N°. 1569 Zondag 24 Augmtm. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nkdbblakd 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentie» vóór 10 nur op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Boeg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een tafelmesje, gevonden in de Parkstraat, een zilveren charivon, achtergelaten in den winkel van de Wed. J. G. Moojen, een koperen dop, gevonden op den Koo- gerweg, een zakmes, gevonden op het strand a/de Koog en een ceintuur, gevonden in de Gra venstraat. Viering jaardag van n. M. de Koningin. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt, naar aanleiding van een bij hem ontvangen schrijven van den Heer Commissaris der Koningin in deze Provincie, dd. 12 Juli jl. No. 69/7103, ter algomeene kennis, dat in verband met hot door Hare Majesteit do Koningin te kennen gegeven verlangen om de openbare feestviering Barer verjaardag, die ditmaal op een Zondag invalt, niet op dezen dag maar op den daarop- volgonden Maandag te doen plaats hebben, ook het vlaggen van de publieke gebouwen niet op Zondag, maar op Maandag, zal plaats hebben. In verband mot het bovenstaande, worden ook de ingezetenen verzocht, om, ten aanzien van eventueele feestvieringen enz., benevens het uitsteken van vlaggen, zioh te gedragen overeenkomstig het verlangen van Hare Majesteit de Koningin. Texel, 19 Augustus 1902. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz., Lo.-B. HERUALINGS-ON DER WIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken bekend, dat van af 1 October tot en met de maand Maart a.s. in deze gemeente gelegenheid zal bestaan tot het ontvangen van 'herhalings-onderwijs. welk onderwijs zal worden gegeven, op Woensdag en Zaterdag van iedere week van des nam. 2 tot 4 uur, op de O. L. Scholen te den Burg, Oosterend en de Cocksdorp, terwijl die gelegenheid op de overige O. L. Scholen eveneens wordt opengesteld, wanneer zich aldaar minstens zes leerlingen hebben aangemeld. Oudeis of verzorgers die hunne kinderen het herhalings-onderwijs willen doen volgen, zijn verplioht daarvoor aangifte te doen bij de Hoofden der O. L. Scholen, tusschen 1 en 15 September a.s. onder duidelijke opgave hunner namen en woon plaatsen alsmede do juiste namen hunner kin deren ot pupillen, en onder overlegging van hot vaccine bewijs. De leerlingen mogen den leeltijd van 16 jaren niet hebben overschreden bij de aanvang van don cursus, alzoo op den In October. Het sohoolgeld bedraagt f 0.40 per leerling en per maandvoor meerdere leerlingen uit hetzellde gezin, die gelijktijdig het herhalings- onderwijs volgen, bedraagt voor iedere leerling hef schoolgeld f 0,80 per maand. Voor min vermogenden is de helft van de hiervoren ge noemde bedragen verschuldigd, terwijl bedeelden en Zij die, hoewel niet bedeeld, onvermogend zijn, van de betaling van dit schoolgeld zijn vrijgesteld. Burgemeester en Wethouders beslissen, wie ten aanzien van de hierboven genoemde bepa lingen, als minvermogend en als onvermogend zijn te beschouwen. Texel, 19 Augustus 1902. Burgemeester en Wothouders voornoemd, C. Keijser Pz., Lo.-B. G. A. Hajenius, Secretaris. TEXEL, 24 Augustus 1902. Donderdag werd alhier ten Raadhuize door B. W. aanbesteed: het leveren der be- noodigde brandstoffen voor de O. L. Scholen in de Gemeente en voor het Raadhuis. Ingeschreven was door 6 personen n 1. voor perceel I (Raadhuis) door Jac. Rab* voör f 117,20 en S. Keijser Dz - 120,45 Verder voor perceelen II III en IV door P. J. Bruin voor f258,—158,—, 164,22 P. Vos 269,54, 144,21, 140,01 K. G. Brouwer 260,75, 144,50, 140,25 A. Wuis 267,-, 139,-, 145,— K. G. Brouwer* voor perc. II, III en IV totaal voor f 535.50. Aan deze inschrijvers werd de levering gegund. Perceel II omvat de O. L. Scholen te Burg, Waal en Koog. Perceel III die te Den Hoorn, Oosterend en Oudeschild. Perceel IV die te De Cocksdorp, Midden- en Zuid-Eierland en Oost. Door den Heer Alb Kuiper onderwijzer aan de School voor M U. L. O. alhier werd naar wij vernemen gister met gunstig gevolg examen afgelegd voor Hoogduitsch (L. O.) Van 20 tot en mot 22 Aug. zijn naar elders uitgevoerd 332 schapen, 9 lammeren en 2 koeien. Voor de Fancy-Fair werd nog ontvangen van don Heer A Klik, te Helder, een kist met pakjes thee. Naar wij vernemen zal de bazar geopend worden Zondag 31, des namiddags vermoe delijk met medewerking van ons onmisbaar Texelsch Fanfarecorps. In het lokaal zullen o. m. vele amusementen aanwezig zijn, zoodat