No. 1550. Donderdag 19 A®. 1 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. f. 2. Dit blad vemhflnt Woensdag;- en Zaterdafavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dï* Bc*o 30 Cti. Franco per post door ge heel Nïdhllakd 16 Cti. Neer Akibika en andere landen met Terhooging der porto's. n Advertentlën vóór 10 nor op den dag; der Prijs der Advertentién Van 1 tot S regels 30 Cts. Iedere regel meer Groote letters en Vignetten worden naar plaatsr berekend. Bewijsnummers S Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen by de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBubo Kohier van den Hoofdeiyken Omslag. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der emeente Texel maken bekend, dat een afschrift an het primitief kohier van den Hooidelijken Imelag voor het dienstjaar 1902, gedurende 5 fcaanden, van 19 Juni tot en met 19 November X)2 ter Gemeente-Secretarie voor een ieder er inzage ligt. Texel, den 16 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenids, Secretaris. BEKENDMAKING, Voorbereidend militair onderricht. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt ekend, dat voor jongelieden van 16- tot 24- irigen leeftijd, indien althans het voldoend aan- al zich aanmeldt, de gelegenheid wordt open- esteld tot het kosteloos ontvangen van voor- ereidend militair onderricht, waaromtrent door I. E. den ^Minister van Oorlog eene nieuwe egeling is vastgesteld, die ter Secretarie dezer lemeente voor belanghebbenden ter inzage ligt. Dat onderricht heeft in het algemeen ten doel, oor locale oefening, die zooveel mogelijk aan- luiting zoekt bij het schoolonderwijs in de ymnastiekj de bekendheid te bevorderen met e eenvoudigste militaire exercitiën en de alge- neene plichten van den soldaat, doch strekt lovendien, om hen, die de verbintenis wenschen an te gaan als vrijwilliger voor het roserve- :ader, in do gelegenheid te stellen, zich de yoor lie verbintenis gevorderde bedrevenheid in de lehandeling van het geweer eigen te maken in voorts tot opleiding van toekomstige militie- dichtigen, die aanspraak wenschen te verkrijgen bp plaatsing bij het korps en in het garnizoen lunner keuze, of die zich tijdens hun verblijf jnder de wapenen wenschen toe te leggen op iet erlangen van eenen graad. Het voorbereidend militair onderricht vormt ienen cursus, die loopt over twee achtereen volgende wintertijdperken, telkens van ongeveer lalt October tot ultimo Februari, en gedurende :en minste 3 uren per week. Voor de aanmelding tot deelneming aan het onderrioht bestaat gelegenheid, op aile work- dagen, van des voormiddags 9 tot 2 uur des namiddags, ter Secretarie alwaar ook verdero inlichtingen kunnen worden verkregen tot 1 Juli 1902. Ten slotte wordt in het bijzonder de aandaoht der belanghebbenden erop gevestigdj dat op het voorrecht om ingedeeld te worden bij het korps on in het garnizoen hunner keuze, alleen die in te lijven lotelingen aanspraak hebbon, voor zoover dit met do belangen van den dienst is overeen te brengen, die door het bijwonen van het voorbereidend militair onderrioht oen bewijs van militaire bekwaamheid hebben weten te verwerven. Texel, den 16 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. de Joncheere. VERORDENINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter openbare kennis, dat op heden door hen zijn afgekondigd en aangeplakt, de verordeningen tot heffing en invordering: o. van Begrafenisrechten in de Gemeente Texel van Marktgeldon en Weegloonen in de Ge meente Texelmi c. van Hondenbelasting in de Gemeente Texel. Aldrukken dier verordeningen zijn tegen be taling der kosten ter Seoretarie algemeen ver krijgbaar. Texel, den 18 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Huxnuf. Secretaris. SCHAPENMARK TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter kennis van belangheb benden, dat er gelegenheid bestaat tot het be spreken van hokken op de markten, tegen betaling van 5 cents per vijftiental schapen of gedeelte daarvan. De aangiften kunnen worden gedaan ter Ge meente-Secretarie in de gewone bureau-uren (van voormiddags 9 tot 's middags 2 uur) of intijds bij den Marktmeester. In het belang eener goede regeling der markt wordt den ingezetenen dringend verzocht, zoo veel mogelijk vooraf de noodige hokken te bestellen. Texel, den 18 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G, A. Hajenids, Seoretaris. TEXEL, 18 Juni. Nadat een vorige Zaterdag