N°. 1578. Donderdag 25 September. A0. 1902 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTlEN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Buro op Texel NATIONALE MILITIE. Inschrijvingsregister en Alphabetische Naamlijst. TEXEL, 24 September 1902. Wij maken onzen lezers opmerkzaam op achterstaande annonce, waarbij belangstel lenden in den bloei van het fanfarecorps wor den opgeroepen ter vergadering tegen Vrij dag aanstaande. Het fanfarecorps behoort tot de weinige vereenigingen alhier, die vrijwel de algemeene achting genieten, en bet aantal van hen, die het financieel willen steunen, is zeker niet gering; toch blijkt het uit bedoelde adver tentie, dat de steun tot heden aan 't corps verleend, niet voldoende is om het tot hooger bloei te doen geraken, hoeveel moeiten direc teur en leden zich daarvoor ook getroosten. Het was daarom zeker goed gezien van het bestuur om eens eene vergadering uit te schrijven, ten einde met belangstellenden de middelen te bespreken om tot dien meer deren bloei te geraken. Laat niemand die waarlijk belang stelt in het corps nu achter blijven om van zijn belangstelling te getuigen en zoo mogelijk ook bet zijne bijdragen tot het welslagen er van. Op de tentoonstelling te Alkmaar wer den o.a. ook bekroond: 1 Ram van zuiver Texelsch ras, geb. 1901, eigenaar- den heer P. K. Bremer met den len prtjs, 2 melkgevende ooien van zuiver Texelsch ras, eigenaar de heer C. Kejjser Pz., len prys en 1 ramlam en 2 ooilammeren van zuiver Texelsch ras. len prijs die van den heer P. X. Bremer en 2en prijs die van den heer C. Keijser Pz. Verzonden van 17 tot enmet22Sept: 260 lammeren, 165 schapen, 5 koeien, 6 kal veren, 3 paarden en 6 varkens. Was er gedurende de zomerdienst der stoomboot „Ada" gelegenheid om 's namiddags half 5 van hier nog brieven enz. te verzenden, binnen enkele dagen zal die gelegenheid we der zijn opgeheven. Woensdag a s. vangt nl. de winterdienst dier boot aan en vervalt de zoogenaamde 4e boot en dus ook de postver zending daarmede. De „fancy-fair" gehouden ten behoeve der algemeene bewaarschool alhier en van die te Oudeschild is zooals zeker algemeen bekend zal zijn, uitstekend geslaagd. Door sommigen werd reeds geraamd wat wel de netto opbrengst zou zijn en verschillende cijfers werden daarvoor opgegeven. Het juiste bedrag was echter nog onbekend Maandag echter werd door de besturen van beide vereenigingen vergaderd en werd dooi den penningmeester rekening gedaan van zijn gehouden beheer. Uit die rekening bleek dat de netto winst bedroeg f607.26, zoodat aan elk die vereenigingen een bedrag van f 803.63 werd toebedeeld. Totaal was ontvangen f 974.87, terwijl was uitgegeven. Voor onvermijdelijke onkosten en aankoop van verschillende goederen 367.61. (voor de goede gang van zaken bleek het n.l. noodig ter aanvulling verschillende kleine artikelen aan te koopen in hoofdzaak bestaande in prijsjes voor tombola en dergelijke, choco lade enz.) Een woord van dank voor de vele moeiten die zich de verschillenden leden dier besturen hebben getroost voor het welslagen der onder neming is hier zeker niet misplaatst. Niet minder dank echter komt o.i. toe aan de verschillende dames, die als verkoopsters enz. zich op zoo uitstekende wijze van hun taak kweten en aan wie zeker in niet geringe mate het welslagen der „fancy-fair" is te danken. Koog, 21 Sept. Heden hield de Schietver- eeniging „Texel" hare 2de schietoefening op het strand tusschen paal 16 en 19 alhier. Tien leden namen deel aan deze oefening. Met het Beaumont geweer werden eerst tien schoten gelost op een schijf van p.m. 125 M. afstand. De volgende heeren behaalden de achter hun naam staande punten, n.l. J. Mak, 10, 5, 14, 10, 11, 4 en 3 of 57 Room, 3, 11 en 8 of 22 M. A. Langeveld Jr., 6, 11, 9 en 7 of 33 Jb. Boon, 11, 5, 7 en 8 of 31 Jn. Dekker, 10, 10, 8, 5, 14,13, 7 en 9 of 76; M. Langeveld Sr., 7, 18 en 3 of 28 L. Keijser, 18, 12, 8, 9, 16 en 5 of 58 Jb. Rijk, 18, 14, 7, 12 en 4 of 55; L. Daalder, 7 en 7 of 14 en H. Maas Cz., 11, 9, 11,14,17 en 10 of 72. Met model 95 werden toen 10 schoten ge daan. Hiermee behaalden de heeren J. Mak 4 en 13 of 17-; Room 11, 7, 10, 7, 7, 17, 10, 4 en 11 of 84; M. Langeveld Jr. 12, 3,16,16, 9, 7 en 6 of 69 Jb. Boon 13, 14, 10 6 en 5 of 48 Jn. Dekker, Apoth. 