N°.^1584, Donderdag 16 October. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschjjnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Texel C O LLEC T E. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in den loop dezer maand in de Gemeente eene collecte zal wordeD gehouden ten behoeve der vereeniging Trouw aan Koning en Vaderland" en beveelt deze collecte in de publieke liefdadigheid ten zeerste aan. Texel, 13 October 1902. De Burgemeester voornoemd, H. "W. DE JONCHEERE. STREM Ml KG PA S S A G E. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter algemeeDe kennis, dat tenge volge werkzaamheden aan den Burgwal, de Pas sage door de Warmoesstraat te den Burg, van den 15 tot en met den 17 October 1903, voor rij- en voertuigen zal zyn gestremd. Texel, den 14 October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE, Burgemeester. G. A. HAJENIUS, Secretaris. TEXEL, 15 October 1902. Onze voormalige plaatsgenooten, de Heeren A. J. Klazinga, te Amsterdam en W. J. Mets, te Edam, zijn bevorderd tot klerk le kl. bij den Post- en Telegraafdienst. De aanvoer ter markt bestond Maandag uit: 3 paarden, 15 koeien, 120 graskalveren, 23 pinken, 36 lammeren, 15 schapen, 45 big gen en 2 korven kippen. De prijzen, die bij matigen handel konden worden besomd waren voor paarden f 150 a f200, koeien f135 a f165, graskalveren f 35 a 160, pinken f75 a f 110, lammeren 18 a f 13.50, schapen f 18, biggen f7 a f8 en kip pen 80 a 100 cent per stuk. De eerste der buitengewone vergaderiugen van het „Nut" alhier Maandag gehouden, was niet zoo goed bezocht als wel had mogen worden verwacht, in aanmerking genomen den goeden indruk, die de spreker voordien avond bij zijn vroeger optreden alhier had achtergelaten. Omstandigheden, waaronder zeker in de eerste plaats moet worden ge noemd het verre van uitlokkende weder, werkten er toe mede om zelfs enkele trouwe bezoekers ditmaal de vergadering te doen ver zuimen. Door ds. Kuperus, die, zooals we in een vorig nummer bereids vermeldden, door het bestuur als zijn voorzitter was gekozen, werd de vergadering op zijne bekende keurige wjjze geopend. Verschillende redenen tot blijd schap werden door spr opgesomd, doch ook de schaduwzijde werd door sp-ieker niet ver geten bij de beschouwing door ZEd gemaakt over den toestand der afdeeling Met aandrang werden allen opgewekt om, nu het bestuur had gemeend de toegang van niet-leden niet meer open te stellen (behalve voor deze ver gadering) tegen betaling van 15 cent, als lid of begunstiger toe te treden om het goede doel der maatschappij te steunen. Na ten slotte nog herinnerd te hebben aan de flinke gift, ontvangen van het Hoofdbestuur voor de bewaarschool en den spreker voor dien avond, den Heer Bruinwold Riedel, die 9 jaar geleden en vroeger alhier reeds optrad, van harte welkom te hebben geheeten, werd het woord gegeven aan den heer Bruinwold Riedel. Spr. begon zijne keurige rede met te wijzen op de voorname plaats die de vrouw in de maatschappij in 't algemeen en in het huwe lijksleven in 't bijzonder inneemt. Overal, doch vooral in het huwelijk is het„zoek de vrouw" van toepassing. Wat de vrouw in 't huwelijk kan zijn, komt vooral uit in de drama's van Ibsen. Werkelijke toestanden worden ons daarin afgemaald. Aangezien het te veel tijd zou nemen de verschillende huwelijkstoestanden, door den schrijver in zijn drama's voorgesteld, allen te behandelen, be paalt spr. zich in hoofdzaak alleen bij die voorkomende in het drama „De kleine Eyolf", na eerst nog even te hebben gewezen op verschillende huwelijkstoestanden als daar zijn pogingen om zich weer los te maken uit de banden des huwelijks, het zich ten slotte onderwerpen, de zelfzucht, koopmanschap, enz. De slotsom van het huwelijk moet niet zijn een hopeloos fatalisme, maar geloof en vertrouwen, door het huwelijk moeten beide partijen komen van het lagere tot het hoo- gere, van het zinnelijke tot het zedelijke. In 't kort wordt door spr. de inhoud van het drama „De kleine Eyolf" verteld. We vinden daarin een echtpaar geteekend, dat geheel in liefde voor elkaar opgaat en daar door zelfs den zorg voor hun kind, de kleine Eyolf totaal verwaarloost. Dat kind krijgt daardoor een ongeluk. Nog komt de vrouw niet tot inkeer, de man daarentegen begint langzamerhand het verkeerde van hun handels wijze in te zien en wil dat zij zich meer met de opvoeding van den kleinen Eyolf zullen bemoeien, de vrouw daarentegen is nog niet bekeerd en is jaloersch op alles wat haar de liefde van haar man, naar zij meent, ontvreemt. Ze is jaloersch op haar eigen kind, dat, zooals ze meent, zich tussoben haar en haar man plaatst, ze wil haar man geheel alleen hebben, ze wenscht haar kind verre van zich. Het noodlot, in den vorm van de ratten- juffrouw, komt en haar zoontje verdrinkt. De moeder meent nu steeds overal de oogen van haar kind te zien, die haar verwijtend aanstaren, nog komt ze niet tot inkeer. Ze koestert wraak, wraak tegen de arme hut bewoners rondom