reeds „de aan jager" was beproefd, had Zaterdag j,l. zulks ook plaats met de overige alhier gestationeerde spuiten. Groote gebreken werden voor zoover ons bekend, niet ontdekt, terwijl de kleine fouten die voor den dag kwamen, werden genoteerd, opdat ze zouden kunnen worden verbeterd. Tal van belangstellenden en nieuwsgierigen, waaronder de jeugd flink was vertegenwoor digd, woonden de beproeving bij. De aanvoer ter markt bestond Maandag uit 1956 lammeren, 360 schapen, 20 paarden, 19 koeien, 7 schrammen en 43 biggen. Bij flinken handel kon gemiddeld worden besomd voor lammeren f7.50 a f9.; schapen f 16 a f21.60; paarden f175 a f326; koeien f170 a f345; schrammen f20 a f25; en biggen f 12 a f 14. Den 16 en 17 Juni zijn van hier ver zonden 667 lammeren, 90 schapen, 18 koeien en 2 paarden. Bij gunstig weer zal zondag a. s. door het fanfarecorps alhier weder een concert worden gegeven in het Park, aanvang even als vroeger 's middags half vier. De Cocksdorp, 14 Juni. Van de heden avond gehouden aanbesteding van het Bestuur van den polder Eierland is de uitslag als volgt 1. De leverantie van 150 M> onderhoudsgrint laagste inschrijver Adr. Bruin te Den Burg voor f 667.50. 2 Het transport dier grint langs den weg W. Brans f186.— 3 Het maaien en schoonmaken van het kanaal, de postsloot en de hoogezandskil. perceel l C. Visman f24.70 2 C. Boon Az. 30. 3 A. Sauerborn 28.95 4. Het teren der poldereigendommen, A. Sauerborn f26.60 Verpachting van het grasgewas op de aan 1. M. Laan f 8.25 2 C. Alderlieste 14.- 8 B. Halsema 7.- 4 C. Dijksen 13.- 5 C. Alderlieste 26.- 6 Joh. de Graaf 20.- 7 B. Dros 11 - 8 Joh. Barhorst 2.25 9 Fr. Bakker 2 50 10 H. Flens 3 11 Fr. Bakker 1 12 J. Witte Jz. 7 5 Oosterend, 17 Juni. Nog altijd zijn eenige ansjovis-visschers van hier op de Zuiderzee werkzaam. Voor zooverre het de vorige week betreft, behoeft men zich dat lang uitblijven niet te beklagen, daar er alstoen door de meesten ruim geld is verdient. Eene dei' schuiten van hier besomde ruim 1400. De rogvissthers hebben, wegens de slechte uitkomsten, dit werk gestaakt. Vlieland, 14 Juni. Heden werd alhier tot predikant beroepen de heer H. Cannegieter Candidaat t/d H. Dienst te Zuidhorn. 15 Juni. Reeds dagen lang is men druk bezig geweest met 't in orde brengen van 't Badpavilloen en den weg daarheen. Alle toebereidselen zijn gemaakt om de ope ning van het badseizoen eenig3zins feestelijk te doen zijn, gelijk dit ieder jaar gebruikelijk is. Het Fanfare-corps zal een concert geven en men verlangt naar 15 Juni, 't is eens 'n variatie die tocht naar 't Pavilloen en voor de wandeling een doel. Als 't weer nu maar meewerkt, we kijken naar de lucht, het zal wel gaan, zeker 1 Het eene buitje vanmorgen kan onze stemming niet bederven, dat drijft wel over zeggen we, optimisten vaDdaag. Werkelijk drijft het oyer en half drie gaan reeds enkele wandelaars strandwaarts, later af en toe de leden der Fanfare. Een enkele, zeer muzikale, heer (dit kunnen zijn buren getuigen) doet daar boven op de duinen 'n paar tonen klinken, zevereenigen zich met een ander muziek, zwaar dreunend van ver, somber en dreigendEen onweers bui is daar plotseling opgekomen, in 't Zuiden broeit de lucht en 't wordt zoo donker.— Toch gaan er telkens eenigen denbadwegop het zal wel spoedig voorbij zijn, denkt men maar 't komt anders uit. Het begint te rege nen, zacht eerst, maar onophoudelijk en al harder dan, een geruisch en geplas of 't zoo duren zal dagen lang. Met een zucht worden de mooie plannen opgegeven, ons optimisme van den heelen dag is niet bestand tegen dien stortregen. Als 't om zes uur eindelijk droog wordt komen langzamerhand de Pavilloenbezoekers terug met opgenomen rokken, vuile laarzen en t natte zand alstampende voeten. Zoo zijn er velen teleurgesteld geweest, hopen we nu maar op volgende Zondagen, op gunstiger weer dan 15 Juni ons gaf. Men schrijft aan het N. v. d. D. Op het gebied van onderwijs en in het belang van de onder wijzers-volontairs, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken een belangrijke beslissing genomen. Op een vraag van het gemeentebestuur van Oost Dongera- deei of voor volontairs bij het onderwijs ook de gewone rijkssubsidie verkregen kan worden heeft de Minister toestemmend geantwoord, mits overigens aan de scholen het volgens de wet het benoodigd personeel werkzaam is. Bij een welwillende medeweiking van ge meentebesturen en hoofden van scholen