Vlieland, 12 Aug. Donderdag 1.1. ver trok van hier de Leeuwarder vacantie kolonie De woning, door de kinderen ledig gelaten werd reeds Zaterdag opnieuw betrokken door een twaalftal kinderen, een tweede vacantie kolonie komt onder leiding van twee dames hier eenige weken doorbrengen. Het is te hopen, dat dit droevige zomer weer hen niet zal beletten veel van buiten te genieten en kracht en gezondheid op te doen aan strand en zee. Baas boven baas! Een kolossale stier kwam onlangs aan de markt te IJselstein, met een levend gewicht van 1650 halve kilo's. Verleden week nu is te Utrecht op het abattoir een monsterstier geslacht, die een gewicht had van 2170 halve kilo's Aan de balans in de slachtplaats wees het dier, aan vier bouten een gewicht aan van 1396 halve kilo's. Daar zit nog een biefstukje aan. Uit den Frieschen Zuidoosthoek wordt gemeld De bijenhouders hebben hunne korven naar d8 Drentsche heidevelden gebracht met het vooruitzicht op weinig gewin. Dit vermoeden heeft zijn grond in het feit, dat het bijna eiken nacht, even tegen zonsopgang, vriest en elke bloem, welke door deze natuurkracht is aangetast, voor het honinggewm verloren is. Het gewin was dezen zomer buitengewoon slecht, en wanneer er geen warmte komt zal menige stal den aanstaanden winter niet kunnen doorstaan. Uit Ooststellingwerf meldt men aan de „L. Ct De voorteekens van aardappelziekte laten zich zien. Ouden van dagen weten n.l. te vertellen en wel door eigen ervaring, dat, wanneer het blad van den elzenboom ziekelijk is, wat kenbaar is door een bruiner tint, de ziekte in de aardappels zich niet laat wachten. De elzenbladeren ondergaan thans in erge mate bedoelde kleursverandering. Men meldt uit Amsterdam Vrijdagnacht hebben dieven zich meester gemaakt van een schuit met 1500 bloem- koolen, die in een der havens van de groen temarkt aan wal lag. De schuit is later ledig teruggevonden, drijvende in de Bloemgracht. Toen er voor enkele dagen in Zwaag- westeinde iemand begraven werd, maakte een der aanwezigen van de gelegenheid ge bruik om enkele doodsbeenderen te bemach tigen. Deze moesten dienst doen als genees middel voor een familielid, die veel last heeft van steenzweeren. Of 't baten zal? (B. Ct.) De pro-Boerententoonstelling te Scheve- ningen werd verleden week kezocht door de op de badplaats vertoevende baron en barones de'Yversen. De barones is eene dochter van den kolonel De Villebois Mareuil, die zijn leven liet voor de Afrikaansche zaak op de slag velden. De president der Haagsche pro-Boerveree- niging, mr. De Ridder, toonde het echtpaar de buste van den gesneuvelden held, en diens dochter was zeer bewogen, toen zij de bloemen zag waarmede het bestuur de beeltenis haars vaders had omhangen en toonde zich vooral zeer getroffen door de sympathie van den grijzen Kruger, die eigenhandig dezer dagen zijne bloemen voegde bij die van het comité. De vrouw belast met het schoonhouden van het wachtlokaal voor het publiek aan het hoofdpostkantoor in de Prinsestraat te 's-Gravenhage, vond dezer dagen een wisssl van groote waarde onder de schrijftafel. Zij overhandigde het stuk aan een der ambtenaren, die den eigenaar wist op te sporen. Deze zorgde dat de vrouw een flinke belooning kreeg. (Yad.) Door de Scheveningsche politie is in de duinen een zich zonderling gedragende man aangehouden, die een paard aan een touw leidde. Gebleken is, dat het een uit het krankzin nigengesticht Bloemendaal ontsnapte ongeluk kige was, die te Loosduinen het paard had ontvreemd en daarmede naar Scheveningen was komen loopen. Men schrijft uit Ommen aan de „N. R. C.": Ten gevolge van den alhier plaats gehad hebbende moord op den marechaussee Hoek stra, is er een slechte verhouding ontstaan tusschen de Brabantsche polderwerkers en de ingezetenen. Daar eerstgemelden een drei gende houding aannemen, is versterking van politie gevraagd. Een der grootste firma's in fruit te Richmond, Londen, Zuid-Westen, meldt: „De suikerbelasting moet in Nederland afge schaft worden in 't belang van den Neder- 1 landschen handel, hoofdzakelijk voor de vruch tenkweekers. De aardbeien waren dit jaar hier (Londen) zóó talrijk aangevoerd, dat ze bijna geen waarde hadden en vele aan de markt ver rotten. Was de suikerbelasting er af in Nederland, dan konden de vruchtenkweekers hun vruchten cristalliseeren, evenals