N°. 1582, Donderdag 9 October. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Bdrg 30 Cis. Franco pen post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBubg op Texel RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van do ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Vrijdag, den 10 October 1902,'s morgens 10V» uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuizo dezer Gemeente. Texel, 7 October 1902. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen: I. MededeeliDgeD. Ingekomen stukken. II. Aanbieding Gem. begrooting 1903. III. Vaststelling Kohier Schoolgeld 4e kw. KOSTELOOZE VACCINATIE. BURGEMEESTER4'en WETHOUDERS van Texel maken bekend, dat op, steeds vooraf te publiceeren datum,gelegenheid zal worden ge geven tot kostelooze t>ac inatie In het eerste kwartaal van elk jaar, in de dorpen den Burg, de Cocksdorp, den Hoorn, de Waal, de Koog, Oosterend en Oudesehild en in de overige kwartalen, alleen te den Burg en te Cocksdorp. Texel, 8 October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. TEXEL, 8 October 1902. Ter markt waren Maandag aangevoerd6 paarden, 1 veulen, 14 koeien, 20pinken, 137 graskalveren, 1 stier, 116 schapen, 127 lam meren, 2 rammen, 48 biggen en 4 koryen kippen. Naar kon bij paarden f 135 a veren f f f cent per stuk. De Cooksdoep, 6 Oct. De hevige Oostenwind der laatste dagen heeft weer danig" aan het Noorderstrand van 'l'exel huisgehouden Eene breede strook is opnieuw van de kust gescheurd, niet alleen daar, waar zulks gedurende de laatste jaren geregeld plaats heeft, doch ook over eene lengte van circa 300 M. meer naar den vuurtoren. Tot onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de herhalingsschool alhier is tij- lijk aangesteld Mej. II. C. R. Brans Oosteeend, 8 Oct. De oestervisschers heb ben het in de vorige week niet zoo heel breed gehad. De vangsten waren niet ruim en zeer uiteenloopend en de prijzen zijn niet hoog; er wordt betaald 3 en 3'/j cent per stuk voor de grootere voorwerpen en 1 cent voor de kleinere. De Noordzeevisschers hadden in de vorige week een moeilijke reis om binnen te komen. Door den sterken Oostenwind kregen verschei dene schuiten water over, waardoor ze meer of minder schade beliepen. Eén blazer maakte meer belangrijke avery. Bij honderdtallen aldus schrijft men uit 's Hertogenbosch trekken dezer dagen de wilde ganzen over onze stad om zich strijk en zet in het „Bossche Veld" voor een poos op te houden. Waarom die dieren juist die plaats kiezen, valt moeilijk uit te maken maar handige jagers doen er hun voordeel mede. In den avond van verleden Zaterdag wist ons welwillend werd medegedeeld, flinken handel besomd worden voor f 80 a f 275, veulen f 75, koeien f 145, pinken f 85 a f 1 CO, graskal- 35 a f 50, stier f 75, schapen f 18 a 19, lammeren f 25, biggen f 8 12 a f 13, rammen f 20 a a f 10 en kippen 60 a 80 een hnnner niet minder dan 27 van die dieren te verschalken Elk gansje gerekend op 80 cent, een prijs dien men er gaarne voor geeft, kon de man dus op ruim f 20 rekenen, die hij binnen een uur verdiend had, Naar aanleiding van het bericht, dat ter zake de erfenis-Teyler de heer J. Schaper, lid der Tweede Kamer, 'op het archief te Haarlem ook een onderzoek had ingesteld, deelt deze mede, dat bedoeld bericht onjuist was. Hij zegt dat de „Teylerzaak sinds lang in het oog van verstandige menschen geen gang naar Haarlem waard is, en ieder die daar geld insteekt, werpt het onherroepelijk weg. De waarheid is, schrijft de heer Schaper, dat ik mij te Haarlem overtuigd heb, dat het met een andere haast even beroemde erfenis al even slecht staat, daar de betrokken erflater (P. Claasen) is gebleken een arm staatsbur ger te zijn geweest. Door slapte in de afname van rieten meubelen hebben twee der grootste fabrikanten te Noordwolde (Frbesloten hunne fabrieken voorloopig voor 14 dagen te sluiten. Daar door zijn circa 100 werklieden tijdelijk werk loos. Men verwacht dat meerdere fabrieken tot tijdelijke sluiting zullen overgaanalle magazijnen zijn stopvol. Sommige werklieden zien reeds elders naai werk om, wat hun hier en daar gelukt is. Zij verwachten niet dadelijk het einde der malaise in den rieten-meubelen-handel. Een gevangenis wagen, die bij den in tocht der Boerengeneraals te Leeuwarden achter den stoet aanreed, als behoorde hij er bij, met drie soldaten er op, trok do aan dacht van het opgewonden publiek „Daar hebben ze Sjamberlijn in meegebracht," zei een stem uit de menigte. (Tel.) Men meldt uit Amsterdam: Vrijdagavond omstreeks 11 uur bemerkten voorbijgangers dat er brand was ontstaan in het drijvend café in den Amstel bij Scholle- brug, net voormalige Amstelbadhuis' waar van echter seder den zomer nog slechts het café, gebouwd op een drij venden steiger, over was. De brandweer kon van den wal af weinig uitrichten. Toch