SCHOENER stier Holl. Witte Suiker Texelsche Groenten en Vrucht W. LOÜRENS BAKKE1 Zelf verven is voordeelig Prima qualiteit KOFFIE N°. 1, Buitenland. Marktberichten. Predikbeurten, ADVERTENTIËN. 8. C. KEIJSER Pz mooie aardbeien, Gevraagd een beste jarige SPRINGSTIER. Te koop Boerenwagen, driewielde kar en houte HOOIHARK. A, DROS Alk Vlieland, 27 Juni. Tot buitengewone opzichters bij het verbeteren van de zeewe ringen laDgs het Noorderstrand alhier, zijn benoemd de heeren G. C. op ten Oort en C. F. van den Wall Bake. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch bevestigde Woensdag het vonnis der recht bank te Breda, waarbij de beklaagde Mutsaers werd vrijgesproken van deu hem ten laste gelegden moord op Maria Kessels te Tilburg. Het Hof overwoog dat het na een zeer uitvoerig onderzoek der zaak in hooger beioep met den eersten rechter van oordeel is, dat het rechtsgeldig bewijs der aanklacht niet is geleverd, zoodat het vrijsprekend vonnis van den eersten rechter behoort te worden be vestigd. De eisch van het Openbaar Ministerie bij de rechtbank te Breda zoowel als bij het Gerechtshof te 's Hertogebosch luidde, gelijk men weet: levenslange gevangenisstraf. Uitgebloeide rozen moeten met lange stelen worden afgesneden, als er geen knoppen meer aan den tak zitten, anders zoo kort mogelijk. Dit afsnijden tot op een gezonde, krachtige spruit heeft ten doel, die spruit zoo flink te doen ontwikkelen, dat ook daaraan weldra talrijke knoppen en rozen prijken (R. N.) Langs de grens van Zeeuwsch-Vlaanderen zullen door de B lgische regeering een aantal nieuwe brigades gendarmes gelegd worden om de ambtenaren te helpen in het tegengaan van den smokkelhandel in vee, en tevens om een einde te maken aan de veelvuldige diefstallen, welke in den laatsten tijd in deze grensstreek voorkomen. Ook een bruidschat. Bij een bewoner van een welvarende ge meente in Zuid-Holland komt geregeld sedert jaar en dag een bedelaar eens per week zijn aalmoes halen. Dezer dagen Yeizocht hij, of hij ditmaal niet tegelijk zijn dubbeltje voor de volgende week in ontvangst zou mogen nemen, want dan was hij verhinderd om te komen. Zoo, zoo, kom je de volgende week niet, ben je verhinderd Och, ja, mijn dochter gaat trouwen, en daar moet ik natuurlijk bij wezen. Dat spreekt vanzelf. En krijgt je dochter een goede man Ik bedoelheeft hij zijn bestaan Hm een bestaan Maar dat is geheel onnoodigik geef mijn dochter negen dorpen hier in de buurt mee en daar kunnen ze best van leven. Zoo, hm hm 1 Frambozen 1 Indien het nog niet gebeurd is, wordt 't thans hoog tijd van de frambozenstruiken de onderste uitloopers, die er te veel aan zjjn, te verwijderen. Bij de gewone cultuur (aan stokken aangebonden) zijn drie flinke scheuten voldoende om genoeg vruchten voort te brengen voor 't volgende jaar. Worden de struiken aan draad of hekwerk aange bonden, dan kan men, naar gelang van den afstand der struiken, vier of vijf scheuten op één struik houden. Door 't wegbreken der overtollige scheuten bevordert men den groei der overblijvende, waardoor men voor 't volgeude jaar zekerder van een flinken oogst Is. (R N.) Het gebruik van India rubber stempels ls langzamerhand vrij algemeen geworden en voor velen een goed middel om zijn afnemers te herinneren aan zijn firma door zoo moge lijk op alle solide artikelen of verpakkingen dier artikelen zijn flrmastempel te plaatsen. Zij die echter zulks ook doen op solied e waar zullen meermalen tot hun eigen schade moeten ervaren, dat zulk een reclame het tegenge stelde van voordeelig voor hen werkt. Even zoo zal misschien menigeen die zijn firma stempel ook plaatst op bank- of muntbiljet zooals door enkelen wordt gedaan somtijds min aangenamen ontdekkingen