kan men de kortelings geslaagden derhalve helpen aan een betrekking, waaraan als gratificatie de rijkss ibsidie verbonden kan worden. Zoo doende zijn velen, die nu soms een jaar en langer moeten rondloopen, voorloopig geholpen, terwijl het van de gemeenten geen extra uitgaven vordert. Vooral in groote gemeenten kanditmiddel ook zeer nuttig werken voor de scholen. Uit Enschedé wordt geschreven Vóór Vrijdag a.s. zal, wanneer de hervat ting der werkzaamheden bij de firma Van Heek Co. heden en morgen haar geregelden gang gaat, de Fabrikantenvereeniging weer vergaderen tot intrekking van het besluit twee d"<?en in dë week de weverijen en de "iet te doen werken, reeds door enkele arbeiders het woik i... i de werkplaatsen was men reeds druk met. het poetsen en het verder in orde brengen der machines bezig. De staking duurde 22 weken, de uitsluiting aan de andere fabrieken der firma Van Heek Co. 19 weken, en die op de fabriek Rig- tersbleek van de firma G. J. van Heek Zonen 15 weken. De firma fabrieker' Engeland v reeds plaat Men aan de N. Voor ee dat de Bel nenkort <?6 invoer va. fokvee. dit goed Wij hebb inlichtingen men ons, van landbo nen bekent niet voorne brengen in voer. Rotte tijd weder nl. een ha vernemen z; Huis van en Spinhui aan de bierb door den te Rotterd; Op gemi lang bij 30 nieuwen v. singel, is ei Er komt verdeeld o vijfde yerd: Het eigei het een Vanaf de naast het: ingang f1 loopen Meter o geregeld in het het punt v' is en zich dezelfde wi| de overige Texel i Heek stelde hedenmorgen de ïersmaten, Lombok en Nieuw- Alle arbeiders, voor zoover as, zijn begonnen, ijft van de Belgische grenzen dagen liep hier het gerucht, ie minister van landbouw bin- ;?nzen zou openen voor den #vïerlandsch en Fransch jong isele Belgische bladen meldden lA aij steeds welingelichte personen ngewonnen en heden schreef er bij het Belgische ministerie niets omtrent dergelijke plan- en dat de minister waarschijnlijk ins is vooreerst verandering te it tegenwoordig stelsel van in- im zal binnen niet te langen .n merkwaardigheid rijker zijn, zonder trappen. Naar wij nl. de terreinen van het voormalige iwaring, hoek Korte Hoogstraat iraat, laatstelijk toebehoorende jwerij d' Oranjeboom, aangekocht ihitect den heer J C. Meyers af terrein, ongeveer 30 Meter ,jker breed, en gelegen aan den keersweg Groote Kerksplein-Cool- i grootsch bouwplan ontworpen. een winkelgalerij van 54 winkels, vier verdiepingen, terwijl op de mg een café concert zal komen, rdige van het bouwplan is dat lbouw zonder trappen zal zijn. tilde aan de Korte Hoogstraat us van Schielaud, waarde hoofd- 11 zal men nl. de grond laten een geleidelijke glooiing van 1 30 Meter. Dat oploopen gaat Ir, zoodat wanneer men het pand ant is omgeloopen en zich weer op n aanvang bevindt, 4 M. gestegen ip de tweede etage bevindt. Op e bereikt men ook bijna ongemerkt verdiepingen, terwijl langs al die gaanderijen!de winkels uitkomen. Ten over vloede zal] in het midden een lift worden aangebracht. De winkelgalerij wordt geheel opgetrokken van ijzer, steen en glas. Reeds zijn bij het gemeentebestuur de plannen te' goedkeuring ingezonden. Op Marken komt een logementhet eerste daar op dat eiland. Uit oen Gelderschen Achterhoek wordt aan de „Arn. Ct." geschreven: Het zou toch maar goed zijn, als zoo spoedig mogelijk de geheele achterhoek, met zijne vele dorpen en buurtschappen, aan het spoor- of tramnet verbonden ware. Ter wille van de van misdrijf verdachte personen reeds alleen, die naar Zutphen of Arnhem vervoerd moeten worden 1 Zoo zagen we hoe een man, van diefstal verdacht, zonder jas aan op een dezer koude Junidagen een marsch van een paar uur naast of achter het paard yan den marechaussee heeft nmoten maken. Ieder dis den marechaussee met zijn gear resteerde tegenkwam, moest zich ergeren over zulk vervoer van een nog slechts verdachte, waartegen de menschelijkheid in verzet komt. De tijd van het op de kaak stellen van misdadigere is gelukkig achter den rug, en allereerst verdachte personen, wier schuld nog in elk geval niet bewezen is, behoorden per rijtuig vervoer te worden, waar misdadi gers in plaatsen aan spoor of train gelegen, wel met de gevangenwagen vervoerd worden. Met een beroep op Pruisen, waar met de verdachten nog erger omgesprongen wordt, is de door ons afgekeurde handelswijze niet te verdedigen. TEXELSCHE CODRANl II H I M n n V

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1