Koninginnedag. iÉfe een fijne vette KOE Marktberichten. ^0$ ''Ontvangen ruime keuze Predikbeurten, ADYERTENTIËN. A. VAN DER H0RT8, Arts. Feestviering op Koninginnedag. RINGRIJDERIJ met paard en tilbury MAANDAG, 1 SEPTEMBER a.s. Zuiver bewerkte SCHAPENBOTER. WEILAND TE HUUR tot 1 Nov. a.s. Handkoffers, Damestasschen, Wandelstokken enz. J. J. KUIJPER, Parkstraat. puik gerookt vleesch Verbouw Postkantoor. R ioleering Burgwal. Cottcmie-aanvrage tram. Zondag 27 Juli. HERVORMDE GEMEENTF. Burg. Voorm. 10 uur de heer Van Zweden. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Ben Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Avonds 6 uur ds. Smits. Oosterend. Nam. 8 uur de heer Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. halt 10 den HeerBarends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Heep. Den Hoont. Nam. 2 uur Ds. Heep. Amsterdam 21 Juli. Aangevoerd 169 Run- deren, le kwal. 72 A 76 ot., 2de kwal. 68 ct. 3de kwal. 64 ct. per KG. 180 Melk- en Kalf- koeien 1 120 k f 240; 0 Graskalveren f a f 72 nuchtere Kalveren f 9,— A 1 11,— 20 Schapen 117 k f24, Lammeren f ai 0 447 vette Varkens 44 k 46 ot. Formerend, 22Juli. Aangevoerd 310 vette Kalveren 60 A 80 ct. per KG.230 nucht. Kalveren f 10 A f 22 245 vette Varkens 43 A 50 ot. per KG.32 magere Varkens f 16 A 24; 189 Biggen; f 7 A 112.—; 1573 Sohapen en 400 Lammeren556 Runderen en 38 Stieren; Kijp-Eieren f 3.— A f 3.50 per 100. Vette Koeien, 377 stuks, prijsh, h. stug. Melkkoeien, prijsh, handel matig. Gelde Koeien, 305 stuks, prijsl. h. matig Vette Kalveren, handel matig. Nuchtere Kalveren handel stug. Vette Schapen, in prijsh, handel vlug. Lammeren prijsh., handel matig. Vette Varkens, prijsh. handel stug. Magere Varkens prijsh-handel stug. Biggen handel stug. Bevallen van een zoon F. VAN SIKKELERAS—Duinkek. Oudeschild22 Juli 1902. Ondergeteekende verzoekt zijne vorde ringen alsnog binnen 14 dagen ua hedente voldoen aan den Heer H. FLENS, Administrateur te den Burg op Texel. De Nederlandsche Maatschappij van Brandverzekering te TIEL, heelt de eer aan belanghebbenden te berichten, dat in de plaats van den Heer P. J. BOUMA (overleden) tot Correspondent voor Oosterend en omstreken, onder administratie van het agent schap „Texel", is aangesteld de Heer JOH. KONING Szn. te Oosterend. Zij, die hunne gebouwen en roerende goederen bij bovengenoemde Maatschappij wenschen te verzekeren, worden verzocht zich tot genoemden Correspondent te wenden. Namens de Nederl. Maatschappij van Brandverzekering te Tiel. De Agent voor Texel en omstreken, C. R^B. VERGADERING op DINSDAG 29 JULI, 's avonds half 8 uur in hotel „TEXEL". Onderwerp Trouwe opkomst gewenscht. te OOSTEREND OP TEXEL, op (Koninginnedag), des nam. te 3 uur, om keurige prijzen. Aaugiften worden ingewacht bij de Heeren KOPPEN en DUINKER. Inleggeld f 0,50. De Commissie. DAGELIJKS VERKRIJGBAAR. Ook genegen in te maken voor winterprovisie. Adres W. C. E E L M A N, Operen. een perceel groot 3 Hectaren. 