen dezelfde van voor een paar jaar) en nog een andere tent. Over hetgeen daar zal zijn te zien, ligt echter nog het waas d6r geheim zinnigheid. Dat ook een paardenspel (maar zal men zeggen, dat wordt ieder jaar voor speld) alhier kan worden verwacht is niet onwaarschijnlijk. Door een circusdirecteur, den heer Roberti werd echter wel plaats aan gevraagd, doch niet voldaan aan de vraag om vooraf toezending van een deel der marktgel- den, zoodat hem werd bericht, dat de plaats niet meer beschikbaar was, terwijl bereids aan een ander circusdirecteur werd bericht dat de plaats vacant was en verzocht werd een deel der marktgelden over te maken. In deze hebben we dus nog een afwach tende houding aan te nemen. Oudeschild, 22 Mei. Met vier veebooten en even zooveel tjalken, waarbij ook nog een sleepboot assisteerde, werden heden van hier naar Leiden verscheept 5935 lammeren Door schipper Jacob Boon is op Texel- stroom gevangen een postduif, gemerkt met een riDgetje om den poot, waarop No. 102, en met een roode streep op den rug. Vlieland, 22 Mei De heer J. v. d. Klei, onderwijzer alhier, is geplaatst op de voor dracht voor hoofd der school te Passens (Fr.) Het Bestuur van het Nederlandsche Paardenstamboek maakt, bekend, dat keurin gen zullen worden gehouden van meniën, geboren in 1895, 896, 18Ö7, ls98, 1899, on 190U, van men iën, g boren in 1894 of vroeger met veulen, van een-jarige merriën en van een-jarige hengsten, telkens des voormiddags 9 ure precies te Schagen op Maandag 16 JuDi e.k., te Beverwijk op Dinsdag 17 Juni e.k., te Hoofddorp op Woensdag 18 Juni en op Donderdag 19 Juni e.k. Voor merriën, geboren in 1895, '96 en '97 zijn beschikbaar 14 aanhoudingspremiën van f 100, - voor merriën, geboren in 1898 en 1899 14 van f 75,— voor acht-jarige en oudere merriën met veulen 14 premiën van f 40,— voor twee-jarige merriën 36 van f 40, f voor eenjarige merriën 20 premiën van f 10,— en voor een-jarige hengsten 6 aanhoudingspremiën van f 100, De premiën, toegekend aan twee-jarige merriën, worden in 1908 Uitbetaald, na over legging der sprongbewijzen. Te Schagen en te Beverwijk zal vóór de premiekeuriDgen gelegenheid worden gege ven tot inschrijving van merriën in het Stam boek, te Hoofddorp op 18 Juni; den 19den bestaat daarvoor geen gelegenheid. De aangifte ter mededinging is verplichtend en moet onder mededeeling van 1 e e f t ij d en afstamming, 8 dagen vóór de keu- ringsdagen, schriftelijk geschieden by den Secretaris W. TEENGS, Kennemerstraat E 95, te Alkmaar. De commissaris van politie te Groningen waarschuwt voorzichtig te zijn met het aan- knoopen van relation met C. Remkes, firma Remkes, Nijhoff en Kloek, die in verschillende bladen, vooral in het zuiden des lands, adver tentiën doen plaatsen, houdende aanbod van goedkoop veevoeder. Herhaaldelijk komen klachten in over de geheele waardeloosheid van het geleverde veevoeder en het niet afleveren van het be stelde, hoewel de prijs tevoren is betaald. Stationswerk. Om te voorkomen dat meisjes misleid worden en in verkeerde handen vallen, treft men in sommige groote steden van het buitenland op de stations, bij aan komst der treinen, dames aan, die de meisjes afwachten en al wie dat begeeren, gaarne met goeden raad en voorlichting dienen. Zulk een stationswerk is nu ook te Amster dam begonnen. Voortaan zullen vrouwen en meisjes op het Centraal Station te Amsterdam altijd een of meer dames aantreffen, kenbaar aan een broche met de woorden: „Bescher ming van jonge meisjes", die op een licht- blauwen band op den arm of op een roset van dezelfde kleur op de borst wordt gedragen. Deze dames, aan wie ieder meisje gerust haar vertrouwen kan schenken, zijn gaarne bereid kosteloos gewenschte inlichtingen te verschaf fen, die ieder meisje bevorderlijk kunnen zijn om gerust en veilig te Amsterdam te ver- keeren. Zij zijn daartoe o. a. voorzien van kaarten, vermeldende het adres van het Tehuis Koningin Wilhelmina, het "Vrouwenlogement Tehuis en andere nuttige wenken. Te Haarle, gemeente Hellendoorn, wist het twee-en-een-halfjarig meisje van den heer R., halte-chef aldaar, een geladen revolver in handen te krijgen, met het ongelukkig gevolg dat op een gegeven oogenblik een schot af ging en het meisje in de borst trof. Den terstond ingeroepen doctoren is het niet mogen gelukken den kogel te verwijderen en er schijnt weinig hoop op levensbehoud te zijn. „Het Anker" meldt, dat 18 leden aan boord van „Gelderland" hebben besloten bun oorlam te laten staan, en voor het geld aan- deelen te nemen in het kapitaal tot stichting van een eigen gebouw van den Algm. Bond voor Nederlandsche Marinematrozen. Door de werkliekeD, die wegens deel name aan een sucialistische vereeniging in een .--choenenfabiiek te 's Hertogenbosch hun ontslag hadden gekregen, zal daar een fabriek worden gevestigd, die gemeenschappelijk wordt gedreven. Te Breda heeft een arrestant den politie agent, die hem had opgebracht, door een behendige en krachtige beweging in het arres tantenhok opgesloten. Hij verwijderde zich daarna kalm. De agent werd later door zijn kameraden verlost. Door het Perskantoor van het Algm. Nederlandsch Verbond te Dordrecht is uitge geven een officieel rapport van generaal Smuts aan President Kruger, gedateerd Van Rhijns- dorp, Kaapkolonie, Januari 1902. Exemplaren van dit rapport, te zamen met het bekende antwoord van President Steyn op Kitcheners verbanningsproclamatie, zjjn tegen 25 cts. aan het Perskantoor verkrijgbaar Moeder, doe nog maar een schepje suiker in de thee, er is genoeg. En elk jaar wordt er meer gefabriceerd. Vijftig jaar geleden bestond de wereldproductie van suiker uit 1481 millioen kilo; dat was voor iederen aardbewoner gemiddeld ongeveer anderhalf kilo per jaar. Nu is het al gestegen tot 10710 millioen kilo, of gemiddeld 7 kilo per aardbewoner. Moeder 't kan lijden. XELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1