N°. 1575 Zondag 14 September. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBubg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. TEXEL, 13 September 1902. Oostkeend, 12 Sept. Mej E. C. Knappert uit Leiden, die onlangs verhinderd was om voor de afd. Oosterend van den Nederl. Pro testantenbond op te treden, heeft thans bericht gezonden, dat ze nu op 28 dezer hare rede wenscht te houden, liet uur zal later bekend gemaakt worden. - Gisteren was het 25 jaar geleden, dat Mej. H. Outhuijs zich alhier vestigde als vroedvrouw. Vlieland, 10 Sept. lieden, "Woensdagavond, had alhier op het Raadhuis de openbare aan besteding plaats van eenige herstellingen aan het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente. Vier inschrijviDgsbiljetten waren ingekomen, waaruit bleek, dat was ingeschreven als volgt Gebr. van Os den Helder f 4697,— R. Daalder Texel - 4300,— M. Faalder Terschelling - 4300,— P Rab en Co. Torschelling - 4102,25 Raming f 4300. De gunning wordt later bekend gemaakt. - De rechter-commissaris bij de .rechtbank te Haarlem heeft gisteren de instructie geo pend tegen den Duitschor Möller, die inbraken heoft gepleegd to Katwijk, Zandvoort en Haar lem. Hij werd Donderdagochtend uit Den Haag naar Haarlem gebracht en had het in den trein zeer druk over de goede Haarlemsche politie, die toen zij hem beet had met den buit, f 160, bij den heer Lans te Haarlem gestolen, hem nachtlogies verstrekte en hem den ochtend daarop met de f 160 liet gaan, alsof hij 's nachts niet zwervende was aan troffen. - Een persoon uit Flelmond, op weg naar huis, is door twee sujetten uit een woonwa gen in de Mierlosche bosschen aangevallen en om geld gevraagd. De man gaf f 2 en bood nog zijn horloge aan. De onverlaten waren hiermede echter niet tevreden, en staken en sneden den man, dat hij voor dood bleef liggen. De daders zijn bekend en de hoofdschuldige is gearresteerd. - Te Hilligersberg is levenloos geboren een kind van het vrouwelijk geslacht met 2 hoofden, 4 schouders, 4 beenen en 3 aimen. - Men schrijft uit Nijmegen aan de „Tel.": Hier bestaat het plan om een adres van hulde aan te bieden aan dr. H. J. Poutsma te Hilversum, als protest tegen het laaghartig anoniem geschrijf waaraan genoemde genees heer blootstaat van den kant van Engelsche slippendragers, die niet kunnen verdragen, dat hij zoo ferm, rond en open de Britsche misdaden tegen het recht en de beschaving ln Zuid-Afrika op de kaak stelt. Het is al erg genoeg, om ooggetuige te zijn van die beestachtige gruwelen, maar om al die hemeltergende en menschonteerende bar- baarschheden te moeten verzwijgen of ver bloemen, om die zoogen. banierdragers der beschaving aan gene zijde van het Kanaal met te mishagen, ware karakterloos. He Engelsche vanen in Zuid-Afrika hebben zich ook in het bloed gedoopt van weerlooze grijsaards, vrouwen en kinderendit is niet weg te redeneeren. Er werd gemoord, ge plunderd en geroofd, alsof met een Europeesche natie krijg voerde, maar een horde bloedgierige barbaren. De wandaden van een man zooals kolonel Remington, behooren in alle talen te worden bekend gemaakt, en plicht ware het van de mede-onderteekenaars van de conventie van Genève om dien verkrachter der oorlogswet- ten en -rechten openlijk bij de Britsche Re geering aan te klagen. Of was die conventie maar een aardigheidje Waar moet het heen in de toekomst, als tractaten en conventies door legeraanvoerders officieren van grootere Mogendheden met de voeten mogen worden vertreden. Moeten de kleinere volkeren maar gedwee den nek krommen en steeds bloot blijven staan aan willekeur, onrecht en barbarisme? Men meldt uit Zandvoort aan de „Haarl. Ctdat mejuffrouw A. M. uit Amsterdam daar Zondag tot op 150 meter ver van de kust af zee in gezwommen is, vergezeld door een boot met een badmeester en een badgast. Verscheiden malen dook zij tot op den zee bodem en onder de boot door. Bij den terug tocht werd zij door den vloed in noordelijke richting afgedreven, maar toch keerde zij al zwemmende naar het strand terug. Na een uur was zij weer aan de badinrichting Neptu- nus, het punt van uitgang aangeland. Het is gebleken, dit het zwervende volkje, dat de grensbewoners van Zeeuwsch- Vlaanderen al zooveel last heeft veroorzaakt, geenszins „Zigeuners" zijn, doch Noren, die reeds vele jaren in Frankrijk en in Bolgië hebben rondgezworven. Vandaar ook, dat zij zich vrij goed in het Vlaamsch kunnen