6 19 (meerendeels onder kunstmest), alles goed afge- heind liggende in den polder Eijerland, afkomstig van Bertha's Hoevè." Adres: Administrateur H. FLENS, Texel. De ondergeteekende bericht zijnen geachten begunstigers, dat hij heden van den heer J. P. WITTE heeft geslacht. Prijzen als volgt: Lapjes, Soepvleesch en Gehakt 45 Stukjes, Rol en Lenden 50 Biefstuk 60 ct. per 5 ons. TEVENS VERKRIJGBAAR per 5 ons 45 cent. K. PEREBOOM, De begrooting bedraagt f 4000, B. W. stellen voor tot den verbouw van bet post kantoor over te gaan, indien het Rijk genegen is f 250 's jaars meer huur te betalen, dus f 750. De heer Dros acht het noodig, dat nog als voorwaarde wordt gesteld, dat de huur voor minstens 10 jaar vast is. De heer F. Keijser meent dat men zich niet bezorgd behoeft te maken. De heer Bakker kan zich met het stellen der voor waarde niet vereenigen. De heer C Keijser Pz. vertrouwt dat het Rijk geen bezwaar zal hebben tegen die voorwaarde. Met 10 tegen 1 stem, die van den heer Bakker, wordt het voorstel van B. W. aangevuld met de voorwaarde, dat de huur voor minstens 10 jaar moet worden aangegaan en het voorstel aldus gewijzigd aan genomen. De voorz. merkt op, dat het bestek reeds gedurende eenigen tijd voor de leden van den Raad heeft ter inzage gelegen en vertrouwt dat ieder het wel voldoen de zal nebben ingezien. De heer Dros wenscht een opmerking te maken om trent de wijdte der buizen. De Voorz. verzoekt den heer Dros nog even met die opmerking te wachten en hem toe te staan eerst op te geven welke wijzigingen B W in het bestek wen- schen aangebracht, waarna spr. vertrouwt, dat de heer Dros wel zijn opmerking over de buizen achterwege zal kunnen laten. Spr. deelt hierop mede, dat ter bespoediging door ZEA maar aan de leden bericht is gezonden van den aankomst van het bestek. De begrooting van het werk is f 4850 waarvan f 250 voor overwerk. B 4 ff hadden het bestek nagegaan en vinden de maat van 30 cM. voor de wijdte van alle buizen niet voldoende bij eventueele groote aanvoer van water. Daarom was onderzocht welke verhooging het zou geven indien buizen werden gebruikt van 50, 45, 38a30cM. wijdte. l)e heer Te Neuil, die het bestek had gemaakt, achtte de wijdte der buizen voldoende, vooral omdat er nu veel meer verzamelputten (15 in plaats van zooals in het vorige bestek 7) waren opgenomen. In de begrooting was een fout ontdekt, waardoor die nog ruim f 500 hooger moest zijn. Ondanks dit zou men toch niet hooger behoeven te gaan dan het eerstgenoemde bedrag en toch de wijdere en duurdere buizen kunnen gebruiken als men op en- knle punten minder weclcerig te werk ging. Zoo zou bT. door de inlaatputjes" te voorzien van eenvoudige ïoosters, in plaats van luxe-roosters op elk putje onge veer f 2,25 kunnen worden uitrewonnen of voor onge veer 116 putjes 116 keer f 2,25. Door inplaats van heelsteensmuurtjes, halfsteensmuur- tjes te nemen vo r die putjes, zou men ongeveer f700 kunnen uitwinnen. Verder zou het aantal verzamel putten minder kunnen zijn. waarmede ook weder een zeker bedrag werd uitgewonnen. Op die wijze zou de rioleering niet meer behoeven te kosten dan pl. m. f 5000.—. De heer Dikkers maakt de opmerking, dat we op die wijze toch vrijwat meer moeten betalen dan waar voor den heer Van den Braak het had willen doen. De Voorz. merkt op, dat in diens bestek een fout was, waardoor de gemeente groote schade had kunnen beloopen. De heer F. Keijser stelt voor de behandeling van het bestek nog eens uit te stellen. De Voorz. merkt op, dat dan beslist dit jaar van de rioleering niets meer komt, terwjjl de heer Dros meent, dat de behandeling niet behoeft te worden uitgesteld; naar aanleiding van de opmerking van den heer Dikkers zegt de heer Dros nog, dat den heer Van den Braak het werk zou hebben gemaakt geheel op eigen gezag en er nu alle grond is, dat best werk wordt geleverd. De voorz. geeft hierop ten antwoord, dat ook do heer Van den Braak zeker goed werk zou hebben geleverd. De heer C Keijser Pz. zou het spijten, als