N°. 1583 Zondag 12 October. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedebland 45 Cts. Naar Amebika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize, 1 dob van een wagen, gevonden op den Koogerweg, 1 kam gevonden in de N ieuwstraat, 1 big gevonden bij den Burg. GEMEEN TEBEGROOTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel, brengen ter openbare kennis, dat do Begrooting van de inkomsten en uitgaven der Gemeente, voor het dienstjaar 1903, den Raad is aangeboden, en gedurende veertien dagen, van den 11 October 1902 tot en met den 24 October aanstaande, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 10 October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius. H. W. de Joncheere. VERKIEZING. voor de PROVINCIALE STATEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel, brengt hiermede ter openbare kennes, dat op Vrijdag, den 31 October aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van een lid van de Pro vinciale Staten van Noord Holland in het Kies district Helder, waartoe deze Gemeentebehoort dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie bij den Burgemeester der Gemeente Helder (hoofd plaats van het Kiesdistrict) kunnen worden in geleverd Opgaven van Camlidaten, nis bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 8 der Provinciale wet. Deze opgaven moeten inhouden den naam de voorletters en de woonplaats van den candi- daat en onderteekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschie den persoonlijk door één of moor der personen, die de opgave hebben onderteekend. De can- didaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst af gegeven. Formulieren, voor de opgaven boven vermeld, zijn ter Seoretario dezer Gemeente kosteloos ver krijgbaar van don elfden Octobor 1902 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinne ring art. 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eeno opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzion van hand- teekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor do inlevoring geschiedt, terwijl zonder die hand- teekeniDgen geen voldoend aantal voor een wet tige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ton hoogste drie maanden oi eene geldboete van ten hoogste honderd ttcin- tig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die weten de dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing tor in levering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Texel, den 11 October 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 11 October 1902. De uitslag der Donderdag alhier gehouden loting voor de Nationale Militie is als volgt No. 1 Schaatsenberg, Jan E. 2 Bakelaar, Poulus E. 3 Maas, Cornelis B. 4 Vissor, Gerrit B. 5 Moojen, Eliza J. B.d. B. 6 Bas, Jan S. 7 Koorn, Gerrit W. lichaamsgebr. B. 8 Braai, de, Gerard C. A. lichaamsg. B. 9 Zegel, Frans S. 10 Borgman, Jan K. 11 Bakker, Gerrit O 12 Zuidewind, Jacob. B. 13 Vries, de, Hillebrand E. 14 Lap, Cornelis lichaamsgebr. E. 15 Bremer, Cornelis O. 16 Keesom, Hendrik B.d. B. 17 Schagen, Lucas Bd. S. 18 Keijser, Albert R. Bd. B. 19 Burger, Frederik B.d. O. 20 Plaatsman, Pieter B. 21 Bruin, Willem S. 22 Bremer, Jan B.d. O. 23 Backer, Sijbrand S. 24 Jongh, de, Barteld J. Bd. W. 25 Timmer, Teunis O. 26 Kalis, Helbert E. 27 Schans, van der, Pieter S. 28 Boon, Simon S. 29 Vonk, Pieter O. 30 Zijm, Jan B.d. H. 31 Verhoeve, Pieter E. 32 Dros, Cornelis B.d. O. 33 Hoedemaker, Jan B. 34 Buis, Pieter lichaamsgebr. E. 35 Bremer, Arie O. 36 Bakker, Klaas B.d. O. 37 Nieuwenhuizen, Jan B. 38 Bakker, Willem Gerardus B. 39 Witvliet, Frederik H. B. 40 Hoogerheide, Gerrit S. 41 Weijdt, Adri an S. 42 Huijsman, Jacob B. 43 Boon, Maarten E, 44 Heerwaarde, van Hendrik K. 45 Koning, Adolph F. B. 46 Witte, Simon H. 47 Vlaming, Jacob O. 48 Huisman, Cornelis B.d. B. 49 Mets, Jan Jacob S. 50 Vliot, van der, Teunis E. 