No. 1551. Zondag 22 Juni. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buro 30 CtB. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertcntién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize, 1 karbordjege vonden op den "Waalderweg, 1 ceintnnr, gevon den in de Weverstraat, 1 ceintuurgevonden op den Koogerweg, 1 buig- of knijptang gevon- in de Parkstraat, 1 dop van een wagen, gevonden op den Waalderweg. OPENBARE VEILIGHEID. De BURGEMEESTER van TEXEL: Gelet op de klachten over het gevaar dat kan veroorzaakt worden door het in de nabijheid der openbare wegen te droogen hangen of leggen van waschgoed of dergelijke, waardoor aan paar den voor rijtuigen of wagens bespannen, schrik aangebracht kan worden; Overwegende dat het reeds eenige malen is voorgekomen dat dit aanleiding tot ongelukken heeft gegeven Vertrouwen stellende in de medewerking der ingezetenen in het belang der openbare orde en veiligheid van personen en goederen; doet bij deze een dringend beroep op die mede werking der burgerij, om bij het te droogen hangen of leggen van bovenbedoelde voorwerpen, dit op genoegzamen aistand te doen der open bare wegen, lieist achter de woningen of daar waar het van den openbaren weg niet zicht baar is. Tevens brengt hij in herinnering het die zaak betreffende artikel van de politie-verordening, hetwelk luidt alsvolgt: „Het is verboden, zonder vergunning van „Burgemeester en Wethouders, op- of langs „den openbaren weg, zeilen, linnen, huiden „of andere stoffen op te hangen of neer te „leggen, tenzij op eigen grond en dan op „minder dan vijf Meter van den openbaren weg." Overtreding dezer bepaling wordt gestrait met geldboete van ten hoogste drie Gulden. Texel, den 19 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. Her|)k van Haten en gewichten, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, maken bekend, dat de herijk van maten en gewichten voor deze Gemeente is bepaald te Oudesrhild op 30 Juni 1902. des voormid dags van 9 tot 12 en des namidaags van 1 tot 4 uur te den Burg (voor den Hoorn) op 1 Juli 1902, des voormiddags van 9 tot 12 en des na middags van 1 tot 4 uur; te den Burg (voor den Burgop 8 Juli 1902, des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 uur en op 3 Juli 1902, des voormiddags van 9 tot 12 uur, te den Burg (voor de Waal en de Koog) op 3 Juli, des namiddags van 1 tot 4 uurte Oosterend op 4 Juli des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 uur; te de Cocksdorp, op 5 Juli 1902, des voormiddags van 9 tot 12 uur. Aan belanghebbenden wordt herinnerd lo. dat zij verplicht zijn hunne maten en ge wichten, behoorlijk schoongemaakt, bij den IJker, tijdens zijn verblijf in de Gemeente, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen 2o. dat zij, die zulks verzuimen of daarin ver hinderd worden, voormelde maten en gewichten na den 15 Juli 1902 nog aan den IJker t>r standplaats op het ijkkantoor, waaronder hunne Gemeente behoort, ter herijking moeten aan bieden op Donderdag of Vrijdag tussohen 9 en 1 uur. 3o. dat, na het eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de vereisohte stempelmerken, volgens art. 29 der Wet van den 7don April 1869 (Staats blad No. 57), verboden en strafbaar is 4o. dat, volgens besohikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van de 8 October 1901 No. 180 het goedkcurings- merk gedurende dit jaar te bezigen bij den Sk en uer|jk der maten en gewichten zal zijn e letter n in den gewonen sohrijivorm. Voort# worden de belanghebbenden er nog bijzonder op gewezen, dat de maten en gewich ten, op gevaar van straf, voorzien moeten blijven van de vereischte stempelmerken, en dat dus het laat8t-geplaatste goedkeuringsmerk voortaan gedurende TWEE jaren ongeschonden moet worden bewaard. Texel, don 19 Juni 1902. De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius. H. W. de Joncheere. KENNISGEVING. BRANDGEVAAR door het broeien van hooi. BURGEMEESTER en WETHOUERS der Gemeente Texel vestigen bij deze de aandacht van de landbouwers in deze Gemeente op de maatregelen van voorzorg, die naar het oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond, kunnen genomen worden tegen het