Buitenland. In de zitting der Tweede Kamer, van 27 Mei, kwam in behandeling het voorstel van den heer Lohman c. s., om de lichtingen 1895 en 1896 van herhalingsoefeningen vrij te stellen en het amendement van den heer Drucker, om de vrijstelling tot de lichting 1897 uit te breiden, Het amendement-Druc- ker werd met 56 tegen 33 stemmen verwor pen, waarna het voorstel-Lohman (vrijstelling der lichtingen 1895 1896) met 86 tegen 2 stemmen werd aangenomen. Door de koude nachten en den regen der laatste weken hebben in de Betuwe vele vruchtboomen nogal geledentoch verwacht men nog een tamelijk gewas van kersen, evenals van pruimen en peren. Appelboomen staan reeds veel in vollen bloei, vele soorten bloeien zelfs prachtig, zoodat men vooral van deze laatsten, behoudens onvoorziene tegenspoeden, een goeden oogst kan tegemoet zien. De Fransche en Belgische grenzen wor den binnenkort geopend voor jong Neder- landsch fokvee. Aldus deelt men aan het „Vad." mede. Men meldt uit Apeldoorn aan de „Z. C.": Naar wij vernemen, is twijfel ontstaan aan de juistheid van de verhalen van een persoon, zich alhier noemende Pieter Maritz en voor gevende Transvaler te zijn, en is door de politie, op vermoede van oplichting, een onder zoek ingesteld, hetwelk tot resultaat moet gehad hebben, dat bewuste persoon wel veel gereisd heeft, maar nooit in Transvaal was en denkelijk van Alkmaar afkomstig is. In Den Haag is opgericht een veree- niging Yegtarische Eetwarenhandel, die aan de leden en afnemers de waren zal verschaffen tegen inkoopsprijs, plus een kleine verhooging voor onkosten. De handel zal o. a. omvatten versche en geconserveerde vruchten, zuid vruchten, aardappelen, geconserveerde en en kele soorten versche groenten, versche groen ten, versche, geconserveerde en gedroogde peulvruchten, noten, amandelen, grutterswaren, granen, oliën, plantaardige vetten, zuivelpro ducten, eieren, alcoholvrije dranken, sport- beschuit. cacao en chocolade, jams, marme lades, steriliseerapparaten, kooktoestellen enz. enz. („Vad In het „Volk" deelen de besturen van cacao-, chocolade- en suikerbewerkersvereeni- ging te Amsterdam en den Amsterdamschen bestuurdersbond mede, dat de boycot-B nsdorp wegens het ontslag van den heer Boxem dooi de vakvereeniging uitgesproken en door den Bestuurdersbond ondersteund, ten volle is opgeheven. Het verbod dat de werklieden der firma Bensdorp geen lid der vakvereeni ging mogen zijn, is ingetrokken en als blijk dat de firma nimmer iets tegen het vereeni- gingsrecht der arbeiders had, is f 100 gestort in de kas der vakvereeniging. Examen horlogemakers! De Horlogernakersbond heeft besloten tot het afnemen van examens aan bedienden, in te voeren in het jaar 1903. Naar wij vernemen, is door de directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschap pij bepaald, dat voortaan vöör eenige afstands seinpalen een z.g „baak" (verkenningsbord) zal worden geplaatst, t. w. een langwerpig vierkant bord, in vakken verdeeld, die gedeel telik zwart en wit zijn geschilderd. De e baken, die aan den rechterkant van den weg zullen worden geplaatst, moeten op een afstand van 850 meter van den afstandsseinpalen worden aangebracht en hebben ten doel aan te geven, dat een voorbij de baak rijdende trein den komende afstandsseinpaal tot op 850 meter heeft bereikt. Zoo noodig moeten bij voorkomende omstan digheden de machinisten in staat zijn om den door hen gevoerden trein tot op 850 meter van het eigenlijke signaal te kunnen doen stoppen. Uit genomen proeven is gebleken, dat deze borden, zelfs bjj dikken mist, door het personeel op de machine goed gezien worden. In den loop van dit en het volgend jaar zullen alle meesters-geweermakers en zwaard vegers van de wapendepots te Delft, Gorinchem en Dordrecht, bij toebeurten gedurende 14 dagen een cursus moeten volgen aan de werk plaats voor draagbare wapenen en zulks in verband met het groote belang dat betrokken is bij het onderhoud voor de wapenen M, '95. Melk als overbrengster van besmettelijke ziekten Een commissie uit de „Nederl. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst", belast met een onderzoek naar de verbreiding van besmettelijke ziekten door zuivelfabrieken en conclusie, „dat het ook voor ons vaderland, nu eens met minder, dan weer met meer waarschijnlijkheid, tot by na absolute zeker heid toe, gebleken is, dat de verspreiding van besmettelijke ziekte, met name van febris typhoïdea, door den melkhandel een veel vuldig voorkomende gebeurtenis is, die de volle aandacht onzer Maatschappij verdient, opdat door haar de noodige stappen worden gedaan om aan het kwaad paal en perk te stellen." Zij stelt derhalve aan de algemeene ver gadering voor te besluiten, zich te wenden tot de regeering met het verzoek maatrege len te treffen dat de room en de afvalproducten in de zuivelfabrieken een bewerking ondergaan, waarbij met zekerheid alle ziekteverwekkende kiemen worden gedood dat het centrifugeslib worde verbrand en dat door regeling van den melkhandel waarborgen worden verkregen tegen de ver spreiding van besmettelijke ziekten doorliet melkgebruik. De provincie Noord Holland telde op 1 Januari jl. 1.001.798 bewoners, waarvan Am sterdam 530.718 (dus meer dan de helft der gehrele provincie), Haarlem 66.827, Helder 26.075, Zaandam 22.022 en Hilversum 20.638 de overige gemeenten tellen alle miuder inwoners Amsterdam telde 27.084 meer vrouwen dan mannen. De ongelukstram De laatste trein van de Gooische stoom tram heeft Zondagavond tusschen Laren en Huizen een man overreden. De machinist zag den man op de rails liggen, doch hij was er zoo dicht bij, dat stoppen onmogelijk was zoodat de tram over hem heen reed. De ongelukkige was onmiddelijk dood. Bij onderzoek bleek het een 25-jarige vis- seher, Jacob Visscher, uit Huizen te zijn. Het koade weer is ook van zeer nadee- ligen invloed op de bolgewassen in de omstre ken van Haarlem. Hoe droger en warmer weer in Mei hoe beter de tulpen het volgende jaar bloeien. Zij moeten het vooral in Mei hebben, wijl de rooitijd ongeveer half Juni reeds begint. Wat de hyacinten en andere bolgewassen betreft, deze groeien langer en worden latei- gerooid zoodat, al is het weer daarvoor ook lang niet gunstig, een warme Junimaand nog veel kan goedmaken. De veilingen van bloembollen zijn zoo goed als afgeloopen. De prijzen waren iets lager dan vorige jaren. In het café „Nieuw Reineveld" te Delft had een ernstig ongeluk plaats. De dochter viel uit het raam, door het dak der veranda en kwam toen met den rug op een stoel. Voor dood werd het zwaar gekwetste meisje door haar vader in huis gedragen. Er is weinig hoop op haar behoud. Bloeiende azelia's zijn zeer gevoelig voor gieten met koud water en voor kouden tocht, wat terstond blijkt door 't laten hangen dei- bloemen enknoppen. Wordt dan niet terstond met water van ongeveer 40 gr. C. afdoend gegoten, dan gaat in de meeste gevallen de plant dood door wortelverkoeling. (R- N Van Kol over Atjeh 1 De zienswijze van den heer Van Kol in zake Atjehsche aangelegenheden is, geljjk men weet, geheel gewijzigd sedert hij in Atjeh persoonlijk een onderzoek instelde. Hoe geheel anders klonk zijn stem nog enkele maanden geleden in zijn brochure Het Imperialisme van Nederland, waar hij schreef „Het Het Atjeh-schandaal duurt nog voort... Als een kanker knaagt die rampzalige oorlog aan de welvaart van millioenen inlanders er wordt door die verspilling van millioenen schats honger geleden op Javamaar „Atjeh moet zien, dat Nederland door zal zetten en niet zal rusten voor het zijn doel heeft bereikt." Vervloekte zelfverblinding, of hypertrophic van nationalen trots? Op Atjeh vecht men maar steeds door dagelijks vallen nieuwe offers van Neerlands heerschzucht en men brandmerkt den En- gelschman, terwijl men, zelve in erger mate en op lafharffger wijze prostitutie bedrijvende door Neerlands eer te laten betalen met der Javanen geld, voortgaat met zijn schandelijk bedrijf 1 Hoe geheel anders klonk zijn stem dan nu, nu de heer Van Kol zag door eigen oogen. Wij verheugen ons hartelijk in dit resul taat der reis, zegt de „Nieuwe Ct." Welk een scherp licht deze spoedige veran dering ook moge werpen op de oppervlakkig heid, waarmede in zjjn partij en ook zoo vaak door hem de ergerlijkste beschuldi gingen zonder voldoende grond worden uit gesproken en op de lichtzinnigheid, waarmede