Buitenland. Gemeenteraad te Texel Uit Eindhoven meldt men de „N. R Ct."Zeer waarschijnlijk zal hier een nieuwe loting voor de nationale militie moeten plaats hebben, aangezien er bij de loting op gisteren een nommer te weinig in de bus bleek te zijn, nl. 38 nummers in plaats van 39. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlan den heeft de Mariagroeve bij Höngen bezocht vergezeld van zijn adjudant en den kur-direc- teur. Daar aangekomen, trokken zij het werkmanspakje aan en trokken de groeve in met drie directeuren. Nadat zij verscheidene kilometers door de mijn hadden afgelegd, waarbij de Prins Zich van al 't Hem omring ende op de hoogte stelde, bracht de lift hen weer door de 366 M. lange schacht in 't dag licht. In het mijnpakje, dat Hij aanhad, liet Z. K. H. Zich fotografeeren, nam vervolgens een bad, lunchte en vertrok in Zijn jacht wagen, weder naar Aken. "Woensdag had Den Haag zijn „jaar- lijksche kaasmarkt." Ze bestond uit één wagen en'n paar hand- karrekens De sproeiproef op 's Rijks landbouw- proefveld te Rockanje, met Bordelaise pap op kralen, (aardappelen, die al bijzonder ge voelig voor het kwaad zijn) had de prach tige uitkomst, dat de besproeide 100 H. L. per bunder meer opbrachten dan de onbe- sproeide. De besproeiing geschiedde 2 keer (8 Juli en 9 Augus.) De onbesproeide waren in 't laatst van Aug rijp, de besproeide in het laatst van Sept. Beide werden in 't laatst van Sept. geoogst. De opbrengst van de onbesproeide was 110 HL. en van de be sproeide 210 H.L. per bunder. De smaak van beide was goed, terwijl bewerking en grondsoort dezelfde was. Eergisteren zou een huiseigenaar in de Groote Kattenburgerstraat te Amsterdam bij een van zijn bovenbewoners de huur ophalen. Hij werd ontvangen door een juffrouw, die in plaats van de huurpenningen af te dragen, hem dreigde met een revolver een paai kogels door het lijf te jagen, als hij niet gauw weer ging De huisbaas vertrok dan ook haastiglijk. Een oogenbbk later hoorde hij een schot afgaan. Naar boven gaande, zag hij de huurster aan de tafel zitten, met de revolver naast zich, die zij blijkbaar in de lucbt had afgeschoten. Hij greep Eet wapen, liep er mee naar bene den en overhandigde het aan een buurman. Nauwelijks had deze 't aangepakt, of het ding ging af, met het gevolg, dat de man een schot door de hand kreeg. Er zaten torn nog drie scherpe patronen op. De gewonde werd door een apotheker verbonden. De vrouw, die zeer opgewonden was, is naar het bureau aan de Kattenburgergracht gebracht. Hoe men zich bedriegt. Alcohol bezit geen voedende bestanddeelen, want die, welke er nog in zouden kunnen zijn, zijn door de gisting verdwenen. En toch noemt men hem voedzaam. Als men hongerig is en alcohol aanwendt, verdwijnt het hongergevoel door een bloedwerking op den maagrand, maar daar heeft het Jichaam niets aan. Bovendien spreekt elk gebruiker nu eens zóó dan weer anders, want waarom gebruikt men anders een borrel vóór het eten „Om den honger op te wekken", zegt men. Zoo verdedigt men met allerlei nietszeggende praatjes het gebruik van alcohol, terwijl ieder, die met verstand er over denkt, 't aan zwakheid van wil moet toeschrijven. (Ingez.) Men leest in „Le Petit Bleu": Een karrevoerder uit Hollandsch Limburg, zekere Van Heeswijk, bevond zich te Maaseyk met zijn paard. Naar huis gaande, wilde hij met paard en al de Maas overzwemmen, maar in het midden van den stroom kwam een ruk wind opzetten en sleepte hen mee. De man verdronk en het paard bereikte nog levend den anderen oever. „Hippos", het weekblad voor paarden- fokkeiij, uitgegeven door de Erven B. van der Kamp te Groningen, schrijft: "Wij vernemen van de Uitgevers van dit blad dat bij hen ter perse ligt een werkje van den ook bij onze lezers welbekenden bekwamen en populairen schrijver, de heer A. van Leeuwen, districts-veearts te Gronin gen getiteld: Koopvernietigende gebreken bij het vee. Het is bekend dat de „verborgen" gebreken bij het vee een groote rol spelen in den vee handel. vooral in den paarden- en rundvee handel, en aanleiding geven of kunnen geven tot ontbinding of vernietiging van den koop, weshalve zij ook wel koopvernietigende ge breken worden genoemd. Deze ontbinding of vernietiging