B uit e nl and. Gemeenter aad te T exel. Vlieland, 22 Juli. De heer T. Smit, klerk der Post- en Telegrafie, te Workum vroeger alhier woonachtig, heelt het Postradicaal-ver worven. In Amsterdam is door een Duitscher weer een zeer goed nagemaakt bankbiljet van f 25 uitgegeven. De appelboom en op Walcheren worden dit jaar zeer geteisterd door het zoogenaamde appelspinselmolje Honderden boomen zijn geheel van bladeren beroofd en bedekt met een net van rupsen. Professor Ritzema Bos wiens advies is ingewonnen, raadt aan de nes ten uit te branden met behulp van een rup senfakkel. Uit Baarle-Nassau wordt aan de „Nbr", gemeld Dezer dagen weid hier een oude woning afgebroken, toebehoorende aan den weledel achtb. heer H. v. Gilse, burgemeester van Baarle-PIertog. Bij 't wegbreken van 't dak werd een oude kist gevonden, gevuld met belangrijke papieren. Behalve kostbare fami liepapieren van de familie van Gilse, werden interessante oorkonden ontdekt, betrekking hebbende op de beide Baarlen. De heer v. Gilse schijnt voornemens ze tot onderzoek aan een oudheidkenner toe te vertrouwen. Kikvorsclien en vinken. Men schrijft aan de „N. R. C." uit Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen De jacht op kikvorschen wordt aan de grensgemeenten op groote schaal voortgezet dagelijks worden verscheidenon van deze vrien den van den landbouw gevangen, opdat de Parijsche lekkerbekkon aan de „kikkerbilletjes" zouden kunnen smullen. Vogelaars loopen alle wegen en dijken af om een ander bedrijf uit te oefenen n. 1. het vangen van mannetjes vinken. Dit geschiedt op wreede wijze. In de nabijheid van het nest van een vink wordt n 1. op een verborgen plekje een kooitje gehangen met een blinden vink er in en vlak daarbij hangt men een dooden vogel aan een tak, waaromheen lij m- stokjes worden bevestigd. De vinken komen af op het gezang van den blinden vink en zien den dooden voor den zanger aan deze vliegen ze nu verwoed aan, om echter weldra aan de stokjes vast te zitten, en in het bezit te komen van den vogelaar. Op deze wijze worden de vinken gevangen. De vogels wor den naar Frankrijk verzonden en daar voor 1 al v« frank per stuk verkocht. Verschil lende vogelaars verdienen met dit bedrijf een aardig daggeld. Door een dame uit Breda, was aan de firma S. in de Choorstraat te Utrecht een aangeteekende brief verzonden met f 600. Op het bepaalde tijdstip werd de brief niet door genoemde firma ontvangen. Informaties werden gedaan, waardoor uitgemaakt werd, dat de bezorging toch wel degelijk had plaats gehad de kennisgeving was in de bus gegooid en het geld ten postkantore reeds geïnd. Het bewijs daarvoor werd getoond, onder teekend Van den Brink. Het leed voor de firma S. thans geen twijfel of een der leden van het personeel had zich den brief valschelijk toegeeigend. Dit was ook het oordeel van de recherche. Deze nam het personeel in verhoor en noodzaakte allen verschillende malen den reeds genoemden naam te schrij ven. Toen viel het vermoeden op den loop knecht J. H. genaamd. Hij werd apart in verhoor genomen, doch ontkende hardnekkig zich aan het misdrijf schuldig te hebben ge maakt. In zijn woning werd niets gevonden. Voorloopig werd de verdachte daarop aan het politiebureau in arrest gehouden en na korte opsluiting is het gelukt hem de beken tenis te ontlokken, dat hij het geld achter zijn huis had begraven. Slechts f 5 ontbrak aan de som. De man is thans ter beschikking van de justitie gesteld. De censuur opgeheven I De beperkende bepalingen in het telegraaf verkeer met Zuid- en Oost-Afrika zijn óók opgeheven ten opzichte van de telegrammen van en voor Rhodesia, Britsch Centraal Afrika, den