Gemeenteraad te Texel. BIJVOEGSEL behoorende bij de Texelsche Courant van Zondag 8 Juni 1902. Vaststelling primitief kohier v. d. Hoofdei. Omslag. Suppletoire begrootingdienst 1901af- en overschrijving van posten op de begrooting, dienst 1901betalingen uit de post onvoorziene uit gaven, dienst 1901. Verb omving postkantoor. C oneessic-aanvraag tram. Bekening dienst 1901 en begrooting 1903be treffende het onderhoud v.d. Waaldenceg. Zaterdag 7 Juni, voormiddags 10 uur. Voorz. de lieer n. W. de Joicheerc, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren F. Keijser, C, Keijser Pz Kccsom, Koning, Bakker, Mets, Koeper, Zijm, Dros en Dikkers. Afwezig niet kennisgeving do beer Lap. Secretaris de heer G. A. Hnjenius. De voorz. opent de vergadering en brengt in herin nering de ongesteldheid van H. M. de Koningin, en Hoogslderzelver herstel en stelt daarop voor namens den Raad en de ingezetenen van Texel een hartelijke gclukwensch te zenden aan H. M. de Koningin, aan II. M. do Koningin-Moeder en aan Z. K. H. den Prins- Gemaal. Bij acclamatie wordt dit voorstel aangenomen. De notulen dor vorige vergadering worden hierop gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Daarna doet de voorz. mededeeling, dat is ingeko men cene opgave van het aantal telefoonberichten gedurende 1001 op de verschillende telefoonkantoren in deze gemeente behandeld, waaruit blijkt, dat die waren als volgt verzonden ontvangen Den Hoorn 31 53 Koog 38 30 Oostcrend 265 326 Oudeschild 311 159 "VVaal 85 101 Totaal 733 972 Nog deelt de voorz. mede, dat ZEd. met den heer Dijkgraaf van de 30 Gem. Polders een bezoek heeft gebracht op 30 April j.l. bij do Comm. der Koningin in deze provincie, ter bespreking van de bcharding der wegen en dat het gevolg van die bespreking is geweest dat de zaak aan het oordeel van H.H. Gcd. Staten zal worden overgegeven en het verzoek is gericht de zaak in de eerstvolgende zitting van de Provinciale Staten te behandelen. Ingek. stukken en mededeelingen worden voor ken nisgeving aangenomen. Dit kohier was reeds in commissie-vergadering door den Raad behandeld, hoofdelijke stemming werd daar om onnoodig geacht. Ilct werd voorloopig vastgesteld tot een bedrag van f 11733,60. Deze punten waren allen van geheel administraiieven aard en gaven geen aanleiding tot op-of aanmerkingen maar werden met algemcene stemmen goedgekeurd. De voorz herinnert, dat aan den heer Te Neuilwas opgedragen het maken van teekeniug, begrooting en bestek van het eventueel te verbouwen postkantoor en van de rioleering Burgwal. Teekeniug enz. van de verbouwing postkantoor waren ingekomen, terwijl bestek enz. Burgwal weldra ook gereed zou zijn. De voorz. stelt voor nog geen besluit te nemen, doch daarmee te wachten tot eene volgende vergadering, waardoor men gelegenheid zou hebben eerst bestek enz. na te zien. De begrooting voor de verbouwing was f 1000. De stukken zouden voor de leden van den Raad ter visie werden gelegd. Intusschen zou met den Inspecteur der posterijen kun nen worden onderhandeld over de eventueel te ver- hoogen huursom. Op een vraag van den heer Dikkers met hoeveel B. W. zich voortstellen dat die huursom zal moeten worden verhoogd, deelt de Voorz, mede, dat men bad gemeend dit te bepalen op f 250. De totale, huursom zou dan worden f750 een bedrag dat door alle loden blijkbaar voldoende werd geacht. Door den heer D. de Leeuw wordt concessie aange vraagd voor het aanleggen van ecu stoomtram tusschen de naven, Burg en Vvaal volgens de vroeger reeds vastgestelden richting en vraagt daarom eene subsidie van de gemeente groot f 20.000. De voorz. deelt mede dat dit verzoek reeds een punt van ernstige bespreking heeft uitgemaakt in de vergadering van B. W. en stelt namens dat college voor in principe aan te nemen de concessie te verleenen en subsidie te verleenen onder nader door den Raad in commissievergadering te bepalen voorwaarden. De Voorz, merkt op dat deze 2de aanvraag nog al verschilt van de eerste, en dat de eerste bescheidener was. De heer Dikkers zou gaarne zien dat dan die commissie vergadering reeds spoedig plaats had, b.v. de volgende weck, waarop de Voorz. te kennen geeft dat hij die reeds dadelijK na afloop der vergadering wenscht te houden, daar reeds verschillendo punten daarvan door B. W. reeds zijn opgemaakt. De heer Zijm vraagt