de buiten land sche vruchtenkweekers dit doen. Deze vruchten, gecristalliseerd, aangevoerd met Kerstmis, zouden aanmerkelijk meer opbrengen dan thans het geval is met de versch aan gevoerde vruchten. De prijzen gelden hier dien tijd ongeveer f 1,50 per Engelsch pond (4 Ned. onsen). Daarom: de kweekers moeten wakker worden. Wat haar ook steeds verwondert, is dat jongelieden uit het „Westland" e. a. voor name vruchten- en groentendistricten uit Holland, niet een drietal jaren naar Engeland overkomen om de Engelsche taal en Engelsche kweekwijzen en markten te leeren kennen. Tot nog toe heeft zij echter geen „West lander" ontmoet. Bij de Naaml. Vennootschap Lourens Coster te Haarlem zal dez.er dagen het eerste nummer verschijnen van de Nederlandsche Visscherij-Courant, orgaan voor de zee- en riviervisscherij. Een korte kermisvreugde! Een bewoner van de Lindschotenstraat te Haarlem, kwam kennis geven, dat hij bij zijn bezoek aan den luchtschommel aan de Turfmarkt zijn nieuwe portemonnaie met 9 rijksdaalders en nog 5 losse rijksdaalders uit zijn zak is kwijtgeraakt. Een knecht van den schommelhouder vond één rijksdaalder. Het voornemen bestaat, niet alleen in 1903, maar ook in de beide volgende jaren het wapen der infanterie telkens met een regiment te vermeerderen. Elk regiment zal dan in tijd van vrede bestaan uit vier batal jons, waaruit in oorlogstijd zes bataljons zullen worden gevormd. De onderscheiding in veld en vestingbataljons zal worden opgeheven. Door de politie van het posthuis aan het Gevers Deynootplein te den Haag werden in de duinen aangetroffen twee knapen van 14 en 12 jaar, broertjes, die geheel door s'.erken drank bedwelmd waren. Het vervoer van den oudste ging met groote moeilijkheden gepaard, en deze ging in het posthuis zóo geweldig te keer, dat men hem in het cachot aan handen en voeten moest binden. Uit een verward verhaal dat de jongste deed, moet worden opgemaakt, dat de oudste knaap een flesch met jenever had gekocht en dat zij die tot den bodem hadden geledigd Men meldt uit Opsterland (Friesl.) Wie het genoegen heeft op eenen stillen zomerschen avond van Beesterzwaag te fietsen naar de grens van Ooststellingwerf behoeft niet te vreezen, dat die weg, hoewel onbe woond, eenzaam en veiveleüd zal zijn. Onafgebroken huppelen jonge konijen over en langs den weg en de diertjes schijnen al zoo zeer gewend aan het rijwiel, dat ze zich volstrekt niet schuw of bevreesd toonen integendeel, ze huppelen heel bedaard voor u uit, rennen een eindweegs met u mee of trachten door inspanning van alle krachten te toonen, dat „sport" ook in hun woordenboek met vette letters staat aangewezen. Hazen men ziet ze niet, bij den openba ren weg namelijk, en in de bosschen, waar deze konijnen zich ophouden, zullen er zeker niet in groote hoeveelheden worden aange troffen, wijl het ten opzichte van deze beide diersoorten ook waar is„waar het gebied van den leeuw ophoudt, begint dat van den tijger. M. a. w. waar zich vele konijnen op houden, vind men weinig of geen hazen Zoo ook in deze bosschen en omliggende heidevelden, alle aangewezen door het priva- t e Eigen jacht. Loterij zonder nieten. De „Maasbode" verhaalt dat iemand te Gennep, in zijn quali teit van agent eener Middelburgsche loterij a 10 cents zonder nieten, voor 100 deel nemers de navolgende waardevolle zaken ont ving, welke het blad als curiosum vermeldt 192 meerendeels smakelooze prentbriefkaar ten, een vloermatje, een boezeroen en als voorwerpen van kunst en smaak, een gekleur de bloempot en.... een jeneverglaasje zonder voet, dit alles verpakt in eene hoeveelheid hooi, waaraan twee geiten gedurende een halve week voldoende voedsel hebben. Hoog berekend vertegenwoordigden deze prijzen, waarvoor f 10 werd gestort, een waarde van f 1,88 Geplaatst werden 54.000 loten a 10 cent per lot: is f5400. De hoofdprijzen met inbegrip van drukloon en andere onontbeerlijke uitgaven op f2000 berekend, dan moet er een aardig overschotje in de zakken van den ondernemer vloeien. Geen wonder, dat derge lijke maatschappelijke uitwassen als padde stoelen uit den grond verrijzen. In het „Nieuwsblad voor Nederland'' deelt V. zijn bevindingen mede met het door den heer Van Kol aanbevolen middel tegen zeeziekte. Deze gaf, gelijk bekend, den raad, zich elastieke banden om het lichaam heen