NA 1567. Zondag 17 Augustus. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. TEXEL, 16 Augustus 1902. Naar wij vernemen vergaderde Woensdag de commissie voor de feestviering alhier op Koninginnedag. Een voorloopig programma werd samengesteld doch nog niet definitief vastgesteld, zoodat besloten werd het voor alsnog geheim te houden. Op de lijsten die ter teekening werden aangeboden, bleek voor een vrij goed bedrag te zijn geteekend, grootendeels bestaande uit kleine giften, zoodat het aantal gevers be trekkelijk groot is. De medewerking en onmisbare steun van het fanfarecorps werd bereids gevraagd, naar we vernemen tegen 1 Sept. Maandag zal weder worden vergaderd en alsdan zal vermoedelijk het programma defi nitief worden vastgesteld, hetwelk we hopen onzen lezers dan te kunnen aanbieden. Tal van vrouwelijke zoowel als manne lijke personen hadden gehoor gegeven aan de oproeping in de plaatselijke bladen en wa ren gisteravond opgegaan naar de „Vergulde Kikkert". Naar aldaar bleek was de verga dering belegd door den heer K. Boon, die dan ook de vergadering opende. Zooals bleek was zoowel bij den heer B. als bij den Weleerw. Heer Schroder den wensch opgekomen, om zoo mogelijk op de verjaardag van H. M. door een flink koor eenige toepasselijke liederen te doen zingen min of meer ter opluistering, vooral wat het idéé van laatstgenoemde be treft, van een te houden godsdienstoefening op den avond van 31 Aug. Aan den heer B. was het overgelaten de vergadering te beleggen en zijn idééën te ontvouwen. Als gevolg van besprekingen met anderen over het plannetje werd door spr. het in de eerste plaats noodig geacht een directeur te benoe men. Voorgesteld werd daarvoor bij accla matie te benoemeu ds. Schröder. l fit voorstel vond blijkens het luid applaus algemeene instemming. Door den heer De Jongh werd op zich genomen den benoemde er mee in kennis te stellen en ZEd. zoo mogelijk nog te nopen ter vergadering te komen. Onderwijl werden door de vergadering eenige liederen gezongen. Weldra verscheen de heer De Jongh verge zeld van den heer Schröder, die den verga derden mededeelde, dat hij aauvankelijk geen plan had de benoeming aau te nemen, doch tbans met den heer De Jongh was overeen gekomen, dat hij met dezen samen de directie zou aanvaarden. Verder werd door spr. nog medegedeeld dat zijn oorspronkelijk plan alleen was een godsdienstoefening zoo mogelijk op geluisterd door een flink zangkoor op 31 Aug. maar dat naar hem was gebleken, de verga dering tevens op het oog had zoo'n koor te doen hooren op den officieelen feestdag. Ook dit zou zeer goed kunnen plaats hebben. Uit de verdere besprekingen bleek, dat aan den heer De Jongh was opgedragen door de feestcommissie om te onderzoeken wat de plannen waren, met de zanguitvoering en zoo mogelijk het daarheen te leiden dat de uit voering van het koor ook diende tot opluiste ring van de feestelijkheden en b.v. ter af wisseling van de muziek 's avonds op de Groeneplaats als het kon eenige nummers zang ten beste zouden gegeven worden. Hiertoe werd besloten, zoodat nu zoowel op 81 Aug. in de Herv. Kerk als op 2 September op de Groeneplaats het koor eenige nummers zal doen hoóren. Zondagavond zal in de „Vergulde Kikkert" i de eerste repititie plaats hebben en de zaak verder worden geregeld. De heer L. C. W. Ten Brummeler, vroeger directeur van het post- en telegraaf kantoor alhier, thans te Onderdendam, werd naar we vernamen benopmd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Waspik. Van 11 tot en fhet 14 Aug. werden van hier uitgevoerd583 schapen, 458 lam - meren, 8 koeien, 3 paarden en 8 varkens In het geheel zijn tot heden uitgevoerd 30215 lammeren en 5155 schapen. Oosterend, 15 Aug. In eene vergadering van visschers, leden der afdeeling „Oosterend van de Nederlandsche Visscherij-Vereeniging, werd door den Voorzitter medegedeeld, dat door verschillende geruchten het vertrouwen in de leiding der Vereeniging is geschokt, waarom het Bestuur der afdeeling gemeend had, deze vergadering bijeen teunoeten roepen, teneinde van de leden te hooren, wat ze verder willen doen. Na bet lezen der notulen, die goedgekeurd werden, en het houden van enkele besprekingen over het wenschelijke van het al of niet verder voortbestaan, werd door den Secretaris der afdeeliDg voorgesteld, om de afdeeling op te heffen en dit voorstel in eene volgende vergadering te behandelen. Aldus werd besloten, ma de bijeenkomst werd gesloten. Onmiddelijk hierna vergaderden de visschers, die tot het oprichten eener Handelsvereeni- ging tot het verzenden van visch, inzonder heid van gekookte garnalen, wilden mede werken. De Commissie, jl. Zaterdag gekozen, bracht een ontwerp-reglement ter tafel, datartikels- gewijze werd behandeld en ten slotte met eene kleine wijziging werd goedgekeurd. Vol gens dit reglement kunnen voor het loopende boekjaar nog leden aangenomen worden tot 1 September a. s.de contributie bedraagt 75 cents per jaar. Tot leden van het Bestuur werden gekozen de heeren