No. 1653. Zondag 29V«»t. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Eeu ieder, die ziclt projectielen of scherven toeeigent, is strafbaar volgens de wet, Schietoefeningen in de stelling van den Helder, 3e District TEXEL, 28 Juni. Donderdag en ook gisteren arriveerde alhier tot groot genoegen vooral van de jeugd reeds een deel der tenten en kramen benevens de mallemolen, voor de Maandag alhier aanvan gende kermis. Koppies, Dekker, Kok enz. kwamen weder met hunne galanterie- of banketkraam, terwijl Karei CoWagedre- ver, Florijn, Witvloot, Vonk, hunne gewone plaats weder innemen met hun verversching- kraam ook het van ouds bekende vischtentje van Mariot ontbreekt dit jaar evenmin als vorige jaren. Buiten bovengenoemde inrichtingen vindt men echter nog weinig op het kermisterrein. Omtrent het paardespel verkeert men nog ifl 't onzekere. De eerste dagen der kermis zijn echter gewoonlijk minder voordeelig voor de verschillende ondernemers van vermake lijkheden enz. op de kermis, zoodat het voor den eigenaar van het paardespel ook zeker geen of weinig schade zal opleveren, wanneer hij met zijn tent niet vóór Maandag alhier kan arriveeren. Buiten het paardespel kunnen nog worden verwacht een kinematograaf, een somnam bule en zooals ons werd medegedeeld, werd gister nog een plaats besproken voor een tent, waarin den volke een extra kleine dwergin zou worden vertoond De drie laatstgenoemde inrichtingen bevin den zich echter nu nog op de kermis te Scha- gen, zoodat ze vermoedelijk niet voor Maan dagmiddag alhier kunnen aankomen. In de verschillende danslokalen zal natuur lijk wel weder voor goede dansmuziek wor den gezorgd, zoodat de danslustigen ook in deze weder zullen kunnen proflteeren. De heer J. A. C. T. Gonlag, tot heden te IJmuiden werd, naar wij vernemen, be noemd tot opzichter aan de gemeente-gasfa briek te Amsterdam. Naar wij vernemen zal morgen (Zondag) door de alhier zoo gunstig bekende muziek- vereeniging „Trinitas" in hötel „Texel" eene openbare repetitie worden gehouden. Is voor de gewone repetitie de toegang vrij voor de gewone contribueerende leden dier vereeniging, tot deze repetitie heeft ieder ook de met-leden vrije toegang. Naar we vertrouwen zal het dus niet aan tal van be langstellenden ontbreken, die gaarne wil profl teeren van de uitstekende muziek, welke het gezelschap aan de instrumenten weet te ontlokken. De aanvang is bepaald op 's avonds half negen. Den 25 en 26 Juni zijn van hier uit gevoerd: 525 lammeren, 73 schapen, 9 kalveren 5 koeien, 1 paard en 1 veulen. Oudeschild, 27 Juni. 't Zal stellig te voren niet dikwijls zijn voorgekomen, dat reeds in de maand Juni nieuw hooi van het eiland werd uitgevoerd. Dit is nu reeds geschied, doordien gisteren de eerste lading nieuw hooi naar Vlieland werd verscheept. Met den molenbouw op het terrein van den heer Dros, vordert men goed Deze molen schijnt een kolossaal gevaarte te zullen worden, dat behalve voor het eigenlijk doel waartoe hij gebouwd wordt, wellicht ook ten dienste der schipperij zal komen, als vei ken merk op zee. Naar de visscherlj-tentoonstelllng, eerlang te Katwjjk aan Zee te houdeD, zjjn vanhier ter opluistering gezondeneen miniatuur reddingsboot met toebehooren en een visch- kotter in doorsnede Beide voorwerpen werden voor enkele jaren geheel bouwkundig gecon strueerd door den Heer Zwanenburg. Aan de zending waren toegevoegd eenige pijlrog- stekels of pijlen, verzameld door Gebrs. Dogger, Prins Hendrik-polder, alhier. Oosterend, 27 Juni. In eene vergadering van den Raad der Brandspuit, waarbij in het incompleet by de manschappen werd voorzien, kwam ter sprake de kleine hoeveelheid water