N°. 1561. Zondag 27 Juli. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Bdeh 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts, Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bubo op Texel HERHALINGSOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL, als daartoe de Jiotraige aanschrijving ontvangen heb bende, roept bij deze op Gerrit Sikkerlé, Rens Nieuwenhuizen, Jan Trap, Theodorus Johannes Witte en Frans Zegel, verlofgangers van de lichting 1899, om zich op Woensdag 6 Augustus 1902, en Cornelis Bakker en Jan "Witvliet, verlofgangers van de lichting 1898 en Cornelis Daalder en Lourens van Sikkeleras, verlofgan gers van de lichting 1900, om op Vrijdag 8 Augustus 1902, 's middags voor 4 uur bij hun korps te Helder aan te melden, voorzien van hun kleeding, uitrusting, zakboekje en verlofpas, bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, ten einde in werkelijken dienst te worden ge steld. Texel, den 25 Juli 1902. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz. L.-B. TEXEL, 26 Juli 1902. Ofschoon de zomertijd zeker een minder geschikte tijd is voor het houden van verga deringen, meenen wo te mogen vertrouwen dat die op Dinsdag as. in hotel Texel niet tot de slecht bezochte zal moeten worden gerekend. Ieder toch, die iets gevoelt voor het houden van een feest bij gelegenheid van de verjaardag van H.M. onze geëerbiedigde Koningin, wordt verwacht en is hartelijk wel kom en hoevelen zijn er niet ook alhier, die daaronder willen worden gerangschikt. Niemand verzuime dus zonder gewichtige redenen deze vergadering bij te wonen, opdat blijke, dat ook op Texel nog velen wonen, wier hart warm klopt voor het dierbaar Oranjehuis. Van den 18 tot en met 22 Juli werden naar elders uitgevoerd: 2'.9schapen, 174lam meren, 3 koeien, 6 kalveren, 1 paard, 1 veulen en 4 varkens. De veeuitvoer van 23 tot en met 25 Juli was als volgt: 496 schapen, 120 lam meren, 2 koeien, 1 paard en 3 varkens. Tot heden zijn geheel verzonden 28926 lammeren en 3883 schapee. Den Hoorn, 23 Juli. Woensdag had alhier de beproeving plaats met de brandspuit. Wat het personeel aanging, was enn ieder present. Spuit en materieel waren in ordealleen het laatste zal wat aangevuld moeten worden. Ook hier, als op andere dorpen, was het hoofd der gemeente aanwezig Oudesohild, 24 Juli Voor de eerlang te den Burg te houden Fancy-fair, ten bate der beide op ons eiland gevestigde algemeene Bewaarscholen, zijn thans een aantal keurige zaken ingekomen van elders De firma Louis Dobbelman, te Rotterdam, zond o. a. pakjes thee, tabak en sigaretten. De heer J. Vlieger, te Amsterdam, schonk een partijtje mooie prenteboeken. Mogen nog vele welgezinden dit loffelijk voorbeeld volgen I Paarden. Door den Provincialen Noord- Hollandschen Boerenbond, tellende 16 afdee- lingen met ongeveer 1000 leden, is een request gezonden aan H. M. de Koningin met verzoek de wet op de paardenfokkerij in dien geest te wijzigen, dat de cornage-keuring worde teruggebracht tot den driejarigen leeftjjd, om dat, gelijk in de toelichting gezegd wordt, de cornage-keuring tot den 77«-jarigen leeftijd het fokken, houden of koopen van beste heng sten vrjjwel onmogelijk gemaakt en het initi atief van partioulieren geheel doodt, wat niet in het belang [kan zijn van de landbouwers en van de ontwikkeling van den landbouw. Bovendien leert de ondervinding dat cornage op lateren leeftijd gekregen, niet gebleken is erfelijk te zijn. (N. v. d. D.) Als bijzonderheid kan worden gemeld dat het in den nacht van Zondag op Maandag in den Korteraarschenpolder te TerAarzoo- daning heeft gevroren, dat bij een tuinder 70 regels augurken door de vorst totaal zijn vernietigd. Als een bewijs dat het bij de Engel- schen niet geheel ontbreekt aan sympathie voor de Boeren, kan dienen, dat aan de werf van de firma John Kievits Van Reede Cz. te Papendrecht met goed gevolg te water is gelaten de schroefstoomboot „Generaal De Wet", gebouwd voor Engelsche rekening en bestemd voor Zuid-Afrik i. De machine voor deze boot en de daarbij passende ketel zijn door genoemde firma vervaardigd. Daarna zijn de kielën gelegd van 6 stoom- sleepbarges, eveneens voor Engelsche rekening. Hoe uitgebreid heb centraalstation te Amsterdam ook is, de inrichting blijkt toch reeds in menig opzicht voor het verkeer on voldoende te zijn. Wegens den enormen aandrang van het reizond publiek is men genoodzaakt geweest vau de vele uitgangen in de groote vestibule er drie te sluiten en de daarvóór staande glazen afscheidingen tot loketten voor het nenv n van plaatskaarten in te richten. Op de kermis te Halsteren is een man uit een luchtschommel gevallen. Hij bleef op de plaats dood. Ter gelegenheid van den Koninginne- verjaardag wordt het Haagsche Bosch weer geïllumineerd, o.a komt tusschen beide vijvers een nabootsing van het kasteel Schaumburg. Zeehonden 1 De vorige weken heeft iemand zich bezig gehouden met het vangen van zeehonden op de Grevelingen