N». 1573. Zondag 7 September. A°. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOLJ, ParkstraatBurg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. TEXEL, 6 September 1902. Naar wij vernemen werd door onze vroe gere plaatsgenoote, Mej. A. Rab, thans onder wijzeres te Haarlem, met gunstig gevolg examen afgelegd voor de hoofdacte. Van 1 tot en met 4 September werden van hier uitgevoerd504 schapen, 225 lam meren, 3 koeien, 3 kalveren, 1 paard en 3 varkens. OuDKSCHiLn, 5 Sept. Tot de zeldzaamhe den behoort het, dat in deze haven vaartui gen komen lossen van buitengewone grootte. Elders zijn binnenschepen met een laadruimte van 4 a 5000 H L. niet zoo buitengewoon in dazen tijd. Zulk een rivierschip, voorzien van twee masten, lag deze week hier in lossing en bracht 2000 H.L. steenkolen aan. Vlieland, 1 Sept. Wat is er door de schooljeugd reeds weken verlangd naar den Isten Sept. den dag waarop feest gevierd zal worden ter eere onzer Koningin Zondag de eigenlijke feestdag, heeft het zonnetje zich schuil gehouden en de regen heeft ge stroomd, hoe zal het morgen zijn vraagt men elkaar. Het gelukken van dit feest toch hangt af van het weer, het zal geheel buiten op 't Oostersche veld worden gevierd. En nu vanmorgen wel geen zonneschijn maar ook geen regen, dat zegt veel in den tegenwoordigen tijd. Het dorp is al vroeg geheel in vlaggetooi en de schoolj eugd is al lang voor het bestemde uur bij de school aanwezig, een vroolijke schaar in wit en oranje gedost. Om negen uur trekt de stoet in optocht het dorp door naar het feestter rein, waar alles voor de ontvangst is gereed gebracht. Hier wordt de morgen doorgebracht met allerlei aardige spelletjes, nu en dan wordt er pauze gehouden. Die oogenblikken van rust zijn de jeugd zeker recht welkom, immers, hoe heerlijk worden allen in dien tijd onthaald op taartjes en limonade. De kleintjes der Bewaarschool vieren terzelfder tijd ook op dit terrein hun feest, onder goede hoede van het dames-bestuur. Als om twaalf uur dit eerste deel van het programma is afgewerkt, trekt alles naar huis om s'middags drie uur zich weer in de school te vereenigen. Aan hen, dies'morgens als overwinnenden uit den strijd kwamen, worden mooie prijzen uitgereikt, terwijl ook he overige kinderen allen een cadeautje ontvangen. Om vier uur houdt de schooljeugd een optocht met versierde hoepels, deze stoet maakt een alleraardigsten indruk, de zon straalt nu zoo heerlijk en geeft een nog warmer tint aan dit kleurrijk geheel. De jonge dames, die zoo vriendelijk waren de hoepels te versieren, hebben veel eer van haar werk Voorafgegaan door de muziek van het Fanfare-corps en gevolgd door een groote menigte, marcheert de vroolijke schaar het dorp door. Op 't feestterrein worden ou, onder leiding van den heer Donia, gedu rende geruimen tyd allerlei oefeningen ver richt, al marcheerende vormen de kinderen verschillende figuren, de groote orde en regel maat maken dat men met genot dit tafreeltje gadeslaat. Het Fanfare-Corps maakt zich den geheelen middag recht verdienstelijk en is onvermoeid; recht aangenaam vervliegt op deze manier de tijd. Dezelfde optocht wordt des avonds gehou den, doch nu is iedere hoepel voorzien van een lampion, wat s'middags een bonte, kleu rige indruk maakte, vormt nu door deze verlichting een echt fantastisch geheel. Ook nu wordt op 't Oostersche veld eenigen tijd gedefileerd, in den stillen avond, terwijl 't juist donker genoeg was, slaagde dezelicht- stoet uitmuntend. Teruggekeerd in 't dorp wordt bij de school de optocht ontbonden en geeft tot besluit van den dag het Fanfare-corps een concert. De muziektent fraai geïllumineerd, is ge plaatst voor de zeevaartschool en deze plaats wordt weldra het middelpunt eener recht feestelijke drukte. De mooie decoratie voor de woning van den heer Raap, trok zeer de aandacht en vooral s'avonds, toen de Groen omkranste W. werd verlicht in kleuren, maakte het geheel veel effect. Aan hen, die zich zooveel moeite hebben getroost om dit feest te doen slagen, voegt hier een woord van hartelijken dank. Men meldt uit Amsterdam dat de in schrijving voor de ontvangst van de gene raals in het Paleis voor Volksvlijt onherroe pelijk gesloten is' De kaarten, zoowel voor bet Paleis als voor de plechtigheid in de Nieuwe Kerk, zullen eenige dagen voor de komst der generaals aan de aanvragers wor den toegezonden. Aangezien er voor de Nieuwe Kerk meer plaatsen zijn aangevraagd dan er beschikbaar zijn, behoudt de commissie zich voor, de aanvragen van sommigen in verhouding te beperken. Bij een Zondag bij Uithoorn gehouden wedstrijd van hengelaars werd een der mede dingers door een beroerte getroffende man viel voorover in het water en zonk in de diepte weg; niettegenstaande men hem spoedig op het droge haalde en alle pogingen aan wendde om hem in het leven te behouden, overleed hij weldra. Het lyk is