die aan en bij dit dorp aanwezig is, wat verschrikkelijke gevolgen zo i kunnen hebben, wanneer eens een brand van eenige betee kenis uitbrak. Wenschelijk werd het geacht zich in deze te richten tot eenige voorname brand-waarborgmaatschappijen, die wellicht door het slaan van Nortonpompen of op andere wijze in dit gebrek zouden willen voorzien. Alhier doen zich eenige gevallen van kinkhoest voor. Vele andere kinderen hoesten vry erg, wat van nadeeligen invloed is voor het onderwas. De Cocksdorp, 27 Juni. De peilingen en metingen in het Eierlandsche gat zijn afge- loopen. De „Buyskes", het stoomschip, waarmede men de werkzaamheden verrichtte, is eer gisteren vertrokken. Een wielrijder te Amesfoort, die voor een vrachtwagen moest uitwijken, zag plot seling voor zijn wiel een klein kind en had slechts de keus het kindje te water te rijden of zelf in de Lange Gracht te geraken. Natuur lijk deed hij het laatste tot groot vermaak van den kleine nog wel. Spoedig was de flinke man op het droge gebracht, waarna bleek, dat hij, nog zijn rijwiel eenige schade hadden geleden. De politie te Nijmegen heeft de hand gelegd op de twee gebroeders S., die aldaar een export-worstmakerij hadden opgericht, zonder echter de middelen te bezitten voor het drijven der zaak. Het kwam uit, dat zij de onderneming hadden op touw gezet, na voorat verschillende voorwerpen, een var keu en, uit een weide onder Wijchen, een kalf te hebben gestolen. In 't Friesche dorp St. Johannesga weet men op onrechtmatige wijze in 't bezit te komen van woning en land en wel op de volgende wijze Een gezin koopt een bok- vaartuig met roef, bij den eersten werkman der mestvaalt, en wetende, dat spoedig zinken een feit geworden, wat toevallig steeds met een zonnigen dag samenvalt, dan is iedere hulp welkom, om het gevaarte op het droge te krijgen. Is dit eenmaal geschied, dan is gevaar voor ziuken buitengesloten en „het gevaar" om opnieuw te komen drijven weet de bewoner wel te voorkomen. Buitendien is de bodem, als het vaartuig op den grond staat, spoedig verrot. Vervolgens wordt de omliggende grond ontgonnen, eerst een tuintje aangelegd, dra een geit gehouden en eindelijk verrijst ter zelfder plaatse een steenen huisje. De eigenaars der respectieve gronden zien deze practijk lijdelijk aan, omdat het hun geld zal moeten kosten, zulk een gezin te verwijderen. In Kennemerland zijn de aarbeziën, welke een goeden pluk beloofden, thans aldaar op vele plaatsen aangetast door rijp (rups), waardoor vele schade wordt aangericht-, Men meldt uit Schaumburg: dat, hoewei de gezondheidstoestand van hare Majesteit de Koningin zeer bevredigend blijft en krachten voortdurend toenemen, het toch noodig is, dat Hare Majesteit zich goed in acht blijft nemon. De kleine wandelingen en rijtoeren, die Hare Majesteit reeds sedert het begin van hoogstdezelver verblijf te Schaumburg maakte worden dan ook eerst langzamerhand verder uitgestrekt, 'gelukkig zonder dat deze Hare Majesteit te zeer vermoeien. Nu door de welwillendheid van de be trokken Ministers een commissie is benoemd om te onderzoeken in hoeverre de mogelijk heid bestaat om tot de oprichting van een peusioenfonds voor weduwen en weezen van militairen beneden den rang van officier over te gaan, wordt door h -t hoofdbestuur van den Alg. Bond Insulinde het verzoek gericht aan alle afdeelingen en verspreide leden en aan alle militaire vereen i gingen om het hoofd bestuur ten spoedigste toe te zenden lijsten waarop gemeld namen en voornamen voluit geschreven van de gepensioneerde leden en eveneens hunner vrouwen, het aantal kinde ren beneden de 18 jaren en hoe oud en het bedrag Yan het pensioen. Ook