Waarschuwing. „Nut en Genoegen" Tweede gratis verloting. B ui ten la nd. Marktberichten. SCHOUW. Pre dikbeur ten, ADVEKTENTIËN. Zondag 21 September 1902 Tot 1 JANUARI a.s. te huur: W. J. LANGEVELD Pa Uitsla? verkiezing te Amsterdam. Gekozen de heer H. Bijleveld, anti-rev. met 3330 stemmen. De heer mr. P. J. Troelstra verkreeg 3231 stemmen. Voor de bureaux der dagbladen en voor de stembureaux heerschte een ontzaglijke druk te en opgewondenheid. Uit Amsterdam schrjjft men Voor de vpfde kamer der rechtbank ver schonen Woensdag twee oude vrienden, die, door een noodlottig misverstand van elkander gescheiden, elkander waren gaan haten met het gevolg, dat de een den ander vrij zwaar heeft mishandeld. In dronkenschap, had de een den ander naar hij meende vier rijksdaal ders ter bewaring gegeven den volgenden morgen kreeg hij er slechts drie terug. Deze financieels teleurstelling zette een wrok tusschen hen beiden, terwijl toch niet was vast te stellen of er nu inderdaad vier en niet drie rijksdaalders waren overhandigd. Op een kwaden dag heeft de man, die zich bestolen achtte, zijn kameraad, alweder in staat van dronkenschap, opgezochtzij kre gen elkaar te pakken en sloegen er op los. Maar de stiyd was een ongelijke, daar een van de twee een grooten, vreemd gevormden ring met scherpe kanten aan den vinger droeg, waarmede hij zonder dit te hebben voorzien, het gansche gelaat van zija vroe- geren kameraad open haalde, zoodat deze zich in het gasthuis moest laten verbinden. Een en ander nu, half moedwil, half toe val, leidde er toe, dat de man met den gevaarlijken ring op de bank der beklaagden terecht kwam en de ander als getuige optrad. Een zware eisch werd door het O.M. gestold één maand gevangenisstraf. Teelt in het groot van zonnebloemen De landbouwer A. De Kraker Kzn. te Zaamslag heeft dit jaar een stuk land van een paar honderd roeden groot met zonne bloemen bezaaid. Het maakt een verras send effect, die hooge, forsche planten met haar fraaie bloemen daar in zoo groot getal te zien staan. Het doel dezer proef is om te zien of de opbrengst van zaad en de daarvoor te ma ken prijs uitzaaiing op grooter schaal wen- schelijk mrken. Men meldt uit Nieuweschans aan de „N R Ct.": Dinsdagavond (de laatste avond van de najaarskermis) heeft alhier de 21-jarige schoen makersknecht B., van Nieuwbeerta, zijn dorps genoot H. een drietal messteken toegebracht, waarvan een de long heeft geraakt De toe stand van den getroffene is vrij geruststellend hij kon gisterochend per rijtuig worden ver voerd. De dader heeft bekend, en wordt in arrest gehouden. Een „hoofden" quaestie. Het „Hbld." schrijft Stel u gerust, lezer! We zullen u ditmaal niet lastig vallen met een quaestie tusschen hoofden en onderwijzers, als speelt de historie ook aan een paar scholen af. Waart ge Dinsdagmiddag tegen den tijd dat de openbare scholen beginnen, in den omtrek van de Plantage geweest, het zou u opgevallen zijn hoe vele moeders, druk gesticuleerende, met haar respectieve spruiten zich in dezelfde richting bewogen. En haar verontwaardiging had reden van bestaan. Ye rbeeld u de hoofden van een paar open bare scholen hadden besloten dien middag van het gewone werkprogram af te wijken en de uren, bestemd tot opleiding voor christe lijke en maatschappelijke deugden, te doen besteden aan het knippen der haren van de discipelen. Een tweetal politie agenten en een viertal .scheerders" waren gerequireerd en hadden post gevat in de lokalen, waar slechts gewacht werd op de slachtoffers, die voor de operatie waren bestemd. Maar de moeders waakten I Krachtige betoogen tegen zulk een ingrijpen in de ouderlijke macht moesten de onderwijzers hooren een vader schreef een „pootigen" brief met verzoek van zijn protest goed nota te nemer. Ed het resultaat was.... dat de onderwijzers den verontwaardigden moeders konden mede- deelen, dat zij dupe waren van een grappen maker, die veel succes van zjjn inval heeft gehad. Het Fiiesche kaatsspel op Borneo. Gedurende