N°. 1560 Donderdag 24 Juli. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. u Dit blad verschijnt Woensdag1- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertentibi Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel j SCHAPENMARKTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter kennis van belangheb benden, dat er gelegenheid bestaat tot het be spreken van hokken op de markten, tegen betaling van 5 cents per vijftiental schapen of gedeelte daarvan. De aangiften kunnen worden gedaan ter Ge- genieente-Secretarie in de gewone burau-uren (van voormidags 9 tot s'middags 2 uur) of intijds bij den Marktmeester. In het belang eener goede regeling der markt wordt den ingezetenen dringend verzocht, zoo veel mogelijk vooraf de noodige hokken te bestellen. Texel, den 18 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere. Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. KENNISGEVING. BRANDGEVAAR door het broeien van hooi. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel vestigen bij deze de aandacht van de landbouwers in deze Gemeente op de maatregelen van voorzorgdie naar het oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond, kunnen genomen worden tegen het brandgevaar door broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het vol gende neêr: Allereerst, gelijk trouwens algemeen bekend is, is het noodig, dat het gras werkelijk hooi zij, alvorens het wordt binnengehaald. Maar dat is ten opzichte van krachtig hooi niet genoeg, en bij regenachtig weêr ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi ge strooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen worden aangebracht. Zout verhoogt ook den smaak van het hooi en is tegenwoordig bij de depóts van accijns-vrij zout bijna voor niet en zonder veel formaliteiten te bekomen. Het oude hooi, en vooral het stroo, nemen bij dusdanige aanwending zeer in voedingswaarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van tm minste één luchtkanaal te ziju voorzien, dat gemakkelijk te vervaardigen is van stevige mandenmakerstwijgen of van eenig eenvoudig latwerk. Het is vrij zeker, dat zich geen gevaarlijke broei zal voordoen, waar alle drie bovenom schreven maatregelen zijn genomen. Voorts wordt aan belanghebbenden medege deeld, dat omtrent de aansohaffiug van accijns vrij zout uit de daarvoor bestemde depóts inlich tingen verkrijgbaar zijn ter Secretarie der Ge meente. Texel, den 20 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H- W. de Jonoheere, Burgemeester. A. Langeveld, Lo- Secretaris. GEMEENTEREKENING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXELbrengen ter openbare kennis dat de Rekening van de inkomsten en uitgaven der Gemeente, over het dienstjaarl901, is over gelegd aan den Raad, en gedurende veertien agen, van den 23 Juli tot en met den 5en Augustus aanstaande, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gestold. Texel, den 22 Juli 1902. De Seoretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius. H. W. de Jonoheere. TEXEL, 28 Juli 1902. Maandag waren alhier ter markt aange voerd 865 schapen, 232 lammeren, 1 koe, 2 paarden en 2 veulens. Bij matigen handel kon worden besomd voor schapen f 15 a f 18.50, lammeren f 10 a f 11'75, koe f 150 en veulens f 100. Uit de 27 sollicitanten voor de betrekking van secretaris der gemeente Stad-Almeloo worden aanbevolen E. A. Daniels, secretaris der gemeente Sliedrecht en G. A. Hajenius, secretaris der gemeente Texel Naar wij vernemen werden door den tui nier D. Kok alhier Zondag j.l. reeds slaboonen geteeld op den kouden grond. Naar wij vernemen slaagde te Den Haag als Leerling-Machinist, onze plaatsgenoot J. G. Frederiks, leerling der school voor U. L. O. alhier. Hij behaalde no 12 van de 55 adspiranten. Door den Raad dezer gemeente werd in zijn vergadering gisteren gehouden metalge- meene stemmen besloten concessie te verlee- nen voor den aanleg van een stoomtram van de haven over den Burg naar de Waal en daarvoor een subsidie te verleenen van f ZUOOO In diezelfde vergadering werd tevens be sloten tot verbouwing van het postkantoor te Den Burg, mits door bet Rijk aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Eveneens werd besloten over te gaan tot aanbesteding van de rioleering van den Burg wal, welk werk zou moeten gereed zijn 15 November a.s. Leest men in de bladen dat op tal van plaatsen in den lande bij gelegenheid van de verjaardag van H- M onze geëerbiedigde Koningin een grooter of kleiDer feest zal worden gevierd, a'hier scheen het tot heden of evenals zoovele andere jaren ook dit jaar dien dag weder bijna ongemerkt zou voorbij gaan. Heden echter kwam tot ons de tijding dat men zou trachten dit te verhoeden. Eene vergadering zal worden gehouden in