Buitenland. Van de visschuit U. K. 54, schipper G. Post, die in den nacht van Dinsdag op Woens dag in de Noordzee visschende was, raakten bij het inhalen van de kor twee man overboord, de schipper en diens twaalfjarige zoon. De knecht schoot dadelijk toe en mocht er in slagen den schipper nog te grijpen en te redden. De jongen was intusschen echter te ver afge dreven en verdween weldra in de diepte. Hij werd een prooi der golven, zonder dat iets te zijner redding kon wordon gedaan. Boerenleenbanken. Aan de Mem. van Antw. op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de aanvullingsbegrooting voor Waterstaat enz., is het volgende ontleend De hoegrootheid van de subsidie, die ten behoeve van boerenleenbanken pleegt te wor den toegestaan, hangt af van de omstandig heid, of de bank wordt opgericht volgens de voorschriften der wet van 17 November 1876 dan wel volgens die van de wet van 22 April 1855. In het eerste geval wordt, aangezien de kosten van oprichting dan meer bedragen (art. 4 van eerstgenoemde wet eischt voor de oprichting van eene coöperatieve yereeni- ging eene notarieels akte) gemeenlijk eene Rijksbijdrage van f 175, in het tweede eene van f 75 verleend De minister deelt in beginsel geheel in het gevoelen van die leden, welke van meening zijn, dat eene instelling als de Centrale Bank te Utrecht niet met Staatshulp in het leven behoort te worden gehouden. Men beoogt alleen, haar eene ondersteuning te geven in de moeilijke jaren, die zij thans doormaakt. In beginsel bestaat bij den Minister geen bezwaar tegen het denkbeeld om voortaan de subsidie aan de Centrale Bank te verlee- nen bij wijze van voorschot. Met het oog echter op den tegenwoordigen nog zeer be krompen financieelen toestand der Centrale Bank, zou de restitutie bezwaarlijk tegen een vasten termijn kunnen worden bedongen. De minister geeft echter gaarne de verzekering dat hij er voor zal waken, dat het bedrag van de eventueel aan de Bank toe te kennen Rijkssubsidie niet beschouwd worde als eene vaste Rijksbijdrage in de exploitatiekosten. Maandagavond is de stoomboot „Daven- tria", komende van Amsterdam, bij het door varen der schipbrug te Deventer in aanvaring gekomen met een aan de kade liggend met steenen beladen schip. De botsing was zóó hevig, dat het schip onmiddelijk zonk. De opvarenden konden zich nog bijtijds redden. Het ongeval is ontstaan, doordat het stunr- toestel van de boot op eenmaal weigerde te werken. Het schip is niet verzekerd. Donderdag stonden voor de rechtbank te 's Hertogenbosch niet minder dan 33 per sonen terecht wegens landlooperij. Allen hadden zich vrijwillig aangemeld als sollicitanten voor Veenhuizen. Een bruilofsstoet in de war I Dinsdagmiddag kwam te Leiden een brui loftsstoet per rijtuig langs den Rijnsburger weg voorbij het station rijden, toen de paarden van de twee achterste rijtuigen schrikten tengevolge van het fluiten eener locomotief, daardoor op hol sloegen met het gevolg dat een der paarden over het hek bij het station te water raakte. De wagen met de bruilofts gasten bleven nog op het droge, het paard was onmiddelijk dood. Het andere op hol gegane paard werd in de stad tot stilstaan gebracht. Bruid en bruidegom kwamen geheel met den schrik vrij, sommige gasten ontvingen schrammen en builen. Overigens liep alles nogal goed af. Maar de rechte bruilofsstem ming was er niet meer. Misschien dat die eerst op den avond terugkeerde als de ga^ ten weder vereenigd waren aan den feestdisch te Zoeterwoude, waar ze thnis behoorden. Gedurende 1901 sneuvelden in Atjeh 1 officier en 33 minderen en werden gewond 7 oficieren en 326 minderen, terwijl van 's vij- ands zijde sneuvelden 18i 6 man. In onze handen vielen 697 gevangenen, terwijl buitgemaakt of ingeleverd werden 5 repeteer-vuurwapeD, model 96, 397 achter laders, 41 revolvers en bijna 3000 voorlaad- vuurwapenen Men meldt uit Tietjerksteradeel, dat er thans gegrond vooruitzicht bestaat, dat het met de berucht geworden verordening dier gemeente, waarbij reeds lang was verboden stoomkracht op de plaatselijke wegen te ge bruiken ten gevolge waarvan de zoo algemeen begeerde stoomtramweg Leeuwarden-Quatra- Bras (onder Hardegarijp) niet tot stand kon komen, haar tijd heeft gehad. Bij den Ge meenteraad is nl. een schrijven ontvangen van Ged. Staten, waarbij hem, uit naam van den Minister van Binnenl. Zaken, in