uitdrukken. Nog steeds houden zij zich in de gemeente Watervliet op, zorgvuldig bewaakt door de Belgische politie, terwijl marechaussee's en Rijksveldwachters dag en nacht de grens be waken, om te verhinderen, dat ze ons gebied betreden. Vanwege de Belgische Regeering wordt hun leeftocht verschaft. Voor spek bedanken zij echterhet moet rundvleescb, konijnen of kippen zijn. Op tabak en jenever zijn mannen en vrou wen verzot Met de ziodeljjkbeid nemen zij het niet bijzonder nauw. Zij gooien zich 's morgens een weinig wator om het hoofd en „klaar is Kees van afdrogen geen sprake. Er worden onderhandelingen gevoerd tus- schen ons land en België om doze liedeo naar Noorwegen terug te voeren. „Hoe eer hoe beter", zeggen de grensbewoners „Het Volk" bevat de volgende adver tentie „Geboren Henny, dochter van Hen. Jagers en Otto de Beus. Umdat zij de plaats aan den disch des levens bezet vond, hopen wij haar op te voeden in vinnige haat tegen deze maatschappij. Omtrent de ontsporing van de stoom tram bij Follega (Fr.) schrijft men nader aan de „N. Ct." Een koe sprong over het afsluithek en kwam plotseling voor de machine. Tijd voor remmen was er niet, zoodat de locomotief omhoog geworpen werd en van de rails liep. De 30-jarige Halma uit Joure stond met nog een heer en een dame op het voorbalkon van den volgenden wagen. Halma met den rug naar de machine, de twee anderen iets meer naar de binnenzijde van den wagen. Door den schok sloeg H. achterover en kwam met het hoofd tusschen locomotief en opdringenden wagen. Zijn hoofd werd als vorpletterd. Wonder boven wonder kwamen de beide andere personen er goed af. De heer kreeg wel wonden aan hoofd en handen, doch niet gevaarlijk. Hoewel de dame tus schen machine en wagen gedrukt zat, bleek haar niets te deren. Ook de machine kreeg, vreemd genoeg, geen letsel. Vanwege de justitie werd dadelijk op de plaats van het ongeval een onderzoek inge steld. Een ploeg arbeiders van de centrale werkplaats te Heereveen was den geheelen nacht bezig den weg vrij te maken. Eerst te 6 uren keerde men terug. Men meldt aan de „N. R. Ct.": Een der knechten van een veehouder te wassenaar heeft door het melken van koeien die in hevige mate aan ontsteking der uiers leden, een kwaadaardige uitslag aan handen en armen gekregen, die zich reeds ernstig laat aanzien. Hoewel het hem niet bekend was, schijnt het dat hij een wondje aan een der handen heeft gehad, waardoor de smet stof der uiers met het bloed in aanraking is gekomen. In den regel worden de „zeere spenen" der koeien bij de melkers en melksters weinig geteld. CJit dit geval blijkt wederom dat voorzichtigheid aan te bevelen is. Lijstervangen. De Maatschappij „Gaas- terland" heeft het plaatsen van lijsterstrikken in hare bosschen verpacht voor de som van bijna f 1100. Wielrijden voor vrouwon. Jonkvr. Anna de Savornin Lohman, redac- drice van het damesweekblad „De Hollandsche Lelie" schrijft in een correspondentie van dat blad het volgende over het fietsen Verleden week werd me iu een correspon dentie gevraagd oi ik vóór of tegen reform- kleeding ben. Nu vraagt u weerZijt u vóór of tegen fietsen voor dames. Moet men dan over alles, tot over de gewoonste, onschuldigste dingen, een opinie hebben van vóór of tegen Dat is juist de echte, onnoo- zele vrouwendrijverij van den tegenwoordigen tijd, om van alles een partij-quaestie te maken, een kibbelpunt van ik ben er voor, en ik ben er tegen. 't Komt immers bij alle dergelijke diDgen aan op het waarom en de omstandigheden waaronder het geschiedt. Wat nu b.v. mijn opinie op het punt van fietsen betreft: Als ik een rijke Ilaagsche freule, die met alle geweld jong wil lijken, van hoogst twij- felachtigen leeftijd en behoorlijken omvang, zie rondscharrelen op een fiets, ingeperst in een meisjesachtig fietspakje. met op het rim pelig gezicht een matelothoedje of een ander jeugdig hoofddeksel, dan vind ik haar eene oude malloot, die zich met fietsen belachelijk maakt. Omgekeerd echter ken ik dames, van evenzeer hoogst twijfelachtigen leeftijd en evenzeer behoorlijken omvang, die fietsen omdat tijd voor hen geld is, omdat ze lessen buitenshuis geven of naar een oureau moeten, of ook wel orndat zij bij een druk, arboidzaam leven, daarin eon genotvolle uitspanning vin den Diegenen geef ik groot gelijk en ik zou in hun geval 't ook doen. Of wel, als ik een enkel voor haar pleizier levend jong meisje zie fietsen, iD