Buitenland. Publicatie van de Boerengeneraals. Het bureau „Nederland" te 's-Gravenhage is gemachtigd tot publicatie van onderstaand officieel communique, hetwelk heden eveneens aan de buitenlandsche pers is verzonden. „De generaals Botha, De Wet en De la Rey wenschen te consdateeren dat hun aandacht gevallen is op herhaaldelijk in de Engelsche bladen voorkomende berichten, die afkomstig heeten te zijn van hunne in Pen Haag, Brus sel of elders op het vasteland gevestigde correspondenten. Die berichten hebben ten doel de bestaande goede verstandhouding en overeenstemming onderling tusschen de gene raals, president Kruger, de deputatie of dr. Leyds verdacht te maken, door geheel onge motiveerde mededeelingon omtrent meenings- verschillen, die in verschillende conferentiën geuit zijn, te pabliceeren. De generaals wen schen nadrukkelijk ter algemeene kennis te brengen, dat de meest voldoende eensgezind heid tusschen hen en voornoemde personen steeds heerscht en steeds geheerscht heeft elke bewering of onderstelling van het tegen deel is absoluut bezijden de waarheid en kan alleen afkomstig zijn van kwaadwilligen of verkeerd ingelichte en lichtgeloovige personen. 's-Gravenhage, 26 Aug. 1902. (w. g.) Brebner, Secretaris van de boerengeneraals. Hans Holzor, de wereldwandelaar, die van Weenen naar Utrecht wandelde, kwam op zijn terugreis jl. Donderdag te Culemborg aan. De gymnastiekvereeniging „Kracht en Vriendschap" aldaar bood den wandelaar een kruiwagen aan (zeker een symbool, dat men dien tegenwoordig moet bezitten, om dooi de wereld te komen) met het opschrift„Te voet van Culemborg naar Weenen, aangeboden door de Turnvereeniging „Kracht en Vriend schap" te Culemborg." Zondagmiddag tegen halfvijf aanvaardde Hans met dezen kruiwagen aan de hand de terugreis naar Weenen, gevolgd door een tiental turners en honderden nieuwsgierigen. Hij verrok in de richting van Geldermalsen Zaltbommel, 's-Hertogenbosch enz. Naar gemeld wordt, bestaat er hoop, dat het kindje, dat onlangs te Amsterdam door ratten zoo deerlijk gehavend werd, en dat daarna in het gasthuis opgenomen is, nog in het leven zal behoud en worden. Eon gulzige kip Iemand te Haarlem slachtte een kip en had het voorrecht in de maag van het beest te vinden 24 koperen kopspijkers, 1 ver sleten dubbeltje en 2 parelmoeren knoopjes. Gestolen goed gedijt niet: een 18-jarige jongen had in de Korte Leidschedwarsstraat te Amsterdam een ander een zilveren horloge met nikkelen ketting ontfutseld, hij loopt er parmantig mede op de Prins Hendrikkade, een man komt op hem af, rukt hem horloge en ketting af en verdwijnt er med De ander heeft de brutaliteit aan het bureau Oudebrugsteeg hiervan aangifte te doen, wordt ondervraagd, valt door de mand en het einde van het lied was, dat het tweemaal gestolen horloge nog niet terecht is, doch de eerste dief alvast zijn vrijheid kwijt is. Een natuurlijke leefwijze Dezer dagen stond op de Molenaarsbrug te Oudshoorn een zonderling uitgedoscht fiets rijder. Geheel zonder bovenkleederen, was hij in linnen gekleed, blootshoofd en barre voets aan zijn fiets hing een mandje, waarin voor consumptie twee kroppen sla, twee gele komkommers, acht paddestoelen (in de Haar lemmermeer geplukt), enkele onrijpe peren en twee uien. Deze artikelen voor de con sumptie gereed makende, bood hij den aan wezigen nieuwsgierigen aan om met hem het maal te gebruiken, omdat, zoo beweerde hij, men een flinke gezondheid daardoor geniet, een mensch een planteneter, maar geen roof dier is en alle levenskracht door vuur wordt gedood. Gekookt eten heeft hij in geen twee jaar gebruikt, eyenmin heeft hij in de laatste jaren een droppel gedronkenin den winter, zegt hij, moet een mensch niet meer ge bruiken dan 10 appelen en 6 okkernoten per dag. Wat men in den zomer bespaart aan vuur, zout en drinken, eieren en melk, komt in den winter te pas om 5 k 6 cent voor appelen enz. te besteden. Wat de ligging aangaat, moet deze niet zijn een veeren bed, maar een frissche stroo- zak; licht moet men niet ontsteken, daar zorgt de zon wel voor, terwijl de enthousi aste wel een beetje zonderlinge voor vechter van zulk een leefwijze de buitenlucht zeer aanbeval om 200 a 300 jaar oud te worden. Bovendien bood hij een bedrukte briefkaart aan, waarop aan de achterzijde staat