N°. 1546 Donderdag 5 Juni A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Ab<mnementspr\js per S maanden Voor den Boeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedebeand 45 Cts. N*ar Amebiea en anciéie hmden met verhooging der porto's. Advertentlën vóór 10 nor op den dag der nltgave Prijs der Advertentitn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 CU. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 CU. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBübo op Tam. •;v van den raadsvergadering. De BURGEMEESTER der Gemeente T exel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis de ingezetenen, dat eene vergadering vaD Raad door hem is belegd op Zaterdag, den 7 Juni 1902, 's morgens 10 uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 3 Juni 1902. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen: 1 Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling primitief kohier y. d. Hoofdei. Omslag. 3. Suppletoire begrooting, dienst 1901: at en overschrijving van posten op de begroo ting, dienst 1901betalingen uit de post onvoorziene uitgaven, dienst 1901. 4. Verbouwing postkantoor. 5. Concessie-aanvraag tram. 6. Rekening dienst 1901 en begrooting 1903, 'betreffende het onderhoud v. d.Waalderweg. BESMETTELIJKE VEEZIEKTE. De BURGEMEESTER van Texel herinnert belanghebbenden aan bet bepaalde, vervat in de artt. 13 en 14 der wet betrekkelijk het Veeartse- nijkundig Staatstoezicht, luidende „Wanneer zich bij eenig stuk vee"—waar onder ook varkens worden verstaan,„ver schijnselen van eene besmettelijke ziekte "openbaren, is de houder of hoeder ver plicht, daarvan onmiddelijk kennis te geven 'aan den Burgemeester der gemeente, waar ,het vee zich bevindt (art. 13); „Een stuk vee, dat verschijnselen eener „besmettelijke ziekte vertoont, moetonmidde- „ljjk door den eigenaar, houder of hoeder van „het overige vee worden verwijderd en zoolang „afgezonderd gehouden worden tot dat daar omtrent door den Burgemeester, in overleg „met den distriots-veearts of, bij afwezigheid „van dezen en van een districts-veearts plaats- „vervanger, in spoedeischende gevallen met „eenen geëxamineerden veearts overeenkom- „stig de bepalingen dezer wet zal beslist zijn" .(art, 14). Overtreding van art. 13 wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 75 en van art. 14 met hechtenis van ten hoogste een jaar of geld boete van ten hoogste f50) terwijl roerende goederen (waaronder ook vee wordt verstaan), waarmede de overtreding heeft plaats gehad, aanstonds of zoodra mogelijk in beslag worden genomen en door den rechter bij veroordeeling verbeurd worden verklaard en voor zooveel in belang der gezondheid of ter wering van be smetting noodig, de vernietiging of het onsohade- jjjk maken daarvan wordt bevolen. Texel, den 3 Juni 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Seoretaris. TEXEL, 4 Juni. Zaterdag had op 't einde der Koogerstraat de beproeving plaats van den brandspuit «Aanjager". De beproeving geschiedde op het land van den heer Jb. Roeper, hetwelk alleen toegankelijk was gesteld voor hen, die bij de spuit behoordenmen had dus geen last van de nieuwsgierigen of belangstellenden, die slechts van verre de werkzaamheden konden aanschouwen. De spuit zelf bleek zich in goeden staat te bevinden, de slang evenwel was niet vrij van lekgaatjes, en zal zeker wel de noodige herstellingen ondergaan. Naar wij hoorden beweren was het wel gewenscht voor de slangen, dat de beproeving meermalen 's jaars plaats had, waardoor de stof waarvan de slangen zijn gemaakt, min der gevaar loopt te veel in te drogen. Door - ...anigeen werd het verder wenschelijk geacht de beproeving op een later uur te doen plaats hebben, opdat men niet verplich zou zijn zijn werkzaamheden er om te verzuimen zooals nu Prachtig weder begunstigde het le zomer- concert, dit jaar door het fanfarecorps gegeven in het zoo bij uitstek voor dergelijke concerten geschikte park. Daar onder het lommer der boomen, hetzij men een plaatsje had kunnen machtig worden op een der rustbanken, of wel staande rondom de musiceerenden of wandelende langs de breede paden, genoot men met recht van de heerlijke en opwek kende tonen die de spelenden aan hun in strumenten wisten te ontlokken. Moge misschien vele stukken zoo niet alle, door menigeen der toehoorders of hoorderessen zijn begroet als een bekende ja als een oude bekende, ongetwijfeld zullen toch allen naar die bekenden ook nu weder met waar genot hebben geluisterd. Onder de toehoorders werden ook eenige personen opgemerkt buiten den Burg woon achtig, die waarschijnlijk geheel of ten deele ter wille van het concert de tocht naar dan Burg hadden gemaakt cn dus bewijs gaven van groote belangstelling er in. Dergelijke concerten zijn zonder twijfel zeer geschikt om de liefde voor het corps bij het publiek zoo mogelijk nog grooter te maken dan die reeds is. Moge ook de ünancieele steun stijgen door toeneming van het aantal kunstlievende leden, daardoor zal zeker het corps ook worden opgewekt tot nog meerdere krachtsinspanning om vooruit te komen op het gebied der kunst, vooral ook wanneer daarmee gepaard ging de toetreding van eenige nieuwe ijverige