51 Lap, Pieter H 52 Witte, Pieter M. W. 53 Boon, Pieter B.d, W. 54 Heerwaarde, van, Tjjs E. 65 Lap, Aria B.d. H. 58 Huizirga, Willem H. 57 Daalder, Reijer Willem K 68 Trap, Aris B.d. O B. beteekent Burg, S. Oudeschild, W. Waal, O. Oosterend, H. den Hoorn, K. Koog, E Eierland, B.d. Broederdienst. Wij maken onzen lezers attent op ach terstaande annonce, waarin wordt vermeld, dat Maandag in de afdeeling van 't „Nut" alhier zal optreden de heer Bruinwold Riedel van Amsterdam. Genoemde beer is alhier geen onbekende, o a. in October 1893 trad ZEd alhier eveneens voor de afdeeling op en behandelde toen het onderwerp—het doel en streven van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Ter aanbeveling om vooral niet te verzui men Maandag de vergadering van 't Nut te bezoeken meenen we niet beter te kunnen doen, dan een deeltje van ons verslag van die vergadering te herhalen, nl bet volgende: „Ook van de opgekomenen, wier aantal „evenwel niet onbevredigend was, waren er „velen die geen hooge verwachting van deze „lezing koesterden. „Edoch, ze werden in die ongunstige ver pachting teleurgesteld, wel was het onder- „werp niet anders, dan zy hadden verwacht, „doch de rede welke de spreker daarvan had „gemaakt, was zoo aangenaam aantehooren „en werd zoo uitstekend en met vuur weer- „gegeven, dat zeker geen enkele der aanwezi- „gen zijn opgaan naar deze lezing heeft be klaagd". „Met onverdeelde aandacht werd des sprekers „rede aangehoord, en het luidde applaus aan „het einde er vaD, bewees ten volle de „tevredenheid der aanwezigen. „Met recht bracht dan ook de Voorzitter „den spreker van dezen avond namens allen „een woord van dank terwijl het „tot weder- „ziens" hetwelk hij daaraan toevoegde, veler „instemming verwierf". Niet-leden meenen wij nog er opmerk zaam op te moeten maken, dat alleen deze vergadering toegankelijk is voor hen tegen betaling van 15 cent en tot de overige verga deringen alleen leden (contributie f 3 of f 2) worden toegelaten met hunne dames. De Cocksdorp, 10 Oct. Voor het afbrengen van het onlangs in de Eierlandsche gronden gestrande, ijzeren schoonerschip „Johanna" zal een bedrag van f 950 worden uitgekeerd. Bovendien krijgen de bergers de geborgen soda, welke hier is achtergebleven. Oudeschild 10 Oct. De oestervisscherij levert tot heden nog al bevredigende vangst op, doch de gekorde oesters zijn meerendeels zeer klein, al te klein om geleverd te worden. Er schijnt dit jaar veel groei te zijn gevallen. De verdiensten met het oesterkorren ver kregen, zijn dan ook niet groot. De paling- visscherij was voor de visschers van hier over het geheel onbevredigend, ook al door het vele wier dat de visscherij zoo goed als onmogelijk maakte. De eerste leesavond met dames door het plaatselijk nut „Neptunes" is nu bepaald op Donderdag 23 October. Als spreker zal dan optreden, de Heer van Douwen, te den Hoorn. 11 Oct. Bij het in aanbouw zijnde graanpakhuis van den Heer Keijser, nabij de haven, viel gisteren een der bij het werk gebezigde jongelingen van een steiger. Met een bloedende hoofdwonde en lichte kwetsuren werd de gevallene opgenomen. Gelukkig bleek zijn toestand van dien aard, dar geen heelkundige hulp behoefde te wor den ingeroepen Oosterend, 10 Oct. 1902. Ook hier zullen dezen winter weder oefe ningen in den wapenhandel gehouden worden. De officier, met de regeling belast, was hier heden aanwezig, om de zaken in orde te maken en te onderzoeken, of er gelegenheid bestaat voor gymnastische oefeningen. De genen, die zich voor den cursus hebben aan gegeven, zuilen getrouw de lessen moeten bijwonen, daar zo anders hieraan niet meer mogen deelnemen. Jongelingen, die in dienst moeten en twee winters aan de oefeningen hebben deelge nomen, zullen veel voordeel hebben, daar ze dan slechts 4 maanden onder de wapenen behoeven te komen. Een jachtgezelschap, waarbij ook eenige heeren van