Buitenland. Oosterkhd, 8 Juni. Van de Zuiderzee ont vangt men slechte berichten over de ansjo visvangst, zoodat men weldra de blazerschui ten terug verwacht. De garnalenvisschers, zoowel zij, die voor de Handelsbank vischten, als degenen, die zulks voor eigen rekening deden, hebben deze bezigheden gestaakt, om weder de Noordzee- visscherij te gaan uitoefenen. De Cocksdorp, 3 Juni. Van rijkswege zul len nieuwe mijlpalen op de Vliehors worden geslagen. Door den heer Daalder te Vlieland zijn hier eenige werklieden aangenomen, die morgen met dit werk zullen beginnen. Dank zij het gunstige weder vorderen de werkzaamheden en metingen in hetEier- landsche gat snel Bij dezen voortgang zullen de werkzaam heden speediger afgeloopen zijn dan men verwachtte. Het Zondagmorgen ten paleize op Het Loo uitgegeven bulletin luidt Het herstel van H. M. de Koningin maakt zichtbare vorderingen, zoodat Hare Majesteit reeds een groot gedeelte van den dag buiten het bed doorbrengt en Zaterdag voor het eerst in de buitenlucht is gebraoht kunnen worden. Ter bespoediging van algeheel herstel zal Hare Majesteit gedurende eenigen tijd ver blijf houden op het kasteel Schaumburg, ge legen in het Lahndal. Dr Roessin gh. L. Pot, arts. Door het hoofdbestuur van het Ned. Onderw. Genootschap is een commissie van zeven heeren benoemd, welke in opdracht heeft, na bestudeering ook van die gegevens in het buitenland, zoo mogelijk een wetsont werp met memorie van toelichting samen te stellen, waarin wordt uitgegaan van de gedachte, dat het onderwijs zal zijn Rijkszaak. Het is van het Ned. Onderw Genootschap ongetwijfeld een blijk van toenadering, dat het een blijk van toenadering, dat het ook een paar Christelijke onderwijzers, de heeren N. Oosterbaan, van Naarden, en H. J. van Wijlen, van Amsterdam, hoofden van scholen, in die commissie opnam. (Stand.") De evangelist Weltevreden, die door het gerechtshsf te 's Gravenhagen tot 5 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens brand stichting in zijn evangelisatielokaal te Zierik- see, heeft tegen die uitspraak cassatie doen aan teekenen* Vrijdag kwam bij het korps genietroe pen de tweede serie van het personeel der kustverlichting, ten einde bij de spoorweg compagnie van dat korps gedurende enkele dagen practisch en theoretisch onderricht te ontvangen in het aanbrengen en ontsteken van ladingen ontplofbare stoffen, zulks in ver band met hare besteraming in tijd van oorlog ten opzichte van de vernieling van lichttorens, kapen en verdere zeemerken op de kusten der Noordzee-eilanden en van Noordholland. Tot deze serie behooren de opzichters bij de kustverlichting M. Muije en A. J. Grollé, resp. te Eierland en Kijkduin en de licht- wachters T Alderlieste, H. Klein, H Bijl en J. Duit, resp. behoorende tot de kustlichtpos- ten te Eierland, Kijkduin en Zanddijk. De „Nederlandsche vereeniging tot be scherming van vogels" mag zich blijkens haar verslag over 1901 in klimmenden bijval ver heugen, hoewel er nog steeds genoeg te doen overblijft tot bescherming van onze gevederde vrienden. Er zal een ontwerp word n gemaakt voor een nieuwe vogelwet Kappersbedienden 1 Er schijnt te Londen veel vraag naar Hol- landsche kappersbedienden te zijn vermoe delijk met het oog op de mogelijke terugkomst der Tom mies—zoodat den laatsten tijd tal van bedienden uit Amsterdam naar Londen zijn vertrokken en de patroons maatregelen hebben moeten nemen om zich eveneens van buitenlandsche krachten te voorzien. Zaterdagavond had in het café „Unie", te Gouda, een vergadering plaats van het plaatselijk comité der lichtingen '96 - '97. Er werd besloten op het aanstaand con gres te Utrecht een voorstel in te dienen om een agitatie in het leven te roepen van de lichtingen '97 tot en met 1901, om ge- zamelijk te protesteeren tegen de herhalings oefeningen in het laatste reserve-jaar. Tot afgevaardigde werd gekozen de heer W. Van de Putte. Men schrijft uit de» Gelderschen Ach terhoek aan de „Arnh. Ct." Men heeft nu m onzen Achterhoek plaatsen waar het Pruisisch geld niét en waar het w 1 mag uitgegeven worden. Toen voor eenige maanden de wet in wer king