ook kinderen er met genoegen zullen kunnen vertoeven. Ook schijnt het plan te bestaan om voor de verschillende artikelen geen hooger prijzen te vragen, dan de voorwerpen gewoonweg in de winkels kosten. Er is voor het comité nog veel werk te verrichten. Tal van jonge meisjes, zoowel te den Burg als te Oudeschild, zouden worden uitgenoodigd om bij den verkoop behulpzaam te zijn. Te verwachten is 't, dat velendaar- toe bereidzullen worden gevonden. Koog, 21 Aug. De schiotvereeniging op Texel hield heden hare aangekondigde schiet- oefeningen op het strand achter ons dorp. Slechts tien schutters namen hieraan deel, daar de overige leden der vereeniging door bezigheden achterwege moesten blijven. Door roode vlaggen was het terrein afgezet en de schijf op ruim 150 pas van het aanvangspunt geplaatst. Eerst werden door ieder met het Beaumont- geweer 5 schoten gelost. Vijf beereu troffen het doel, n.l. de heeren: Cl. H. de Boer met 19, 17, 15, 16 en 5 of 72 punten; P. Dros met 6, 10, 11 en 5 of 32 punten; Perrin met 18, 13, 18, 14 en 10 of 68 punten; Jb. Kik kert Nz. met 5 punten en Jn. Dekker met 4 en 5 of 9 punten. Daarna werden door ieder 5 schoton gedaan met het rijks-geweer Model 95. Hiermede troffen 7 heeren doel, n.l. de heeren: Cl. H. de Boer met II, 8, 17 en 3 of 39 punten; P. Dros met 14, 9, 9 en 8 of 35 punten; Perrin mot 6, 7, 3 en 12 of 28 puntenJb. Kikkert Nz. met 4 puntenRoom met 15, 15, 12 en 18 of 55 puntenKI. Boon met 9, 16 en 5 of 30 punten en Jn. Dekker met 14 punten. Hoewel de sterke N. W. wind hieraan niet bevorderlijk was, vielen de oefeningen nog al mee, en er werd besloten ze spoedig te zullen herhalen. De Cocksdorp, 22 Aug. Onder de vroege, aardappelen, waarvan kwaliteit en kwantiteit hoogst voldoende bleken, openbaart zich thans ziekte. Geheele akkers, vooral die, welke met roodspruiten zjjn bepoot, liggen waarde loos. Dit is een gevolg van de vele regens der laatste weken. Ook het nog te veld liggende hooi kan daardoor niet binnenge haald worden en gaat in hoëdaningheid zeer achteruit. Met bet sneden dér granen is reeds een aanvang genomen. Oosterend, 22 Aug. Op den len Sept. a.s zal het hier den geheelen dag feest kunnen zijn. Des morgens wordt schoolfeest gevierd en des middags zal de eerder uitgestelde ringrijderij gehouden worden, opgeluisterd door muziek van het Texelsch Fanfarecorps. Ongetwijfeld zal het dorp in feestdos zijn, daar stellig niemand zal vergeteD, om ter eere van H. M. onze geërbiedigde Koningin de vlag uit 'te steken en zich met oranje te tooien. Moge schoon weder tot slagen medewerken De heer J. Dogger, vroeger alhier, thans Ambtenaar bij de Staatsspoorwegen te Zalt- Bommel is bevorderd tot telegrafist 2e kl.— Oudeschild, 23 Aug. Ook hier zal ter ge legenheid van Koninginne verjaardag een feestje aan de schooljeugd worden bereid. Door het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van Alcoholische dranken is tot H M. de Koningin het verzoek gericht dat H. M. moge bevelen, dat op H. D. verjaardag nog op andere feestdagen alco holhoudende dranken aan de militairen tei land en ter zee worden geschonken. Zweetloonen Een kleermakerij te Amsterdam, die zich liefst niet noemt, biedt aan te maken col- bertcostuum 60 cent, jongens idem 4ct mansjassen 5o en jongens idem 40 ct, jek kers 35 cent enz. (R. N.) Waar de stuivertjes blijven. In de nalatenschap van oen ingezetene van Borssele vonden de erfgenamen f 272 aan opgespaarde stuivertjes, dus 5410 stuks. Het offieieele bezoek der Boeren-gene- raals aan Amsterdam is uitgesteld en zal vermoedelijk eerst in Sebtember plaats heb ben. De Boerenvertegenwoordigers en de Staatsfondsen Herhaaldelijk werd in de Engelsche pers beweerd, dat president Kruger en de overige gedelegeerden bij hun komst in Europa groote geldsommen hebben medegebracht toebehoo- rende aan de regeeringen der beide Republieken. De heer De Bruyn, secretaris der delegatie, iemand dus, die het weten kan, deelt daar om tront aan de „Haarl. Ct." het volgende mede: «Wel verre van hier gekomen to zijn in het bezit van staatsfondsen, heeft, president Kruger voor zjjn vertrek uit Zuid-Atrika zijn geheele saldo, ten bedrage van 40,000 pd st. (f 480,000) bij de Nationale Bank te Pretoria als renteloos voorschot ter beschikking gesteld van de regeering, d, ar voor het onderhoud der commando's en verdere krijgsonkosten zeer veel geld, vooral aan contanten, noodig was. Niet alleen echter heeft hij van zijn gereed geld