Oranje-Vrijstaat, Transvaal, de Kaapko lonie, Natal en St. Helena Men schrijft uit Den Haag aan „Het Volk" De leerplichtwet Met de handhaving dezer wet is het in de residentie zeer treurig gesteld. In troepen ziet men onder de schooluren leerplichtige kinderen door de straten rondzwalken, zonder dat er, naar het schijnt, iets aan wordt gedaan. Door de onderwijzers wordt er over geklaagd, dat op sommige scholen meer verzuim is dan vóór de invoering der wet. De reden daarvan is eendeels gelegen in het feit, dat verschillende schoolhoofden en onderwijzers zelf minder werk maken van het ophalen der afwezige leerlingen, ander deels, dat onwillige ouders inzien, dat hiel de leerplichtwet niet meer is dan een boeman, waarvoor men zich onnoodig bang maakt. Verschillende kinderen blijven maanden lang weg om onvoldoende redenen, zonder dat er ook maar iets gedaan wordt. Sommige ouders geven zóó weinig om den leerplicht, dat ze voor hun kindoren oen baas opzoeken. Zou het niet hoog tijd worden, dat er wat meen de baud aan de wet werd gehouden Of rekent men ook in deze op de lankmoedig heid van het ministerie? Als het zoo dooi- gaat-, voorzie ik, dat binnen weinige jaren niemand zich meer om de wet zal bekommeren. In den laatsten tijd werden bij enkele gegoede families te Utrecht quitanties gepre senteerd ter inning der contributie als donateur of donatrice van do een of andore inrichting van weldadigheid. Meestal werden deze be taald en kwam men eerst als hot te laat was tot de ontdekking, dat men met oen slimmen oplichter had to doen gehad. De politie hiervan kennis bekomen hebbende, stelde een nauwkeurig onderzoek in met het resultaat, dat als de vermoedelijke dader een Hagenaar. L genaamd, werd gearresteerd, in wiens bezit nog een aantal dergelijke quitan ties werden bevonden, allen met een valschen naam ouderteekend. L. moet reeds moer met de justitio in aanraking zijn geweest en niet lang geloden uit de gevangenis zijn ont slagen. (U. D.) Mevr. Botha heeft te La Panne, een badplaatsje bij Duinkerken, de villa Felicité gehuurd. Zij verwacht, dat haar echtgenoot, generaal F otha, 8 Aug. te Marseille zal aan komen, en zich rechtstreeks naar Utrecht zal begeven om President Kruger te spreken. Den 15en zou hij dan te La Panne kunnen zijn. (Vad.) Hoewel de Engelsche bladen te kennen geven, dat men niet veel waarde behoeft te hechten aan de jongste, alarmeerende berichten uit Zuid-Afrika, volgens welke er groote ontevredenheid heerscht onder de Boeren, die tot het laatst toe gevochten heb ben en die bijzonder gebeten lieeten te zijn op de verraders onder hunne landgenooten, welke den Engelsehen hebben gediend als National Scouts, verhaalt een politieman, deel uitmakende van het Zuid-Afrikaansche poli tiekorps van Baden Powell, in een brief, 21 Juni uit Zuid-Afrika verzonden, van een Boer, die gezworen had, zijn broeder te dooden, zoodra hij dezen zou ontmoeten, omdat die broeder dienst gedaan had bij de National Scouts. Toen de bedoelde burger zijn broer kort daarop ontmoette, aarzelde hij geen oogenblik, maar schoot hem onmiddelijk dood. De politieman voegt er bij, dat dit geval niet op zichzelf staat en dat, wanneer de Engelsche overheid geen maatregelen nam om te beletten, dat dergelijke gebeurtenissen in het moederland bekend worden, men al spoedig zou inzien, dat de toestand in Zuid- Afrika lang zoo rooskleurig niet is, als men voorgeeft. Aanvraag ontslag A. Burger en echtgenoote als vader en moeder in het Gesticht van Wel dadigheid. Aanvraag ontslag J. P. Hoordijk als regent van het Algemeen Weeshuis. Voordracht leden college van zetters. Aanbieden Gemeente-rekening 1901. Aanbieden rekening Algemeen