Buitenland. Uit Harlingen meldt men, dat er bij den landbouwer Sleeker, in de nabijheid der sia-1, e*m kip den 2'st.en Miait k begonnen niHt eieieu te leggen en daarmede tot heden doorgaat, altijd 's morgens vóór negen uur, dus gelijk kenners weten—zonder broeds te worden, daar in dat geval de eieren na den middag worden gelegd. Slee hts vij fmaal sloeg de kip over, zoodat zy van zes dagen voor Paschen tot nu 127 eieren heeft gelegd H. M. de Koningin kreeg voor haar verjaardag van Hare moeder een kostbaar buffet en van den Prins eenige schilderijen, waaronder een portret van den Prins zelf als ruiter. (Vad Vrije en orde-oefeningen niet meer ver plicht In de laatste raadsvergadering van Nieuw- Helvoet heeft de voorzitter een mededeeling van den distr.-schoolopziener overgebracht, waaruit bleek, dat de Minister van Binnenl. Zaken voornemens is in het voorstel tot wijziging der Wet op het Lager Onderwijs het in de vrye en ordeoefeningen niet meer verplicht te stellen. Te Velzen werd op 31 Augustus een tweeling geboren. De kindertjes heeten Wil- helmina en Hendrik. Na afloop van het vuurwerk op de Veemarkt te Rotteidam legde een 22-jarige werkman zich Maandagavond te slapen onder de overkapping aldaar. Hij was eenigszins onder den invloed van sterken drank, doch voor hy ging slapen knoopte hij toch eerst zijn jas goed toe ter bescherming van zijn horloge. Het was ongeveer 3 uren Dinsdag nacht toen hij in eens wakker schrikte door een ruk aan zyn horlogeketting. Hij zette zich overeind, doch tegelijkertijd werden hem twee vingers in zijn oogen gestoken, zoodat hij, geheel niet kunnende zien, weer achter over viel. Een man liep terzelfdertijd hard weg, met het zilveren horloge en een groot gedeelte van zijn horlogeketting, die bij het rukken gebroken was. De beroofde kwam eenige oogen blikken later tot het besef dat men zyn jas opengesneden had om bij het horloge te kunnen komen. De oogen pijniyk en geheel met bloed beloopen, richtte hij zijn schreden naar het politiebureel in de Meer mansstraat, om aangifte van deze berooving te doen. Naar aanleiding van zijn aandui dingen en vermoedens is daarop in den vroegen morgen in zijn woning in de Keten straat gearresteerd, iemand die in het bezit was van een stukje horlogeketting, dat door d m beroofde als zijn eigeidom is herkend, deze is voorloopig op dat politiebureel opgeborgen. Het geroofde horloge en de rest van de ketting zyn nog niet gevonden. Zekere J. S., te Hinniken, kwam ter secretarie zijn „pampieren in de maak doen" om te trouwen met eene weduwe. Bij infor matie bleek echter dat hij het voorwerp zijner liefde nog niet over trouwen gesproken had en zij ook niets van de liefde wou weten. Te Vlissingen is een meisje van ruim drie jaar, bij het spelen met brandende luci fers, in brand geraakt. Het kindje is naar het gasthuis gebracht, doch voor er heelkun dige hulp verscheen, was het overleden. Men meldt uit Veenendaal aan de „N. B. Ct.": Het gemeentebestuur had geen ver gunning willen verleenen om den verjaardag van H. M. de Koningin op Zaterdag met muziek en vuurwerk te vieren, waartoe de hier bestaande Wilhelmina-vereeniging het verzoek had gedaan. Over die weigering was ontevredenheid ontstaan, die zich Maandag avond uitte in baldadigheden. Troepen jongens trokken zingende door de hoofdstraat en wierpen hier en daar ruiten in. Vooral het gemeentehnis, tevens woning van den ge meente-secretaris, en het huis van den wet houder Hardeman met zijn groote spiegel ruiten, moesten het ontgelden. De politie was niet sterk genoeg om handelend op te treden. Tegen half elf Maandagavond was alles weer rustig. Men schrijft aan de „N. R. Ct.": Het internationale dames-comité Alcmaria ontving gister het navolgende schrijven van den geleider eener groote bezending goederen, door die vereeniging den 11 en Angustus 11. verzonden naar de concentratiekampen Dr. Louw herkende my onmiddeiyk, en toen ik hem met myne opdracht in ken nis stelde, deed het my good aan alle kanten den lof over de Hollanders en in het bizonder over Alcmaria te hooren verkondigen. Dr. Louw was al bang dat Europa niets meer zou zenden. Hy verzocht mij het comité den dank over te brengen van alle Afrikaanders, en u erop attent te maken dat Europa nu eerst met succes de vrouwen en kinderen kan helpen. Hy vertelde my het volgende .Gedurende den oorlog heeft Europa zeer