opdoen door op te merken, dat door anderen daaraan voor zijn firma minvleiende opmerkingen zijn toe gevoegd, als: „is niet soliede, neemt u voor die firma in acht, betaalt slecht enz. enz. of somwijlen ook zooals b.v. onlangs nog werd opgemerkt met minvleiende opmerkingen voorzien omtrent zedelijk gedrag enz. Op die wijze is het bestempelen van bank- en muntbiljetten dus ongeveer gelijk aan het bestempelen van onsolide waren en zeker verre van aanbevelenswaard. Ook in het gebruik van india Rubber stem pels dient men dan ookal met overleg te werk te gaan, wil men er waarlijk nut van hebben Met den oogst van aardbeien in de omstreken van Breda schijnt het dit jaar treurig gesteld; terwijl andere jaren om dezen tijd de pluk haar hoogtepunt en deze op het eind der maand meestal is afgeloopen, valt thans van eenig noemenswaarden aanvoer ter markt nauwelijks te spreken. Wanneer men bedenkt dat verleden jaar door de fruit* telers-vereeniging „Brabantia" te Prihsenhafee en omstreken behalve door den verkoop aan particulieren, aan den groothandel en het buitenland alleen 180,000 kilo's aardbeien werden afgeleverd, gemiddeld tegen 15 cent per kilo, dan kan men nagaan welk een schade door deze mislukking aan de meestal kleine landbouwers wordt toegebracht. Wijziging der boterwet Op het te Zieiikzee gehouden landhuishoud- kundig congres is de volgende conclusie aan genomen De ervaring heeft geleerd, dat ter wille van een blijvend gunstigen invloed, de bepa lingen der boterwet rekening moeten houden met gewijzigde omstandigheden en met leem ten, die door de ondervinding voor deu dag komen, en op grond van een en ander is herziening dier wet dringend noodig. Vergiftige tuinplanten. Bij de plantkundigen is het bekend, dat er onder de veel voorkomende planten in tuinen verschillende soorten zijn, die vergiftige eigen schappen hebben, zooals de jonquille, de witte hyacint, de sneeuwbal en de narcis, welke laatste zelfs doodelijk kan werken, wanneer men slechts een klein stukje van de bollen kauwt terwijl de bladeren als braakmiddel werken. De vruchten van den taxisboom hebben reeds menigeen gedood en het is bekend, dat het niet raadzaam is de pitten van perziken of van een groote hoeveelheid kersen te eten. L'e lobelia's ziju bijna alle schadelijk voor de gezondheidhaar sap verwekt braking, duizeligheid en hoofdpijn. Mariaschoon werkt even vergiftig als klimop de knollen schijnen het gevaarlijkst te zijn. Meiklokjes hebben ook een zeer schadelijke uitwerking en de herfsttijloos heeft, wanneer zij gekauwd wordt, braking en buikloop ten gevolge De bladeren en bloesems van den oleander zijn doodelijk en de schors van den trompet boom brengt zeer ernstige gevolgen teweeg. Eindelijk is ook nog de dolle kervel, die als zij nog niet Dloeit, op selderij gelijkt tame- 1 ijk vergiftig. De evangelist Weltevreden, van Zierikzee heeft thans in de gevangenis bekend schuldig te zijn aan het feit (poging tot brandstichting) waarvoor hij is veroordeeld en thans zijn straf ondergaat. Te Rijckevorsel, aan de grens, hebben Belgische douane-beambten twee wagens turf- strooisel aangehouden, waarvan de lading1 hun verdacht voorkwam. Bij onderzoek vond men onder een laag turfstrooisel 150 K.G. tabak en 22000 sigaren verborgen. Paarden, wagens eu lading zijn verbeurd verklaard De bege leiders hadden, alles in den steek latende, de vlucht genomen. Uit Amsterdam wordt aan de „Daily Mail" geschreven „Nederlanders van fatsoen lijken stand zijn oprecht bedroefd over 's Konings ziekte. Zij meenen zijn hand te herkennen in de grootmoedige vredesvoor waarden. De lagere soort Leyds-pers wijst daaren tegen juigend op „Gods hand" en „het schrift op den muur", en legt onverholen vreugde aan