van den koop is evenwel niet zoo eenvoudig als som migen misschien souden denken. De inge wijde weet zeer wel, welke enorme moeilijk heden zich daarbij kunnen voordoen. De handel in vee is een handel in lovende wezens, die aan veel meer inyloeden van buiten bloot staan dan doode voorwerpen, terwijl de bij hen voorkomende ziekten en gebreken, kortom alle afwijkingen van het normale leven, zich onder verschillende om standigheden zeer verschillend kunnen voor doen. Bovendien bestaat bij de belanghebbenden personen, die zich bezig houden mot den handel in vee, dikwijls volslagen onbekendheid met de wettelijke bepalingen welke daarop betrekking hebben. Bij de samenstelling van dat werkje heelt da schrijver zich voor oogen gesteld een kring van lezers, bestaande uit rechtsgeleerden, voor wie het nuttig kan zijn iets aangaande vee handel en daaruit eventueel voortspruitende geschillen, te weten veeartsen, die bij even- tueele benoeming tot gerechtelijk expert een kleine handleiding omtrent den te volgen weg wel kunnen gebruiken, en bovendien toch reeds zoo vaak de rol van scheidsrechter te vervullen hebbenen laatst, niet het minst, landbouwers, veehandelaars en slagers, die er onmiddelijk belang bij hebben zooveel mogelijk van het behandeld onderwerp op de hoogte te zijn, omdat hunne geldelijke belangen dik wijls ten nauwste hiermede in betrekking staan. Wij zien deze nieuwe pennevrucht van den schrijver der Ouderdomskenmerken bij het Paard met belangstelling tegemoet en vertrou wen dat de Uitgevers, die zich tegenover de Paardenfokkerij en den handel zeer verdienste lijk maken door hunne uitgaven, ook met dit voortbrengsel hunner steeds werkende persen een welverdiend succes zullen hebben. In den Kamerkring, onder verslagge vers en leden, heeft men voor verscheiden geachte afgevaardigden teekenachtige bijna men. Een daarvan is onschuldig, aardig en „up to date,', zegt de Haagsche briefschrijver van 't „Nieuws." Een lid, dat den voornaam Otto draagt, onderscheidt zich veelal door beweeglijk heen en weer loopen tijdens de zittingen. Men noemt hem daarom„Otto-mobile". De „Prov. Gr. Ct." geeft het volgende als historisch Moeder maakt bij hare schoondochter het wekelijksche avondbezoek Ze gaat vroeger weg dan anders. „Wat moeke nou al vöt vraagt de dochter. „Jao mien wicht" is 't antwoord „ik loop de mark om, 'k wol 't elastieken licht ies zijn 1" Rooken bij kinderen. Mr. A. Kerdijk schrijft in het „Sociaal Weekblad" Ook al een statistiek. En geen fraaie. Zij is in het onderwijsblad „School en Le ven" meegedeeld door den heer A. Boer, hoofd van de school te Wester Emden, door wien een onderzoek is ingesteld n aar het rooken ondm zijn leerlingen. Dezulken, die slechts „wel eens een keer voor de grap" een trekje gedaan hebben aan vaders sigaar of pijp, telde hij niet mee. Hij zocht alleen degenen, „die een pijp of sigaar ten einde konden rooken, zonder zich „raar" te gevoelen, de rookers van professie dus". En „om de waarheid zoo zuiver moge lijk te krijgen ook van de jongere leerlin gen, die er soms maar wat op los fantaiseeren heeft hij niet alleen bij henzelf, doch ook bij oudere broertjes en zusjes, of bij anderen geinformeerd." Zoo gelooft hij een vrij betrouwbare uitkomst te hebben verkregen als volgt „Van de jongens der laagste twee klassen (jongens van 5 tot 7, een enkele misschien van 8 jaren) waren er 9, die konden rooken, de meesten zoowel pijp als sigaar. De jongens der volgende twee klassen (van 7 a 8 tot 10 jaren) leverden 11 rookers op, waarvan het grootste deel ook meester op beide wapens. De hoogste twee klassen (van 10 tot 12 a 13 jaren) leverden er. 9 op. Er waren dus in 't geheel 29 rookers, of (daar het onderzoek liep over 58 leerlingen) 50 pCt. die de kunst verstonden." Heeft men hier al dan niet slechts met een toevallig plaatselijk kwaad te doen Ik vrees het laatste. Waar, zoover ik weet, alle gezondheids- kundigen zonder uitzondering het rooken door kinderen beschouwen als een zeer ernstig kwaad, verdient de zaak de aandacht van onderwijzers, wier taak naar hun schatting verder reikt, dan het bijbrengen van kennis en het ontwikkelen van den geest. Of neen dit behoef ik er zelfs niet bij te voegen. Want