brandgevaar door broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het vol gende neer Allereerst, gelijk trouwens algemeen bekend is, is het noodig, dat het gras werkelijk hooi zij, alvorens het wordt binnengehaald. Maar dat is ten opzichte van krachtig hooi niet genoeg, en bij regenachtig weer ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi ge strooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen worden aangebracht. Zout verhoogt ook den smaak van het hooi en is tegenwoordig bij de depóts van accijns-vrij zout bijna voor niet en zonder veel formaliteiten te bekomen. Het oude hooi, en vooral het stroo, nemen bij dusdanige aanwending zeer in voedingswaarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) tempere den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste één luchtkanaal te zijn voorzien, dat gemakkelijk te vervaardigen is van stevige raandenmakerstwijgen of van eenig eenvoudig latwerk. Het is vrij zeker, dat zich geen gevaarlijke broei zal voordoen, waar alle drie bovenom schreven maatregelen zijn genomen. Voorts wordt aan belanghebbenden medege deeld, dat omtrent de aanschaffing van accijns vrij zout uit de daarvoor bestemde depóts inlich tingen verkrijgbaar zijn ter Secretarie der Ge meente. Texel, den 20 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. A. Langeveld, Lo. Secretaris. TEXEL, 21 Juni. Door de gladheid der keien op sommige plaatsen in ons dorp nog voorkomend, kwam reeds menig paard bijna of geheel te vallen. Geen wond er dus dat menig voerman en ook paarden min of meer huiverig zijn als ze zoo'n stuk stuk keistraat moeten pass e eren. Dat dit niet geheel ten onrechte is, bleek weer Woensdag j.l. toen een paard voor een landauwer gespannen uitgleed op de platte keien voor den winkel van den heer B. in den Binnenburg Het paard kwam te vallen en trok daarbij de voerman van den bok. Was het paard weer spoedig op den been de voerman daarentegen, die met het hoofd op de harde keien was gekomen, bleef enkele oogenblikken min of meer bewusteloos liggen Gelukkig echter kwam ook spoedig deze weer bij en kon dan ook weldra zijn weg weer vervolgen. Uitgevoerd zijn den 19n Juni 1386 lammeren, 244 schapen, 6 koeien, 1 kalf, 2 paarden en 7 varkens. Koog, 19 Juni. Onze vroegere plaatsgenoot de heer K. H. Heeroma, thans onderwijzer aan de Rijksschool te Frederiksoord, staat als No. 1 op de voordracht voor onderwijzer aan de school 1ste soort aan de Leidsche dwars straat te Utrecht. Oudeschild, 19 Juni. Gisteren had in de Koningin Wilhelmina-Bewaarschoolalhier eene algemeene vergadering plaats van de vereeni- ging „Dorpsbelang". Ingekomen was een schrijven van den Heer Mullerwaarbij ge noemde heer bedankte als Voorzitter der vereeniging langer te fungeeren. Besloten werd in de Augustusvergadering over te zullen gaan tot reorganistatie van het Bestuur en dan tevens een nieuw reglement in te voeren. Aangezien een nieuwe pomp benoodigd is en ander herstellingswerk aan de putten valt te verrichten, wordt het waarnemend Bestuur opgedragen zich te verstaan met de regenten van het Algemeen Weeshuis en de water- verkoopers, om te trachten de middelen te vinden ter vernieuwing van een en ander Enkelen leden, die niet aan de op zich ge nomen verplichting hadden voldaan om de contributie te voldoen, zou in herinnering worden gebracht, dat zij, die geen 25 ct. per jaar bijdragen fl zullen hebben te betalen wanneer zij water willen koopen. Op verzoek van den pachter van het vischwater, wordt met algemeene stemmen goedgevonden hem niet voor zes maar voor achtien jaren het water in pacht te gunnen. EeDige leden klagen over de melkprijzen en zouden gaarne zien dat „Dorpsbelang" met de melkventers eene vergadering hield ter regeling dezer aangelegenheid. Besloten werd deze vergade ring te houden op Zaterdag 21 Juni, in de „Zeven Provinciën". De Cocksdorp, 20 Juni. Als curiositeit op bet gebied van schapenmelkerij, diene, dat dezer dagen bij den landbouwer D. C. Dros, hofstede „Bland en Bergte Eierland een schaap gemolken werd, hetwelk de kolossale hoeveelheid van 8 maatjes melk gaf Oog getuigen beweren nimmer een schaap te heb ben gezien met zulk een