N°. 1549. Zondag 15 Juni. A6. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadbuize ten houten schopje, gevonden in de Nieuwstraat, een portemonnaie, gevonden in den Binnenburg, een mes,.gevonden ia den tuin van J. Plens en een kam, gevonden in de Parkstraat. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel brongen ter openbare kennis, dat het verzoek van de firma Gebroeders Dijt te den Burg, om in het perceel, kadastraal be kend in Sectie K, No. 1332 een petrolcuin- raotor, tot drijving van een koekenbreker en houtzaagtoestel te mogen plaatsen, door hen ingewilligd. Texel, den 13 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, G. A. Hajenius. Do Burgemeester, H. W. DE JONCHEERE, COLLECTE voor den gewapenden dienst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat de jaarlijk- gche Collecte ten behoeve van het „Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewa penden dienst in de Nedorlanden" in deze Ge meente zal worden geboudon aan de buizen der ingezetenen. Zij achten bet niet ondienstig de ingezetenen te herinneren, dat dit Fonds niet is opgericht en wordt aangewend om datgene te doen waartoe Staat verplicht is, maar om buitengewone belooningen uit te reiken aan hen, die bij de verschillende oorlogen voor ons Vaderland en onzo overzeesche bezittingen lijf en loden hebben veil gehad. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, met het oog op de steeds toenemende behoefte, dat de ingezetenen door milde offers blijken zullen geven van hunne belangstelling in het lot der gekwetsten. Texel, den 13 Juni 1902. De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius, H. W. de Joncheere. NATIONALE MILITIE. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat het ouder- k van alle in deze Gemeente gevestigde verlofgangers der Militie te land zal worden gehouden te den Burg, in do O. L. SCHOOL op Woensdag, den 25 Juni aanstaande, des voormiddags te half twaalf uren. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen: vinohjjntj Texel, den 14 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius. H. W. de Joncheere. TEXEL, 14 Juni. Volgens gewoonte willen wij ook nu onze lezers er weer aan herinneren, dat einde dezer maand, dus binnen enkele dagen, door hen ten deele moet zija voldaan hunne belasting voor grond en personeel. Ieder die dus niet gesteld is op onnoodige onkosten, verzuime niet voor dien tijd in deze aan zyn verplich tingen te voldoen. Was de aanvoer ter 3e Donderdugsche groote Lammerenmarkt al van uiterst weinig beteekenis, Donderdag j 1. toen volgens de betrekkelijke verordening weder lammeren- markt kon woiden gehouden, was totaal niets aangevoerd. Of op de beide volgende Donderdagen ook nog voor marktdagen aangewezen, nog iets zal worden ter markt gebiacht is zeei te betwijfelen. Den 12 Juni werden van hier uitgevoerd 2309 lammeron, 117 schapen en 1 koe. Waal, 12 Juui. In verband met de gevallon van roodvonk met doodelijken afloop, werd eenige dagen geleden door Dr. Dozy, Inspec teur van het Geneeskundig Staatstoezicht in Noord-Holland, een bezoek gebracht aan de Openbare School alhier. Het schoolgebouw is daarop gedésinfecteerd, zoodat men verwachten mag, dat verdere besmetting achterwege zal blgven. Oudeschild, 12 Juni. De rogvisscherij langs de kust heeft dit voorjaar slechts middelma tige uitkomsten opgeleverd. De prijzen waren echter doorgaans hoog, meestal boven 70 ct. stuk. Alle rognetten zijn thans weggenomen omdat de visscherjj de laatste dagen nagenoeg niets meer opleverde. Te Haarlem zijn er personen, die eige naar zjjn van twintig en meer perceelen waarin vergunning, die zelf het vergunnings recht betalen, doch dit door anderen laten uitoefenen, door hun de woningen te verhuren. Tegen die huurders is nu proces-verbaal opgemaakt omdat zij tappen zonder daartoe vergunning te hebben. De eigenaren zijn voornemens deze quaes- tie tot in hoogste instantie te laten uitmaken daar als het O. M. gelijk krijgt hun perceelen zeer in waarde zullen dalen. Een militieplichtige, indertijd als knaap door zijn vader aan zijn lot overgelaten, en thans te Haarlem woonachtig, had verzuimd zich voor de militie te doen inschrijven. Gedp. Staten van Noord-Holland beslisten dat hij verplicht was geweest zich binnen de gemeen te Haarlem (zijn woonplaats) voor die in schrijving aan te melden, en zulks niettegen staande zijn vader