en het Krammer Het gelukte hem o.a. drie daarvan te dooden, waarvoor hij nu de uitgeloofde premie kan ontvangen. Naar verzekerd wordt, heeft dit uitloven van premies wel eenige uitwerking, en vooral in de Grevelingen schijnt het, dat vermindering van het getal zeehonden merkbaar is. (R. N.) Onvoorzichtige bengels 1 Twee jongens van 16- en 20 jarigen leeftijd waren in een kersenboomgaard te Zeist en hadden een hoeveelheid los kruit bij zich, dat moest dienen om te schieten en de vogels te verschrikken. De oudste raadde den jongste aan om met de brandende sigaar in den mond het hoopje kruit aan te stekeD, welke raad opgevolgd werd. En de gevolgen bleven niet uitl Niet alleen is den jongen zijn aangezicht deerlijk gebrand, maar het is zelfs zoo erg dat gevaar voor verlies zijner oogen niet is uitgesloten. Uit Westerwolde meldt men Nu de prijzen der varkens en biggen hier te lande erg zijn gedaald en bij onze oostelijke naburen sterk zijn geklommen, bloeit de smokkelhandel in varkens van hier naar de Duitsche markten tegenwoordig meer dan ooit. Dezer dagen werden op een naburig grens- plaatsje niet minder dan 104 biggen aan twee Pruisische smokkelaars afgeleverd tegen f 6.75 per stuk. Wanneer die sluikers met zoo'n vrachtje de limiet kunnen oversteken, zonder door de talrijke Pruisische grenzaufsehers te worden ontdekt, dan zit er natuurlijk nogal een aardig duitje voor hen aan. Alle listen moeten daarbij natuurlijk te baat genomen worden. Blijkbaar met het doel ten opzichte der vivisectie een rechterlijke uitspraak uit te lokken, is bij den officier van justitie te Utrecht van anti-revolutionaire zijde een aanklacht ingediend tegen dr. H. Couvée, arts, die voor eenige weken te Utrecht op een proefschrift, waarin hij de uitkomsten zijner onderzoekin gen, op konijnen genomen, mededeelde, cum laude promoveerde. Het proefschrift droeg de titel„Over de oorzaak van den dood, na het wegnemen der nieren". "Volgens een artikel in de „Stichtsche Ct." zou genoemde heer Couvée niet minder dan 68 konijnen opgeofferd hebben om zekerheid te krijgen wat eigenlijk de oorzaak is dat een konijn zonder nieren sterft. De „Stichtsche Ctvraagt of het niet hoog tijd is dat de overheid aan zoo gruwelijke en geheel noodelooze dierenmishandeling paal en perk stelt? Art. 254 van het Wetboek van Strafrecht, waar tegen mishandeling van een dier een gevangenisstraf bedreigd wordt van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste honderdtwintig gulden, schijnt h. i. daartoe niet voldoende. Te Muntendam (Gr.) geraakte een moe der zóó in drift, dat ze haar 6-jarig kind met een scherp voorwerp in de borst stak, waar door een diepe wond ontstond. Het kind is gelukkig niet levensgevaarlijk gewond. De vrouw verklaarde, toen ze verhoord werd, niet te weten hoe de wond ontstaan was. Kermistwist Zondagavond hadden ernstige ongeregeldhe den plaats op de kermis te Staakje (Sas van Gent). Belgen en Nederlanders raakten daar in gevechtde Belgen wierpen steenen naar de Nederlanders en de marechaussees, welke laatsten eindelijk van de vuurwapens gebruik moesten maken. Vermoedelijk zijn twee Belgen en verschei dene Hollanders gewond. De marechaussee Engels werd licht gewond. De minister van binnenlandsche zaken heeft een schrijven gezonden aan de Gedep. Staten der onderschei..ene provinciën, waarbij hun wordt verzocht, de aandacht der gemeen- tebesturon er op te vestigen, dat. do Woning wet op 1 Aug. e.k. in werking zal treden, ei een nauwgezette inachtneming van die wei, ook voor zooveel de gemeentebesturen betreft, wel te will -ri bevorderen. Er is sedert jaren over woningtoestanden in de verschillende deelen des lands geklaagd, j Radicale voorziening daarin stuitte nog altijd af op de onmacht der autoritieten om in te grijpen in datgene, wat tot de particuliere aangelegenheden gerekend werd. Deze hinderpaal is thans weggenomen. Gemeentebesturen kunnen nu tot vele ver beteringen zelf het initiatief nemen en andere verbeteringen eischen van particulieren 't Is nu maar te hopen dat de toepassing niet te veel naar oud-Frieschen trant op zijn elf-en-dertigst geschiede. Met het ss. „Rijndam" van de Holland- Amerika lijn, die te Rotterdam arriveerde, is aangebracht de bemanning 8 personen - van de Noorschebark „Podc Aellïï," welke Zaterdagmiddag j.l. op den Atlantischen Oce aan na een hevigen storm in zinkenden toe stand verkeerde. Door de reddingssloep van de „Rijndam" zijn allen gered. De bark was op weg van Canada naar Noorwegen. Donderdagnacht omstreeks één uur hebben Belgische kommiezen, in de nabijheid van Stroobrugge, eenige koeien in beslag genomen, die men uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen naar België wilden smokkelen. De kommiezen losten niet minder dan 15 schoten, en uit bloedsporen, die men s'morgens op de plaats ontdekte, wordt afgeleid, dat een der smbkkelaars gewond werd. (Itidd, Crk) TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1