Ter algemeene kennis is gebracht een kennisgeving, waarbij de miliciens-verlofgan gers van de lichtingen 1897,'98,'99 en 1900, behoorende tot de daarbij vermelde korpsen voor herhalingsoefeningen, worden opgeroepen en wel tusschen 25 Juli en 25 October van dit jaar. Naar aanleiding der bespreking in het „Fiiesch Weekblad', hebben enkele kippen- hou lers in Friesland zich voorzien van broed- eimeu der Belgische Braekelhen, welke volgens de redactie van genoemd blad de beste leghen moet zijn. Te veel en te lang is bij vele kippenhonders ook al de sleur gevolgd en werd er weinig gelet op de hoeveelheid en hoegrootheid der eieren. Een ei is een ei, maar hetzij voor verkoop of eigen gebruik, elk heeft liever een groot dan een klein ei. Welnu, 't is bekend dat een kippenhouder op 't Bildt van 10 Belgische Braekelhennen gemiddeld 8 eieren per dag krijgt, waarvan 8 a 9 stuks geregeld een pond wegen. De eiereu zijn bovendien zeer smakelijk en zuiver wit vau kleur. De kip zelf is niet groot van stuk en neemt ook niot veel voedsel Voor 't uiterlijk is er geen mooi s aan en voor broedkip is zij niet geschikt 't Neemt echter niet weg dat zij voor eiervoortbrenging de beste kip voor eiken veehouder is. Zoo baat het aanteekenen van brieven niet veel 1 Een oude heer nam aan het hoofdpost kantoor te Amsterdam een aangeteekenden brief in ontvangst met een waarde van f 235 aan bankbiljetten. Hij ging daarna zitten schrijven, terwijl hij de bankbiljetten vóór zich op de lange schrijftafel liet liggen. Toen de man gereed was en wilde heen gaan, was natuurlijk het geld weg genomen. Door den visscher Jongkind is in de Ringvaart te Haarlemmermeer een meerkol gevangen, wegende ongeveer 36 K. G. Voor de drooglegging der Haarlemmermeer kwam die diersoort daar veelvuldig voor. Gauw een kooitje gemaakt 1 Een jeugdig paartje uit Veenhuizen zou Zaterdag van de vorige week in don echt treden, 's Donderdags te voren hadden ze echter nog geen woning. Ras wordt een besluit genomende timmerman wordt ge haald en 's Vrijdagsmorgens wordt met het bouwen van een woning een aanvang gemaakt. Spoedig verrijzen reeds de muren, daarna het dak en 's Zaterdags, op den dag van het huwelijk, was de woning in zoovere gereed dat de bruiloft er in kon worden gevierd. De (denkbeeldige?) erfenis van 60.000.000 gulden. In een te Zutfen gehouden bijeenkomst van hen die meenen recht te hebben op de nalatenschappen van Pieter, Elisabeth en Pieter Teijler van der Hulst, benevens van Catharina Olthof, is op advies van hun raads man mr. S. R. Fuldauwer te Amsterdam, besloten om de helft op te vorderen voor de erfgenamen bij versterf van moederszijde van Pieter Teijler van der Hulst; deze vordering steunt op de bepalingen van het testament van Elisabeth van der Hulst. Mr. Fuldauer zal er een rechtszaak van maken het proces zal door hen samen met mr. T. J. T. Noyon, advocaat te Arnhem gevoerd worden. Pleizierige kermis! Op den eersten kermisavond te Zaamslag ontstond een botsing tusschen de marechaus- sóes en een jongmensch Toen de yader en de moeder van het jongmensch er ook aan te pas kwamen, moesten de marechaussées van hun karabynen gebruik maken, waarbij moeder en zoon hoofdwonden opliepen, terwijl de vader er met een gebroken arm afkwam Te Uithoorn heeft men een touwslagers knecht, die half onnoozel was, met geweld zooveel jenever in de keel gegoten, dat de man bewusteloos raakte en nog dienzelfden avond is gestorven. De justitie is in de zaak gemoeid. De bakkersgezellen te Amsterdam hiel den eene vergadering in verband met de reeds eenigen tijd in gang zijnde loonsbeweging. Als resultaat van een Zaterdagavond ge houden vergadering van Christelijke gezellen die bezwaar hadden op Zondag te vergaderen, werd medegedeeld, dat naar aanleiding van de houding van de bakkerspatroons, die weigeren de grieven van hun gezellen te bespreken, met groote meerderheid was be sloten tot werkstaking over te gaan, indien op de vergadering van Zondagmiddag daartoe mocht worden besloten. De gezellen vragen het loon als volgt Loonen voor de bankwerkers f 15, deeg- makers en ovenisten f 16, meesterknechts, tevens ovenisten, f 17, noodhulpen 25 cent per uur, niet te verhalen op het loon van zieke gezellen, waar alsdan de noodhulpen zullen betaald worden, naar verhouding van iiet verdiende loon. Het loon der