personen dië geen lid zijn van eenige militaire vereeniging kunnen zulks inzenden en wel aan het adrës van den heer A van Manen, voorzitter Alg. Bond Insulinde, Noord molenstraat 82, Rotter-- dam. TEXEliSCHE COURANT, Abonnementsprijs per S maanden Voor bik Bubg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nidxrland 15 Cts. N»»r Ameeixa en Andere linden met Terhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadhuize: een dop van een wagen en een blauwe kielgevonden op de Groeneplaats. S C H A P E N' M A II K T E N BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter kennis van belangheb benden, dat er gelegenheid bestaat tot het be spreken van hokken op de markten, tegen betaling van 5 cents per vijftiental schapen of gedeelte daarvan. De aangiften kunnen worden gedaan ter Ge- gemeente-Secretarie in de gewone burau-uren (van voormidags 9 tot s'middags 2 uur) of intijds bij den Marktmeester. In het belang eener goede regeling der markt wordt den ingezetenen dringend verzocht, zoo veel mogelijk vooraf de noodige hokken te bestellen. Texel, den 18 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheebe. Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. VERJARING van VORDERINGEN ten laste der Gemeente. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel brengen belanghebbenden in herinnering, dat alle vorderingen ten laste der Gemeente, over het jaar 1901, vóór den laatsten Juui aanstaande moeten zijn ingediend; terwijl alle op dien termijn niet ingediend* vorderingen, voor verjaard en vernietigd zullen worden ge houden. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 26 Juni 1902. De Secretaris, De Burgemeester, A. Langeveld, l.-S. H. W. de Joncheere. SCHIETOEFENINGEN. 0e BURGEMEESTER der gemeente Texel, Gelet op den brief van den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie d.d. 30 April 1902 No. 16-4560: Brengt ter algemeene kennis, dat gedurende de maanden Juli, Augustus en September a s. door het personeel van het 4de Regiment Vesting-Artillerie van velschillende verdedigingswerken te Helder schietoe feningen en door de Commissie van Proofneming, sohiet- proeven zullen worden gehouden met aldaar opgesteld gesohut. Op de sohietdagen zal op het werk vanwaar gevuurd wordt, minstens één uur voor den aanvang van het vuur een roode vlag en een gekleurde vlag waarvan de beteekenis is aangegeven op borden bij TVierhoofd en liet torpedomagazijn,aangevende de riehting waarin gevuurd wordt, worden gehesohen, en groote waarschu wingsborden worden geplaatst aan den ingang van de baven en op het buitentalud van de batterij Visehmarkt, waarop vermeld zal ziju vanwaar en in welke richting gevuurd wordt. Gedurende den tijd, dat er geschoten zal worden, zal in het belang van het publiek aan een ieder, niet behoorende tot net personeel van 's Rijks Waterstaat, of dat bij het schieten is ingedeeld, verboden z(jn zich op te houden op het terrein, gelegen vóór het werk vanwaar gevuurd wordt. Uit terrein wordt op dea sohiotda» door een waoht van het 4de Regiment Vesting-Artillerie afgezet, ter wijl het zonder vergunning van de aldaar opgestelde posten, verboden is te loopen van den eenen post tot den anderen post,-geplaatst op de uiteinden van het afgezette terrein. Ue bedoelde posten zullen, zoolang het publiek de noodige medewerking verleent, in last hebben, het doorloopen te vergunnen van af het oogenblik dat één of meerdere sohoten gevallen zijn, tot dat, waarop 'poedie schoten zullen vallen, zoodat het verkeer tel kens slechts voor een oogenblik gestremd zal zijn Bij enkele vuren van de batterij Kaaphoofd zal de militaire weg om Kaaphoofd voor