Armbestuur. Wordt ook gesteld in handen van een Commissie van onderzoek bestaande uit de heeren Koning, Bakker en Keesom, eerstgenoemde is daarvan voorz. Vaststelling kohier schoolgeld 3e kw. 1902. Wordt zonder arlikclsgewijze behandeling vastgesteld tot een totaal bedrag van f 661.55. Vaststelling kohier Hondenbelasting 1902. Wordt vastgesteld tot een bedrag van f 218, en be paald dat de betaling zal moeten geschieden in 1 ter mijn voor 1 Oct. 1902. Vaststelling verordening v/h Herhalingsonder U'ijs. Dinsdag 22 Juli, voormiddags 10 uur. Voorz. de heer H. W de Jonchecre, Burgermeester. Tegenwoordig alle leden. Secretaris de heer Hajenius. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Daarop doet de Voorz mededeeling dat 1 Juli jl. de heer Kuipers in functie is getreden als onderwijzer in de plaats van den lieer De Boer; dat de gemeente bezocht is door den provincialen hoofdingenieur en door deze de verschillende wegen is beschouwd, welke men wenschte te beharden dat het verslag van de gemeente over 1901 gereed is en volgens gewoonte bij de leden van den raad zal eirculceren. Een 2e exemplaar zal worden verzonden naar II.II. Ged. Staten dezer provincie en verder nog een naar bet Rijk; dat een drietal telegrammen zijn ingekomen als ant woord op do telegrammen van gelukwensch met het voorloopig herstel van II. M. dc Koningin door den Raad ingezonden aan II. M. de Koningin, H M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. prins Hendrik. De voorz. doet voorlozing van die telegrammen; dat door ZE. den Comm. der Koning aan den Bur gemeester verlof is verleend om zich van 25 Juli tot 25 September a.s. buiten dc gemeente te bevinden Dit verlof was door Z.E.A. aangevraagd om familio omstandigdeden dat ingekomen was oen missive van 11.11. Ged. Stalen als begeleidend schrijven van een extract Kon. besluit behelzende goed keuring verordeningen bcgrafenisrechtcn, marktgcldcn en weogloonen beide tot I Mei 1902 en hondenbelas ting (voor onbepaaldcn tijd); eenc missive van Z.E. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid behelzende het bericht dat op dc begrooting een post zal worden opgenomen groot hoogstens f 1200 voor subsidie voor deze gemeenlc voor verbetering Sehilderweg. De Voorz. merkt daarbjj op, dat door de Provincie ook f 1200 subsidie zal worden vorloond mits het Ryk een geljjk bedrag gaf. Nog deelt dc Voorz," mede dat op 13 dezer door W kasvcrilicatie is gehouden bij den Gemeente ontvanger. Boeken en kas waren in orde bevonden In kas was f 093,08'. Ook de havenrekening bleek in orde. Hier waren de ontvangsten f 473.77 de uitgaven 202.66 Saldo in kas dus 271.11 Verder deelt de Voorz. nog mede, dat naar aanlei ding van eenc opmerking van den heer Bakker omtrent het wenschelijke, verandering te krijgen in de Stoom bootdienstregcling, door gedurende bet zomerseizoen de laatste boot de tijd van vertrok vanTexcl en van Helder later te doen plaats hebben, waardoor beter aansluiting met do treinen zou worden verkregen, drukke corres pondentie is gevoerd met den beer Bosman. Deze correspondentie is nog niet ten einde. Voor dit jaar zal echter wel zeer weinig kans bestaan verandering te krijgen. Op een vraag van den heer Dros deelt de Voorz mede, dat de lieer B. hoofdzakelijk bezwaar er tegen hoeft, omdat het personeel dan zou moeten worden vergroot. De diensttijd zou n.l. te lang worden, omdat in geen geval de le boot kan vervallen. De Voorz. meent, dat aanvulling van dat personeel met 1 persoon voldoende zou zijn, doch de hear B. zulks niet met spr. eens, Dit ontslag wordt gevraagd tegen 1 Oct. a. s. B. W. stellen voor aan Burger en echtgenoote eervol ontslag te verlecnen uit hunne betrekking met ingang van den datum waarop hun opvolgers in functie treden, onder dankbetuiging voor de goede, trouwe eerlijke dienslen aan de gemeente bewezen. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. Dit ontslag wordt aangevraagd wegens ongesteldheid en met ingang van 15 Juli. Besloten wordt den heer N. eervol ontslag te ver leenen, onder dankbetuiging voor de diensten de ge mcente bewezen. Aftreden moesten de hoeren S. Koning SPz. C. O. Backer Jr. Besloten wordt op de voordracht te plaatsen als No weder dc aftredende bceren Koning en C. Backer als No. 2 de heeren W. K. Bakker en W. Mets. Wordt volgens gewoonte gesteld in handen van een commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Mets, Zijm en Lap, de eerste als voorz. Volgens de wet moet 1 Nov. het herhalingsonderwijs in werking zijn. Door B. W. is in overleg met den distriet schoolopziener en de hoofden der scholen eene verordening voor dat onderwijs in deze gemeente op gemaakt, welke wordt voorgelezen. Volgens die verordening zal het onderwijs worden gegeven vnn 1 Oct. tot 1 April. Hot onderwijs zal worden gegeven te Den Burg Oosterend en ae Cocksdorp, en indien zich op een der andere dorpen minstens 6 leerlingen aanmelden, ook aldaar. Voor de 3 eerstgenoemde doipen moet echter ook al is er slechts een leerling, dat onderwijs worden gegeven. Naar aanleiding van eene opmerking van den heer Bakker dat een proef met herhalingsonderwijs vroeger genomen is mislukt en spr. vreest, dat ook nu aan den Burg en Oosterend de proef zal mislukken, merkt de Voorz. op, dat de wet eiseht, dat in iedere gemeente gelegenheid zal z\jn voor herhalingsonderwijs en slechts aan, wanneer blijkt, dat er geen leerlingen zioh er voor aangeven kan vrijdom dnarvan worden verleend| Aangifte van leerlingen moet gosohiedou bij de be trokken hoofden van sokolcn, tusaohen 1 en 15 Sept De cursus is jaarlijks minstens 96 uur en wordt gege ven Woensdags- en Zaterdagmiddags van 2 tot 4 uur. Onderwijs wordt gegeven in Taalkunde, Rekenen Natuurkunde en voor jongens teekenen en voor meis jes nuttige handwerken, voor elk vak evenveel lesuren De heer Dikkers zou wel wensoben, dat aan teekeuen vooral met het oog op de ambachtsjongens, meer tyd werd besteed. Naar aanleiding van de opmerking dat er niemand is, die goed teekenonderwijs kan geven, spreekt de heer Dikkers do wensch uit, dat bjj eventueele benoeming van een onderwijzer kennis van teekenon eene aanbe veling zal zijn. Het onderwijs zal worden gegeven door den hoofden van scholen zoo noodig bijgestaan door onderwijzers of onderwijzeressen. De klassen zullen niet grootea mogen zijn dan 21 leerlingen en do leerlingen bij den aan vang der cursus met ouder dan 16 jaar. De cursus duurt 2 jaar. Met algemeeno stemmen wordt de verordering vast gesteld. Vaststelling verordening heffing- en invordering Schoolgeld v/h Iierhalingsonderwijs. Besloten wordt, dat het schoolgeld zal bedragen per maand 40 cent per leerling en voor mingegoodon 20 terwijl voor meerdere leerlingen uit oen gezin slechts het halve schoolgeld behoeft te worden betaald en on vermogende gratis do lessen kunnen volgen. Benoeming commissie inzake reclame Hoofd. Omslag. Volgens de betrekkelijke verordening moest er zulk eene commissie zijn. Verschillende reclames zijn reeds ingekomen, zoodnt eene commissie dient te worden benoemd. B. W. stellen voor zoo mogelijk van elk dorp een lid dier commissie te benoemen en dan te benoemen de hoeren Bakker, Mets, Lap en Dros. Volgens dat voorstel worden de genoemde heeren met volstrekte meerderheid van stemmen benoemd.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2