de laatste jaren doet het leger bestuur in Indiö moeite om de beoefening van sport bij de militairen zooveel mogelijk aan te wakkeren. Voetbal en andere Engel- sche spelen worden het meest beoefend. Daar er nu in het Indische leger vele Friezen en ook Belgen zijn, die met kaatsspel bekend zijn, is de heer J. B. Schuil, le luitenant der Infanterie, post-commandant te Benkajang, Wester-afdeeling van Borneo, begonnen met de beoefening van het kaatsspel onder de soldaten van zyn detachement. Velen, die het spel niet kenden, beoefenen het reeds met ambitie. Men moet hierbij echter gebruik maken van de te groote tenisballen, daar de Friesche kaatsbal er natuurlijk niet verkrijg baar is. De heer Schuil heeft zich deswege gewend tot den voorzitter van den Ned Kaatsbond, den heer W. Westra te Franeker, met het verzoek een 3 '-tal Meter-ballen te willen verzenden. Natuurlijk wordt door het hoofd bestuur van den Ned. Kaatsbond gaarne aan dat verzoek voldaan. Dit herinnert den militairen in de verschil lende garnizoensplaatsen in Nederland zelf ei er aan, dat het kaatsspel is opgenomen onder de spelen, welke in het leger geoorloofd zijn en worden aanbevolen door het legerbestuur hier te lande. I at arme Mentone 1 Men herinnert zich het bericht, dat er daar zich een commissie had gevormd, om ter eere van President Kruger, die daar den winter ga; t loorbrengen, feesten in te rchten. Dadelijk kregen een aantal hotelhouders brieven van Eagelsche gasten, dat zjj dezen keer niet kwamen, aangezien zij goen feesten ter eere van Kruger wrlden bijwonen. H-rhaaidelijk heeft de burgemees ter nu door telegraafagentschrppen laten ver klaren, dat er niet 't minste plan bestaat de komst van President Kruger te vieren. Men denkt er niet aan, en 't zou verboden worden ook, zegt de burgemeester, die toch zorgen mo9t voor de beurzen van zijn ge meentenaren. Als nu de Engolschen toch weg blijven, kan President Kruger, inplaats van een feestolijke, wel een minder aange name ontvangst krijgen. (N. R. C.) In een brief uit Kaapstad aan „de Te legraaf", dd. 25 Augustus, komt het volgende voor „En wij smeeken, o Heer, zend ook uwen zegen neder op den consul generaal der Ne derlanden en zijn gezin, hier in ons midden tegenwoordig, geef hem kracht en opgewekt heid om zijn moeilyk en gewichtig ambt naar behooren te vervullen Dat was een aangename verrassing gister ochtend in de Moederkerk, een der weinig géhoorde uitingen van het toch zoo warme gevoel, dat het verdrukte Zuid-Afrika thans aan Holland bindt. Weer was het of ik de woorden hoorde, die mevr. KoopmansDe Wet in Nov. 1900 tot me sprak„Ben je niet trotsch een Nederlander te zijn?" Natuurlijk werd „na de kerk" dadelijk thuis verteld, dat de consul in de kerk was en dat ds. Van Heerde voor hem gebeden had Zoo iets werkt verfrisschend, het is soms of men vreest eenige vriendschap voor het oude Holland te toonenmen schijnt maar liefst van Duitsche of Fransche afkomst, laat soms het „van" wegschrappen uit den naam enz. Het is waar„it does not pay" om met Holland hoog te loopen het heeft de Engelschen altijd geërgerd, en werd voor min of meer kleingeestig gehouden zich met zoo.n klein landje in te laten Daarom gaan de progressieven met ex-ds. Du Toit mee„ons het niks met Holland te doen niHollands is niet ons taal nie..." Interessanter dan al wat er in het parlement omgaat, nu de Afrikaanderpartij toch maar voorzichtig en stil is, zijn de gesprekken met de leden in privé. Er worden thans werke lijk geen doekjes omgewonden dat men En geland haat; het heeft zich gedurende den oorlog vertoond in al zijn zwakte en in al zijn wreedheid. Vreeselijk verontwaardigd is men, dat het de kleuringen en de kaffers wapendein Van Rhijnsdorp gebeurde dat eerst in Maart van dit jaar, in het district Calvinia vele maanden vroeger. Geen knecht was meer te vertrouwen, vele liepen weg en stalen het vee hunner bazen. Waar de commando's kwamen, daar was men veilig; de Boeren waren „gentlemen", als de Engelschen