J. Burger Pz. (Voorzitter), M. Timmer (Secretaris) en C Slik (Penningmees ter) en tot Commissarissen de heeren S. Plaats man en J. J. Daalder. Bij het stemmen over een Directeur werden uitgebracht op den heer W. A. Möller 16 en op den heer S. Roosendaal 3 stemmen. Het ledental bedraagt thans 24. Uit Friesland wordt geschreven Op den eersten jachtdag op waterwild is het succes bevredigend geweest. Overal kwamen de jagers met goed gevulde wei- tasch tehuis. Evenals vorige jaren werden zooveel mogelijk oude vogels geschoten. Kui kens worden gespaard tot den herfst, wan neor dit wild prijswaardiger is. Thans brengen de eendvogels 30 35 ct. per stuk op. De Schager kaasmarkt. Nadat de Schager Raad op 29 Juli de opening tot Maart 1903 met 4 tegen 2 stem men had verschoven, werd op 11 Aug. met 6 tegen 3 stemmen de opening opnieuw in Sept. a.s. gesteld. Was het eerste besluit genomen uit vrees, dat de Vereeniging tot verbetering van de zuivelbereiding in Noord- Holland wegens mogelijke vermindering van de wik- en weegloonen te Alkmaar thans niet zou willen medewerken, het tweede be sluit werd genomen op grond dat men die medewerking desnoods zal kunnen ontberen en dat men de kwestie der wik- en weegloonen gerust zijn beloop kan laten gaan 't Is nu tijd, en daarom verklaarde zich de meerder heid voor eene spoedige inwerkingtreding. Het weeggeld werd op 30 cent gesteld waarvoor de kaas ook naar de middelen van vervoer zal worden gebraoht. Men meldt uit Veenhuizen Bij Kon. besluit van 13 Juni 1902 no. 45 is bepaald, dat van verpleegden in de Rijks werkinrichtingen te Veenhuizen enz., welke pensioen genoten, gedurende hun verpleegtijd dit pensioen zal worden ingehouden, ook van diegenen welke toen reeds verpleegd waren. Deze laatsten hebben zich gewend tot H M. de Koningin, met het verzoek om gedurende den tijd van de nu nog te ondergane straf hun pensioen te behouden of om hun gratie te verleenen. Op dat verzoek is afwijzend beschikt. Donderdagnacht is te Zaandam de stoom- houtzageiij „De Morgenster" van de firma Huibert yan der Stadt Cz., door onbekende oorzaak in brand geraakt. Het vuur woedde over een oppervlakte van 125 vierk. meter. De zagerij, een gedeelte van de machine kamer en een loods met een partij hout zijn uitgebranddoor het snel en krachtig optreden van de brandweer bleef de brand daartoe beperkt. Assurantie dekt de,schade. Nader wordt gemeld: De fabriek bestond uit twee aan elkander verbonden gebouwen, nl de ronde- en de balkenzagerij. Naar het schijnt is de brand in het eerstgenoemde gedeelte ontstaan. Op het oogenblik dat de brand omstreeks kwartier voor tweeën uitbrak stond de geheele fabriek in volle vlam en brandde met de daarin aanwezigen grooten voorraad hout tot den grond af. Ook een aangrenzende schuur met hout gevuld brandde geheel af. Bovendien werden vele stapels hout, die op het terrein in de onmiddellijke nabijheid van de fabriek waren opgesteld, aangetast en werd ook hieraan groote schade toegebracht. Het terrein van den brand was vooral voor spuiten moeilijk te bereiken. De fabriek was voor ongeveer vier weken vernieuwd en vergroot De houtwaren zijn op beurspolis, de fabriek bij onderlinge assurantie, z g. papiermakers contract, verzekerd. Een meisje van vijftien en een jongen van veertien jaar, zuster en broeder, hebben van Rotterdam naar Goes een voetreisje ge maakt. Des morgens te zeven uur gingen zij op marsch en tegen den avond van den derden dag arriveerden zij te Goes, waar hun ouders vertoefden. Over vijf overzetveren waren zij getrokken en twee nachten hadden zij in hotels doorgebracht. Zij waren van reisgeld voorzien en ook van een pas voor eventueele aanhouding. De politie te Amsterdam heeft de hand gelegd op een drietal beruchte personen, die in de Balthazar Floriszstraat aldaar een aantal gouden sieraden hadden gestolen. Bij dezen diefstal hebben ze de dienstbode mishandeld en met een revo'ver gedreigd, waarna zij gelegenheid vonden om met den buit over de daken te ontvluchten. Een van hen had bij de worsteling met de dienstbode een knoop van zijn jas verloren, welke door de politie gevonden werd. In een beruchte kroeg werden de mannen aangehouden. De aangehoudenen, en ook de houder van het café werden naar het politiebureau gebracht, waar ze bekenden schuldig te zijn. De houder van hst beruchte café had het gestolene verduisterd 't Is der recherche gelukt in een huis van verkoop met recht van weder inkoop een colbert-costuum in beslag te nemen, waaraan de knoop ontbrak, die door de politie werd gevonden. Ook is uit het Damrak de revolver opge- vischt, waarmede ze de dienstbode gedreigd hadden. De aangehoudenen zyn ter beschikking van den offloier van justitie gesteld. (N. v. d. D). TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge il Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere «Sb*. landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadkuize een broche g den op den Hoornderweg.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1