Buitenland. Marktberichten. Mr. P. J. M. Aalberse, redacteur van het „Katholiek Sociaal Weekblad", is van oordeel dat de zaak van de firma Yan Heek en Co. blijkbaar zwak staat, omdat de fabrikanten haar „met een paardenmiddel" zooals hij het besluit der „Fabrikantenvereeniging" bestempeld moesten te hulp komen. Hij waarschuwt tegen „deze kunstmatige socialistenteelt" door de fabrikanten als een groot gevaar voor de Enschedeesche industrie. Export van vee naar Spanje 1 De Vereeniging tot bevordering van den Nederlandscben Export te 's Gravenhage deelt mede, dat zij een bezoek ontvangen heeft van een Spaanschen koopman, die be geleid door den correspondent der vereeniging te Vigo, zelf tegenwoordig wenschte te zijn by den aankoop van Nederlandsch melkvee, waarmede bij een proef wil nemen. Galiciê, een der vruchtbaarste streken van Spanje, waar de Spanjaard over eigen land beschikt, leent zich uitstekend voor de veeteelt en het is te voorzien, dat menig Spaansch grondbezitter er toe zal overgaan het vee meer en meer uit Nederland te betrekken ten einde goede winsten te maken met den verkoop der melk, waarvoor men in Spanje gewoonlijk zeer hooge prijzen betaalt. De koeien, die thans uit ons land per stoomschip „Rhenania" van Rotterdam zijn verscheept, geven gemiddeld 20 liter melk per dag. In den stal van den landman J. Em- brechts te Ba vel (by Breda) is een koe ge stikt bij het eten van klaver. Dit voeder had in de zon gelegen en doordat het te warm geworden was, kon het beest het niet naar binnen krijgen. Te Arnhem waren eenige jongens in de Paterstraat aan 't „oorlogvoeren", natuur lijk werd een Transvaalsch-Engelsche oorlog opgevoerd. De jongens, van 6 tot 12 jaar, hadden zich in twee partijen verdeeld, die elkaar op een bleekveld tusschen de Juffer en de Paterstraat bevochten Toen de Engel- schen het niet meer konden kroppen, zochten zij hunne „reduit' -stelling in een schuur, maar werden' daar zöö hevig door de Boeren gebom bardeerd, dat zij luidkeels om hulp riepen en allen huilend door een bewoner der Pater straat moesten worden ontzet. Deze hulp troepencommandant had nog al eenige moeite vóór hij "t ontzet kon klaar spelen, want de schuurdeur was uit haar voegen geraakt bij het bombardement. 't Is te begrijpen, dat de jongens verklaarden nooit meer als Engelschen te willen optreden. Een teleurgesteld minnaar I De makelaar in zeelieden, de heer S., te Ylaardingen, had zijn zinnen gezet op de doch ter van H. aan de Landstraat, wat aanvanke lijk door haar en vooral door haar stiefmoeder werd aangemoedigd en waarvoor de beer S. zich vele financieels offers getroostte o.a had hij haar geheel in het nieuw laten zetten om in Rotterdam te gaan dienen. Wie beschrijft dan ook zijn verbazing en verontwaardiging, toen zij eens overkwam, haar aan den arm van een ander te zien wandelen. Nu is echter mijnheer S. de man niet om zich een dergelijke trouweloosheid zoo maar te laten welgevallen en hij eischte, kort en goed, liefde terug en geld en goed, en deed dat op zulk een heftige wijze, dat er I on- derdagavond een heel tumult door ontstond, en de gansche buurt in rep en roer werd gebracht. Daar hij echter met al die drukte maar een zeer negatief resultaat bereikte, heeft hij de hulp der politie ingeroepen wat hem al even weinig zal baten. Men leest in do „Tel." Nu de vrede in Zuid-Afrika hersteld is, zullen ongetwijield honderden, die indertijd uit de Zuid-A frikaansche Republiek verdreven zijn, weer plannen koesteren, opnieuw naar de nu onder Engelsch opperbestuur gekomen overzeesche landen terug te keeren. Van meer dan één hoorden wjj in den laatsten tijd, hoe zij hunkerden naar het einde van den strijd. Ware de zegen aan de Boeren gebleven, voorzeker ware dan een schoone toekomst voor vele jonge Hollandsche man nen in Zuid-Afrika weggelegd. Nu het helaasanders is geloopen, zijn de vooruitzichten veel minder schitterend. Het is natuurljjk het Engelsche gouverne ment, dat de lakens uitdeelt; de Engelsche invloed zal overheerschend zijn, en Engeland, dat gedurende 2V« jaar van den verbitterden krijg onophoudelijk tegen den „damned Hol lander" toornde, zal in de eerste jaren, be ducht, dat de oude smeulende vijandschap tusschen de beide rassen, weer tot uitbarsting komt, bovendien op ons gebeten wegens den aan de Boeren verleenden steun, zeer zeker j de Hollanders uit openbare betrekkingen weren.. Ditzelfde weinig bemoedigend vooruitzicht geldt ook voor de vroegere ambtenaren der Nederl. Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Mij. Bij de directie dier Maatschappij is op dit oogenblik niets omtrent die vooruitzichten be kend. Toen wij een der directeuren van de Maatschappij, den heer Van den Wal Bake, om inlichtingen vroegen, gaf hij te kennen, dat hij even weinig kon mededeelen als een jaar geleden- Op onze vraag, of hij het niet waarschijnlijk achtte, dat de Engelsche Re geering de spoorlijnen, die zij al vroeger in den oorlog opgecommandeerd heeft, naasten zou, antwoordde hij ons, dat dat z.i. nog al voor de hand ligt. Dit dan als zeker aannemende, is dus ook de kans voor de vroegere ambtenaren der Nederl. Zuid- Afrik. Spoorweg-Mij., om hun vroegere positie terug te krijgen, voor goed verkeken. Blijft nog de vraag, of er voor de Holland sche onderwijzers vooruitzicht bestaat weer in Zuid-Afrika geplaatst te worden. Op de scholen zal ook het Hollandsch onderwezen worden, zoo luidt een der voorwaarden, waarop de Booren de wapenen neergelegd hebben. Ziehier het terrein aangewezen, waarop de Maatschappij tot behartiging van stam verwante belangen met vrucht werkzaam- zal kunnen zijn, het liefst in samenwerking met de commissie voor het nitzenden van onderwijzers, die zich kort na den Jameson- inval gevoimd heeft. De Boeren zijn aan hun taal gehecht. Hen te steunen in hun pogen, door handhaving van hun taal, den Hollandschen stam in Zuid-Afrika voor ondergang te behoeden, dien/ zoo wij hopen, mettertijd nog eens de over winning over het Engelsche element te doen behalen, ziedaar een taak, de aandacht ten volle waard. En daarnaast behoort het Hollandsche ele ment in Zuid-Afrika versterkt te worden met personen, die ook zonder officieele steun met goed gevolg den strijd om het bestaan kunnen voeren. Getroost Nederland zich voor't een en ander eenige opofferingen, dan behoeven wij aan de toekomst van den Hollandschen stam in Zuid-Afrika niet te wanhopen. De Hooge Raad heeft Woensdag ontslagen van rechtvervolging een boterfabrikant, dooi de Leeuwarder rechtbank veroordeeld wegens het op een plaats, bestemd voor de aflevering van waren, gewichten voorhanden hebben, niet voorzien van het vereischt stempel. De bedoelde gewichten bevonden zich in de zoo genaamde „boterkamerder fabriek, waar de boter werd gekuipt, gewogen en vervolgens van daar naar verschillende markten ver zonden. De Hooge Riad overwoog nu ambtshalve dat een vereischte voor de strafbaarheid der overtreding is dat de plaats, waar de bedoelde gewichten zich bevinden, is een voor het publiek toegankelijke plaats Blijkens de geschiedenis en den inhoud der IJkwet toch heeft men het toezicht van rijkswege slechts in het belang van het publiek noodzakelijk geacht. Waar nu de rechtbank die in deze een andere meening was toegedaan beslist had dat bedoelde boterkamer niet voor het publek toegankelijk is, was het ten laste gelegde niet strafbaar. Kees van Tiel schrjjft uit Dundee aan de „Deiftache Courant.' Hoe het Engelsche grauw feestviert, kon men Maandagavond zien te Glasgow, Het stadhuis weid geïllu mineerd en op St, Georg Square wachtte een ontelbare menschenmenigte. Plotseling rees uit de menigte omhoog een gced gelijkende beeltenis van Paul Ki uger, den ouden President, wiens geheele persoonlijkheid de meeste ach ting en 'tdiepste medelijden afdwingen moest. Die beeltenis werd bespot en uitgelachen, gehoond en gesard. Toen dat lang genoeg geduurd had, begon het gepeupel hier een been, daar een arm af te trekken en werden de stukken van het beeld onder onbedaarlijk gelach en hoonende uitroepen heen en weer geslingerd in de menigte, tot men ten laatste er de politie mee begon te bombardeeren, Dat schandelijk bedrjjf wordt met een goedig lachen medegedeeld in de bladen, waaruit blijkt, dat de betere al even gemeen zjjn als de men of the street. En dat is het volk, waartoe de Boeren zullen behooren. Schande over zulk een laaghartig vreugdebetoon De „Leeuw. Ct." schrjjft onder haar stads nieuws Een niet van belang ontbloote waarschuwing aan de ouders komt tot ons. In den Prinsen tuin komen dageljjks onder