hier, jaagde Woensdag en Donder dag van deze week in de Eierlandsche duinen. Dat het hazental niet bijzonder groot is aldaar blijkt uit de uitkomsten, daar men in die twee dagen met tien geweren volgens mede- deeling, slechts 80 hazen wist te bemachtigen. Ook een paar heeren van den vasten wal waren bij het gezelschap. Men meldt uit Haarlem Toen de gemeente-veldwachter Schotvanger te Heemstede hedennacht surveilleerde bij het buiten van jhr. van Merlen aan de brug by Bennebroek, zag hij daar drie verdachte personen. Met een hem toegevoegd burger hield hij die aan en het bleken te zjjn de beruchte R(jf uit Amsterdam, Denevens de zich noe mende Koopziek en Waldeck. Alle drie waren zij in het bezit, van een splinternieuw stel inbrekerswerktuigen, waar onder centerboren, ijzerboren breekijzers, enz. Zij zijn overgebracht naar het paleis van justitie alhier, waar zij in cellen opgesloten zijn, hun ontevredenheid daarover luchtende door te probeeren daarvan de deuren stuk te trappen. Rijf, die de vorige week werd aangeduid als niet vreemd te zijn aan den moord op de weduwe Dijkshoorn te Amsterdam, gaf op op weg te zijn naar den officier van justitie, om een aanklacht in te dienen tegen een paar Haarlemsche bladen, die dit hadden ge meld. Het met de noorderzon verdwijnen van den gemeente-secretaris-ontvanger van Koude kerk J. v. Egmond heeft daar'een groote ontroering teweeggebracht, want volgens de geruchten, moet het deficit zeor aanzienlijk wezen en zijn tal van menschen opgelicht en is het geld verkregen door valsche handtee- keningen. Het is thans aan het licht gekomen, dat reeds vóór een jaar of drie, door den voor- maligen burgemeester van Koudekerk, een belangrijk tekort in de gemeentekas ontdekt werd, doch om het gezin te redden, genoem de burgemeester de wethouders wist te be wegen, nadat het tekort vrij spoedig door een borg was aangevuld, er geen justitiezaak van te maken en de zaak geheim te houden. Bij het ontdekken van dat tekort, kwam men toen tevens tot de wetenschap, dat die malversatiën reeds over enkele jaren liepen en een notabel aldaar reeds lang daarvan had kennis gedragen en tot die knoeierijen vrijwel had medegewerkt. Bij de treurige gewoonten toch van alle gemeentebesturen ten plattelande om den gemeente ontvanger vooraf kennis te geven wanneer boeken en kas bij hem zullen wor den opgenomen, leende de ontvanger bij dien notabel steeds het vereischte bedrag, zoodat bij de verificatie de vereischte gelden steeds aanwezig waren. Het is te hopen, dat Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën thans eindelijk de gemeentebesturen zullen aanschrijven, die verderfelijke gewoonte niet langer te blijven volgen. (Hbld.) De heer Wolmarans, die reeds eenigen tijd geleden do Engelsche Regeering om een permit heeft verzocht om zijn terugkeer naar Transvaal, heeft hierop nog geen beschikking ontvangen, maar in afwachting van een gunstige beschikking heeft de voormalige ge delegeerde reeds maatregelen genomen om plaats te bespreken voor zijn overtocht naar zijn vaderland. Wat men in Amsterdam verliezen kan Uit de Prinsengracht te Amsterdam vóór het Paleis vau Justitie, wordt een zolder schuit met 20,000 K. G. steenkool vermist. Al drie dagen wordt vruchteloos naar dit „verloren voorwerp" gezocht. Door X wordt aan de „Leeuw. Ct". geschreven „Dezer dagen namen wij een voor ons heel nieuw verschijnsel waar bij gewasschen of zoogenaamd uitgestoomde wollen dekens. Wanneer men namelijk met de hand over deze dekens streek zag men in het donker telkens een vurige streep, men hoorde zacht knetteren en na herhaald strijken rook men een phosphorlucht. De vurige streep lichtte niet na. Blijkbaar had men dus met een electrisch verschijnsel te doen. Gaarne zou ik van een deskundige vernemen, of zoo iets b(j uitgestoomde dekens meer voorkomt. XELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1