veel goed gezonden aan do concentratiekam- p»n, niwr \an al dat goed is slechts zeer weinig ïu goede handen terecht gekomen. Alles ging door Engelsche handen, en zij die het meeste hulp behoefden, kregen niets. Nu is dat veranderd. Er heeft zich een comité gevormd, dat voor de belangen der concentra tiekampen zorgt, en zich persoonlijk belast met de uitdeeling der goederen. De kampen zullen nog ongeveer een jaar blijven bestaan. Uitbetalingen in geld acht hij niet raadzaam. Er is echter zeer, zeer veel behoefte aan kleeren on schoenen. De kampen in Natal zijn het best voorzien van levensmiddelen klee ren enz. enz Het meeste gebrek wordt ge leden in die kampen, die het verste van de spoorwegen zyn gelegen. In Standerton zijn op dit oogenblik 3500, in Volksrust 4000 en in Pieter-Maritzburg 4500 behoeftigen in de concentratiekampen. Iedere maand zal ik een opgave krijgen van de bestaande kampen en hunne getalsterkte." Wij moeten zegt de „N. R. Ct." bij dezen brief aanteekenen, dat de bewering „Alles ging door Engelsche handen" beslist onjuist is, en gelijk ons uit tal van mede- deelingen gebleken is eveneens onjuist dat „slechts zeer weinig" van het uit Europa gezonden goed „in goede handen terecht is gekomen." Te Oudenbosch is een net gekleed jong- mensch in hechtenis genomen, zoon van een burgemeester, verdacht van diefstal met braak en geweldpleging ten huize van een familielid. Stevig geboeid is hij door het dorp geleid, hetgeen buitengewone opschudding teweeg bracht. Om volksoploop te vermijden, is hij door twee marechaussees per rijtuig naar Rozen- daal en van daar per spoor naar Breda over gebracht. In de stationswachtkamer stelde hij zich zoo woest aan, dat hem nog een stel extra handboeien werd aangedaan. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft met algemeene stemmen besloten adhaesie te betuigen aan het besluit van den Raad der gemeente Barneveld, waarbij aan Ged. Staten van Gelderland wordt verzocht zich tot de Regeering te wenden met het verzoek bepa lingen vast te stellen, waarbij de uitvoering wordt voorkomen van eventueele plannen der gemeente Amsterdam, om die stad door een heidewaterleiding te voorzien en waarvoor bij Garderen de heidegronden in aanmerking zouden komen. Een zekere heer de Rycke, antir. raads lid te Midburg, zeide in een aldaar gehouden Raadsvergadering, zich te hebben geërgerd over het uitsteken der vlaggen van de gemeentegebouwen op Zondag 31 Augustus. H. M. de Koningin bad verzocht zulks niet te doen (in verband met de feestviering op Maandag). Dat was dus oneerbiedig, meende hij. De voorzitter antwoordde dat B. en W. de aloude traditie volgende, zich niet bewust waren daarbij te kort te doen aan den eerbied jegens H. M. de Koningin. Men schrijft uit Sappemeer aan „Het Volk"' Yan wel ingelichte zijde werd ons ver zekerd dat van de 22 kosteloos geplaatste leerlingen der Rijks Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus, 16 leerlingen naar huis zullen worden gezonden tengevolge van het besluit van Minister Kuyper. Men leest in de te 's Ilage verschijnende „Avondpost" We hebben een kijkje genomen in de nieuw opgerichte schoenfabriek van Gebrs. Hoogen- bosch, Wagenstraat alhier, een onderneming, zooals er in Den Haag en in ons geheele land nog geene bestaat. Met belangstelling bezich tigden we de verschillende machines, die het werk verrichten dat anders met de hand wordt gedaan en die het veel vlugger en zeker der doen. Zoo o.a. een machine om te pennen, een naaimachine, een om zolen en hakken te snijden, een ander om leer te spiyten dat te dik is, eene om leer te pletten, weer een andere om de hakken in elkaar te zetten, eene vernuftige inrichting om de hakken op de schoen te bevestigen. En al het werk is even degelijk, soliede en sterk. Dat het vlug gaat ook, blijkt wel hieruit, dat men desverlangd in twee uur een paar schoe nen op maat geleverd kan krygen. Vlugger kan het zeker al niet. Intusschen is dit slechts by uitzondering. De fabriek werkt, als ze geheel gereed is, met ongeveer 25 man en kan ruim 400 paar schoenen per week afleveren. Voor belangstellenden zyn de heeren Hoo- genbosch gaarne tot het geven van inlichtingen bereid. In de „N. R. Ct." deelt de heer M. Moritz, oud-ambtenaar der Z A. S. M. mede, dat hy op zyn verzoek om schadeloosstelling van de staatscommissie te 's-Gavenhage het bescheid i