N°. 1544. Donderdag 29 Mei. A®. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBus» op Texel TEXEL, 28 Mei 1902. Zeer groote aanvoer kenmerkte de 2de Groote Maandagsche Lammeren markt alhier. Buitengewoon vroeg werd reeds met den aanvoer begonnen, zoodat 's morgens 6 uur reeds zoovele rijtuigen met het jonge wolvee waren aangekomen, dat men verplicht was in de Parkstraat halt te houden en te wachten tot men langzamerhand het marktterrein kon bereiken, hetgeen natuurlijk later op den mor gen nog in grooter mate plaats moest hebben. Dank zy die vroege aanvoer echter, was het oponthoud, dat men er bij ondervond be trekkelijk van weinig beteekenis. Ook de handel begon reeds zeer vroegtijdig en was vrij levendig. Moge misschien in 't begin door sommigen meer kunnen zijnbesomd dan later door hen werd verkregen, over 't geheel kon men over de besteedde prijzen te vreden zijn en bijna alle lammeren werden verkocht, iets dat bij zoo'n groote aanvoer zeker wel getuigt van flinken handel. De aanvoer bestond uit 7349 lammeren, 15 koeien, 8 nuchtere kalveren, 42 schram men en 44 biggen. Naar ons welwillend werd medegedeeld waren de prijzen, die konden worden besomd voor lammeren f 7,50af 11,50,koeien (hoofd- zakelijk pinken) f 60 a f 75, nuchtere kalveren f 10 a f 12, schrammen f 16 a f 30 en big gen f 10 a f 12. Yan 23 tot en met 26 Mei zijn van hier uitgevoerd 644 lammeren, 17 kalveren 46 koeien, 1 paard en 12 varkens. Wat ernstige studie, goede leiding en een vaste wil vermag is den 2en Pinksterdag wederom gebleken te Amsterdam, waar op een wedstrijd van Zangvereenigingen, voor gemengd koor de 1ste prijs werd behaald door de Zangvereeniging Jacob Kwast van Wog- num, terwijl aan dien wedstrijd werd deelge nomen door nog een negental andere Zang vereenigingen uit Amsterdam, Rotterdam, Schiedam, Haarlem, enz. waar toch onge twijfeld de gelegenheid om goede hulp bij het onderwijs in den zang te krijgen gemakkelijker zal zijn, dan op zoo'n eenvoudig boerendorp. Directeur zoowel als leden behooren tot den boerenstand en de zangeressen droegen dan ook allen de typische kap. Dit succes van een plattelands zangver eeniging zal naar wij vertrouwen menig ver- eeniging voor muziek of zang elders ook opwekken tot meerdere krachtsinspanning. Moge ook de vereenigingen alhier zich aan die van Wognum spiegelen, ongetwijleld zal dit haar ten goede koeren. Bij het lezen vau het succes van Wognum rijst onwillekeurig de vraag: Kan aan den Burg ook geen flinke Zangvereeniging bestaan welke vraag zeker bevestigend moet worden beantwoord. Bij ernstig willen kan evenals overal elders ook alhier wel iets goeds worden verkregen, terwijl wij overtuigd zijn dat in dat geval het ook niet zal ontbreken aan degelijke leiding, waarvoor men zich vermoe delijk geen groote uitgaven zal behoeven te getroosten, zeker een voordeel voor eeD pas- beginnende vereeniging. We twijfelen niet of mocht iemand het initiatief willen nemen, het aan leden voor een vereeniging niet zou ontbreken. Oudeschild, 27 Mei. Nabij den P. H. Polder is Zaterdag door Gebr. Dogger in hetrognet een pijlrog gevangen, die naar gissing een zwaarte had van wel 70 halve K. G. De pijl of stekel, aan het uiteinde van den staart, was naar gissing wel 12 èi 18 c.m. lang en aan weerskanten voorzien van kleine zaagjes. Oostebend, 27 Mei. Het visschen met den wonderkuil naar ansjovis wordt bijna niet meer uitgeoefend daar zulks niet goed mogelijk is, omdat zoovele netjes geplaatst worden op de Zuiderzee. Eenige schuiten van hier pro- beeren zulks nu by het eiland Wielingen en, naar luid van berichten, is men over den uitslag tot heden tamelyk tevreden. Overigens heeft men van de visschers der Zuiderzee over de laatst verloopen week geene gunstige berichten ontvangen. De heer E van hier verkocht gisteren een zesjarig paard voor den zeker niet geringen prijs van f 500, De Cocksdorp, 25 Mei. Gisteren ankerde aan het einde der Roggesloot het Rijksstoom- vaartuig „Buijskes". Het kwam van Nieuwe- diep en werd het Eierlandsche gat binnenge loodst door Jn. Buijs Jz. van hier. Vermoe delijk zal het hier eenige weken vertoeven, ten einde opmeteringen in het zeegat te ver richten. Het heeft eene stoomsloep bij zich om de werkzaamheden te vergemakkelijken. Ongeveer 16 jaar geleden is de laatste kaart van het Eierlandsche gat geteekend. Deze zal nu door eene andere vervangen worden. Het Kamerlid Van Kol heeft, zooals vroeger reeds in 't kort is gemeld, nu hij zelf in Atjeh is geweest, een heel ander oordeel uitgesproken over den toestand in dat gewest dan te vorenzóó zelfs, dat het „Volk" aan- vankeiyk niet wilde gelooven, dat hy inder daad zoo gesproken had. Hy is zeer ingeno men met de wyze van handelen van generaal Van Heutz en zegt ten slotte: „De vrede is in aantocht; thans rest ons een dure en heilige plicht I Door een weldoend bestuur moeten wij ons het onrecht van den veroveringskryg doen vergeven, want het on recht was en is aan onze zijde en boetedoening