werkende leden van wie mocht worden verwacht dat zij tot het blijvend gedeelte van het corps zullen behooren, waar door minder dan tot dusver de vooruitgang van het corps zou worden belemmerd door het steeds weder vervangen van min of meer goede krachten door nog geheel ongeoefenden. De derde groote Lammerenmarkt op Maandag, alhier eergisteren gehouden, gaf naar men ons verzekert aan de veehouders weinig reden tot klagen. Ondanks de groote aanvoer toch, werden goede prijzen besteed en was de handel met recht levendig Of nu echter de besteedde prijzen wel waren in overeenstemming met het gerucht, dat de markt te Leiden voor de kooplieden zoo best was geweest, trekken wij in twijfel. Slechts weinige lammeren werden wedei onverkocht van het marktterrein verwijderd. Aangevoerd werden 5969 lammeren (ver leden jaar ter 3de groote lammerenmarkt waren er 5719) 1 paard 20 koeien 10 Nuch- teren kalveren, 16 schrammen en 32 biggen. De prijzen die konden worden besomd bij vluggen handel waren van lammeren f6.50 f 11koeien f 110 A f 165 nuchtere kalveren f 10 A f 12 schrammen f20 A f34 en biggen f 12 A f 14. Aan het einde van ons verslag over de vergadering der Nederlandsche Ornithologische Yereeniging deelden wij mede, dat aan de excursie naar het Noorden zouden deelnemen 6 leden, naar de Nederlanden 6 en naar den P. H. Polder 8. Den volgenden morgen even wel arriveerden nog een paar leden, die nog eenige versterking aanbrachten. Des morgens tusschen 7 en 8 uur vertrok men in de drie aangegeven richtingen onder begunstiging van het schoonste weder, dat zich denken laat. Bij de terugkomst werd stuksgewijze medegedeeld, wat men gezien en genoten had en over het algemeen was men wel voldaan. Vooral de leden, die het Noorden hebben bezocht, roemden over het veel en het velerlei, dat daar op vogelkundig gebied te zien valt. Zeer groot was het aantal vogels, dat men gezien had en talloos het aantal nesten, dat men gevonden had. Niet alleen vele eieren van moeras- en weide vogels had men gezien, doch ook kleine eieren van kneuën, paapjes, boschrietzangers en andere soorten had men gevonden, zoowel in het Noorden, als in de vervallen eenden kooi, vroeger toebehoorende aan wijlen den Heer K. Mantje. Ook de afdeeling naar de Nederlanden was tevreden over den tocht, ofschoon men niet vele nesten had gevonden. Wel had men vele vogels aangetroffen, doch moeilijk is het steeds om in helm en duindoornen de nesten die meest goed verborgen zijn, te ontdekken. Het minst voldaan waren de heeren, die den P. H. Polder hebben bezocht. Daar toch had men vele uitgehaalde nesten gevonden en slechts zeer sporadisch waren de eieren te ontdekken. De Heer Winkler, die de wande ling medemaakte, heeft dan ook verklaard, geene vergunningen tot het oprapen van eieren meer te zullen geven, daar het hem thans duidelijk is gebleken, dat daarvan mis, bruik is gemaakt. De drie afdeelingen maakten de excursie onder leiding van de heeren J. Daalder, Roe- loffs en P Lap. Aan don gemeenschappelijken maaltijd, des avonds in het hötel „Texel" gehouden namen 23 personen deel. Hierbij werd menig harte lijk woord gesproken, waaruit voldoende bleek, dat men volop genoten heeft en meermalen werd de wensch geuit, dat eens weer eene vergadering van deze Vereeniging op Texel gehouden zal worden. Het genot van den avond werd verhoogd door muziek van de Vereeniging „Trinitas", die hiermede hulde bracht aan de Nederlandsche Ornithologische Vereeniging, waarvan de vergadering op zoo'n waardige wijze op Texel is ontvangen. Ook wij spreken den wensch uit, dat deze eerste keer niet de laatste maal zal zijn. Van 30 Mei tot en met 2 Juni, zijn uitgevoerd 671 lammeren, 31 koeien en 3 varkens. De uitvoer van lammeren bedraagt tot heden 15433 stuks. De nieuwe cursus der Bijzondere Nor maal-Lessen alhier is 2 Juni aangevangen met 9 leeringen 6 zijn er geplaatst in de hoogste afdeeling en 3 in de laagste. Bij het Bestuur bestaat het plan, om tegen Aprii van het volgende jaar op nieuw leer lingen op te roepen. Oudeschild, 2 Juni. In het Café van den Heer Dogger had Zaterdag 1.1. eene algemeene vergadering plaats der leden, ter bespreking van de aanvrage om rechtspersoonlijkheid voor de vereeniging „Steunt Elkaar", sedert 1887 alhier gevestigd. De concept-statuten werden ongewijzigd goedgekeurd, zooals zij door het Bestuur waren aangeboden, waarna met algemeene stemmen werd besloten aanvrage te doen om de konink lijke goedkeuring er van te verkregen. Aangezien nu nog een commissaris van toezicht meer moest worden gekozen en de stemmen over vele personen waren verdeeld, had een nieuwe vrije stemming plaats. De Heeren J. Dros en J Schellinger kregen toen de meeste stemmen, waarna tusschen deze twee moest herstemd worden en de HeerJ. Schellinger ten slotte tot commissaris werd gekozen Mededeeling werd gedaan van een roijement en 't bedanken en later weer toe treden van leden. Aan het bestuur werd machtiging verleend onder dergelijke omstan digheden maar handelend op te treden, met inachtneming der bepalingen van het regle ment. Na rondvraag werd te ongeveer 10 uur deze bijeenkomst gesloten. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1