over weging wordt gegeven, de bedoelde bepaling in te trekken, daar zij anders, als in strijd met het algemeen belang, aan de Koningin ter vernietiging zal worden voorgedragen. Het bestuur der afdeeling „Friesland" van den „Nederlandschen Bond van Gemeen te-ambtenaren" heeft zich tot de Koningin gewend met een adres, waarin het er op aan dringt, dat bij eene verwachte wijziging en aanvulling der Gemeentewet worde bepaald a. het minimum-aantal ambtenaren, dat aan elke secretarie behoort verbonden te zijn b. de minimum jaarwedde, die aan den Burgemeester, secretaris, ontvanger en de bovengenoemde ambtenaren van elke gemeen te wordt gewaarborgd c. eene door het Rijk te verleenen jaar- lijksche bijdrage in de jaarwedden der onder b genoemde ambtenaren, zoo noodig, in ver rekening met het bedrag, dat ten behoeve van de jaarwedde van den Burgemeester en den secretaris, volgens art. 10 der wet van den 24 Mei 1897 (Staatsblad No. 156) aan de gemeente wordt uitgekeerd. Ofschoon in de Indische bladen als vast staande gemeld wordt, dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden onze bezittingen in Ned. Indië zoude komen bezoeken, wordt ons hier te lande van de meest betrouwbare zijde verzekerd, dat er op dit oogenblik nog nimmer sprake is geweest van een reis of van een voornemen tot een reis naar Indië, al is het bekend, dat Z. K. H. veel belang stelt in alles wat onze koloniën betreft. Een 100-jarige. Onder de vele bejaarde bewoners van het eiland Ameland zal, zoo de wed de Boer (Maaike Boelens) te Buren den llden Juni mag beleven, deze de honderd jarige zijn. Dit boerinnetje, dat in haar ver vallen uiterlijk de kenmerken van haren hoogen leeftijd vertoont, bestuurt met hare beide zoons, welke de zeventig reeds zijn gepasseerd, nog eene vrij groote boerderij. In hare omgeving te Buren worden nog ongeveer een dozijn tachtigjarigen genoemd terwijl te Hollum de wed Ooms met hare twee zusters met haar drieën 257 jaar tellen. Een klein incident in de Tweede Kamer. Aan de orde is het amendement Drucker op het voorstel Lohman c. s. tot aanvulling der Militiowet. De heer Mees wijst er op dat men zich voor alles de vraag heeft te stellen wat het belang van 's lands verdediging eischt. Ver leden week nu is gesproken over den trots van de meisjes der miliciens die hun sabel niet mogen dragen maar hij gelooft dat die trots van de Nederlandsche vrouwen veel meer zal worden gekwetst, wanneer zij zien dat men telkens zich tracht te onttrekken aan den plicht om zich weerbaar te maken voor het vaderland. De heer Ter Laan, den heer Mees beant woordende, doet deze opmerken dat hij gemak kelijk spreken heeft over den weerplicht der staatsburgers, maar dat deze toch zeker zijn eigen zoons niet persoonlijk zou hebben laten dienen. Een stem De heer Mees is ongehuwd. (Uitbundig en langdurig gelach.) Hoewel de prijs der boter Dinsdag op de markt te Goes 40 h 46 cent per V* kilo bedroeg, kocht iemand een partij van ruim honderd pond tegen slechts 30 cent. Naar de ,,'s Hertb. Ct." verneemt, zul len in de Tilburgsche moordzaak, die 11 Juni voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch in hooger beroep worden behandeld, behalve de 54 getuigen a charge, ook nog 42 getuigen h décharge van den beklaagde Mutsaers ge dagvaard worden. De evangelist Woltevreden uit Zieriksee door de rechtbank aldaar wegens brandstich ting veroordeeld tot v i e r jaar gevangenisstraf, is in hooger beroep door het gerechtshof te 's-Gravenhage te dier zake veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Is de borrel voedzaam Heel vaak hoort men met groote stellig heid beweren, dat de alcohol voedzaam is. Er zijn echter geen andere voedingsstoffen bekend dan eiwitten, koolhydraten, vetten, zouten en water. In alcohol moet dus één van deze genoem de bestanddeelen voorkomen. Geen dezer stoffen komen in alcohol voor, en onderzoekingen op groote schaal staan elk ten dienste, die het nader wil onderzoeken Maar alcohol doet het hongergevoel verdwe nen, zooals vaak bij zieken het geval is, en als de menschen nu maar zoo verstandig wilden zijn dat verdwenen hongergevoel voor zelfbedrog te erkennen. De Iersche Nationalist O'Kelly heeftin het Lagerhuis aan Minister Balfour gevraagd, of dezo rnededeeling wilde doen van de voor waarden, die Engeland den oeren gesteld had. Op deze vraag werd geen antwoord