de vele bezoekers ook personen, die in de open lucht herstel zoeken na een tjjd van ziekte en sukkelen. Vooral zjjn het diegenen, wier ademhalings organen zijn aangetast. Op dezelfde plaatsen spelen later de kleine' kinderen in het zand en ademen ze lucht in, gevoed met schadlijke stoffen, afkomstig van de zieke menschen. Zou het niet overweging verdienen, vraagt men ons, dat de ouders hun spruiten verboden in den tuin met zand of grint te spelen Zooals den toestand nu bestaat, is hij inder daad niet van gevaar voor besmetting ontbloot. De cholera grijpt te Soerabaja, volgens de in die stad verschijnende bladen, weder hevig om zich heen. Zoo stierven daar aan die ziekte 5 Europeanen, terwijl zich den 21 en Mei zestien nieuwe gevallen voordeden bij inlanders. Aan boord van de „Friesland" liggende op de ree van Samarang, deed zich een cholera-geval voor. Uit Patti deelt men mee aan de „Samarang Ct." dat de gevaarlijke ziekte daar nog steeds offers eischt. De plaats Meulaboeh (Atjeh) is wegens de cholera besmet verklaard. De „Standard" zegt, dat er een be weging op touw wordt gezet, welke waar schijnlijk er toe zal leiden, dat bij de Engelsche Regeering stappen zullen worden gedaan om dr. Kuyper, minister van binnenlandsche zaken in Nederland, een speciale uitnoodiging te zenden tot het bijwonen der kroningsfeesten" Men is van oordeel, dat dit een gepaste erkenning zou zijn van de goede diensten door de Nederlandsche Regeering met be trekking tot het sluiten van den vrede bewezen. De Engelsche minister van oorlog, Brodrick, verklaarde Dinsdag in het Lagerhuis, dat het geheele cijfer der Boerengevangenen op 3 Mei was 25,555. Minister Balfour kon digde aan, dat hij Donderdag een motie van dank aan de troepen in Zuid-Afrika zou voorstellen. Te „Daily Telegraph" becijfert het aan tal in Zuid-Afrika gesneuvelde Engelschen in den loop van den twee-en-een-half-jarigen oorlog op 22,62, waarvan 1155 officieren. Het geheele verliescijfer, waarbij inbegrepen de 70,942 als invaliden naar huis terugge zonden mannen, zou 96,679 bedragen Het Belgische Comité voor de Trans- vaalsche Boeren heeft besloten, in weerwil van het sluiten van den vrede, de tegen 25 Juni (den kroningsdag van koning Edward) overal in België georganiseerde betoogingen van sympathie voor de Boeren te laten door gaan. Ook te Zurich, Parijs, Sevilla en ver scheidene Duitsche steden zuilen dergelijke betoogingen op dien dag worden gehouden. Het heet, dat bij Krupp te Essen nu een kanon is gebouwd, welks projectielen een zoodanige doorslaande kracht hebben, dat de geweldigste pantserplaten van Krupp zelf, er door doorboord worden. De keizer moet geweldig in zijn schik zijn over deze geweldige kracht en heeft Krupp verzocht het monopolie voor te behouden aan het Duitsche leger. Nu gaat 't er dus weer op los ter ont dekking van een nieuw soort pantserplaten, weerstand biedend aan het nieuwe kanon, om werk aan den winkel te houden en de beurzen der belastingplichtigen niet al te zeer te doen zwellen. Er zijn berichten ontvangen, dat het gebrek aan water, tengevolge van langdurige droogte, in Australië zóó groot is, dat de regeering zich genoodzaakt zag, stalvoeder te verstrekken. Er moet nog maar een maand voorraad van stalvoeder zijn. Het vee leeft van boomschors en houtsplinters. Te Madrid is het zoo koud als in het hartje van den winter en alle bewoners hebben hun winterplunje weer aangetrokken. Te Avila heeft het gesneeuwd. De bergen zijn met sneeuw bedekt en er heerscht een wintertemperatuur. In de Yereenigde Staten, 42 mijlen noordelijk van Chicago, is een stad gesticht. De „British medical Journal'' geeft eenige bepalingen uit de verordeningen dier gemeente. „Verkoop van spiritualiën, tabak, oesters en kruiden is verboden. Beroepen van doctor, apotheker en tandmeester mogen niet worden uitgeoefend. Iedereen zal sterven als Adam en Eva, zonder dus hooge dokters- en apothe kersrekeningen betaald te hebben. Scliagen, 5 Juni. Aangevoerd: 6 paarden f80 a F 150, 3 Stieren f 60 a f120; 20 Gelde- kooien f 130 a f 18050 Kallkoeien f 140 a f 230; 0 Vaarzen 1 a f 40 Nuohtere Kalveren f 8 a f 22; 250 Sohapen f 18 a f 28.— Lammeren f a f Bokken en Geiten f 0,— a f 0.87 Varkens f 18.a f 23.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2