een coquet pakje, met prettig gezelschap bij haar, dan vind ik het zoo na tuurlijk mogelijk, dat ze 't „dol" vind. Waar om zou ze niet evengoed fietsen als andere pretjes van haar luxe-bestaan genieten? Maar kom ik een fietsende moeder tegen (al is die misschien niet ouder dan het jonge meisje) en weet ik, hoe ze thnis kleine kin- deron heeft, die maar worden overgelaten zoolang aan bonne of kindermeid, omdat zij wèl 't genoegen wil hebben van de kinderen maar niet de zorgen, liever fietst met haar jonge meisjes-vriendinnen, dan achter den kinderwagen te loopen, dan vind ik zoo'n fietsende mama een schande voor haar ge slacht enz. enz Neen, aan dat fietsen om „gezondheidsre denen" gelooi ik niet recht. De doktoren hebben gewoonlijk genoeg menschenkennis, om te weten dat ze hun patiënten aange naam zijn met dergelijke pret-medicijnen, van badreisjes, fietsen, veel uitgaan, veel rusten, enz., enz. Slechte zomer 1 Volgens raming is alleen te Scheveningen gedurende de maand Augustus omstreeks vier-en-zestig duizend gulden minder verdiend dan verleden jaar toen het door allerlei oor zaken in de eerste dagen bepaald leeg was. Met- name de st.randwinkeliertjes hebben het hard te verantwoorden gehad. Naar wordt medegedeeld wordt bij de Vennootschap Lourens Coster te Haarlem uitgegeven de stamboom van de familie Teyler van der Hulst, den man die naar onze lezers zich zullen herinneren zijn groot vermogen bestemde tot stichting o.a. van het beroemde Teylers Museum te Haarlem. Daar de geldigheid van het testament be twist wordt en vooral tegenwoordig weder plannen bestaan tot het voeren van een groot proces, heeft de samensteller, de heer W. P. J. Overmeer daarmede een nuttig werk ver richt, te meer omdat hij aan de brochure het advies heeft toegevoegd, dat indertijd door drie zeer bekwame rechtsgeleerden over deze erfenisquaestie is uitgebracht. Door de recherche te Scheveningen is Donderdag een goede vangst gedaan. Een tiental Haagsche jongens van 12 tot 18 jaar waren namiddags in het politiebureau opge sloten. Deze bende had eenige dagen geleden bij de kunstschilder Bisschop in het Van Stolkpark op klaarlichten dag het paneel van de achterdeur ingetrapt en zich zoo den toe gang tot de verschillende kamers verschaft. Vele voorwerpen, waarvan enkele van veel waarde, werden medegenomen. Ook werd heel wat vernield. Bijna al het gestolene is reeds in handen van de politie. In den Bangert, bij Hoorn, worden de hazelnoten bezocht door de ratten, welke zeer verzot zijn op de lekkere, zoete vruch ten. Zij klimmen behendig tot op de dunste twijgjes om de begeerde noot te kapen. De schade, welke zij aanrichten, is vrij belangrijk. —Het beste middel tegen diptheritis bij kip pen is ze den kop af te hakken en 't geheele dier te verbranden, 't Is wel eon totaal afdoend middel, maar volgens de meening van veel groote kippenfokkers het eenigste goede, omdat zulke kippen de gezonde besmet ten en genezen kippen een voortdurend gevaar voor den hoenderhof blijven. (R. N.) De gemeente Zuiddorpe heeft haar recht op onderwijssubsidie over 1902 verloren omdat niet binnen vier maanden na 15 Januari een vierde onderwijzer was aangesteld. Geheel ter goeder trouw had de raad eene onderwijzeres benoemd tegen 15 Mei, terwijl nu blijkt, dat 14 Mei de uiterste termijn ls. Dinsdagavond is de politieagent De Ruijter, te Enschedé, bij de uitoefening zij ner functie zéér ernstig verwond. Op den Oostveenweg was een feestpartij. Daar de politie vermoedde, dat het er niet pluis zou zijn, gingen de politieagenten De Ruijter en De Vries derwaarts. Het ging er zeer ru moerig toe. De politie verbood toen het lawaai—het was reeds 11 uur en dreigde proqes-verbaal te zullen opmaken, indien men aan dat verbod zich niet stoorde, Plotseling werden de agenten door een 15-tal personen omsingeld, zoodat de agenten elkander uit het oog verloren, Eenige oogenblikken later vond de agent De Vries zijn collega badende in zijn bloed op den weg liggenmen had hem waarschijnlijk met een bierflesch op het hoofd geslagen. Spoedig verschenen meer politieagenten ter assistentie. De toestaad van De Ruijter is zeer zorg wekkend. De vermoedelijke dader, A. D., is in hech tenis genomen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadhuize een kijkertje, ge- ronden op den Schilderwegen een porlemonnaie, gevonden in de Molenatraat.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1