N°. 1576 Donderdag 18 September. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertenttën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBubg op Texel ROSTELOOZE VACCINATIE. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS der Gemeente 'Texel maken bekend, dat de gelegen heid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Vrijdag, den 19 September 1902, voor- mi ldags elf uur ten huize van "Wed. Koppen te Oosterend, op Zaterdag, den 20 September 1902, voor middags 11'A uur ten huize van Jb. Buijs te de Cocksdorp, op Zaterdag, den 20 September 1902, 's na middags 7 uur ten huize van den geneesheer Van der Vegt te de Waal, of op Woensdag, den 24 September 1902, 's middags 12 uur in de O. L. School te den Burg. Texel, den 16 September 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. HAJENIUS. C. KEIJSER Pz. L.-B. TEXEL, 17 September 1902. De aanvoer ter markt bestond Maandag alhier uit: 1 paard, 1 veulen, 6 koeien, 256 schapen, 470 lammeren, 27 rammen, 17 biggen en 8 korven kippen. Bij flinken handel kon gemiddeld worden besomdvoor veulens f 80 a f 85 koeien f 145 a f 207,50, schapen f 18 a f 20, lam meren f 10 a f 12,25, rammen f 25 a f 35, biggen f 8 a f 9 en kippen 75 a 85 cent per stuk. Van 10 tot en met 15 Sept. zijn van hier verzonden 504 schapen, 480 lammeren 2 koeien, 5 kalveren, 2 paarden en 5 varkens. Naar men ons mededeelt, werd alhier een rederijkerskamer opgericht, voorloopig alleen bestaande uit heeren eiji bestaat het plan ge durende het eerstvolgend win tei seizoen een of meer tooneelvoorstellingen te geven in het hotel „de Zwaan". Zeker wel als gevolg van hot zoogoed geslaagde volksfeest op 2 Sept j.l. moet bij enkele personen het plan zijn opgekomen te trachten alhier eene permanente commissie te vormen voor ieder jaar te houden volks feesten. Naar men ons verzekerde gaat men van de veronderstelling uit, dat een flink volksfeeet verre te verkiezen is boven de toch reeds kwijnende kermis, welke bovendien bij velen reeds in discrediet is. Naar wij vernemen zal in den treinen loop van Helder by den winterdienst, aan vangende 1 Oct. a.s eene belangrijke wij Jging worden gebracht. Er zullen dan van Helder treinen vertrek ken te 5.55, 7.16, 8, 9.24, 12.36, 1.06, 4.25, 7.35 en 8.32— alles stadstyd. De aankomst der tremen is 8.50, 11.39, 12.33, 3.10, 6.08, 10 30 en 12.23. Waal, 15 Sept. Voor den met 1 October a.s. te openen cursus voor het herhalings onder wijs, hebben zich aangemeld 7 leerlingen, en wel 8 meisjes en 4 jongens. Volgens de bestaande verordening zal dus in de school alhier gelegenheid bestaan, onder wijs te ontvangen. Oudeschild, 15 Sept. In het café van den Heer H. Dogger, weid Zaterdag 1.1. de groote jaarlijksche vergadering gehouden van het onderlinge begrafenisfonds, thans geheeten „Dorpskring. SteuRt Elkaar". Na de verga dering geopend te hebben, wenscht de voorzit ter de vereeniging geluk met het verkrijgen der Koninklijke goedkeuring op de statuten der vereeniging. Voorts dankt h\j den yverigen bode H. Dogger, de accurate penningmeester P. v. d. Wiele, den nauwkeurigen secretaris M. Kroon Jbz- en de Heeren commissarissen. Daarna worden de notulen gelezen en on veranderd goedgekeurd Uit de mededeelingen blijkt, dat het aantal leden is gestegen tot 679, waarvan 147 buiten het dorp of aan den vasten wal woonachtig. De penningmeester brengt een keurig ver slag uit over den stand der financiën, waaruit blijkt dat in het afgeloopen vereenigingsjaar werd ontvangen f 989,91 en uitgegeven f891,15, zoodat een batig saldo was behaald van f 98,76. De geheele bezitting van het fonds was gestegen tot f 4235,38. Aan de commissie, belast met het nazien der rekening, word dank gebracht voor de genomen moeite, nadat de heer H. Hin, na mens bedoelde commissie verslag der bevin dingen heeft gedaan. Vervolgens wordt een drietal leden tot nieuwe commissie voor 1903 benoemd. Met het oog op den gunstigen toestand dei- kas wordt besloten van 8 Sept. tot den eersten Maandag in April 1903, vrijstelling van contri butie te verleenen. Nog wordt besloten de Kon. goedgekeurde statuten te doen drukken en er ieder gezin een Ex. van te verstrekken. Tevens wordt besloten kaarten in te voeren, waarop elke week, bij wijze van kwitantie, wordt afgestempeld, als de contributie is voldaan. Bij de rondvraag wijst het lid C. Blom op eene vergissing, die terstond wordt hersteld. Met de beste wenschen voor den bloei der vereeniging en dankzeggende voor de trouwe opkomst en den gezelligen toon, die op deze vergadering algemeen heerschte, wordt te ongeveer half tien de flink bezochte verga dering besloten. Een beknopt verslag zou eerlang den elders wonenden leden en ook aan belangstellenden op het dorp worden verstrekt. Dat het groot aantal zeehonden, die dezer dagen nabij Brielle zijn gedood en aan gebracht, de aandacht trekt, kan blijken uit het feit, dat