onze plicht Behalve haring is thans ook ansjovis levend in het aquarium van „Artis" te Am sterdam. In geen enkel aquarium der wereld is de ansjovis ooit levend te zien geweest. H. M. de Koningin heeft naar wij ver nemen aan den Franschen gezant alhier een gift van f 2000 doen toekomen ten behoeve van de noodlijdenden op Martinique. De familie Scherffl In het huisgezin van de familie Scherff te Batenburg bekend door de Appeltemsche moordgeschiedenis—is het, naar men aan de „Tel." schryft, weer niet pluis. Aart Scherff is reeds overgebracht naar een gesticht voor zenuwlijders te Loosduinen. Ook Hannes begint zulke wondere dingen te doen, dat opzending naar zulk een gesticht voor hem ook hoogst wenschelijk is. De geheele gemeente verkeert in spanning. Wanneer kinderen uitgaan, krijgen zij de vermaning mee niet te dicht bij het huis van Scherff te komen, of de vlucht te nemen, als zij iemand van Scherff ontmoeten. Door den Minister van Waterstaat is gegund, aan de firma Duinker, Veurhard en Cote Nieuwediep, de opruiming van twee in de Zuiderzee bij Enkhuizen gezonken vaar tuigen. In zeker dorp op een der Zuidhollandsche eilanden heeft een 10 tal wakkere mannen na de weer zoo droeve ondervinding van kou lijden in hun anders zoo gezellige huiskamer —in dit bij uitstek gure voorjaar zich ver bonden voor den vervolge niet langer te dul den dat „moeder de vrouw" oppermachtig maar beschikt over den schoonmaaktermyn en haar desnoods bij de wet te dwingen den datum te doen vallen omstreeks de Brielsche kermis, zijnde begin Juli. Wy zyn nieuwsgierig wat deze nieuwe „bond" uit zal werken Handhaving der Zondagswet 1 De directie van het Paleis voor Volksviyt te Amsterdam, waar 2en Pinksterdag een opera voorstelling en Zondag en Maandag een zang uitvoering werden gegeven, is wegens over treding der Zondagswet bekeurd. Voor de ouders om radeloos te worden. Te Winschoten zijn 4 kinderen van D. Timmer in één week aan croup overleden. Een vreugdedag Door de Tweede Vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer „Het Koggeschip", te Amsterdam, is het initiatief genomen om den dag, waarop het volkomen herstel van H. M. de Koningin aan het Neder- landsche volk officieel bekend gemaakt zal worden, tot een algemeenen vreugdedag voor Amsterdam, en in hoop van navolging voor het geheele land, te maken. Voorloopige plannen duiden op een optocht van verschillende vereenigingen met banieren en muziek, gepaard met een vryen dag voor de werklieden met behoud van daglooneen vacantiedag voor de schoolkinderen volks- en kinderspelen, enz. enz. „Loon" voor jonge dames 1 In het „Vad." las men de volgende adver tentie „Jonge Dames kunnen in een fijnen kunst handel geplaatst worden om in het vak te worden opgeleid, bekendheid met de moderne Talen vereischt, aanvankelijk salaris 10 eld. per maand." Voor dertig centen per dag, van wie weet hoeveel uur, moderne talen spreken en kunst aanprijzen I TEXEISCHE COURAMT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buko 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Nuar Amerika en Andere Unden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiin V»n 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Cts. Groote letters en Vignetten worden nssr plsstsruimt, berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ÖËmiNC BRANDWEER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL Gelet op art. 8 der verordening, regelende de inrichting van de brandweer in deze gemeente maken bekend, dat op Zaterdag 31 Mei a. s. des namiddags half zes uureene oeiening zal worden gehouden met den aanjager, aan het einde van de Koogerstraat-begin van den Ko^ger- weg" te den Burg en worden mitsdien de dienst plichtigen bij den aanjager daartoe opgeroepen en hierbij aangezegd op tijd en plaats als hier boven genoemd, aanwezig te zijn. De dienstplichtigen worden hierbij tevens her innerd aan de artt. 9 en 10 der brandweerver ordening, alsmede aan art. 265 der algemeene polititieverordening, luidende dit art. als volgt „De brandweerplichtigen zijn gehouden bij brand of oefening de bevelen, hun gegeven door de brandmeester of door de andere boven hen gestelde personen, stipt en onmiddellijk te vol brengen. Zij zorgen bij oefeningen op den bepaalden tijd en bij brand na de gedane oproeping op hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder gel dige redenen niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren." Overtreding van dit art. wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25, subsidiair 6 dagen hechtenis. Texel, 21 Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. PERSOXEELE BELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door hem zijn afgekondigd en aan den Heer Rijks-Ontvanger ter invordering uit gereikt, de vol jaarskohieren Nos. 4 en 5 voor de belasting op het personeel voor het dienst jaar 1902 en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 27 Mei 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1