men, steeds overdrijvend, het volksgemoed opzweept van zjjn karakter hebben wjj steeds te hoogen dunk gehad om niet te weten dat hij openlijk zou erkennen gedwaald te hebben, wanneer hij dit zijns inziens deed. En gelukkig is het voor ons land en voor Indië, dat juist de toestand op Atjeh door hem zoo geheel anders is aangetroffen, dan hijzelf moet hebben gedacht. Begraven geld In de laatste helft van November verzond de Venezulaansche Bank te Caracas van La Gtayra, met den Venezulaanschen schoener „Arend" tien kisten met geld, bevattende 112,000 bolivars (circa f 56,000), verzekerd bij een Eamburgsche maatschappij en bestemd voor den agent der bank te Maracaïbo. Op reis lieten de kapitein en de bemanning het schip in de nabijheid der Nederlandsche bezitting zinken, brachten de kisten met geld aan land en begroeven ze. Toen rapporteerden zij aan de overheid Aruba, dat het schip lek gestooten en gezon ken was. Jammer voor de dieven dronken eenigen hunner zich een roes, waarin ze over de misdaad begonnen te babbelen met het gevolg, dat de politie van Aruba er lucht van kreeg. Deze heeft er twaalf gevangengenomen en, dank zij haar ijverige nasporingen, circa f 40,000 teruggevonden. De kapitein en eenige manschappen zijn in een sloep ontkomen op Columbiaansch grondgebied. Een staaltje van helaas verijdelde Boe- renlist vertelt Bennet Burleigh, dè befaamde correspondent der „Daily Telegraph." Zekere hoeve lag onder verdenking den Boeren tot plaats van samenkomst en bergplaats te dienen Herhaaldelijk brachten Engelsche patrouiles er een bezoek, maar geen zoo uit geslapen Tommy kon er iets snappen. Bij het huis stond geregeld de Boerenvrouw aan de waschtobbe en liet de Engelschen zoeken; zij bleef aan het wasschen. Eindelijk kreeg een soldaat achterdocht. Te wasch tobbe werd verwijderd, de plank waar de vrouw op placht te staan gelicht, en daar vond men een ruimte, waarin een Boer zat en levensmiddelen en munitie verborgen waren. De man, de levensmiddelen en de munitie werden meegenomen. De vrouw bleef huilende staan. De hoeve werd natuurlijk in brand gestoken, maar dat verzwijgt de brave correspondent. Cp het oogenblik dat heel de wereld medelijden heeft met de slachtoffers van St. Vincent, behandelen sommige Engelsche kranten de vraag: zijn er diamanten op St. Vincent? Volgen de officieele verliezcnlijsten zijn er in Maart 11. op het oorlogsterrein in Zuid- Afrika 220 gevechten geleverd. Ballonongeluk. Te Sheffield was Dins dag een luchtreizigster, miss Edith Brooks, opgestegen. Op aanzienlijke hoogte sprong zij, gewapend met een parachute, uit den ballon. De parachute ging echter niet open en miss Brooks viel te pletter op den grond. Vaderljjke willekeur. Een luitenant kolonel van het garnizoen te Potsdam heeft zjjn zoon in een krankzinnigengesticht laten opsluiten, om te voorkomen, dat de jongeling in het huwelijk trad met een meisje beneden zijn stand. De Vrijmetselaarsloge te Potsdam waarvan de luitenant-kolonel één der groot- waardigheidsbekleeders is, kreeg kennis van het gebeurde en daagde hem voor een disci- plinairen raad. De dokter, die eon attest heeft afgegeven, waardoor de zoon in het gesticht kon worden opgesloten, zal gerech telijk vervolgd worden. De vulkanische uitbarstingen in West- Indië worden reeds in verband gebracht met de graving van het kanaal door Midden- Amerika. Door geologen moet verklaard zijn dat de toestand van dit gedeelte van de Nieuwe Wereld, vooral voor Guatemala, Nicaragua en Costarica, zeer ernstig is, waar om zij den kanaalbouw afraden, vooral alweei den Nicaraguaweg. Daar de Panamaroute door een minder gevaarlijke streek loopt, meent men in sommige kringen, dat het Congres öf de beslissing nog maar wat moest uitstellen öf de keus moest laten vallen op het Panamakanaal. De „Times" heeft dezer dagen een soort bom geworpen onder het Britsche officieren korps door het doen verschijnen van het tweede deel van een „Geschiedenis van den oorlog", welk deel het uitbreken van den oorlog en de eerste ongelukkige maanden met haar nederlagen en domme fouten aan Engelsche zyde behandelt. („Tijd.")

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2