een professor in de natuurlijke historie te Amsterdam het verzoek heeft gedaan om 30 koppen dezer dieren, ten einde uit de hersenen wetenschappelijke studiën te maken. Daar de 85 laatst gevangenen reeds voor traan bestemd waren, kon aan dat verzoek niet voldaan worden. Aan de Hollandsche spoor in Den Haag zijn aangehouden twee jongetjes van ongeveer twaalf jaar, die van Leiden waren komen loopen en de wijde wereld in wilden. Zij vroegen den spoorwegbeambte om reisgeld en werden toen aan de politie overgeleverd, die de reislustige snuiters naar de familie te Leiden terugbracht. In 't dorp 3t. Johannesga (Fr.) werd in den laatsten tijd maar heel brutaal beschikt over het eigendom van het burgelijk arm bestuur daar. Woonscheepjes werden op den wal getrokken en geplaatst op een terrein dat het armbestuur toebehoorde, leegstaande woningen werden zonder vorm van proces ingenomen door gezinnen. Het burgelijk armbestuur maakte de zaak aanhangig bij de rechtbank te Heerenveen, deze wees ten gunste van het armbestuur vonnis en Woens dag verscheen de deurwaarder tot uitvoering daarvan. Het woonscheepje werd van het armbestuur verplaatst naai- .hetpublieke voetpad, aan de gemeente Schoterland toe- behoorendel Nu zal de gemeente weer op ruimen 1 De opruiming der woning had nog niet plaats, wyl daarin pas een gewichtige ge beurtenis heeft plaats gegrepen. De boeren hebben overwonnen. De heeren die Woensdag de feestelijke opening van den tramweg medemaakten, zullen, toen zij in het kermisvierende Hummeloo uitstap ten, zeker niot vermoed hebben, dat er daar d. w. z. te Hummeloo, en wel op de kermis een staking heerschte. Toch is dit zoo. Er was nl. een staking uitgebroken onder de... dansers en danseressen, die zouden, deel - nemen aan het bal in de danstent. Het jonge volk had nl. reeds vroeger een parig besloten, niet anders te dansen dan voor 5 cent. De ondernemers der danstent evenwel eischten een dubbeltje. De staking duurde den geheelen dag; en eerst tegen den avond eindigde zij, doordat de onder nemers toegaven. Het dansen zou dus slechts 5 cent kosten en onder een daverend „de boeren hebben het overwonnen" werd direct met dansen be gonnen, tot groote voldoening van beide par tijen. De millioenenjuffrouw Vóór eenige maanden deelden wij mede, dat door de politie té Amsterdam geheel uit geput en bijna stervende van de straat opge raapt en naar het gasthüis vervoerd werd de welbekende millioenenjuffrouw Jannetje Struijk, die omstreeks 1880 half Amsterdam en daarna Rotterdam op haren en snaren zette en groote kapitalen wist af te troggelen door met weergalooze radheid van tong van een millioenen-erfenis te vertellen, die haar ten deel zou vallen. Men verwachtte toen, dat hare levensdagen ten einde liepen hetgeen later bleek niet het geval te zijn; want zij heeft een dezer dagen die inrichting weder verlaten, om haar ellende-leven daar buiten, als voorheen, weder voort te zetten. Wie nu in Amsterdam de brug over de Heeren gracht bij de Raadhuisstraat passeert, zal haar daar vinden als een onoogelijk vrouwtje. Een zwarte kap over de viesbruine, loshangende hareneee paars jak- over 't gebulte boven lijf boven .een gevlekten zwarten rok. De voeten sloffen in een paar scheef getrapte leeren pantoffels. Moeielijk voortgaande, steunend op een stokje, prevelend sufjeseen paar onverstaanbare woorden, duwt zij den voorbijganger een doosje lucifers onder den neus, sukkelt een paar stapjes mee, totdat aalmoes of snauw haar weer haar standplaats doet opzoeken. (R. N,) Het nieuw te bouwen theater „Flora" te A msterdam belooft een inrichting te worden die de vergelijking met andere schouwburgen doorstaan kan. De heer Nöggerath nl. is voor een halve ton kooper geworden van perceel Heerengracht 607, zoodat ook aan die zijde een uitgang van het gebouw komen kan Om moeielijkheden bij veilingen te voor komen 1 Te Broek-op-Langendijk komen bij het te genwoordig stelsel op de groentenmarkt da gelijks geschillen voor over de vraagwie door het roepen van „mijn" kooper is geworden van een partij groenten. De gemeenteraad heeft nu besloten, daar in verandering te brengen door middel van een electrische inrichting, waarbij ieder koop man een drukknop vóór zich heeit. Door op dezen knop te drukken, komt een num mer te voorschijn, dat aangeeft wie de koo per is terwijl de verbinding met de andere knoppen tegelijkertijd wordt verbroken. Deze inrichting is geleverd door de heeren Kip Zoon, te Delft. H. M. de Koningin maakte dezer dagen photographische opnamen van de boerderij in het koninklijk park op het Loo en van Haar vroegere pony's, aldaar door Prins Hendrik in dienst gesteld. Ook het personeel van de boerderij werd gekiekt. Nadat H.M. de photo's in gereedheid had gebracht, werden deze on- middelyk naar prins Hendrik verzonden. (N, Arnh. CtJ

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1