te Middelburg woonde, Op het daartegen door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland ingestelde beroep is echter bij Kon, besluit het besluit van Ged. Staten vernietigd op grond dat de inschrijving te Middelburg (de woonplaats van den vader) had moeten geschieden. In de „Staatscourant" no. 130 is o. a. opgenomen de oproeping van adspiranten voor het in 19 '2 te houden toelatingsexamens voor het reservekader bij de Infanterie en de vesting-artillerie. Te Muntendam, in da smidse van den heer II. Buiskool, waar van's m orgens vroeg tot 's avonds laat gewerkt wordt, hebben niet minder dan 6 paien zwaluwen haar nes ten opgeslagen. Ze storen zich noch aan 't gehamer, noch aan 't geloop van het personeel en verzorgen onvermoeid en onverlet haar jongen. Van het slot Schaumburg werd Woens dagmorgen door den heer Pot, arts, geseind H. M. de Koningin heeft de reis naar hier zonder eenig bezwaar volbracht en bevindt zich hedenmorgen zeer wel. Te Kampen word Woensdag van wege de G. O. M. v. Landbouw een maaiwedstrijd gehon Ipii. 7 w van de zijde der handelaars als vul die der landbouwers toonde men veel belangstelling. In 't bijzijn toch van een zeer talrijk publiek werden niet miDder dan 15 systemen grasmaaimachines beproefd liet moot geconstateerd worden, dat er, wat hooi- bouwwerkluigen betreft, veel vooruitgang valt te bespeuren. Bjjna alle machines le vorden bevredigend werk en het was voor de jury zeer zeker een moeilijke taak de juiste keuze te doen. Zij heeft echter gemeend don prijs te moeten toekennen aan de „Mie Cormick" van de firma Boeke Huydecoper te Groningen en de premie aan do „Cambrian" van de Jonge Co te Dordrecht. Was er een prijs meer goweest, dan zou zeker daarvoor in aanmerking zijn gekomen „Champion" van de firma Louis Nag. 1 Co. te Arnhem, eene machine, die bij lichten gang en weinig geraas best werk leverde. Deze machine werd dan ook direct na de beproeving verkocht. Te Katwijk-aan-Zee is aangekomen om geëxposeerd te worden op de dezen zomer daar. te houden tentoonstelling, een reddingboot van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingsmaat schappij. Het is eon zichzelf weder oprich tende boot volgens een nieuw systeem ver vaardigd. Zij wee^t 400 K. G. en is de eerste boot van dien aard in ons land. Het doel der reis van dr. Kiewiet de Jonge naar Tjilitjap en Noessa Kembangan is, naar wij thans vernemen, niet gericht tegen den buitenlandschen yijand, maar tegen de lepra. Het voornemen bestaat namelijk in eenige schaars bevolkte 'andstreken, o. a. op het eiland Noessa Kembangan, kolonies van lepra- lijders te stichten, die daar vrij wel geisoleerd, het landbouwbedrijf kunnen uitoefenen en te gelijkertijd verpleging vinden. Het denkbeeld, reeds vroeger toegepast, is niet geheel nieuw, maar wij juichen het daarom geenszins minder toe en de heer Van Kol, die steeds een bijzon der belang gesteld heeft in de bestrijding van het lepra-gevaar, zal het genoegen doen te vernemen, terwijl hij op reis is in Indië, dat in die richting thans gewerkt wordt. (B. N) Ds. L. van der Valk, van Scheveningen, is naar Engeland vertrokken, om eenige maanden onder de Nederlandsche visschers- yloot aan de Visschersbaai te Lerwick voor de stoffelijke en geestelijke belangen van de vissohers werkzaam te zijn. Voor het gerechtshof te 's Bosch is thans de geruchtmakende zaak van den moord op Maria Kessels te Tilburg aanhangig. Tal van getuigen zijn weder opgeroepen. Vermoe delijk zal deze zaak nog wel een paar dagen aanhouden. Veel wijzer is men op dit oogen- blik in de treurige zaak nog niet. De Haagsche Pro-Boervereeniging heeft bij besluit van 20 Mei 1902, no. 23, de Koninklijke goedkeuring verkregen voor de internationale kunstverloting. De prijzen zul len tentoongesteld worden in het daarvoor opgerichte gebouw aan het Gevers-Deynoot- plein te Scheveningen. Opening 1 Juli a.s tot 15 September. Van een Twentsch fabrikant ontving de vereeniging eene gift van f 250 voor de nood lijdenden in Zuid-Afrika. Voor eenige dagen arriveerde te Haar lem tot groote blijdschap zijner ouders hun zoon, die een aantal jaren als militair in de Oost had gediend. De vader scheen echter niet bestand tegen de indrukken, welke hij op zijn oudendag ontving, althans zijn geest vermogens zijn zoodanig gekrenkt dat hij naar een gesticht moest worden overgebracht. Arme vader arme zoon Een zeldzaam rijke ansjovisvangst word Maandag te Stavoren aangebraoht. Door de bemanning van één jol niet minder dan 65.000 de laagste aanvoer was nog 3000 stuks. De prijs is standvastig. De trustwind waait over de watereD. 