13, 11, 7, 4 en 4 of 39 M. Langeveld Sr. 12, 3 en 4 of 19 L. Keijser 4, 7 en 4 of 15 Jb. Rijk 11, 6, 16, 10, 7 en 4 of 54; en H. Maas Cz. 11 en 14 of 25 punten. Vele bezoekers van hier en elders woonden deze oefening bij. Waal, 22 Sept. Een 10-tal veehouders van hier en uit den omtrek vormde in een eergisteren gehouden vergadering eene ver- eeniging tot het gezamenlijk aankoopen van veevoeder. Al dadelijk werden 16000 koeken besteld, die een leverancier te Amsterdam zal leveren voor den prijs van f 9.90 de 100 K.G. Oudeschild, 23 Sept. Zaterdag 1.1. werd in de „Zeven Provinciën" een huishoudelijke vergadering gehouden van de vereening „Nep- tunus". Bij de opening der bijeenkomst, deeldo de heer Muller, de voorz. mede, dat hij wegens gevorderden leeftijd voor het lidmaatschap van het bestuur bedankte. Ook de heer S. Kuijper. penningmeester, meende om dezelfde reden te moeten bedanken. Toen een poging werd aangewend beide heeren op hun besluit terug te doen komen, bleek dit nutteloos, waarop alle bestuursleden hun mandaat neer legden. Bij monde van een der leden werden de Heeren Muller en Kuijper zeer waardeer- end toegesproken Tot stemming van een nieuw bestuur overgaande, werden gekozen de Heeren C. C. Backer, M. Kroon Jbz., H. Hin, M, Hillenius, L. C. Mets, Jb. Roeper Jz. en W. Mets Tz., zoodat de aftredende leden in het nieuwe bestuur werden herkozen. Uit de rekening van den Penningmeester bleek een saldo in kas te zijn van ruim f3. Als eerste spreekavond werd voorloopig 23 Oct. a.s. bepaald. De gewone vergaderingen zullen weer eiken Zaterdagavond plaatshebben. Voor eenige dagen liep schipper H. Dito hier binnen met een gebroken zwaard, zijnde nabfy den hoek van „de Nek" op de Zuider zee, in aanraking geweest met een onder water liggend wrak. Dit wrak was niet door een boei aangeduid, waardoor aan schipper Dito nu een schade van "g f 80 wordt berok kend. De Cockscorp, 22 Sept. De heer John Pal mer van Stockholm (Zweden) hoopt 29 en 30 Sept. eene paar lezingen over de zuivelbe reiding op Texel te houden. Hij zal dan tevens werken met een melkontroomer (de Alfa Colibri) en een Palmerkarn, ten einde belang hebbenden van de deugdelijkheid van beide werktuigen te overtuigen. 23 Sept. Gisteren morgen te ongeveer 12 ure strandde in de Eieriandsche gronden de ijzeren gaffelschoener Johanne, kapitein R. Slangenberg van Groningen, geladen met soda in balen, komende van Hamburg met bestemming naar Portsmouth. Kort na de stranding waren visscherlieden Yan hier, die op de Vliehors werkzaam waren, met een schuit aan boord en brachten een anker uit. Verder werd een gedeelte der lading overboord geworpen en werden nog twee schuiten, die inmiddels ook ter assisten tie waren toegezeild, volgeladen. Des avonds te 8 ure raakte het Bchip, dank zij de ijverige pogingen, in vlot water en zette, na eerst nog een gedeelte der lading te hebben overgenomen, de reis voort. De bemanning bestond uit 4 koppen, waar onder 1 Duitscher en 1 Noor, terwijl ook de vrouw en een kind van den kapitein aan boord was. Van de sleepboot Hercules, die ook bij de strandingplaats was, begeerde de kapitein geene hulp. Oósterend, 22 Sept. De vergadering van de alhier bestaande afdeeling van den Ned. Protestantenbond, op Zaterdag j 1. gehouden, was niet zeer ruim bezet, wat voortsproot uit de afwezigheid van de visschers, hoewel toch nog beter dan in het vorig jaar. Hoofdzakelijk waren aan de orde huishou delijke zaken. Nadat de Voorzitter geopend had, werden gelezen de aanteekening'en van de in het verloopen boekjaar gehouden ver gaderingen, die allen zonder aanmerkingeu werden goedgekeurd. De Penningmeester deed rekening, waaruit bleek, dat de kas sloot met een klein nadeelig saldo. Na onderzoek door eene commissie van drie personen werd tot goedkeuring ba- sloten. Van de voorschotkas was in het afgeloopen jaar door slechts drie leden gebruik gemaakt, die allen het geleende hadden terugbetaald. Uit het keurig verslag van den Secretaris, waarin vele goede wenschen vervat waren, stippen we alleen aan, dat het ledental thans 102 bedraagt. Met veel lof werd gesproken over de Dames-commissie, die ieder jaar voort gaat met het uitreiken van kerstgeschenken aan vele kinderen, terwijl het jammer gehee- ten werd, dat de Zangrereeniging niets meer van zich laat hooren. Voor dit yersiag werd den Secretaris har telijk dank gezegd. Medegedeeld werd, dat Mej. Knappert op a.s. Zendag voor de afdeeling zal optreden en dat het Bestuur met verschillende predi kanten in correspondentie ls. Ook werd ver zocht beter zorg te willen dragen voor het doorzenden van „Nieuw Leven", aangezien verschillende klachten bij het Bestuur waren ingekomen. .Tot Bibliothecaris werd met op 1 na alge meene stemmen benoemd de heer M Kikkert, die zich deze benoeming liet welgevallen. Hierna gai de heer J. de Jongh eene bijdrage in proza, getiteld „de Bijbel" door Ds. E. Lau- rillard, waarop eene dito in poëzie volgde door J. Daalder Dz., getiteld„Een Nacht aan de Kust" van P. Louwerse. Naar beide ernstige voordrachten werd met onverdeelde aandacht geluisterd. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bdrq 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Ameriea en andere landen met verliooging der porto's. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 CU. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. Do BURGEMEESTER der Gemeente Texel maakt bekend, dat het Inschrijvingsregister voor de lichting van 1903, met de daaruit opge maakte Alphabetische Naamlijst, gedurende acht dagen, van den 22 September 1902 tot en met den 29 September aanstaande, ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 22 September 1902. De Burgemeester, F. KEIJSER, L.-B.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1