de fjord, die haar kind had den laten verdrinken zonder hulp te bieden Zij bedenkt echter niet, dat zij zelf nimmer aanleiding heeft gegeven dat ze iets voor haar zouden doen. Haar man daarentegen is van a idere mee ning en wil verstrooiing zoeken juist dooi de kinderen dier armen op te voeden en ziet, eensklaps ontstaat er eene ommekeer bij de vrouw. Wat bij de man langzamerhad kwam, komt bij haar plotselir g. Ze gevoelt einde lijk dat zij met haar man moet samenwer ken. Door liefde en smart was men geko men tot zelfverloochening, Na de pauze werd door spr. meer in het bijzonder gesproken over het hnwelijk en de eischen, die men daarvoor moet stellen. Spr. noemt het een uitnemende instelling, doch een ernstige, die somtijds een ware tragedie wordt. Vooraf valt niet steeds te zeggen of een huwelijk gelukkig of ongeluk kig zal zijn. Het is een samenvoeging van 2 personen, die samen moeten werken en el kaar steunen in lief en leed. In ieder hn welijk zijn veranderingen ouvermijdelyk en bestaat kans op nauwere aaneensluiting, zoo wel als op verwijdering, dit hangt geheel van de omstandigheden af. Het is een sprong in het duister. De mees te kans op een gelukkig huwelijk bestaat, wanneer man en vrouw jong bij elkaar komen, wanneer zij zich eikaars gelijken gevoelen. Het huwelijk worde in geen geval gesloten omdat het een goede partij is, zulk een huwe lijk toch wordt maar al te gemakkelijk een slechte partij. Het huwelijk dient tot in standhouding van het menschelijk geslacht. Bij lichamelijke ongeschiktheid moest geen huwelijk mogen worden gesloten. Een huwe lijk niet uit ware sympathie gesloten, waarbij de beide individuen niet een zijn in hun den ken, willen en streven, kan niet gelukkig zjjn. Er moet zjjn veel liefde, men moet veel weten te verdragen en te dulden. Het huwelijk is een zegen omdat het de man en de vrouw tot hun hoogste ontwik, keling brengt. Met den wensch, dat het huwelijk meer en meer moge zijn een bron van waarachtige liefde, sloot de spr. zijn belangrijke en boei ende voordracht. Door den voorz., ds. Kuperus werd hierop de vergadering gesloten, waarbij ZEd. in de eerste plaats den spr. dank bracht namens het bestuur en ook namens alle aanwezigen, naar hij meende te mogen opmaken uit de diepe stilte en onverdeelde aandacht die ge durende de voordracht had geheerscht en het applaus na afloop er van Vervolgens werd herinnerd aan Zola, die als hoogste gave beschouwde die der welsprekendheid, terwijl daarna werd gewezen op het verschil in de voorstellingen van het huwelijk gegeven door vader Cats, Vondel en Ibsen. Gewezen werd er daarna op dat de liefde het plechtanker moet zijn van het huwelijks bootje, terwijl ieder, ook den verstokten celi batair, er op werd gewezen, dat „het niet goed is, dat de mensch alleen zij". Met een hartelijk tot weerziens aan spr. en hoorders eindigde de voorz. zijn sluitings rede, die door allen blijkbaar met genoegen was aangehoord. Koog, 12 Oct. Heden hield de Schietver- eeniging „Texel" hare 3de aangekondigde schietoefening op het strand alhier. Dertien leden namen deel aan deze oefe ning op schijf van 140 pas afstands. De volgende heeren behaalden met tien schoten uit het Beaumont geweer de achter hunne namen staande punten H. W. de Joncheere 19, 16, 12, 10, 7, 19, 12, 10, 9 en 3 of 117; Adr. Wagemaker 10, 15, 14, 13, 13, 14, 14, 14, 11 en 10 of 128 J. Dekker Apoth. 8, 16, en 12 of 36 Cl. de Boer 8, 6, 10, 11, 11, 9 en 7 of 62 Jb. Rijk 11 en 12 of 23; J. Mak 3, 11, 14, 17, 8, 6 en 4 of 63; Jb. Boon 5, 8, 11 en 10 of 34 M. A. LangeveldJr. 11,7, 4,4, 11, en 11 of 48; Room (met vijf schoten) 13; M. Langeveld Sr. 13, 10, 12 en 4 of 39; L Daalder 3, 11, 3 en 10 of 27; H. Maas Cz. 10, 7 en 9 of 26 punten. Met Model '95 in tien schoten H. W de Joncheere 11, 9, 6,14, 11 en 5 of 56; Adr. Wagemaker 3, 16 13, 8, en 7 of 47; J. Dekker Apoth. 16, 14 en 5 of 35 Cl. de Boer 12, 12, 15, 11 en 5 of 55 Jb Rijk 5, 10, 6, en 3 of 25 J. Mak 14, 10, 8, 16, 10, 6 en 3 of 67 Jb. Boon 14 en 9 of 23; M. A. Langeveld Jr. 17, 15, 10, 11, 5, 4, 8, 14, en 13, of 97 Room (met 5 schoten) 13; M. Langeveld Sr. 10, 13, 7, 8, 8, en 5 of 51; L. Daalder 18, 12, 10, 7 en 13 of 60; H. Maas Cz. 12 punten. Het toenemend ledental dier vereeniging is wel een bewijs, dat de belangstelling grooter wordt. Waal, 13 Oct. Onze plaatsgenoot, de heer B J. de Jongh, staat op de voordracht (al- phabetisch drietal) voor onderwijzer aan eene der openbare scholen in de Gemeente Beemster. Oudeschild, 14 Oct. Met 't oog op den stand der maan, is besloten om den lsten leesavond der vereeniging „Neptunus" toch maar op Donderdag den 16 a.s. te houden, in plaats, zooals eerst was bepaald, op den 23n. - De afdeeling van den Ned. Protestanten bond heeft hare vergaderingen hervat. In de huishoudelijke vergadering van Maandag werd tot voorzitter gekozen de Heer C. C. Backer en tot ln Secretaris, de Heer M, J, Hillenius, TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1