nu de burgwalkweslie opnieuw werd uitgesteld. Door den heer Dikkers wordt opgemerkt dat men liet dikwerf beter wil weten dan de deskundigen. Zoo nu ook weder met de buizen. De voorz. geeft hierop te kennen, dat ook hij meent dat 30 cm. wel voldoende is, als het aantal verzamel putten op 15 wordt gebracht, doch dat de beide Wet houders beweerden dat die wijdte niet overal voldoende was Spr. kan echter wel opgaan met het gebruik der wijdere buizen vooral omdat njj iever den ingezetene zoo weinig mogelijk last wil aandoen en daarom liefst geen verzamelputten mankt op plaatsen die niet kun nen worden gereinigd zonder do inwoners groote last te veroorzaken. Het voorstel omtrent de wijdere buizen wordt aan genomen met 10 tegen 1 stem, die van den heer Dikkers. Dat omtrent de vereenvoudiging der inlaatputjes, met algemeene stemmen. Besloten wordt die wijzigingen in het bestek te doen aanbrengen. De begrooting wordt dan pl. m. f 5000. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten de rioleering van den burgwal aan te besteden, volgens hot aldus gewijzigde bestek. De aanbesteding wordt overgelaten aan B. W., terwijl de gunning aan den Raad blijft voorbehouden. Nu besloten is tot verbouwing postkantoor en riolee ring Burgwal zegt de Voorz. moet nog een opzichtheb bende worden benoemd. De Voorz. stelt voor daarvoor te kiezen de heer Te Neuil. Gaarne zegt spr. had ik dat werk aan onzen gemeente-opzichter zien toegewezen, die ons bij het nagaan van het bestek van zoo groote dienst is geweest en menige nuttige wenk gaf, doch de lieer Te Neuil is als maker van het bestek daarvoor de aangewezen persoon. Door den heer'Dikkers wordt gevraagd welk salaris de opziehter verlangt, waarop de Voorz. antwoordt, dat deze f 15 jS weeks vraagt. Do heer' Dikkers zou gaarne zien dat een bepaalde som werd uitgetrokken, opdat b.v. in geval van werk staking als anderszins dat salaris maar niet evengoed zou moeten doorgaan. Algemeen wordt het salaris zeer billijk gevonden. Op een vraag van een der leden welk bedrag de heer Te Neuil wordt uitgekeerd voor het maken van het maken van het bestek, deelt de Voorz. mede, dat dit is voor het postkantoor f 125 en voor den Burg wal f 175. Besloten wordt de verdere regelieg aan B W over te laten. Met algemeene stemmen wordt de heer Te Neuil tot opzichter benoemd, Voordat dit punt in openbare behandeling komt, gaat de Raad over in een Mtiing met gesloten deuren. Na heropening deelt de Voorz. mede, dat dë ver schillende voorwaarden waarop de f 20000 subsidie voor de tram zouden worden verleend, reeds in commissie vergadering waren besproken en thans achtereenvolgens zouden worden voorgelezen en behandeld. Aan die voorwaarden ontleenen wij, dat de subsidie zal moeten worden teruggegeven, indien de tram ge durende een maand niet rijdt behoudens overmacht, dat geen hypotheek mag worden genomen op den onder grond van de tram of de gebouwen; dat zonder toe stemming van B. W. het tarief voor het personen vervoer niet hooger mag zijn dan van Oudeschild naar Burg in de le klasse 25 cent en 2e klasse 20 cent; Oudeschild naar Waal le kl. 30 ct. en 2e kl. 25 et. en Waal naar Burg le kl. 15 ct. 2e kl. 10 ct. De subsidie zal worden uitbetaald binnen een maand nadat de tram voor het publiek is opengesteld. De concessie wordt verleend voor den tijd van 40 jaren, vanaf den tijd waarop die voor 't publiek open is. Het aantal treinen in elke richting moet dagelijks minstens 4 bedragen. De tram moet binnen 4 jaren nadat