Hotel „Texel" om zoo mogelijk nog een volks feest te organiseeren. Moge dit pogen met gunstigen uitslag worden bekroond Mocht er een volksfeest worden gehouden ongetwijfeld zou dit ook niet weinig voordeel opleveren voor de „fanc/fair" die zooals we reeds vroeger vermeldde zal worden gehouden geheel ter voordeele van de Algem. Bewaar scholen te Burg en te Oudeschild. Het volks feest kan op Die wijze ook aan die beide nuttige instellingen ten goede komen. Waal, 21 Juli. Onze plaatsgenoote, Mej. W. C. Dalmeijer, staat op de voordracht van Onderwijzeres aan de O. L School te St. Pan eras Oosterend, 22 Juli. Zaterdag j.l. werd hier nog eene hooiveiliDg gehouden, waarvoor niet veel belangstelling betoond werd. Slechts een tiental personen was aanwezig en hoe de veiler ook zijn best deed, om tot een goed resultaat te komen, er werd geen enkel bod gedaan. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, is thans definitief vastgesteld, dat|de ringrijderij alhier gehouden zal worden op Maandag, den Isten September (Koninginne dag) Deelnemers die zich reeds vroeger henben laten inschrijven, moeten opnieuw kenrU geven van hun voornemen. Wellicht zullen eenige andere feestelijkhe den voorafgaan. Den Hoorn, 28 Juli. Heden werd bij de familie bericht ontvangen, dat door onzen vroegeren plaatsgenoot, den heer J. Koppen Jz. met gunstig gevolg het eind-examen was afgelegd voor machinist, gehouden 16, 17 en 18 dezer te Amsterdam. De Cocksdorp 21 Juli. Zaterdag j.l. had de beproeving der brand- bluschmiddelen te De Cocksdorp plaats. De spuit en het overige materiaal verkeerden in goeden toestand. Naar aller meening even wel is de perspomp voor Eierland ondoelmatig, hetgeen bij de laatste groote branden telkens is gebleken. Behoudens enkele zieken was het geheele personeel opgekomen, zoodat geen enkel proces-verbaal behoeft opgemaakt te worden. Het Hoofd der gemeente was ook tegen woordig. Heden morgen werd de bij de Groote Slufter gestationeerde reddingsboot beproefd. Hoewel de zee wegens de Noordenwind nog al hol stond, slaagde de tocht, dank zij de geoefend heid van den schipper en roeiers, uitnemend. De boot evenwel bleek zeer lek te zijn, zoodat dezelve óf door eene andere vervangen zal worden, óf eene degelijke reprratie zal moeten ondergaan. Eenige leden der plaatselijke Commissie, waaronder de Burgemeester, waren bij de proeftocht tegenwoordig. In de haven van Marken liggen thans ruim 40* botters onbemand. Door de slechte verdiensten der visscbers op de Zuiderzee, zijn een paar honderd jonge, krachtige mannen genoodzaakt, h,.n brood bij anderen te gaan verdienen. De meesten gaan naar Vlaar- dingen of naar Duitschland. Schapenmelk bij koemelk Het blijkt dat zelfs aan coöperatieve zuivel fabrieken in Friesland de leveranciers schapen melk aan de koemelk toevoegen om op die wijze een hoog vetgehalte te krijgen. De overtreders zijn hier en daar met boete gestraft en de andere leveranciers gewaarschuwd. Uit Haarlem wordt gemeld dat door de veldwachters Smit en Van Lookeren onder Aerdenhout een goede vangst is gedaan. Door hen werd namelijk op het door de justitie verspreid signalement aangehouden de be ruchte Frans Rosier, bijgenaamd Haarlemsche Frans, verdacht van den moord op wijlen mei Van Weemen—Douglas aan de Raam- vest. De verdachte gaf aanvankelijk een valschen naam op, en weigerde goedschiks mee te gaan. Per rijtuig naar Haarlem ge bracht, werd hij op het politiebureau aldaar herkend, en werd hij in bezit gevonden van een revolver, een dolkmes, een masker en een paar guldens De instructie in de moordzaak is thans door de justitie terstond voortgezet. Zaterdag reeds was Rosier in den omtrek van de villa's in Aerdenhout gezien. Nut van de zonnebloem Door sommigen wordt beweerd, dat er geen beter voedsel voor kippen is, dan het zaad van de zonnebloem. Bij het gebruik hiervan krijgen de dieren al spoedig een beter uiterlijk; hun veeren beginnen te glanzen en een glad veerenpak geldt altijd als een bewijs van gezondheid bij de vogels. Men wil tevens, dat het eierieggend vermogen aanmerkelijk vergroot wordt. Vooral de Russische zonnebloem laat zich gemakkelijk aankweekenzij vereischt weinig zorg en tiert welig op hoeken, waar overigens niets wil groeien. Bovendien brengt zij een groote hoeveelheid „pitten" op De proef er mee zij allen kippenhouders aanbevolen 1 (R. N.) Ziekte onder de mosselen. Naar men aan de „Iers. en Th Crt." mededeelde, vertoont zich te Bruinisse weer de ziekte onder de mosselen. Er werd als voorbeeld, dat dit verschijnsel onrust verwekt, bijgevoegd dat een visscher, die 2200 ton gezaaid heeft, op geen grootere opbrengst durft rekenen dan 200 ton. TEXELSCHE COURANT. T

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1