halfwassen zal bedragen f 10. Voor kost en inwoning kan f5 worden berekend. Leerlingen a f2.50 per week. Onder halfwas worden verslaan zij, die van 2 tot 5 jaar in het bedrijf werkzaam zijnleerling zijn zij, die tot en met 2 jaar werkzaam zijn. Na zeer uitvoerige debatten werd een voor stel van de commissie met algemeene stem men aangenomen. Dit voorstel sluit in, dat van Maandag af gedurende de geheele week op alle broodfabrieken en bakkerijen alle werklieden, ook die aanverwaut zijn aan hot vak, broodrijders, depothouders, enz., zullen worden opgewekt om de eischen der commissi i te steunen. Men zal dan op Zondag 13 Juli weer vergaderen, om dan een beslissing te nemen omtrent staken. Men meldt uit Utrecht Hier ter stede is men voortdurend bezig werklieden aan te werven om de werksta- kende arbeiders in het bouwvak te Hamburg te vervangen. Door den Utrechtschen Be- stuurdersbond werden verschillende pogingen aangewend om dit te beletten. Op aanplak biljetten op muren en schuttingen, zoowel als door groote borden, welke rondgedragen worden, worden de arbeiders aangeraden aan de roepstem om naar Hamburg te gaan, geen gehoor te geven. Snel recht 1 De rechtbank te Amsterdam deed uitspraak in een aantal zaken, waarbij getuigenver hoor werd gelast, en bepaald, dat deze ver- hooren zullen worden gehouden in... Januari en Februari 1903 1 Wij brengen nog eens in herinnering, dat eenige rolletjes serpentines, in een boek winkel gekocht, kris-kias ais een netwerk over een kerseboom geworpen, de gevleugelde kersendieven op een behoorlijken afstand houden. Die dingen helpen beter dan eenige schoten uit pistool of geweer, en zijn volmaakt onge vaarlijk. (R. N Den 3en Juli jl. herdachten, Hendrik Handgraaf en Hendrika Beelen te Santpoort hun 60-jarige eehtvereeniging- De diamanten bruidegom is 84 jaar en zijn vrouw 79 jaar. Hun amtal kinderen bedraags 8 kleinkin deren 17 en achterkleinkinderen 6. Op last van het dagelyksch bestuur te Utrecht, werden Donderdag in de Abel Tas manstraat aldaar zonder vorm van proces onder toezicht van de politie een 5tal nieuw gebouwde, bijna gereed zijnde huizen afgebro ken en met den grond gelijk gemaakt. Zelfs de fundamenten ontgingen onder zware hamer en houweelslagen het verwoestingswerk niet. Voor den aannemer, den heer v. L., alzoo een geducht schadepost je. Maar zegt het „U. D." toch draagt hij zelf de schuld hiervan. De heer v. L. blijkt nog al koppig en kitteloorig te zijn en weigert bij voortduring, wanneer een of ander werk door hem is aangenomen, voor de constructie de toestem ming van het gemeentebertuur te vragen. Tot zijn schade en schande moest hij nog onlangs bij het optrekken van een huis in de NoDelstraat, dat eveneens geslecht werd, de nadeelige gevolgen hiervan ondervinden. Trein-muzikant6n. Het kwam in den laatsten tijd herhaaldelijk voor, vooral op de lyn der H. IJ. S M Amsterdam - Rotterdam dat harmonicaspelers of virtuosen op andere muziekinstrumenten, gedurende den rit hun instrumenten bespeelden om, na met een geldbakje te zijn rondgegaan, op het eerst volgende station van coupé te veranderen en dan in dat kompartiment „hun recitals" te hervatten. Sommigen markten daarmee een aardig daggeld. De directie der H. IJ. S. M. heeft echter thans dit muziekmaken verboden, en het treinpersoneel is opgedragen zoo noodig de muzikanten uit den trein te verwijderen ingevolge art. 18 van het Algemeen Reglement voor het vervoer op de spoorwegen. Een ODgeveer 23-jarig Duitscher kocht Vrijdag j.l. by de firma Fongers op het West- Nieuwland te Rotterdam een rijwiel ter waarde van f 240 gulden, welk ry wiel bezorgd moest worden aan een opgegeven adres op den Noord singel, waarna betaling zou volgen. De vertegenwoordiger der firma vertrouwde den vreemdeling niet byster en gaf hem een bediende met het rywiel mede. By den Crooswykschensingel gekomen, ver zocht de Duitscher den bediende even een brief voor hem te bezorgen aan een adres op dien singel. Hieraan werd bereidwillig voldaande Duitscher zeide zoolang by het rijwiei te zullen blijven. Tevergeefs zocht de bediende naar het opgegeven adres dit was niet te vinden evenmin als de Duitscher, toen de bediende op de plaats van uitgaan weder keerde. Natuuriyk was het rijwiel ook ge vlogen, Dit is in een huis van inkoop met recht van wederinkoop van Van