juist voor de werking der jeugdige hersenen is het nicotine-gif immers zoo gevaarlijk. Er zijn in Duitschland vele aanwijzin gen, dat de beweging tegen het sluiten van den grens voor den invoer van vee, met den dag krachtiger wordt. Nu heeft weer de Berlijnsche Kamer van Koophandel besloten, de regeering uit te noo- digen om een enquête te houden bij de ver schillende Kamers van Koophandel over de yleeschschaarste, terwijl de gemeenteraad van Dresden vraagt om toelating van Oosten- rijksche varkens. Uit Johannisburg wordt gemeld dat de voormalige waarn. president van Transvaal, Schalk Burger, eerlang naar Europa vertrekt. Vóór zijn vertrek is hij echter voornemens lord Milner te polsen over het vraagstuk van den terugkeer der Transvaalsche burgers. Blijkbaar is hij niet gerust, dat de Engel- sche overheid zich te hunnen aanzien aan de vredesvoorwaarden zal houden. De „Daily Mail" bevat een brief van Yiljoen, waarin hij zegt de Boerengeneraals en Nederland te zullen vermijden en in En geland geld te zullen verzamelen ten bate yan de verminkten in den oorlog. Zoo noodig is hij van plan een bijzonder hospitaal ten hunnen bate te stichten. Sommige warmbloedige Belgen hebben zich niet kunnen onthouden yan anti- Engelsche betoogingen. Bij het bezoek dei- Boerengeneraals aan Brussel werden voort durend lieden opgebracht die riepen„Weg met de EngelschenMoordenaars 1 Ter dood met Chamberlain Volgens de „Partriote" werd een poging gedaan tot een tegenbetooging op een dei- boulevards, die echter weldra verijdeld werd onder de kreten „Leve De Wet, leve Botha, leve De la Reyl" De beeldhouwer Godfried de Vreese zou gisteren Botha en De Wet photografeeren, om hen in brons af te beelden. Te Wiesbaden heeft de bond der Duit- sche vrouwenvereenigingen Dinsdag verzet aan ge teekend tegeD art. 361 van het Duitsche Wetboek van Strafrecht, betreffende het aan houden van verdachte vrouwen op straat. Een paar uur later werd een van de gede legeerden ter vergadering, mevr. Hilda v. D. uit Berlijn, op weg naar de vergaderzaal door een politieagent op de openbare straat in hechtenis genomen en naar de wacht geleid, „omdat zij te langzaam over straat liep". Nadat op het politiebureau gebleken was, met wie men te doen had, werd zij zonder verontschuldiging wegens de vergissing weer vrijgelaten. Lord Milner heeft den lsten October Johannisburg verlaten, om een reis te doen in de districten Lijdenburg en Zoutpansberg. Dit is de tweede reis, die Milner, in korten tijd onderneemt, om zich persoonlijk te over tuigen van het werken der verschillende regeerings-departementen en om kennis te nemen van de klachten en voorstellen der burger partij. Nog steeds blijft de Mont Pelée werken. De gouverneur van Martinique heeft aan den Minister van Koloniën bericht dat de rook aanhoudt, evenals 't gerommel in den vul kaan. In den omtrek van Basse-Pointe bor relt steeds kokend water op en by den Burg Trinité zijn weder aardschuddingen waarge nomen, De heer Lacroux, belast met de in richting van vaste waarnemingsposten op het eiland, is naar de Morne Rouge gegaan. Een wedstrijd tusschen een luchtballon en een schare fietsers is Zaterdag gehouden in Engeland. De laatste kregen 10 minuten voor. De ballon met vier luchtvaarders steeg op van 't Kristallen Paleis te Sydenham en daalde bij Goldning neer. Geen enkel fletser was toen nog heinde of verre zichtbaar. Het dorp Cieslin in Posen is ook geen vetpot voor onderwijzers. De tegenwoordige titularis, die met veel kroost gezegend is, heeft het hem van regeeringswege toege dachte woninkje moeten vergrooten met een afgedankte goederenspoorwagen. Ter bestrjjding van de onkosten dezer zon derlinge verbouwing heeft de Pruisische re geering hem met een voorschot van 30 gulden royaaldelijk geholpen. Het nieuwste, in een schouwburg te New-York eiken avond vertoond, melodrama met den titel „De koning der speuragenten", bewjjst tot welke hoogte de tooneelschikking het gebracht heeft, om toch maar publiek te lokken. De heldin van het stuk werdt door booswich ten, wien zij ter zake van een erfenis in dj weg staat, ontvoerd en wel met luchtschip. Men ziet de ballon vullen, woo> de ontvoering bij, ziet den ballon opstijgt