den dag." Ieder Nederlander moet dus nu maar voor zichzelven uitmaken tot welken stand by be hoort, tot den „fatsoenlijken" of tot den „onfatsoenlijken", „lageren" stand. Te correspondent van de „Daily Tele graph" te Brussel schrijft aan zijn blad, dat de Nederlandsche vertegenwoordiger bij de kroningsfeesten te Londen een eigonhandigen brief van H. M. de Koningin zal overbrengen aan koning Edward, waarin deze wordt geluk- gewenscht met het sluiten van den vrede en H. M. tevens de hoop uitspreekt, dat de betrekkingen tus; chen Nederland en Engeland nog vriendschappelijker zullen worden dan vóór den oorlog. Lord Roberts doet een beroep op het publiek om de soldaten, die uit Zuid-Afrika terrugkeeren, geen of niet te veel sterke drank te geven, opdat zij niet in de verleiding komen bun „ylekkelooze naam" oneer aan te doen. Te Feignies, op de Fransche grenzen, had de vorige week aan het spoorwegstation een hevige woordenwisseling plaats. Twee als pastoors gekleede personen wareD door een der douaneambtenaren beleefd uitgenoo digd uit den Belgischen trein te stappen en in de visitatiezaal te komen. Zij weigerden echter zich aan het onderzoek te onderwerpen en toonden bij den aandrang van den ambtenaar groote verontwaardiging. Dat baatte hun nietzij werden in een afzonderlijk kamertje gevoerd en genoodzaakt zich te ontkleeden. Sn toen ontpopten eloh uit het priesterlijk overkleed, twee Antwerpenaars, die een aar dige hoeveelheid juweelen bij zich hadden, om Frankrijk binnen te smokkelen. Bestuurbare luchtballons. In liet Kristallen Paleis te Londen heeft zekere Mellin met een door hem uitgevonden bestuurbaren luchtballon de eerste proef geno men. Het luchtschip manoeuvreerde met het grootste gemak een uur lang. Dezer dagen worden de proeven voortgezet en Mel lin heeft verklaard, dat hij op eventueele uitdagingen van Santos Dumont voor eene wedstrijd zal aannemen. Uit Martinique worden nu allerlei bijzon derheden bekend betreffende do vreeselijke ramp, waardoor St.-Pierre verwoest is. Zoo deelt de directeur dei telephoon te Fort de France mede, dat hij op den ochtend van de uitbarsting tegen 8 uur in gesprek was met den ambtenaar te St. Pierre. Deze bracht toen het bericht hoe de toe stand ondragelijk begon te worden, dat de stad in zwarte wolken gehuld was en het zoo donker was als 's nachts en men de lampen had moeten aansteken. Ieder vrees de dat een ramp op handen wasMen kon nauwelijks meer ademhalen. De direc teur reikte toen het toestel aan een zijner beambten over, om zelf', wat hij gehoord had, aan den gouverneur te melden. Maar hij was nog niet aan de trap, of de beambte riep hem terug met den uitroep, dat hij geen antwoord meer kreeg. De collega van St.- Pierre had eerst een paar halve woorden gesproken, met een stem als van iemand die geworgd wordt Daarop werd aan het toestel een knetterend geluid gehoord, toen kreeg de beambte een schok in zijn oor en daarna werd alles doodstil Tegelijkertijd werkte ook de telegraaf. De beambte van dat kantoor in de bedreigde stad seinde dat de menschen belachelijk angstig waren en dat er geen reden was voor sidderen en beven. Men moest alles van de vroolijke zijde bekijken. En toen stond het toestel plotseling stil Schagen, 26 Juni. Aangevoerd: 0 paarden f— a f 4 Stieren f85 a f115; 20 Gelde- koeien f 130 a f 190 40 Kaltkoeien f 130 a f 245; 0 Vaarzen f a f 0—30 Nuchtere Kalveren 18 a f 21; 0— Schapent af 0. Lammeren f a f Bokken en GeiteD f 0,— a f 0.5 Varkens f 16.a f 20. 26 Vette Varkens 47 a 48 cent per kg. 28 Vette Koeien f 180 a f 200; 56 Biggen f 8. a f 12.— Kipeieren, 12.75 a 1 3.— Eenden 310 a ct. Boter per half k.g. f 0. 50 a 0.52 Leiden, 27 Juni. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 197 stuks f 122 af 278- 36 Stieren f 47 a f 270; Veulens stuks af 1 127 kalf koeien f 115 a f 282 Melkkoeien f 115 a 1282 72 Varekoeien f 92 a 1 278 197 Vette koeien f 122 a f 278 76 Vette kalveren f 37 a f 97 61 Magere kalveren f 7.a f 18.Graskalveren f a i 417 Vette schapen f:16 af 29.349 schapen (weide) f 10 a f 22.— 11 Paarden f 100 a 1 160; 172 Magere Varkens f 14 a f 30. Vette Varkens a ct. 420 Biggen f6 a f 13 961 Lammeren f 6,50 a f 14, Zondag 29 Juni. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur. ds. Sohröder. (Doop.) Waal. \oorm. 10 uur ds. Smits. Koog. Nam. halt' 3 ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leff'ef. Oudeschild. Vourm. 10 uur de Hr. Niessiuk. (Afscheidsrede.) Oosterend. Voorm. geen dienst. Nam. 3 uur Ds. Schroder. (Doop.) Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den lUorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerleken stand der Gemeente Texel van 21 Juni 1902 tot 28 Juni 1902. GEBOREN Jan, zoon van Jan Boon en Aaltje Kooiman (den Hoorn). Jan Beyer, zoon van Simon Gomes en Neeltje Dijt (Burg). Arie Pieter, zoon van Paul us Dalmeijer en Geertje Bakker (Oudeschild). Janzoon van Gijs- bertus Kersemaker en Johanna Helena Jager (Oosterend). Maartenzoon van Reijer Tim mer en Heintje Kuiter (Oosterend). ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Geene. OVERLEDEN! Geene. RECTIFICATIE- In hel raadsverslag van Vlieland in ons t>« laatst nummer staat geschikter en bekwamer ond wijzers de vriendelijke lezer leze daarvoor: schikte en bekwame, de tegenwoordige onderwij toch moet ook tot de beste gerekend worden. be ondorgetcekende is wegi ziekte verplicht zijne werkzaam deu neer te leggen en brengt door dezen i dank voor de gunst welke hij ruim 38 j: genoten heelt. Wegens vertrek van den Burg, wordt bele verzooht om de Sintjans-rekeniugen in de eei volgende week tc voldoen. UEd. dw. dn., E. S L A M A K, Smid. Aan belanghebbenden maken wij kend, dat door ons 521/2 cent voor wol besteed wordt, met dadelijke oi vangst en betaling. Buko, 28 Juni 1902. Ondergeteekende maakt het geachte publi van Texel bekend, dat vanaf heden en vetl alle andere dagen, Groeuten zHn te bekom bij den Heer P. GIELIS, het huis eerder 1 woond door Gebrs. Dekker, en ook bij ht te bekomen zijn. Maandag en verder alle dagen alles tegen concurreerende prijzen. Met aanbeveling, K. DEKKER, Warmoesstrai Van MAANDAG tot ZATERDAG e.k.,b kens des namiddags, worden vele soorten schoei werk tegen voordeelige prijzen aangeboden i den schoenwinkel van Oosterend. Beste leeren steek mouwen A f 1,85 per pw Aanbiedingen bij P. DROS Az. te de Cocksdor Beste gebruikten, doch in goeden staat zijné Adres G. GEUS Hz. Waal, Texel, Zuiver loodwit 1 pd. 20 cent, 10 pd. f 1,7 zuiver zinkwit 1 pond 22'/,, 10 pd, 2,—, 2: soort idem 1 pd. 15 ct., 10 pd. 1,35, zulvei ijzermenie 1 pd. 20 ct., 10 pd. 1,75. VERDER: lioht- midden- en donkergroei blauw, bruin, zwartsel, geel, koningsrood, blank en bruine vernis, standolie, terpetfjn, rauwe en gekookte verfolie, kwasten. Blaokwarnes 12'/, ct. per pd., 10 pd. f ],- zuiver oarbolineum merk „Utrecht" voldoet vet beter dan bruineteer, 1 kilo 17'/,, 10 Kilo 1,5 puik wagensmeer 1 kilo 20 ct., 10 kilo 1,7 Asphalt-dakpapier 20 ct. de M', puike maaiimi cbine-olie 1 liter 30 ct. 5 liter 1,25. Met aanbeveling J. J. iv niJPEFt. Parkstrar.'lixd, 28, 6, '02. Prima graszeissen f 3,— o;i j roef. Vruchtenschnfra por ons 14 cent. Vruchtentabletten per ons 12 cent. Ie soort Brnldsniker8 per ons 12 cent. Fondant per ons 16 cent. .A.. DROS -A.lbzn. prijs per 5 pond 39 ct. por pond 10 38 lste SOORT per 5 p. 22 et. ——ww—ans etiimorwaiMWu—TOi mubj—ü—

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2