te lezen: „Levensprotoplasmakan slechts door levens-protoplasma gevormd worden. Het is verkeerd de cel vóór het gebruik te doodon. Als we onze kinderen met rauw kost grootbrengen, zullen we een geslacht van reuzen doen ontstaan. Alle levenskracht wordt door vuur gedood; de mensch is een planteneter, geen roofdier Als dit nu niet de ware propagandist voor een natuurlijke leefwijze is, dan weten we 't niet. Zou de Ned. Vegetariërsbond hem daarvoor niet kunnen gebruiken? (C-D) Het bevel tot gevangenhouding van Frans Rosier is door de rechtbank te Haarlem met 3J dagen verlengd. Duur fruit! Te Andel (Noord-Brabant kocht een fruit handelaar een mud jutteperen voor f 20, die daaraan dan ook nog verdienen moet 1 Namens den Minister van Justitie is door de districtscommandanten der rijksveld- wacht bij circulaire aan de verschilende bri gades bekend gemaakt, dat voortaan aan de rijksveldwachters vergoeding wordt gegeven voor geneeskundige hulp en voor geneesmid delen, mits die hulp niet voor iedere kleinig heid wordt ingeroepen. Gewoonlijk zal bij ziekte van den rijks veldwachter zelf volledige vergoeding worden verstrekt, terwijl bij ziekte van het gezin naar omstandigheid een bilijke vergoeding wordt toegestaan Op 1 Februari van ieder jaar worden door de districtscrmmandanten van eiken rijks veldwachter de dokters-en apothekersrekening ingewacht. Uit de Groninger Veenkoloniën schrijft men „Het aantal paardenloterijen vermeerdert nog steeds. Er zijn er nu in deze provincie niet minder dan acht: Groningen, Veendam, Appingadam, Eenrum, Scheemda, Musselka- naal, 't Zand en Winschoten. „Er werden in de arbeidersgezinnen dor veenkolaniën verbazend veel loten geplaatst en dit bevordert op schromelijke wijze de loterij-zucht onder lieden, die waarlijk hun geld wel beter konden besteden en waarvan velen vroeger nauwelijks wisten, dat er zoo iets als „loterij'' in de wereld bestond. Een mooi ding voor de Regeering om aan die onchristelijke geldklopperijen een eind te ma ken. De Minister van Justitie kan er iets tegen vinden in de nalatenschap van zijn voorganger. (Vad De Koningin kiekjes nemende Toen H. M. de Koningin Maandagmiddag van een wandelrit op Het Loo terugkeerde werd H. M. door een buitengewoon talrijke menigte, meest logeergasten, opgewacht en hartelijk toegejuicht. Geheel tegen de gewoonte in bleef H. M. een oogenblik op het bordes toeven en hetgeen nog ongewoner of eigenlijk geheel nieuw was, fluks zag men H M. een hand-camera te voor schijn halen, waarmede zij met een ondeugend lachje drie kiekjes van de opgetogen menigte nam. Toen neigde de Koningin vriendelijken begaf Zich naar Haar vertrekken. Te Heerenveen hebben jongens van 11 tot 14 jaar een gondeltocht georganiseerd, d. w. z. een vaart van miniatuur-scheepjes, die heel mooi versierd en verlicht waren. Tegen negenen trok de vloot van wal In een niet verlichte roeiboot, een sterke jongen als geheimzinnige trekkracht van de gansche sliert, gevolgd door een ruime, heel verlichte boot, met „de commissie" aan boord die nu en dan Bengaalsche vuur ontstak. Statig dreef de flotille vanaf het Meer, en men moest onze jongens prijzen, schiijft men aan de „Leeuw. Ct", hoe kranig zij hun kiel- bootjes, steamertjes, boeiertjes enz. hadden opgetuigd. Een oorlogsbodem, nog geen Deven ter koek lang, was zoo kranig verlicht, dat het als zoeklichten wierp, een andere stoomer bad aan zijn miniem schoorsteentje toch „model" een seinlicht, opdat men het gevaarte als een goeie klomp zoo groot— kon„mel- den" van den vuurtoren... En versierd de scheepjesYan onder tot bovenWat hebben de jongens zich uitge sloofd te monteeren, met de onkostenrekening steeds denkende aan het zakgeld en... papa's extraatje voor deze gelegenheid. Onder het hoofd: „Een Kamperstukje", schrijft het „Nieuws van den Dag" In het Paleis van Justitie te Rotterdam zjjn Zaterdag al de brandkranen geprobeerd en in orde bevonden. Daarna zijn overal de slangen afgeschroefd en naar den zolder ge bracht om te drogen Als er nu de eerste dagen maar niets gebeurd, want dan is geen enkefe kraan te gebruiken, en loopen de slangen zeiven gevaar te verbranden. Zjjn we goed op de hoogte, dan wordt die methode op bijna alle rijks inrichtingen ge volgd. Bjj enkele inrichtingen wordt om die reden juist een der