't Zit in de lucht. Thans z;jn het 7 Nederlandsche stoom bootmaatschappijen, in hoofdzaak de Zuiderzee bevarende, die zich gecombineerd hebben. Goed afgeloopen Een der kinderen in een gezin in bu irt IJ IJ te Amsterdam werd in het midden van den nacht benauwd wakker. In de vertrek ken heerschten een verstikkende damp en een onbeschrijfelijke stank. Met moeite wer den de andere huisgenooten gewekt en deu ren en vensters open geworpen. Na onderzoek bleek, dat moeder soopbeen- tjes te trekken had gezet op een volop brandend petroleumtoestel. Het water was verkookt en de beentjes waren aan hot branden geraakt. Door het gelukkig tijdig ontwaken van den zoon des huizes is waarschijnlijk een groote ramp voorkomen. Maandag werd te B. da zekere R. door den deurwaarder uit zijn woning gezet. Toen zijn schamel huisboel ije reeds op de straat stond en men nog eens op den zolder ging kijken, vond men daar een stervend kind, dat bijna geheel van gebrek was omge komen. Met toestemming van de politie en den vader is het voorloopig bij de buren ter verzorging ondergebracht. Volgens het„Rotterd Nieuwsblad", waren op de Dinsdag te Willemstad gehouden paar denmarkt ruim 8000 paarden aan de lijn. Er waren weinig kooplui op de markt. De handel was zeer traag. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor de» Bubg 30 Cts. Franco per poet door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Ann dat onderzoek behoeft niet te worden deelge nomen door: a. verlofgangers, die in het loopendc jaar vóór ver melden dag uit anderen hoofde dan krachtens art. 121 of art. 131 der Militiewet 1901 (Staatsblad No. 212 van 1901) d. i. voor straf onder de wapenen z(jn geweest; verlofgangers, die bestemd zijn om in het loopende jaar kraohtens art. 108, art. 109 of art. Ill van ge noemde wet onder de wapenen te worden geroepen c. verlofgangers, die kraohtens de derde zinsnede van art. 123 dier wet van het bjjwonen van het onderzoek 'ijn vrijgesteld, en d verlofgangers, aan wie kraohtens art. 99 van het Koninklijk oesluit van 2 Deocmber 1901 (Staatsblad Mo. 230) is vergund het onderzoek in November of December van het loopende jaar te ondergaan. dat de verlofganger bij dit onderzoek moot versohijnon io uniform gokleod, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem by z'yn vertrek mot verlof medegegeven, van zyn zakboekje en van zijn'ver lofpas; dat een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan io de naastbij gelegen provoost of bet naastby zijnde huis van bewanng, door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger: lo. die zonder geldige reden niet by bet onderzoek 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen; 3o. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onder zoek niet in voldoenden staat worden bevonden; 4o. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont; dat de manschappen der militie te land worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in bet algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed, zoodat zy, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar buis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het Crimineel Wet boek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofganger, die bij herhaling kleeding- of uit rustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald. De verlofgangei, die niet voldoet aan eene oproeping tot Iwcrkelyken dienst, wordt als deserteur behandeld. Nog worden de verlofgangers uitdrukkelijk opmerk zaam gemaakt, dat het met-ontvangen eener bijzondere kennisgeving hen niet ontheft van hunne verplich ting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving EENIG er. ALLEEN als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen terwijl, ingeval ziekte of gebreken de opkomst mogen verhinderen, daarvan moet blijken door overlegging van eene gezegelde en gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met een vorig onder zoek als hier bedoeld, door denzelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-vermogendon met eene ongezegelde en niet-gele- galiseerde verklaring worden volstaan.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1