trad, waarbij het getal plaatsen waar de Pruisische munt mocht circuleeren, werd ingekrompen, vreesde men dat onze Neder- londsche grensplaatsen daarvan de dupe zou den worden. Reeds vroeger moest men, al was de koers ook nog zoo laag, 2 pCt. agio geven en waar men nu de Pruisische munt slechts moeilijk kon kwijt worden, vreesde men dat de winkeliers het agio nog zouden verhoogen. Die vrees is gelukkig niet be waarheid. Integendeel, zelfs bij de kleinste bedragen om Hollandsch geld te wisselen, wordt niet meer dan l'/i cent per gulden genomen. De winkeliers schijnen de wisse- larij niet meer als een broodwinning te be schouwen. Toch is de wensch der grensbe woners, dat de circulatie van Pruisisch geld nog meer kon worden beperkt, liefst geheel ophield. Te Haarlem is in den nacht van Donderdag op Vrijdag aan de Raamvest No. 9, de freule Von Wemen Douglas door moordenaarshanden gevallen. Het geneeskundig onderzoek bracht aan het licht, dat de dood het gevolg is geweest van zwaar lichamelijk letsel vermoedelijk toegebracht met een hamer. Vrijdag den geheelen morgen stond een menschenmassa voor de woning, die gelegen is op het terrein, waar voor tien jaar de moord op de twee oude vrouwen plaats vond. Ook uit Urk zal een inzending gebracht worden ter Nationale visscherij-tentoonstel- ling, die in den zomer van dit jaar te Kat wijk zal gehouden worden. Door de vele bemoeiingen van den burgemeester worden verschillende netten' die deze visscherlieden op de Zuider en Noordzee gebruiken, bijeen gebracht. Ook een verzameling van sierlijk uitgevoerd houtsnijwerk, zooals schuiten, bot ters, stoven en andere voorwerpen van huis houdelijken aard, door de Urkers in hun vrijen tijd vervaardigd, zullen met de netten in het begin der volgende maand naar Katwijk worden gezonden. Landbouwraden 1 Van Regeeringswege worden plannen uit gewerkt, om aan den landbouw een afzon derlijke vertegenwoordiging te verzekeren. Dat kraaien, vooral wanneer zijjon3en hebben, zeer brutaal kunnen zijn weet ieder buitenman, die in een eenigzins boschrijke omgeving woont Dikwijls komt het voor, dat kuikens en jonge eendjes van het boerenerf naar het nest worden gevoerd, om daar als versnapering voor do jonge kraaien te dienen. Zeldzaam is het echter wat een kraai te Zevenaar heeft aangedurfd. Hij richtte na melijk zijn aanval op een volwassen kip. Deze toonde weinig lust om zich te laten meepakken maar de kraai ging met haar stevigen snavel zoo geducht op de kip los. dat de veeren in 't rond stoven, tot eindelijk de hen kakelend naar het hok de vlucht nam. Nog gaf de kraai de pogingen niet op, een tweede kip werd beetgepakt en op dezelfde wijze behandeld. Maar nu bemoeide de haan zich met het geval en gaf de brutale aanrandster zoo ge weldig klop met zjjn sporen, dat de kraai zonder buit een geed heenkomen moest zoe ken. De aanval geschiedde op geen vjjftig schreden van een woning 1 Er worden weieens wonderlijke dingen van plaatselijke schoolcommissies verteld, maar wat in „De Bode" van die in de kleine Geldersche gemeente Beusichem verhaald wordt, spant de kroon Deze commissie heeft in 25 jaar nooit een school bezocht en brengt ieder jaar trouw een verslag uit. Het laatste jaar maakte daarop geen uitzondering en in het verslag daarvan wordt nu toch van een met name genoemden onderwijzer gezegd, dat zijn ijver veel te wenschen overliet, zoodat wellicht bijzondere maatregelen ten zijnon opzichte zouden moeten worden genomen. Zoodra het hoofd der school, die in het minst niet over dien onderwijzer was gehoord, dit oordeel vernam, protesteerde hij daartegen, daar de bedoelde onderwijzer in meer dan voldoende mate zijn plicht had gedaan en daarop verklaarde ook de heeren dr. Fockens en jhr. Yan Pabst van Bingerden, de districts- en de arr.