slangen ongebruikt gelaten. Een leelijke wraakneming is te Steende ren de vorige week gepleegd. Toen G. K. zjjn uitgezette tienden wilde halen van het land van de wed. H., onder Bakensweerj bleken deze met petroleum en teer waardeloos gemaakt te zijn. Wel een 1100 garven zijt totaal bedorven. De zaak is bij de politjs aangegeven. Alle beetjes helpen Sinds eenigen tijd wordt ten stadhuize tj Amsterdam nagegaan of wel behoorlijk jj hand wordt gehouden aan de heffing van hei precario (de belasting voor het hebben vat uithangborden, zonneschermen, uitstallingen stoepen enz. aan of op den openbaren weg.' Het moet daarbij gebleken zijn, datvoon] in de nieuwe stadsgedeelten menigeen aas die heffing is ontkomen of niet voldoeudj betaalt en deskundigen hebben geraamd, da! een gestrengere en nauwkeuriger handhavit» der precario-verordening aan de gemeentekas een goede f 40.000 zou bezorgen. Uit Sneek meldt men aan de „N. R. C,"; Niet in een Friesch dorpje maar inFrie- sche stadje Workum heeft de diaken dei Herv. gemeente M. D. zich schuldig gemaakt aan diefstal van den collectenzak. De mat werd op heeterdaad betrapt door Ds. V. es een kerkvoogd. De treurige zaak is thans in handen van den rechter. De diefstal is niet uit armoede gepleegd, D. verkeert ia zeer goeden doen. Een zeker geestelijke werd onlangs dooi een hem bekende dame verzocht een toe- spraak te houden tot de jonge vrouwen vaa een vereeniging, waarin zij betrokken was De dame was hartstochtelijk geheelonthoudstei en had dikwijls met den geestelijke gedis cussieerd over de vraag matigheid of geheel onthouding. Maar ditmaal vroeg zij hen tegenover de meisjes te spreken over dezer liefde voor kleeren, die tegenwoordig werkelijk tot een vloek werd. De geestelijke beloofde het, maar, vroeg hij, moet het hier matigheid zijn of geheelonthouding? Sedert 6 Juni jl. zijn 89,000 man Engel sche troepen uit Zuid-Afrika heengegaan et tusschen 20 Augustus en 17 September mos ten er 37,000 volgen. Naar men uit München meldt, zal bin nenkort een boek verschijnen, dat meer das eenig ander werk de aandacht zal trekket van duizenden. Het betreft de volledige gedenkschrift: van president Kruger. Reeds een jaar lang is de grijze pelgriE bezig eiken dag zijn herinneringen te dictee ren aan twee personen uit zijn omgevii; en hij heeft ook bij zich te Utrecht lafst komen den heer A. Schowalter, redacteu der „Burenfreund", die reeds zoo vaak voor de zaak der Boeren de pen op het papior zette. Zevenentwintig der voornaamste uitgeven der wereld, de Ver. Staten er in begrepen hebben gedongen naar het recht om deze gedenkschriften uit te geyen, waarvoor zj enorme sommen boden. Dat recht is gegeven aan de firma J. f- Lehman te München en zij is voornemen: het boek in alle talen te doen verschijnen it November. Te Kaapstad wordt het voorstel vat lord Milner aan de ryksregeering, om lande ryen in de nieuwe koloniën op te koopen, tes einde daar met staatshulp nederzettingen Is stichten, algemeen afgekeurd, als in striji met de vredesvoorwaarden. Een inbreekster van 74 jaar. In de wijk Porte Saint-Denis te Parijs kw men in den laatsten tijd in den namidda.' herhaaldelijk inbraken voor, zonder dat hei der politie gelukte den dader of de daden te vinden. Voornamelijk werden gestole: edelgesteenten, zilveren sieraden en linnet goed. De commissaris van politie wasre&i geheel ontmoedigd, toen een concierge de zaal ophelderde. Juffrouw B. stond voor deden van het gebouw, waar zjj concierge is, toet een oude dame met eerbiedwaardig voorko men het huis binnen ging. Toen juffrouw B naar haar eigen karna ging, hoorde zij een vreemd geluid, dat vat boven scheen te komen. Uit nieuwsgierif heid ging zy kijken een zag een zonderlk! tafereel. De oude dame was met een inbrekersweil- tuig bezig de deur yan een meidenkamer^ te openen. De deur bezweek en juffrom B. zag de dievegge de laden van een kastje doorsnuffelen. De concierge aarzelde toen geen oogenblii greep de dievegge bij den arm en bracht haai naar het politiebureau. De commissaris was verrukt over de vaagrt en bewonderde de handigheid van de ou? inbreekster, die bekende een 30-tal diefstall® te hebben gepleegd. De inbreekster is 74 jaar oud. zy weigert echter haar adres op te geven.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2