N°. 1580. Donderdag 2 October. A0, 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Borg 30 Cis. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel VI -V LOTING voor de MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL maken bekend* 1°. dat de LOTING van hen, die vóór den lsten September van dit jaar voor delich- van het volgend jaar in deze Gemeente voor de militie zijn ingeschreven, zal geschie den ten DEN BURG in de Openbare Lagere School op Donderdag, den negenden Octo ber 1902, des voormiddags te elf uren. De lotelingen moeten hun oproepingshiljet ni'de- brengen; 2„. dat op Donderdag, den 9 October 1902, des voormiddags te tien uren, ter Gemeen tesecretarie bij den Burgemeester, door of vanwege de lotelingen, die meenen recht te hebben op vrijstelling wegens broederdienst of wegens vermoedelijke aanwijzing tot den dienst van een of meer hunner in hetzelfde jaar geboren broeders, het vereischte getuig schrift kan worden aangevraagd; 3°. dat de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens eigen militairen dienst of dien van een broeder of van broeders, de noodige bewijsstukken, zoo deze niet reeds onder den Burgemeester berusten, bij dezen ter Gemeentesecretarie kunnen inleveren, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de zitting van den Militieraad wordtgeopend, en alzoo vóór den 25en November 1902. Voorts worden de belanghebbenden er uit drukkelijk op gewezen, dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, moet worden overgelegd een paspoort of een ande.i bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienstdat, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, bovendien moet worden overgelegd een getuigschrift van den Burgemeester, waarui; het getal zonen, tot het gezin bohoorende, blijkt en dat de opgave van eene reden van vrijstelling bij de loting hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet ontslaat van de verplichting om bij den Militie- rand de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op het daarvoor bestemde tijdstip, hetwelk bij openbare kennisgeving naderzal worden be kendgemaakt. Gedaan te Texel, den 26 September 1902. De Seoretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius. H. W. de Joncheere. N.B. Volgens art. 31 der Militiewet 1901 (Staats blad No. 212 van 1901) trokken de inge schrevenen, in alphabetisoho orde op te roepen, zeiven hunne nommers. Voor hem, die niet is opgekomen of, hoezeer opge komen, buiten staat of onwillig is zelf zijn nommer te trekken, kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Zoo ook deze niet is opgekomen, geschiedt het trekken door den Burgemeester of het Lid van den Raad der Gemeente, waai de loteling is ingeschreven. Bezwaren tegen de wijze, waarop de loting is geschied, kunnen bij ongezegeld, tegen bewijs van ontvang bij den Bur gemeester in te leveren en aan Gedepu teerde StateD gericht verzoekschrift, gedu rende vijf dagen, te rekenen van den dag, waarop de loting heeft plaats gehad, wor den ingebracht door belanghebbende lote lingen, of door hun vader, moeder, voogd of ourator. Dezen kunnen van de uitspraak van dat college, gedurende vijf dagen, te rekenen van don dag, waarop zij ter kennis van de belanghebbenden is gebracht, bij de Koningin in beroep komen bij onge zegeld, ongefrankeerd, rechtstreeks aan Hare Majesteit in te zenden verzoekschrift. LOSLOOPEN VAN VEE. Do BURGEMEESTER van Texel herinnert belanghebbenden aan het bepaalde vervat in art: 102 sub b der Politie verordering dezer Gemeente, luidende; Het is verboden, tenzij na verkregen schrifte lijke toestemming van Burgemeester en Wet houders rammen van 1 October tot 1 November in de weide te lat9n loopen. Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f25. Texel, den 1 October 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. de JONCHEERE. TEXEL, 1 October 1902. De opkomst in hotel „Texel" op Maandag avond j.l. was jammer genoeg niet zoo groot als het onderwerp dat zou worden behandeld wel had doen verwachten. Zij die echter waren opgegaan, zullen onge twijfeld allen wel overtuigd zijn, dat hun tocht daarheen niet te vergeefs was, en zeker niet nalaten anderen mede te deelen wat door hen daar gehoord en gezien werd. Was bij velen der aanwezigen zeker het machinaal ontroomen der melk niet onbekend en bleek het dat verschillende personen daar mede reeds gunstige resultaten verkregen, toch bleek het, dat ook voor hen nog wel iets viel te leeren. Door den heer Palmer, ingenieur te Stock holm, die als spreker enz. optrad, werd de samenstelling van de Alfa-melkoDtroomer nauwkeurig verklaard, terwijl tevens met dat werktuig eene hoeveelheid van 25 liter melk werd ontroomd, waarvoor niet meer tijd noo- dig was dan 11 minuten. Gedurende dienzelfden tijd werd ook met een model karntje (van de Palmerkarn) boter gekarnd, waarbij door spr. vooraf werd gewe zen op de oude manier van karnen, waarbij de hand als thermometer moest dienst doen en d9 tegenwoordige, waarbij met de ther mometer de juiste warmtegraad wordt be paald De beste warmte daarvoor was volgens den heer P. 14 a 16 gr. Celsius. Spr. raadt ten sterkste aan te zorgen, dat de room, die men bjjeen