afstand gedaan ten behoeve van den staat, maar bovendien heeft bij zijn kinderen de beschikking gegeven over bijna zijn geheele grondbezit, om zoo noodig ook dit ten behoeve van den staat aan te wenden. Voor zichzelf heeft hij, behalve het geld noodig voor zijn reis naar Europa en zijn eerste uitgaven aldaar, slechts twee hoeven overgehouden, van welker opbrengst hij thans kan leven." In plaats dus van op staatskosten te leven, heeft Kruger een voorbeeld gegeven van on baatzuchtigheid, waaraan sommige Engelsche autoriteiten, die aan leger-leverantiën e. a. een broodje verdienen, wel een voorbeeld mochten nemen. Wat de gedelegeerden betreft, zij waren ten hoogste verontwaardigd een dergelijk ver- wjjt te moeten hooren. Voor alles wat zij in het belang van den staat in voorschot hebbeu uitgegeven, bestaan kwitanties en in de tegenwoordige omstandigheden zal het zeer de vraag zjjn of zij deze voorschotten ooit zullen zien terugbetaald. Een geval van bloedvergiftiging heeft zich te Stolwijk voorgedaan bij den koopman P. N., die behulpzaam geweest was bij het slachten van een ziek varken. Hoogstwaar schijnlijk was er smetstof gekomen in een wondje, dat hij aan de hand had Den vol genden morgen was da toestand van den arm zoodanig, dat in allerijl de hulp van den heer Spruijt uit Gouda, werd ingeroepen. Gelukkig was het nog niet te laatalle gevaar is nu geweken. - Yoor eenige dagen heeft te Delft een brutale aanranding plaats gehad, die bijna geheel onbekend was gebleven. Een glasblazer had den avond doorgebracht in een herberg aan den Verversdijk en werd na zijn vertrek gevolgd door een vijftal lieden. Eensklaps werd hij aangegrepen en mede genomen naar het Kalverbosch buiten de Haagpoort, waar hem een duchtig pak slaag werd gegeven en hij beroofd werd van zijn horloge en goed gevulde portemonaie. Door dat de man in eenige dagen niet kon werken ten gevolge der mishandeling, is de oorzaak bekend geworden. Door de politie zijn de vermoedelijke daders reeds aangehouden. Reeds geruimen tijd houden te Rotter dam verblijf eenige Algerijnen, voor denver koop van tafelkleedjes en dergelijke. Een hunner is belast met het bewaren der ge meenschappelijke kas, die hij steeds in een gordel om hetïichaam bij zich draagt. Woens dagnacht op de Leuvehaven met zijn tafel kleedjes loopende op weg naar zijn logement, werd de kasdroger aangesproken door een man, die voorgaf een kleedje te willen koopen. Over den koop konden zij het niet eens worden, en, toen de koopman zich daarbij verwijderde, kreeg hij onverhoeds van den vermeenden kooper een slag, die hem tegen de straatsteenen deed tuimelen. Twee hand langers van den straatmover, want dit bleek de aanvaller te zijn, die tot dusver verdekt opgesteld waren geweest, schoten toe, en met hun drieën poogden zij nu den vreem deling van zijn geld te berooven. Hij ver weerde zich dapper, en hield met alle macht zijn gordel vast doch toen een van de drie straatroovers hem nu met een mes een drietal steken in z'n rechterarm toebracht, was hij wel genoodzaakt los te laten. Met den gordel waarin ruim f 250 aan specie en bankpapier, maakten de roovers zich uit de voeten en zij zijn niet weder gezien. De ledige gordel is in een roeiboot bij de Lenvebrug teruggevonden. De bestolene Algerijn riep de hulp de/"' politie in - Men schrijft uit de Friesche Wouder aan de „L euw. Crt." Den I Mei van dit jaar arriveerden hiel de eikmschillers uit Gelderland, om voor de houtbazen het eikenhout van zijn omkleedsel te ontdoen en dit te korten tot op een lengte zooals de eigenaar dit verkiest. Yoor een paar weken zijn ze weer ver trokken met have en kroost, en zoo wij hopen, met vollen bui lel. Hun verblijf van drie maanden wettigt dit laatste vermoeden. In al dien tijd hebben de kinderen van deze werklieden, die in de jaren vallen van de leerplichtwet, de school niet bezocht en van huisonderwijs, zoover ik vernam, geen sprake Dagelijks zag mm ze bij de ouders in de bosschen kinderen v n 6, 7 jaar en ouder. Laat de wet, het schooltoezicht of een schoolhoofd dergelijke kinderen vrij Maar ze zijn langer dan 28 dagen van onderwijs verstoken. Zonder overschrijving van domi cilie blijven ze natuuilijk Oldebroekers, Nun- speeters of dergelijke Veluwenaars 't Zon menig weetgierige bevredigen, indien de hoofden van scholen op de Veluwe eens meedeelden, hoe deze absenties zijn aange- teekend. TEXELSCHE COURMT, i i

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1