te leggen. Bij gebreke daarvan wikkelde V. fl zich stevig in een laken, en ging zoo, ietwat I invalide wat zijn gang betreft, op reis van Amsterdam naar De Lemmer, per stoomboot „Heerenveen". „De Zuiderzee was juist erg speelsch en I de wind deed ook mee. Het duurde niet lang of het óp-neer óp-neer óp-neer, de I regelmatige, docht juist daardoor zeeziekma- L kende langzame schommeling over delengte I van het schip, begon zich te doen gevoelen. I Ik dacht aan Van Kol, aan het anti-zeeziek- I middel van dien volksvertegenwoordiger, aan I ja aan zooveel, waaraan juist een adspirant- zeezieke niet moet denken. Het ging echter boven verwachting goed. Het traject tusschen Amsterdam—Lemmer 1 duurt 4 'A uur en de boot was vertrokken om 9,30. Reeds tegen 11 uur waren er I verschijnselen van zeeziekte bij een drietal I medepassagiers te bemerken en een uur later I ontmoette ik op de trap naar den salon een L vierden patiënt. Mijn laken, Van Kol s laken, deed wonderen. I t Knelde een weinig, maar van zeeziekte I geen spoor En toen Lemmer in 't zicht kwam, zegende ik mijn laken en wist ik dat des heeren Van Kol's Indische reis ten minste dit practisch I resultaat had opgeleverd een middel tegen 1 zeeziekte. Uit Haarlem wordt geschreven Gebruikmakende van de afwezigheid van I de bewoners, hebben brutale inbrekers Zondag- I avond weer hun slag geslagen ten huize van Berg op de Houtmarkt alhier. Te ongeveer I 8 uur gingen man, vrouw en kinderen nog een straatje omwandelen. Om 10 uur te- I rugkomend vond de winkelier tot zijn schrik I de winkeldeur open en boven gekomen strui- I kelde hij over de lade van een kast, die ge- I heel leeggehaald was Toen bleek dat alles I overhoop lag, kasten, beddegoed enz. Vermist I wordt een bedrag van ruim f 150 en eenige I gouden en zilveren voorwerpen. De diefstal I is voor den man een zware slag, daar het I vermiste geld alles is wat hij bezat. Daar I het geheele huis doorzocht is en overal afge-1 bran de lucifers gevonden werden, vermoedt I men dat de dieven met de inrichting van y het perceel bekend waren. Nieuwe postzegels van Nederl.-Indië g zijn verschenen, vorm langwerpig en model liggend van 1, 2, 23 en 5 cent, terwijl H de oude van 5 cent overdrukt zijn met IV» en die van 3 cent met 2'A. Spinmalen. Vroeger hadden deze veel-N vuldig plaats in Drenthe. Meisjes kwamen I 's avonds bij elkaar te spinnen. Natuurlijk I was dit niet het hoofddoel. Op den avond kwamen jongens de meisjes gezelschap hou-1; den. Dan was jenever drinken de hoofdzaak. I Vaak werd er dan vrij wat „slecht garen" I gesponnen. De spinmalen staan dan ook in f geen besten reuk. „Het spinnewiel is ver-f dwenen", zegt de Procureur-Generaal bij het Hof te Leeuwarden in zijn requisitor, „maar I de rest is gebleven." I Zoo'n zoogenaamd spinmaal had dit voor- V i jaar plaats te Peize bij de ouders van Anne- I chien Wekema. Er waren dien avond een I 2 14- of 15-tal jongelui van beiderlei kunne I samengekomen. Volgens betrouwbare inlich- I tingen werd er niet minder dan 7 kan jenever I gedronken. Dat het een „bezopen rommel" I werd, zooals de getuige Hendrik Boelens I k verklaart, zal de lezer wel willen aannemen op E gezag van dien man, die zelf mee deed. Dat I v er gevochten, zelfs gesneden is, staat ook I vast. Een van de gasten, Albert N., die zich I j, houthandelaar noemt, heeft wegens mishan-1 jj- deling van genoemden Boelens terecht gestaan I te Assen en is daar tot 1 maand gevange-1 v nisstraf veroordeeld. Hij appeleerde. Voor I het Hof verklaart hydat zijn broer Jan del eigenlijke dader is. JÓe getuigen spreken dit 1 gedeeltelijk tegen - gedeeltelijk bevestigen zij I jg het. Eisch beyestiging. (L. Ct.) I Meer dan honderd ooievaars hielden I te Zaterdagnamiddag - aldus schrijft men aan I g< de „N. R. Crt." uit den Bosch—samenkomst I k< of pleisterplaats in het Bossche Veld. Opl di het geklepper afgaande, zou men moeten I lie veronderstellen, dat die langbeenige vrienden I m en vriendinnen heel wat te verhandelen had-1 he den. Na eenig samenzijn stevende het ge-1 gr zeischap het zuidwesten in. De tijd zal leeren I de of aan het verlangen van veel kleintjes zall Lr worden voldaan, die de ooievaars bezongenI he „Uiver Uiver, pielepoot, I Ëc Geef me 'n kindje in den schoot 1" I nu

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2