-schoolopziener dat zij in geen enkel opzicht het lichtvaardige oordeel der commis sie onderschreven. De onderwijzer zal dus, naar wij willen hopen, voor nadeel gevrijwaard zjjn, maar als de Raad van Beusichem deze schoolcom missie handhaaft, kan men nog veel zonder lings verwachten' (Schoolblad) Men schrijft uit Monnikendam: De tijden voor de Marker visschera zijn niet rooskleurig. Ieder jaar levert de vangst minder op en ieder jaar gaan er meer van hen op de loggers varen, zoodat er nu reeds 200 zijn aangenomen. Ansjovis vangen zij in het geheel niet, met welke vangst in vroegere tijden het meest werd verdiend. Sedert geruimen tijd werd door de poli tie te Amsterdam gezocht naar de bron der onzedelijke photographieën, die daar en elders werden verkocht. De man die ze leverde, adverteerde geregeld in buitenlandsche bladen en blijkt te zijn zekere Hartog, wonende Zwanenburgwal, Amsterdam. Hij liep als in de valMen zond hem een telegram uit Antwerpen, inhoudende het verzoek in een der hotels te Amsterdam te komen om een deel van zijn voorraad te verkoopen. H. vol deed daaraan en ontmoette den volgenden dag den officier van justitie in zijn woning, die den voorraad in beslag kwam nemen. J De veiligheid in Haarlem is ver te zoeken! Teekenend is volgend echter tegengespro ken - gerucht, dat de „Opr. Haarl.Ut." meldt „Maandagmorgen toen de hoofdcommissaris van politie zich pas eenige oogenblikken op zijn bureau bevond, zou een inbreker, die op tot dusver onverklaarde wijze het politiebureau was binnengedrongen, den heer Yan Goor zijn portefeuille met bankpapier en zijn uur wei k hebben ontnomen en zich ijlings uit de voeten hebben gemaakt. Eerst toen de commissaris eenige oogenblikken later op zijn gorloge wilde kijken, kwam hij met schrik tot de ontdekking wat er geschied was." Wanneer de Ongevallenwet inwerking treedt 1 De „Venl. Ct." verneemt uit goede bron, dat het voornemen bestaat, nog vóór het einde van dit zittingjaar namelijk in het begin van September—de Beroepswet in de Tweede Kamer te behandelen, opdat de Ongevallen wet met 1 Januari 1903 in werking zal kun nen treden. Lord Kitchener seide onder dagteeke- ning van 31 Mei „Het document, inhoudende de voorwaar den van overgave, werd hedenavond te half- elf onderteekend door alle Boerendelegeerden Lord Milner en lord Kitchener," De bekendmaking van de sluiting van den vrede werd door het volk te Londen met zeer groote geestdrift ontvangen. Aan „Man sion Housewerd een wit plakkaat aange plakt, waarop in roode letters staat „De vrede is afgekondigd." De lord-mayor verscheen op het balkon en sprak de menigte toe. De straten zijn vol menschen, die vader- landsche liederen zingen. De menigte neemt gedurig in aantal toe De klokken van de kerken en van andere gebouwen luiden. Er heerscht ontzagelijke geestdrift. Weervoorspelling voor Juni. Jules Capré, de Fransche amateur weerprofeet, wiens voorspellingen voor de afgeloopen Mei maand weer zoo prachtig zijn uitgekomen, voorspelt een over het geheel genomen droge en warme Junimaand. Tusschen 1 en 6 Juni zijn onweders waarschijnlijk; van 6 tot 16 mag men rekenen op warm, helder weer. Tegen den 15den worden, vooral in Neder land en op de Noordzee, Wester- en Zuid westerstormen verwacht, misschien verge zeld van regen. Van 15 tot 25 zal het zeer afwisselend zijn en van 26 tot 30 mooi warm weer met hier en daar onweders. Te Laeken waren twee personen bezig met naphta een automobiel schoon te maken. Een van hen had de groote onvoorzichtigheid een pijp aan te steken, en dadelijk na het aanstrijken van den lucifer vatte de naphta in die flesch met een ontploffing vlam. Beide personen werden ernstig gebrand, en ook een kind, dat nieuwsgierig stond toe te kijken werd getroffen. Een begin van brand werd bijtijds gebluscht. Te Berlijn heeft zich een vereeniging gevormd van personen, die het geven yan fooien of drinkgeld aan de bedienden der koffiehuizen tegenwerken. De leden van deze vereeniging hebben rnet elkander afgesproken om geen drinkgeld te geven, noch in de hotels noch in de koffie- of bierhuizen, noch in de stations, noch op een andere plaats, waar dit gebruik ingang heeft gevonden. Engelsche ongevallenstatistiek. In 1901 werden volgens de „Labour Gazette" 4619 arbeiders door bedrijfsongevallen gedood, bijna 200 minder dan in 1829 en 620 meer dan in 1893. De meeste verongelukten waren zee lieden (272$), dan komen de mijnwerkers

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2