ontving, dat voor hem van schadevergoeding geen sprake kan zijn, omdat hij bij het uit breken van den oorlog de lijn had bewaakt. Hierop werd door hem aangevoerd dat krach tens dienstorder No. 36, welke aan het slot van zijn ingezonden stuk volgt, het geheele personeel der N. Z A. S. M was gecomman deerd, ten einde voor de orde en veiligheid der lyn te waken. Wie geen bureauwerk had, werd een geweer op schouder gelegd, en bij weigering daarvan werd men krachtens dienstorder No. 47 onherroepelijk ontslagen. Tot zijn groote verwondering nu komen zijn chefs, welke natuurlyk de lijn niet bewaakt hebben, doch daarvoor hun minderen com mandeerden, wel op de voorloopige staat voor schadevergoedingen voor. Zulk acht de heer Moritz schreeuwend onrechtvaardigkrach tens gen. dienstorder 36 toch was het geheele personeel gecommandeerd, terwijl bovendien door het bewaken van de lijn geen enkele daad van vijandschap tegenover Engeland werd verricht, doch hij, tot een dergelijken dienst gecommandeerd, slechts medegewerkt heeft tot het rechtmatig beschermen tegen ge weldadigheid van de goederen der Mij. in wier dienst hij was. - Een staaltje van gruwelijke dieren mishandeling en geraffineerd bedrog deed zich op de kippenmarkt te Tiel voor Om hanen voor hennen te doen doorgaan, had een boertje uit Maas en Waal de dieren kam en lellen afgebrand Tegen den beul is proces-verbaal opgemaakt. - Men meldt aan „het Schoolblad", dat de Raad der gomeente Ambt Hardenberg den 22 Aug., op uitnoodiging van Gedeputeerden, een bepaling in de instructie heeft opgenomen, waarbij aan onderwijzers en hoofden van scholen de uitoefening der jacht wordt ver boden. De oudste wethouder, in zijne jonge jaren een hartstochtelijk jager, verklaarde zich tegen die beperking en wilde althans aan de onderwijzers vergunnen des Zaterdags te jagen. Na de opmerking des voorzitters, dat op Zaterdag herhalingsonderwijs wordt gegeven werd besloten den onderwyzers het jagen finaal te verbieden. „Dat vrije volk zyn wij 1" voegt de bericht gever hieraan toe. Intusschen, als de onder wijzers het de moeite waard achten, er moeite voor te doen, zullen zij, meent „het schoolblad", van de Regeering wel vernieti ging van dit besluit krygen. Maar al is zulk een verbod ook weinig op haar plaats in een onderwijzersinstructie, ons schijnt uit paeda- gogisch oogpunt de jacht toch ook wel voor onderwijzers een minder passende liefhebberij. Volgens een berichtgever derParijsche „Temps" zou Krupp in aanmaak hebben een soort stalen schild, drie millimeter dik, ter bescherming van de geschutbedienenden tegen infanteriekogels en granaten. Bij de laatste proefnemingen zou de doelmatigheid zóó overtuigend gebleken zijn, dat de veldartillerie er onverwijld van voorzien zou worden, wat natuurlijk zou leiden tot de aanvraag van nieuwe kredieten. Men beweert dat de uitgaven van de Engelsche schatkist ten behoeve van Zuid- Afrika, in het kwartaal na het sluiten van den vrede, byna even hoog zijn als gedurende de laatste drie maanden van den oorlog. Te Beaconsfield, Engeland, ging een politieagent Maandag in de vroegte na zyn diensturen naar huis. Aan den wegkant een slapende man opmerkende, streek hij een lucifer aan om hem te bekijken en vond tot zijn verbazing zijn eigen lantaarn staan. Bij verder onderzoek ontdekte hij de spaarpotten zijner kinderen en verscheidene andere voor werpen uit zijne woning. Hij nam de slaper in hechtenis en bevond dat tydens zijne af wezigheid ten zijnent was ingebroken. Een arbeider, lid van den Arbeidsraad te Dublin, en thans reeds wethouder der stad, de heer Dowd, is tot lord-mayor van Dublin benoemd. Hy treedt in 1903 op en zal, behalve vrye woning in Mansion House, nog 3000 pd. St. per jaar tractement genieten. Zes en-dertigduizend gulden inkomen voor een werkman het is wèl De in Beriyn aangekomen gouverneur van Duitsch Z.-West-Afrika, kolonel Leutwein, heeft in een gesprek medegedeeld, dat de in zyn gebied zich nederzettende Boeren hem als landbouwers en veefokkers zeer welkom waren, wel is waar niet de verarmde Boeren, die misschien tot last zouden worden, maar de talryke gegoeden. Hy meent, dat men er op rekenen mag, dat er een aanzieniyke toestrooming van Boeren zal plaats hebben. Er zyn vele geziene en flinke Boeren te te vinden, die met vreugde naar Duitsch

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2