of de oorzaak niet is opgegeven van de intrekking der 1ste concessie aanvrage en zegt het stuitend te vinden dat geen opgave daarvan werd gedaan De Voorz. zegt, dat door den Conccssionairis zelf werd medegedeeld dat er eene vergissing was begaan met die 1ste aanvrage. De lieer Zijm zegt, dat hij verwacht had dat die in de 2de aanvrage zou worden opgegeven en noemt in ieder geval de handeling thans niet «fair//. De heer Dros is tegen het verleenen van een subsidie in eens van f 20,000, doch zou wel bereid zijn om met den concessionaris in overleg te treden en jaarlijks een subsidie te verleenen, zoolang de tram loopt. De voorz. antwoordt dat ook over die jaarlijkscke ernstig is nagedacht en daarover is ook geschreven aan een flink accountant, en volgens berekeningen enz, is een subsidie in eens voordeeliger. Voor openbare behandeling is deze bespreking echter niet geschikt. De heer Dikkers zou liever f J2/100 geven zonder voorwaarden, dan f 20,000 onder bezwarende voorwaar den. De voorz. merkt hierop op, dat die voorwaarden, zoo als ze door B VV zijn opgemaakt misschien wel niet te bezwarend zijn. B \V hadden echter gedacht aan den ondergrond, die volgens de vroegere aanvrage aan de gemeente zou vervallen, indien de tram werd opge heven en ook thans wenschten B W recht op dien grond te verkrijgen in dat geval, om die dan b.v. te kunnen gebruiken van een eventueel aan te leggen verharden weg door de laagte. De heer Dikkers herhaalt, dat hij liever b.v f JR000 geeft in eens zonder voorwaarden dan f 20,000 met be zwarende voorwaarden, waarop de voorz. zegt dat geen definitief besluit nog behoeft te worden genomen. De voorz. zegt, dat men z.i, verplicht is voorwaarden te stellen. De lieer Dros herhaalt, dat hij een jaarlijksche sub sidie beter vindt, vooral met de mogelijkheid, dat de tram kan worden opgeheven, waarop de voorz. opmerkt dat van al de trauis, die eenmaal werden aangelegd, geen enkele nog werd opgeheven, ook al waren de uit komsten minder gunstig. De heer Zijm geeft de vrees te kennen dat bij ver leening van zulk een groote subsidie door het rijk wel eens subsidie kon worden geweigerd voor het onderwijs. Volgens den voorz. kan daarvan echter geen sprake zijn, daar die subsidie wordt verleend aan die gemeen ten welke door het onderwijs onbillijk belast zijn en Texel ontegenzeggelijk daartoe behoort, aangezien on geveer de helft van de begrooting voor onderwijs moet worden uitgegeven. Nadat nog door den heer Mets een lijstje is voor gelezen van verschillendo subsidies door gemeenten aan trams verleend, en nadat door den voorz. nog is opgemerkt, dat waar schijnlijk bij het verleenen der subsidie nog geen sprake behoeft te ziju voor verhooging van den Hoofdelijken omslag, wordt door B. W. voorgesteld om in prin cipe de concessie en subsidie te verleenen ten einde in een volgende vergadering daarover een definitief besluit te nemen. Dit voorstel wordt aangenomen. Rekening wordt goedgekeurd tot een bedrag van f 529,16, waarvan de gemeente de helft zal moeten betalen, terwijl de begrooting wordt aangenomen tot een bedrag van f 400, waarvan voor de gemeente f 200. De heer Dros geeft in overweging voor een jaar eens grint te gebruiken voor dien weg. De heer Keesom zou meer zijn voor fijne keislag. De voorz. deelt mede, dat volgens de begrooting ook grint wordt opgegeven. Bij de rondvraag vestigt de heer Bakker de aandacht op het wensehelijke, de zomerdienst der «Ada„ zoo veranderd te krijgen, dat de laatste boot correspondeert op den trein, die ongeveer 7 uur te Helder aankomt. Algemeen bleek men wel voor die wijzingingzoodat besloten werd pogingen daartoe bij den heer Bosman aan te wenden om b.v. den laatste dienst te doen plaats hebben met vertrek van Texel om 6 uur en vertrek Helder 7.30. Ook werd in overweging gegeven te trachten de post met die dienst te doen verzenden. Door den heer Dikkers wordt opgemerkt, dat wel veel kon worden wenschelijk geacht doch niet alles bereikbaar is, getuige de Donderdagsehe markt. Niemand meer iels hebbende mede te deelen wordt door den Voorz. nog medegedeeld dat door de Secretaris met ingang van 20 dezer een verlof is aangevraagd van 1 maand, terwijl de ambtenaar Langeveld 15 dezer weder terugkomt. Hierna sloot de Voorz, de vergadering.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 5