het publiek vrij zijn, zoodat alsdan blijvende gemeenschap bestaat tusschen het gedeelte zeewering ten Oosten en dat ten Zuidwesten vsn die batterij. Op de avonden tijdens van het fort Kijkduin met gevulde granaatkartetsen gevuurd wordt, zullen ter wille der veiligheid geen vergunningen tot doorloopen, als voren bedoeld, verleend worden. het vuren in de duinen ten Zuiden van hot fort <l|kujA D Ut a*4« verboden «ioh te bowofon of op te houden in het met roode vlaggen afgebakende terrein. Tevens wordt onder het oog gebracht, dat: 1. het gedurende het vuren (met uitzondering van het vnur m de duinen ten Zuiden van Kijkduin) verboden is, behalve aan het personeel, dat daartoe aangewezen is, met vaartuigen te ankeren af te gaan liggen vóór het werk waaruit gavuurd wordt, of zich te Bevinden op de plaat Onrust 2. het oprapen van verschoten projectielen of echer- van daarvan alleen mag geschieden door personeel, dat daartoe gemachtigd is door den Commandant van'het 4de Regiment 'Vesting-Artillerie, die het personeel van vergunningsbewijzen voorziet, terwijl dit personeel ver plicht is, bet gevondene te leveren aan het magazijn van Oorlog tegen de daarvoor vastgestelde prijzen. 3. zij, die tijdens bet vuren zicb bewegen over de wegen of vaarwaters, gelegen vóór het werk, vanwaar en in de richting waarin gevuurd wordt, binnen een strook, welke rechts en links van die richting eene breedte beeft gelijk aan den afstand waarop zij zich bevinden van het werk, waaruit gevuurd wordt, zich blootstellen aan mogelijk gevaar. Texel, 27 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER der gemeente Texel, Gelezen een missive van den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie van den 17 Juni 1902, lste Afd. No. 16-6251; B engt ter algemeene kennis, dat onder dagteekening van 14 Juni 1902, No. 105, bet volgende bericht aan zeevarenden is uitgevaardigd Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen in den loop der maanden Juli, Augustus en September 1902, schietoefeningen plaats hebben in de stelling van den Helder, uit verschillende vuurmonden opgesteld op de verdedingswerken aldaar. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het be trokken fort een roode vlag waaien, van minstens óén uur vóór den aanvang der oefeningen, alsmede gekleurd vlaggen, aangevende de riehting waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waarschuwings borden worden geplaatst, aan den ingang der haven en op de batterij Visehmarkt, vermeldende de plaats waarvan .en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij de haven en nabij bet Torpedo- magazijn borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgt Een roode en witte vlag beteekent Noord, zwarte vlag Oost, wit en roode vlag Zuid, witte vlag west, wit en zwarte vlag N.O., rood en zwarte vlag Z.O., zwart en witte vlag Z.W., zwart en roode vlag N.W. Indien een stoom vaartuig tot waaraohuwing of sleepen aanwezin is en indien de oefeningen bet toelaten, zal door dit vaartuig desgewensoht hulp worden verleend aan kleine zoilvaartuigcn om uit den onveiligon seotor te komen. Bij naohtelijk vuur van het fort Kijkduin zullen be mande vaartuigen beneden-on bovonstrooms der vletten waarop gevuurd wordt, geposteerd worden, teneinde elke nadering van eenig vaartuig aan het vurende personoel te seinen, om het vnur tijdig te doen staken en zullen, Jbehalve de maatregelen hierboven vermeld voor het vuren over dag. op genoemd fort alsdan 2 roode lantaarnliohten vertioaal ten opziobte van elkander getoond worden. «(Zie «B. a. Z.« No. 105/7771900«Ned. Krt.u No. 201. Texel, 27 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1