Zondagavond per as naar de woning te Amsterdam overgebracht. In den Zuid-Westhoek van Friesland krijgt men in de laatste jaren steeds bezoek van iemand uit Holland, met het doel varens te zoeken, en wel de „Gemeene Naaktvaren" (Polypodium Vulgare). Vooral in de Gemeente Gaasterland komt deze plant veel voorzij wordt gewoonlijk „Rundvaren" genoemd. In groote hoeveel heden gaat de man ze zoeken zij worden bij den wortel afgesneden of geplukt en daar na Daar Engeland verzonden, en ook wel naar Duitsohland,alwaar geneeskrachtige dran ken daaruit bereid worden. Aan de „Qoessche Courant" ontleent men het volgende Antonie v. d. Velde, een persoon, die in 1848 te Goes is geboren en van daar in 1865 naar Middelburg is verhuisd, werd drie jaren geleden, nadat ook hijzelf hierom had ver zocht, door de arr. rechtbank te Breda voor den tijd van drie jaren opgezonden naar de Rijks werkinrichting te Veenhuizen. Twee jaren heeft hij op gewone wijze in die inrichting doorgebracht, doch het laatste jaar in de zieken- inrichting. Genezen is hij nietde man kon zelfs, na eene operatie, die hij aan zijn been heeft ondergaan, niet loopen. Den 31 Aug. j.l. was zijn tijd om, en wat geschiedde nu Op Zondagmorgen om vjjf uren, wordt hjj van z^n bed in een wagen gezet en onder veel pijnen naar het station te Assen gereden waar hij in den trein werd geplaatst en om- der geleide van een rijksveldwachter in burger- kleeding naar Goes gebracht. Hier aange komen, meldt de veldwachter zich met den patiënt bij den commissaris van politie, wil v. d. Velde aan dezen overgeven en verzoekt den commissaris zijn marschorder te willen afteekenen. De commissaris weigert, zeer terecht, aan|dit verzoek te voldoen en ver wijst den veldwachter met den zieke naar den Burgemeester of naar den voorzitter van het algemeen armbestuur. Ook dezen kunnen den man niet in ontvangst nemen, daar hij te Middelburg thuis behoort. De Rijksveld wachter gaat nu met zijn patiënt weer naar het station, zet hem in de wachtkamer neer en gaat zelf per spoor naar Assen en verder naar Veenhuizen terug. Toen was het oogenblik gekomen, waarop de commissaris van politie zich met de zaak moest bemoeien. Men vond nu een zieke in hulpeloozen toestand en bracht hem onder dak in het commissariaat van politie waar hij op het oogenblik zoo goed mogelijk wordt verzorgd. Toen het relaas ons ter oore kwam, konden we het nauwelijks gelooven, edoch, bij nader onderzoek bleek het ons volkomen waar te zijn. We hebben den man in zijn hulpe loozen toestand gezien, het stuk, geteekend door den directeur van de Rijkswerkinrichting onder oogen gehad. Voorloopig zullen wij er mets van zeggen, overtuigd als we zijn dat een ministerie, bezield met den geest des ontfermens, zooals het gaarne van zich zelf getuigt, niet zal gedoogen, dat men een een zestig-jarig ziek en hulpeloos man zoo maar buiten de deur stoot en evenmin dat een ontslagene op een Zondag een dag, waarop men zelfs volgens het ministerie niet goed kan vlaggen ter eere van den jaardag onzer Koningin gedwongen wordt te reizen. Wij twijfelen er niet aan dat de schuldigen in dezen zullen woiden gecorrigeerd en dat eene harhaling van een dergelijk weerzin wekkend feit zal worden voorkomen. Verscheidene visschers op Friesiand's Westkust zijn voornemens voor gezamenlijke rekening haringrookerijen op te richten In verband met tegenstrijdige geruchten kan met zekerheid worden gemeld dat de Koningin persoonlijk de nieuwe zitting der Staten-Generaal op 16 September aanstaande zal openen. Maandag tegen schemeravond is te Hardenberg een droevig ongeluk gebeurd. De 15-jarige schildersleerling, G. J. Pullen, was spelende met eenige touwen bezig op den zolder van zijn baas. Ongelukkig raakte hij in de touwen verward. Zijn baas, meenen- de dat de jongen naar zijn ouders huis was gegaan, lette er niet op, doch toen hij 's avonds toevallig met licht op den zolder kwam, vónd hij den ongelukkige jongeling levensloos han gende in de touwen. Maandag had in het kamp te Miilmgen bij de parade een ernstig ongeluk plaats. Bij het aanrennen van de artillerie kantelde 69n kanonnen wagen, waardoor 3 soldaten die er op zaten, ernstig verwond werden. Door de ziekenwagen werden zij naar het hospi taal vervoerd. Uit het verslag eener Gemeenteraads vergadering te Naarden. Even werd nu gepauseerd, aangezien men den fakkeloptocht ter eere van den verjaar dag van H. M. de Koningin in de verte aan hoorde komen. De voorzitter stelde voor even naar buiten te gaan, ten einde dezen optocht voorbij to den gaan. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cis. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prys der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 sleutelGroe- neplaats1 zakdoek -Groeneplaats1 cein tuur Hoogerstraat1 dop van een wagen "VVaalderstraat.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1