zwenken, omdraaien, enz. Maar daar verschijnt op den achtergrot een tweede luchtschipde koning der spej agenten zit daarin en hij roept de ontvoer) toe moed te houden, dat hij haar zal redde: De schakers geraken in woede, grijpen j ongelukkige en werpen haar uit den ballo; Voor de oogen der in angstige spannii verkeerende toeschouwers valt zij naar bei. den. Het gelukt haar evenwel de spits vu een kerktoren te vatten. De koning dj speuragenten in zijn bestuurbaren ballot nadert in de gouden stralen der avondz® Hij grijpt de sidderende gestalte met zij sterke armen en tilt haar behendig in zij voertuig. Het luchtschip der booswichte echter begint te wankelen, slaat om en dl inzittenden vallen naar beneden onder d daverende toejuichingen van het publiek. Het lijdt geen twijfel, of deze schouwt® is voor den heelen winter van alle zorge bevrijd, want gansch New-York wil dit draai in de lucht telkens weer zien. De directeur van den schouwburg fe Wiesbaden moet bedacht hebben stukkei dio geschikt zijn voor iedereen, Schiller bijt schijnt in die categorie te vallen, aan te koj digen op wit papier, en daartegen stukke: waar de moeder haar dochter niet heen zo: brengen op rood. Booze tongen beweren dat het bij „roods stukken vol is, bij andere leeg. De „Figaro" maakt er een grap van e: stelt voor „Het Paradijs" aan te kondigg op een hemelsblauw plakbiljet, „Les Traui lantiques" op een „bleu d'outremer", „ft Moor van Vinetië" op een zwart, „La Pass' t op een verkleurd, „La fille du Régiment''^ een driekleurig, enz. "Vrijdag 10 October, voormiddags 101/» uur, Voorz. de heer H. "W. de Joncheere, buro meester. Tegenwoordig de heeren F. Keijser, C. Kej ser Pz., Koning, Bakker, Mets, Lap, Roera Zijm en Dikkers. Afwezig met kennisgeving de heer Dros, zos- der kennisgeving de heer Dikkers. Secretaris de heer G. A. Hajenius. Na de opening der vergadering wordend: notulen der vorige vergadering gelezen en oir veranderd goedgekeurd. Hierop deelt de voorz. mede, dat is ingekoms! een request van G. Wilner, nachtwacht aan dei Hoorn, behelzende het verzoek zijn jaarwedd: in overeenstemming te brengen met diedernaci! waohts op de andere dorpen en dus te brenea van f 125 op f 150. B W hebben do zaak onderzocht en bow den, dat het verzoek alleszins billijk is. Ooi- spronkelijk was ook evenals te den Burg, (M schild en Oosterend het salaris van den naeb wacht te den Hoorn f 150, doch dit werd toa verlaagd, ten gevolge van het aanbod van eei der sollicitanten naar die betrekking, die aanbooi het voor f 125 te doen. B W stellen nu voor billijkheidshalve jaarwedde te brengen op f 150 en hebben bereid reeds in de door hun college opgemaakte fe grooting dat salaris opgenomen. De heer Mets zegt zeer goed met dit voor stel te kunnen meegaan. Zonder hoofdelijb stemming wordt het voorstel van B W aas genomen. Aanbieding Gemeente-begrooting 1903. De begrooting opgemaakt door B "W lui tot eindcijfer van ontvangst en uitgaaf f62048,0 en werd volgens gewoonte gesteld in handel van een commissie van onderzoek. Als ledei dier commissie werden volgens de daarvoor b staande rooster aangewezen de heeren Mets, Zija en Lap, eerstgenoemde als voorzitter. Tevens zal de begrooting circuleeren bij 4 leden van den Raad, tor wijl zij over 14 dega weder in openbare vergadering zal moete worden behandeld. Voor 1 Nov. moet do b grooting n.l. bij H.H. Gedeputeerde Staten tif ingeleverd. Vaststelling Kohier Schoolgeld 4e kw. Zonder artikelsgewijze behandeling of hoofb lijke stemming wordt dit kohier vastgestoldtó een bedrag van f 648.45. De agenda afgehandeld zijnde, deelt do Voon mede dat de begrooting Algem. ArmbesW nog niet geheel gereed is, doch spoedig i worden ingeleverd. Met het oog op den spot! stelt ZEd. voor hem to machtigen, die begroi- ting dadelijk na ontvangst maar te zenden ntó' de commissie van onderzoek, waarvoor worde' benoemd de heeren Koning, Bakker en Koosom Eerstgenoemde als voorzitter. Zonder hoofdelijke stemming wordt dat voo: stel aangenomen. Bij do rondvraag thans volgende, werd dotf niemand het woord verlangd, waarop door dö Voorz. do openbare vergadering werd geslolf om over te gaan in eene met geeloten douw»

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2