kwamen, werd alles vernield. Uit alle districten, waar commando's rond trokken, commandeerden de khaki s al het koren, en betaalden pd. st. 1,5 (f 15) per mud. Thans is er gebrek en het gouvernement zendt koren naar die districten, waar men het kan koopen voor pd. st. 2,5 (f 27), goed- kooper niet, en het is regel, dat elk huisgezin maar 1 mud krijgt. Ik herkende Oom Daantje (D. v. d. Heever) bijna niet meer, een ziekelijken ouden man van bijna 70 jaar Hij was erg afgevallen, had ook in den tronk gezeten en was ten slotte weggestuurd als een „undiserable". Over de toekomst van Zuid-Afrika zijn allen tameljjk stil, maar dit blijkt wel, dat al achjjnt de brand gebluscht en al slaan geen vlammen meer uit, onder den puinhoop gloort nog vuur. Weel als Engeland eens Europeesche ver wikkelingen zou krygenHoe kan de En- gelschman, die zelf zijne eeden niet acht, verwachten, dat de afgedwongen eeden zullen worden gehouden Maar „ons het nauw geen geweren" de bavianen schillen ons lemoenen, plunderen onze boogerden en de jakhalzen verscheuren ons vee 1" Men heeft den shah van Perzië, tijdens zijn verblijf te Parijs in een restaurant in het Bois de Boulogne eens 750 fr. laten betalen voor thee voor vijf personen en te Enghien voor een lunch voor twaalf personen zonder wijn, elfhonderd fr. wat de beheerscher der Perzen veel te veel vond. Aanbesteding voor klokopwinden. De Parijsche gemeenteraad wordt voorne mens geheeten, het opwinden der stadsklok ken in het openbaar aan te besteden. Thans kost dit werk aan de stad 60,000 francs per jaar. Er zijn ongeveer 11,000 klok ken op te winden Ook een Jack the Ripper Een afschuwelijk moordtooneel heeft te Lod- derich niet ver van Venlo plaats gehad. De volgende bijzonderheden deelt nog de „Limb. Koerier" mede Het dienstmeisje A. Tönis, oud 20 jaar, dat zich Dinsdagavond naar het station begaf ten einde een familie, die bij den patroon waar zij in dienst was, op bezoek was geweest, be hulpzaam te zijn bij het dragen van eenige zaken en daarmede het gezelschap op een afstand van ongeveer 30 pas volgde, werd onverwachts door een manspersoon aange vallen, die haar een snede in het onderlijf toebracht. Door den schrik der aanranding had zij zelis niets van de wonde bemerkt alvorens aan het station te zijn gekomen, waar zij badende in haar bloed, bewusteloos achter over viel en later ter verpleging in het Gast huis moest worden opgenomen. De dader was toen onbekend. Woensdagavond werd zekere dame C. Um- melen, oud 38 jaar, dood op straat gevonden, tengevolge van zware verwondingen op dezelf de, maar ernstiger wijze toegebracht, zoodat de ingewanden te voorschijn kwanen. Na het volvoeren dezer afschuwelijke daad be gaf de woestaard zich naar het koffiehuis van den heer Jansen aldaar en bestelde een glas bter, dat hem door het 18-jarige dienst meisje, C. Kohren, werd overhandigd. Onder deze bedrijven sprak de caféhouder J. met het meisje om een boodschap in de buurt te doen. Nauwelijks was het meisje buiten, of het werd door de moordenaar achtervolgd, en eveneens zware verwondingen toegebracht. Hierna werd van den moordenaar niets meer gezien. Een 3-tal heeren uit Lodderich gingen op verkenning uit en hadden het geluk hem tusschen Breijell en Lodderich in handen te krijgen. Op het eerste gezicht dier heeren zwaaide hij woest met zijn mes rond, doch één hunner sloeg hem het mes uit de hand waarna hij spoedig overweldigd werd. Zwaar gekneveld werd hij dien nacht aan de politie te Lodderich overgeleverd. De moordenaar, zekere W. W., fabrieks arbeider, geboren te Breijell en wonende tnsschen Breijell en Lodderich, die sinds een jaar gehuwd was, had in den loop van den dag een lang mes gekocht en na betaling daarvan het nauwkeurig bekeken en tot zichzelf gezegd„Dit is lang genoeg." Bij de confrontatie met zijn slachtoffers toon de hij niet het minste teeken van berouw, doch begon tot toppunt van brutaliteit, luid te lachen. Schagen, 18 Sept. Aangevoerd8 paardon f 75 af 175. 