uier. Bedoeld dier moest nog lammen. Vlieland, 20 Juni. De heer J. v. d. Klei, onderwijzer alhier, is benoemd tot hoofd der school te Psesens (Fr) Eenigen tijd geleden vertrok uit Friesland de heer H. Oostenburg met nog iemand uit de provincie Groningen, die beiden hun oplei ding hadden ontvangen aan de zuivelfabriek te Marsutn Fr.), om in Portugal onderricht te geven in de kaasfabricage op het" buiten Quita van den heer L. de Sommer, die aldaar een groot landgoed bezit het best te vergelijken met een groot dorp. Op dit landgoed zijn alleen meer dan achthonderd stuks rundvee over de honderd paarden en 2400 schapen, (N. v. d. D.) Te Utrecht overleed een jonge vrouw nog geen jaar gehuwd, aan bloed vergiftiging, Een paar dagen te voren had zij zich met een stopnaald in den vinger gestoken, doch daar verder geen acht op geslagen, voordat den volgenden dag niet alleen die vinger maar ook de arm opgezwollen en zeer pijnlijk was. Alstoen werd de hulp van een genees kundige ingeroepen, doch te laat, want hoe wel al het mogelijke werd gedaan, mocht men er niet in slagen de ongelukkige in het leven te behouden. Het ziet er met den aardbeienoogst in de omstreken van Breda treurig uit Heele velden staan zwart, en komt er niet spoedig zonneschijn en droogte, dan komt er niets van terecht. Door dezen slechten oogst wordt zeer veel schade geleden. Woensdag besteedde men op de aardbei- enmarkt 75 cent per liter doch er was slechts weinigen aanvoer. Overal, waar op de hulpkantoren der posterijen het verkeer meer meer dan 40.000 brieven per jaar bedraagt, zullen deze hulpkan toren geleidelijk vervangen worden door post kantoren. Arnhem kreeg Dinsdagmiddag een on weersbui met wolkbreuk acchtigen regen, die wel een half uur aanhield. Op den Velperweg gaven de gevolgen tot een eigenaardig incident aanleiding Van den Musschenberg was door de hoflaan zooveel zand naar den Velperweg gedreven, dat de tramrails totaal er onder bedolven lagen, De tram uit Velp moest stoppen en derailleerde zelfs in het zand. De koetsier en de conducteur trokken de laarzen uit en sloegen de broekspijpen om, ten einde door het water badende—'t was een meertje gelijk—het zand uit de rails te wroeten en de tram er weer in te krijgen. De passagiers moesten daaroe uitstappen en in den zondvloed ook een voetbad en een douche nemen. Met vereende krachten slaagde men er in, weer op gang te komen. De neergehaalde vierkleur 1 Ds. A. Pijnacker Hordijk zendt aan het „Hbld." een vertaling van het Engelsche ge dicht op „De neergehaalde Vierkleur", dat een Boer, die moedig meegevochten heeften reeds vaak in het EDgelsch dichtte, gezonden heeft aan de Iersche dagbladen Strijk de dierbre Vierkleur, Rust zij haar gegund Geef de beste plaats haar, Die gij vinden kunt. Wijl zij niet mag waaien Over berg noch dal, Nu haar helden sneefden, Zwijgt elk overal. Op den berg Majuba Woei ze ons te gemoet, Aan den stroom Tugela Kleurt haar 's vijands bloed. Op den Stormberg klom zij Bij het diep ravijn Zag zij CroDjé's dappren Nobele helden zijn. Maar nog rijker glorie Was der vlag bereid, 't Schoonst was haar victorie In den laatsten tijd. Toen men tienmaal kleiner, Hoop- en hulpeloos, Op der broedren graven Heldendood verkoos. Op de steilste toppen, Bij des arends nest, Woei de vlag der Vrijheid, Streed der dappren rest. Op het hoogste kopje Vocht elk voor haar eer, Uit verstijfde handen Greep men 't dundoek weer. Teêr beminde velden, 't Dierbaar Vaderland, Grond vol heldengraven Wordt nooit slavenland. De eeuwen door zal klinken Roems herinnering, De eer der kindren is eens Vlags verheerlijking. Volk, veracht, verheven Op uw Golgotha, „Alles zal eens rech kom," Paaschzon rijst weldra 1 Vierkleur 1 jonger helden Planten u in 't veld; Land, gij zult steeds leven, Vlag, gij wordt hersteld 1 Lederindustrie 1 In het verslag der Kamer van Koophandel te Waalwijk over 1901 leest men o. a. „De winsten van het schoenwerk bijv. zijn nauwelijks een derde meer van hetgeen zij waren vóór 25 jarende fournituren zijn duurder dan ooit, de productie wordt telkenjare aanzienlijk grooter, de uityoer wordt belem. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1