verzamelt om latei- te karnen, niet reeds gedeeltelijk zuur is, doch alle room daarvoor te gelijk te laten verzuren, door b v. de vergaarde zoete room, na ze eerst goed te hebben omgeroerd, op een warme plaats te zetten ter verzuring. Bij het botermaken komt het volgens spr. ook zeer aan op de soort van karn, die men gebruikt, daar bij vele soorten niet alle boter uit de room wordt gehaald en een deel er van in de karnemelk blijft Men spreekt dan van lekkere karnemelk, doch vergeet dat die karnemelk wel wat duur is. Door spr. wordt gewezen op de Palmerkarn, waarmede beslist alle boter uit de room wordt gehaald, aangezien alle room evenveel in be weging is. Zooals uit de aanschouwing bleek, was dit een zeer eenvoudig werktuig, bestaande uit een kubus-vormige kast met hermetisch slui tend deksel gesloten. Bedoelde kast was van binnen voorzien van een paar dwarslatjes had aan de zijde een klein kijkglaasje en onder aan een kleine opening gesloten met een stop. De geheele kast wordt bij het karnen op een onderstel door middel van een slinger rond gedraaid. Een paar malen gedurende het karnen wordt de stop even geopend ten einde de bij het karnen zich ontwikkelende gassen te laten ontsnappen. De boter is gereed zoo dra het glaasje aan de zijde weer doorschijnend is geworden. Spr. raadt aan op te houden met karnen zoodra de boter aan kleine korreltjes, ter grootte van een rijstkorrel zich heeft afgezet, ze dan van de karnemelk af te scheiden door middel van een kleine zeef, om ze daarna nog eens in de leege kom te doen met koud zuiver water en nog even door te draaien. De boter is dan ontdaan van de karnemelk en kan verder worden bewerkt met de boter. kneder, onz. Spr. keurt sterk af de bewerking van de boter met een lepel, waarbij de boter wordt gestreken, inplaats van geknee den geslagen. De boter werd door spr. geheel gereed ge maakt en daarna ter overtuiging dat de boter best was ter proeving aangeboden. Wat de kosten van het aanschaffen van een ontroomer betreft, deze heoft men volgens spr al zeer spoedig gewonnen door de meer dere boter die men uit de melk haalt. Spr. beweert, dat wanneer men uit 100 L. melk bij de oude manier 3 K.G. boter haalt, men bij het gebruik van een centrifuge uit dezelfde hoeveelheid 4 K.G. haalt. De ondermelk, die men overhoudt, als de room aan de melk is onttrokken, is een uit stekend voeder voor kalveren en wanneer men als proef eens van 2 kalveren gedurende 6 a 7 weken het eene met zuivere melk en het andere met warme ondermelk, zoo dade lijk uit de centrifuge, voert, zal mén zien, dat het verschil in prijs dier kalveren zeer gering is, hoogstens 6 a 7 gulden, terwijl de kosten van voeder toch enorm verschilt. Kon er dus door aanschaffing van betere werktuigen nog veel door de veehouders wor den verdiend, ook op vele andere manieren is door hen nog geld te winnen Zoo wijst spr. op de vele mestvaalten, die hier en elders onbedekt zijn blootgesteld aan weer en wind, waardoor veel uitstekende voedingsstoffen ver loren gaan. Spr raadt ten sterkste aan de mestvaalten met daken te bedekken. Ten slotte wijst spr. er op, dat in zijn vader land met ongeveer 5,000,000 inwoners, 20 jaar geleden ongeveer 800,000 koeien waren en thans naar gis 3,500,000, terwijl voor de boter de hoogste marktprijzen worden besomd Naar men spr. had verteld, werd alhier volgens de oude manier van 19 a 20 L. scha penmelk 1 K.G. boter verkregen en bij het gebruik van de ontroomer kreeg men diezelfde hoeveelheid boter reeds van 12 a 14 L. Yaa de gelegenheid tot het doen van vragen werd door verschillende personen gebruik ge maakt. Naar ons daarbij bleek, bestond het verschil der vroegere ontroomers met de te genwoordige in hoofdzaak in de invoering van de schoteltjes (systeem Bechtolsheim) waai door de machine ook voor de ontrooming van grootere hoeveelheden melk nog licht loopt, hetgeen bij de oude constructie niet het geval was. Het schoonmaken der machine die bij som mige constructies nog al tijdroovend schijnt te zijn, was bij de Alfa zeer spoedig afge- loopen en werd door den heer Palmer gedaan ln 3'/j minuut. Ook het schoonmaken van de karn enz. was in uiterst korten tijdfge- loopen. Boterkneder enz. werden n.l. i i de karn gedaan, eene hoeveelheid heet water werd er bijgevoegd, de deksel op de karn ge schroefd, daarna de karn een paar malen rondgedraaid en alles was schoon, uiterst gemakkelijk dus Ter markt waren Maandag alhier aan gevoerd103 lammeren, 98 schapen, 58 ko9ien, 3 paarden, 36 biggen en 6 korven kippen. Yan 24 tot en met 30 Sept. zijn van hier verscheept 330 schapen, 159 lammeren, 6 koeien, 4 kalveren en acht varkens. Oudeschild, 30 Sept In de gewone huis houdelijke vergadering van de vereenigin g „Neptunus" alhier, werden Zaterdag met a 1- gemeene stemmen tot honoraire leden der vereeniging benoemd de Heeren J. K. G. Muller, en S Kuijper Gz. en wel uithoofde der veelvuldige diensten aan het plaatselijk nut bewezen in hunne hoedanigheid van be stuursleden. Yoorts werden twee nieuwe leden bij ballotage aangenomen en ging het pas ge kozen bestuur over, om de verschillende funotiën onderling te verdeelen. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1