de concessie is verleend, in exploitatie zijn. Bij dit punt werd door den heer Dros te kennen gegeven, dat hij het gewenscht achtte, dat door den concessionaris een zeker waarborgkapitaal werd gestort dat aan de gemeente zou vervallen wanneer de con- sessionaris niet aan zijn verplichting voldeed. De "Voorz. meent, dat zulks onnoodig is, daar de gemeente toch geen cent betaalt voor de tram in gebruik is. De heer Keesom meent dat door den concessionaris wel de noodige spoed zal worden gemaakt, ook de heer Dikkers meent, dat we geheel te goedertrouw moeten zijn en dat een bedrag van f 2000, zooals de heer Dros naar hij verwacht, verlangt als waarborgsom, voor den concessionaris zeker van weinig beteekenis is. Nadat de Voorz. nog heeft opgemerkt, dat men de consessionaris niet te veel aan banden moet leggen, wordt het voorstel Dros om f 2000 waarborgsom te eischenmet 9 tegen 2 stemmen verworpen, voor stemden de heeren Dros en Zijm. De onkosten op de concessie vallen geheel op den concessionaris. Het zal zijn een stoomtram, en zonder toestemming van het gemeentebestuur mag geen andere trekkracht worden gebruikt. De concessionaris heeft recht zijn rechten aan anderen over te dragen. Bovengen, voorwaarden werden alle achtereenvolgens in stemming gebracht en met algemeene stemmen aan- fenomen, behalve die omtrent het minimum tarief en et minimum aantal ritten, welke met 1 stem tegen, die van den heer Dros, werden aangenomen. Met algemeene stemmen werd hierop besloten de concessie op de thans vastgestelde voorwaarden te ver- leenen. Gehoopt en vertrouwd werd dat de concessio naris de kleine wijzigingen in de voorwaarden, die men vroeger in overleg met hem had opgemaakt, alsnog zou goedkeuren. De agenda thans afgehandeld zijnde deelt de Voorz. nog mede, dat dien morgen nog was ingekomen een schrijven van het bestuur der 30 Gem. Polders, hetwelk spr. even zal voorlezen opdat kan worden besloten of het nog in deze vergadering zal worden behandeld of niet. Door de 30 Polders wordt aangeboden de grove kei slag liggende aan den kant van den Waalaerweg te vervangen door middelsoort grint ten einde te voorzien in het bezwaar dat in eene vorige vergadering was geopperd tegen die grove steenslag. De heer C. Kejjser Pz. waarschuwt naar aanleiding van het advies van den heer Prof. Everts sterk tegen verwisseling van keislag met grint, daar men er de weg mee zou bederven. Wel kon worden gebruikt fijnere keislag en ook het aanleggen van een paardenpad zou goed zijn. Ook de heer Keesom vreest, dat men door gebruik van grint weer tot den ouden min gewenschten toestand zou terug gaan. De Voorz. zegt wel er voor te zijn de grove keislag van de band te doen, doch vreest dat ae 30 polders geen fijnere keislag in ruil zullen hebben. De heer Dros meent, dat grint voor een enkel jaar geen kwaad zal doen. Op voorstel van den heer Mets wordt het voorstel van het polderbestuur gesteld in handen van B W ter afdoening. Bij de rondvraag zegt de heer Keesom dat hij gaarne zou zien, dat de brandspuiten niet zouden worden be proefd in den hooityd, als wanneer het vooi velen lastig is aan hun verplichti gen te voldoen. De Voorz. zegt, dat de regeling daarvan is opgedra gen aan B en W en dat zooveel mogelijk beproefd wordt het zoo te regelen dat het weinig last veroor zaakt. Het ieder naar den zin te maken zal echter wel moeilijk gaan. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. Aanbevelend,

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 3