8 8tierenf80 af 200; 60 Gelde- koeien f 110 a f 210; 120 Kallkoeien f 140 a f 290 0 Vaarzen f af 18 Nuchtere Kalveren f 10 a f 20; 225 Schapen f 14 a f 22, 250 Lammeren f 12 a f 18 Bokken en Geiten f Oj— a f 0.30 Varkens f 14.a f 16.50, 18 Vette Varkens 52 a 53 cent per half kg.82 Vette Koeien f 200 a f 300; 60 Biggen 1 8. a f 12.50; Kipeieren, f3.25 a f 3.75; Eenden 340 a ct. Boter por half k.g. f 0.50 a 0.60. Leiden, 19 Sept. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 325 stuks f 122 af 282; 108 Stieren f 59 a f 815; Veulens 16 stuks 72 a f 95 I 192 kalf koeien f 121 a f 275 Melkkoeien f 121 a f275 123 Varekoeien f 98 a f 240 325 Vette koeien f 122 a f 282 45 Vette kalveren f 42 a f 8433 Magere kalveren f 7.a f 25.260 Graskalveren f 22 a f 61; 926 Vette schapen f 18 af 31.564 schapen (weide) f 13 a f 24.4 Paarden! 68 a f 120; 410 Magere Varkons f 15 a f 40. Vette Varkens a ct. 552 Biggen f 5.50 a f 14 1081 Lammeren 1 10 a t 15, Londen, 18 Sept. Ter markt zijn aangevoerd 200 runderen, 2000 Schapen en Lammeren, 20 Kalveren en 20 Varkens. Men noteert Run deren, f 0.41 a f' 0.76; Schapen en ijammeren f 0.55 a-f'0.86; Kal veren f 0.62 a 0,85 en Varkens f 0.60 a f 0.71. Zondag 21 September. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Schroder. Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 don Hr. Barende. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooscboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. ICuperus. Den Hoom. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 12 tot 19 Sept. 1902. GEBOREN Johanna Patricia, d.v. J. T. Roes- singh en W. A. A. H. Balfour van Burleigh (den Burg), Theodora, d.v. Hendrik Witte en Dicntje Keijzer (Westcrgcest), Johannes z.v. Gerbrand Zoetelief en Pieternella de Graaf (de Cocksdorp). ONDERTROUWD: Martinus Bakker en Antje Boon. GETROUWD: Kiuas Boon en Leonora Elisa beth Knaap, Antonie Eclman en Gesina Thomassen, Pieter Eelman en Stijntje Tim mer. OVERLEDEN: Geene. CORRESPONDENTIE. Eon brief ons van de Koog toegezonden als in een flesch op 't strand aangespoeld is vermoedelijk in 't Hongaarsch geschreven. Aangezien wij zelf niet konden beoordeelen of de inhoud van eenig belang is of niet en ons ook niemand alhier bekend is, die hem voor ons zou kunnen vertalen, word hij naar elders verzonden om inlichtingen. (b(j gunstig weer) van 12 tot 5 uur zal er GESCHOTEN worden tusschen paal 19 en 16. Het onveilige terrein is afgezet door roode vlaggen P.S. De schietveroeniging vraagt een BODE, te OOSTEREND. HUISHOUDELIJKE VERGADERING op Zaterdag, 27 Sept. a.s. des av. te 7 uur. Alleen in deze vergadering kunnen niouwe leden aangenomen worden. Het Bestuur. alléén voor schapen, het NAGRAS van perceel in Burger-Nieuwland van M. MAAS. Adres: H. FLENS, Texel. Dijkgraaf en Heemraden van den polder Waal en Burg, brengen ter konnisse van de Ingelanden, dat, naar aanleiding van art. 10 dor keur, de SCHOUW op het schoonmaaien en zuiveren van de Tochtsloten van bobbels, kroos, riet en fiab is bepaald op Vrjjdag, den 10 October 1902. De nalatigen verbeuren eene boete van hoog stens f 3, Texel, 18 September 1902. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. J. ROEPER, Dijkgraaf. Sd. KEIJSER Pz., Secr. Ondanks de bekende, uiterst laag gestelde rijzen, in aanmerking genomen do solide waliteit der goederen, zullen opnieuw nummers worden uitgoreikt voor eene te houden gratis verloting van een prachtige STEREOSCOOP met 10 platen, benevens minstens 15 andere prijzen. Wie voor 10 cent of moor contant besteedt bij den ondergeteekondon, ontvangt 1 of meer nummers voor die verloting gratis. Zoo dra 300 nummers zijn uitgegeven zal de verloting plaats hebben, terwijl do uitslug er van in dit blad wordt bekend gomaakt. Men lotto wel op, dat niet moor dan 300 nummers worden uitgegeven. Verschillende personen kwamon voor de eerste gratis verlo ting te laat. Men wachte dus niet te lang. mmmmmmmarm«wa—r—i

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2