slaagde men er in een slang, gekoppeld op een kraan der Nieu- wer-Amstelsche bron waterleiding, met een schuitje over te brengen. I e drijvende stoom spuit „Jan va-i der Heyden" kon nituurlijk tot vlak bij den brand naderen en hal het blusschingswerk zoo goed als geheel voor hare rekening Het houten gebouw is tot den steiger afgebrand. Na zes uur was er niemand meer in het café geweest. De brand, midden op de rivier, leverde een schouwspel op, d it een menigte men schen op de oevers staande hield. Een aardig geschenk. De freules v. Swinderen te Rijs (Fr.) trbbon al haar speel goed, dat trouw door haar is bewaard, cadeau gegeven aan de leerlingen van drie scholen in de buurt. Naar elke school ging oen wa genvracht. Te Oosterhout (N.-B.), eene gemeente van ongeveer 11,000 zielen, moesten dezer dagen aan 80 ingezetenen, die met den straf rechter in aanraking zijn geweest, zitbriefjes worden uitgereikt, om te Breda in de straf gevangenis, genaamd „de paraplu", vooreen of meer dagen te gaan logeereD. Eenigen tijd geleden kwam te Haarlem een persoon zich bij een dame in het Kenau park aanmelden, onder voorwendsel, dat hij familiezaken met haar had te regelen. Daar dit aan deze dame verdacht voorkwam, wensch- te zij den ongenooden bezoeker niet te woord te staan, doch nam hem desniettemin goed op. Hoewel zij tot dusver geen aandacht meer op de zaak geslagen had, kwam het gebeurde verleden week Donderdag, toen zij de recht zaak van Frans Rosier bewoonde en in hem herkende de persoon, die indertijd zich bij haar had aangemeld, weder haar in gedachten. Met een en ander heeft zij nu den rechter commissaris in kennis gesteld. (N. Ct) De eigenaar van een boterfabriek te Bussum zit in groote verlegenheid, daar uit zijn fabriek niet minder dan 500 bons zijn gestolen, welke in zijn depots in de achter buurten van Amsterdam recht geven op „fraaie cadeaux. Het zal dan toch niet uit te maken zijn of die bons werkelijk op de afgeleverde boter zijn toegegeven. Te Haarlem zullen de slagerswinkels des Zondags, van October tot Mei, gesloten zijn. Meermalen is de opmerking gemaakt, dat het dragen van oorijzers onder de Friesche vrouwen gaandeweg afneemt, hetgeen wordt toegeschreven aan verminderde weivaart. Naarmate een grooter deel van den bodem het eigendom wordt van de groote landeige naars, kan in vele gezinnen natuurlijk minder voor zaken van weelde worden uitgegeven. Intusschen gaat de goud- en zilversmid G. Hofman, te Kollum, steeds voort met het maken van oorijzers. Deze gaan echter voor het meerendeel Daar Drente, alwaar de ingezetenen meestal in eigen huizen wo nen, waarbij gewoonlijk een stukje'gronds behoort. Die oorijzers zijn óf geheel van Friesch model óf een weinig daarvan ver schillend. Aan de concierge van het Czaar Peter huisje te Zaandam, mejuffrouw Van Houten, is bij gelegenheid van haar vijfentwintigjarig dienstfeest namens den Keizer van Rusland een gouden horloge met diamanten bezet, ten geschenke gegeven. De Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw heeft zich tot Gedep Staten van Gelderland gewend met het verzoek te overwegen of er van provinciewege geen maatregelen zijn te nemen tegen het groote gevaar, dat een gedeelte der provincie be dreigt door het besluit van Amsterdam om een onderzoek in te stellen naar eene heide- waterleidi ng. Vóór 15 October moeten ook de sterk ste planten naar binnen gebracht worden, dio niet tegen onze winters kunnen b.v. Dractena's Yukka's, Agapantussen en der gelijke. Palmen en alle andere teerdere planten moeten nu reeds binnen zijn, wan neer ze althans niet zeer beschut staan. Ook dan nog is het beter, ze 's nachts binnen te nemen en alleen op zachte dagen buiten te brengen. Tevens geldt dit voor azalea's. (R. N.") „Cognac fin", - Een beambte in een distilleerderij te Delft had zich schuldig ge maakt aan diefstal van vier fleschon „cog nac", die hij aan een schipper had wegge geven. Ter terechtzitting van de Haagsche recht bank bleek, volgens verklaring van een be- eedigd getuige, dat die „cognac" was spiritus met water en kleuisel, ter waarde van 12 cent per flesch zonder accijns. Nieuwe manier om hazen te vangen 1 Men neemt een paar flinke witte kooien, snijdt er met een mes hier en daar een gat in en vult deze met brandewijn. Zoo ge prepareerd wordt de kool neergelegd op een plaats, waar de hazen zich veelvuldig op houden, en, met een knuppel gewapend, wacht men geduldig op de dingen die komen zullen. Lepelman komt, doet zich te goed aan zijn lievelingskost, raakt onder den invloed en begint te zwaaien. In dien toestand is hij geheel van dé wijsde strooper komt nu uit zijn schuilhoek te voorschijn, geeft Lampe een fermen tik met zijn knuppel, raapt hem op en neemt hem mee. TEXELSCHE COURANT. «■w——a—Ti.a<-inr.Ti«Aia:.-^ar

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1