B. aan de Rembrandstraat, in beslag genomen. Daar was het voor f 25 verkocht. De Duitscher is nog steeds zoek. De „Java-Bode" schrijft „Zooals onze militaire lezers weten, was er sprake van om de te houden proef met een cantine, waar geen sterke drank zal worden verkocht, te Batavia te doen plaats hebben. Thans is evenwel besloten, dat Padangde eerste plaats zal zijn waaraan de zegeningen van zulk eene inrichting ten goede zullen komen." Onder den titel „havermout en.... we- duwenpensioen", schrijft het „Kath. Soc. Weekbl." In een onzer vorige nummers waarschuw den wij reeds tegen een firma te Rotter dam, die verklaart aan de weduwen van allen, die bij haar hun koffie, thee en haver mout koopen, een pensioen te zullen betalen van f2.50 A f6 per week. Ook de heer Pyttersen had in de „Arnhem- sche Courant" een waarschuwing doen hooren De firma heeft daarop uitvoerig geantwoord, maar slaagde er niet in, de soliditeit harer onderneming ook maar eenigszins aannemelijk te maken. De heer Pyttersen schrijft nu „De firma baseert haar stelsel op den in koop in 't groot, waardoor zij in staat wordt gesteld voor courante prijzen te verkoopen en nog extra winst maakt, welke extra-winst zij wil besteden voor pensioen. Dit zal ech ter eerst mogelijk zijn nadat het publiek tot koopen is verlokt, tot zoolang blijft die extra winst onzeker. Doch niet alleen onzeker, maar ook beslist onvoldoende. Ik neem ten bewijze het volgende voorbeeld Een huisvader van 40 jaar, wiens vrouw 30 jaar is, contracteert volgens Tarief A, a en koopt dus jaarlijks 5.2 kilo thee A f2 is f 10.40; 13 kilo kof fie A fl is 13; 52 pak havermout A 22 Ct. is f 11.44, totaal dus per jaar f34.84. Daarvoor krijgt zijn weduwe eventueel een pensioen van 130. Wendt dezelfde man zich tot een solide levensverzekering, dan moet hij, na eerst geneeskundig onderzocht en goedgekeurd te zijn, voor ieder f 100 pensioen een premie van pl.m. f40, voor de f130 pensioen dus pl.m. f 52 betalen. Het kunstje om op artikelen ter waarde van f34.14 een winst te maken van f52, zal zelfs de firma D. Cie., al koopt zij in 't groot te machtig zijn En toch zal zij dit moeten doen, wil zij de op zich genomen verplichtingen nakomen. Let men daarbij op het geringe aantal huwe lijken door weduwen aangegaan, 2120 op de 39,419, en dat de sterftekansen der vrouwen staan tot die der mannen als 1.62 tot 1 77, daD meen ik met volle recht te mogen be weren, dat de berekingen waarop de firma haar stelsel van verzekering baseert, onjuist zijn en dat de uitkomst ten slotte moet zijn „misleiding, of wil men liever teleurstelling voor den verzekeraar, of den ondergang dei- verzekerende firma. „Zelf-reparatie" is de worm, die knaagt aan het schoenmakersvak. Aldus luidt de klacht door de drie te Am sterdam bestaande schoenmakers-vereenigin- gen in een circulaire, aan de vakvereenigingen aldaar gericht, toegelicht. Zij zetten daarin uiteen, hoezeer zij in hun belangen geschaad worden door hen, die geen schoenmaker van beroep zijnde, toch hun eigen schoenen en zelfs die van anderen repareeren en daarmede deerlijk onder hun duiven schie ten. Doet men dit uit armoede, de schoen makers zullen er niet over klagen, doch velen doen het uit misplaatste zuinigheid of om er nog een broodje bij te verdienen; daartegen protesteeren zij ten sterkste en zij dringen er op aan de quaestie in bestuurs- en ledenver gadering te behandelen. In het „Bat. Nbld. van 2 Juni lezen wij Een ernstig ongeluk had hedenmorgen op de spoorlijn van Batavia naar Tandjong Priok plaats. Een aantal matrozen van het flottielje vaartuig „Edi", die aan het passagieren waren geweest, keerde met den eersten trein naar Tandjong Priok terug en het troepje was nog in zeer vroolijke stemming. Drie hunner konden zich zelfs in den trein niet rustig houden en nauwelijks was deze de Tjiliwong over of zy klommen langs het bordes op den kap van een wagen, waar zij allerlei kunsten uithaalden. De pret duurde echter niet lang toen de trein het kruispunt naderde, zag het brooddronken drietal niet de dwars over de baan laag nederhangende telegraafdraden, welke langs de lyn der Neder- landsch Indische Spoorwegmaatschappij ge spannen zjjn en die hen schoon naar beneden veegden. Een viel zoo ongelukkig, dat zijn )n 31'! >LJ bij

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2