gegeven. De Ieren zijn echter vast besloten om hun medewerking te weigeren aan iederen maat regel, die den Boeren van hun onafhankelijk heid zou berooyen. Zoodra de voorwaarden bekend zullen zijn, wordt door hen een motie ingediend, waarin het ontnemen der onaf hankelijkheid aan de Boeren gebrandmerkt wordt als „een beleediging van alle begrippen van recht en eer, en als in strijd met de plechtige verzekeringen, die in het begin van den oorlog door de Engelsche ministers zijn afgelegd." Verder zal in de motie worden verklaard dat de Ieren steeds iedere poging der Boeren, om het Engelsche juk af te schudden, zullen aanmoedigen. De liberale leiders doen hun best, de Ieren van hun voornemen af te brengen, maar tot dusver tevergeefs. Een monsterdiamant. Te Kimberley, de diamantstad, die nog grooter bekendheid heeft gekregen door den Engelsch-Transvaal- schen_ ooi log, heerscht vrij groote opgewon denheid. Het heet, dat men in een naburige mijn een diamant van 400 karaat heeft ge vonden. De eigenares van dezen schat, ee* maatschappij, is zoo voorzichtig geweest, den steen onmiddellijk bij een bankinstelling te deponeeren. De diamant in quaestie is stroo- geel van kleur en heeft den vorm van een eenigszins afgeplat regelmatig achtervlak. De waarde moet enorm zijn. Een nieuwe, ontzettende uitbarsting van den Mont Palée heeft in den avond van Maandag Martinique opnieuw geteisterd. De vlammen bereikten een hoogte van 150 meter, een uur lang; de krater had een middellijn van 300 meter. In de streek om den vulkaan heerschte een verschrikkelijk onweer, gepaard met millioenen bliksemstralen. Er heerschte een hevige paniek. Zondagnamiddag heeft op het strand te Ostende een droevig ongeluk plaats gehad. Een paar jongens hadden, ondanks het strenge politieverbod, een vrij diepen kuil in 't zand gegraven. Twee voorbijgaande kinderen, in die gemeente woonachtig, vonden het aardig er eens in te springen. Ongelukkig had op hetzelfde oogenblik een afschuiving plaats, waarbij beide kinderen onder 't zand bedol ven geraakten. Door schrik bevangen, kozen de jongens het hazenpad en het duurde wel een kwaitier lang eer hulp kwam opdagen. Toen men de kinderen van onder het zand had gehaa'd, werden alle middelen om de levensgeesten op te wekken aangewend; doch te vergeefs, ze waren reeds dood. Politieke onlusten zijn in Saratow (Rus land) uitgebroken den 18 Mei. Een groote massa volks heeft ernstig gedemonstreerd. Toen de politie zeventig personen in hechtenis genomen had, nam de opstand nog grootere verhoudingen aaD, zoodat tusschenkomst van troepen noodig werd. De gouverneur van Saratow, Angelhardt, heeft het volk gewaarschuwd voortaan bij de eerste sommatie de bevelen te volgen, daar anders zeer strenge maatregelen en straffen zullen volgen. De vrees, dat de typhus zich op St. Helena zoude uitbreiden, schrijft Reuter s correspondent op den 8sten Mei, heeft zich bewaarheid en het aantal gevallen is tot meer dan honderd gestegen, terwijl ook de sterfte belangrijk toegenomen is. Maar de ziekte heerscht bijna uitsluitend onder de Engelsche soldaten, en wel het meest onder die van het Wiltshire-regiment. Men schrijft dit toe aan den toestand van uitputting dier mannen. Het werk is te zwaar; soms zijn zij vier of vijf nachten per week niet uit de kleoren. De gevangenen w orden echter door een andere ziekte bedreigd en wel beri-beri, ten gevolge van de schaarschte aan groente en de luiheid van vele Boeren om buiten het kamp wat lichaamsbeweging te nemen. Er wordt echter spoedig een opruiming verwacht besluit Reuter, want het heet, dat ongeveer 12' 0 gevangenen in den loop van deze maand naar Antigua gaan. De datum is nog niet vastgesteld. Te Wilna hebben werklieden, midden op straat, den commissaris van politie afge ranseld, tot hjj bewusteloos neerviel. Deze politiedienaar had politieke gevangenen zweep slagen doen geyen. Welken omvang de boeren-onlusten in Klein-Rusland hebben aangenomen, blijke uit een beschikking van den Czaar, waarbjj het Rijk 800,00o roebel schadeloosstelling moet betalen aan de grondeigenaars in de Gouver nementen Charkow en Poltawa, die door de onlusten verliezen hebben geleden. Speciale commissies, onder voorzitterschap des gouverneurs, zullen het bedrag der schade loosstellingen bepalen, vooits de grootte der

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2