N°. 1587. Zondag 26 October. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTlEN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave TEXEL, 22 October 1902. De heer C. A. Xeijser, Onderwijzer te Schoorl, voorheen tijdelijk als zoodanig werk zaam te de Cocksdorp en Oosterend, verkreeg Woensdag den 22 dezer te Haarlem acte voor vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Den Hoorn, 23 Oct. Benoemd tot gemeente veldwachter alhier, de Heer W. Duinker Jbz. De Cocksdorp, 24 Oct. De Heer II. W. de Bode, candidaat te Zwolle, heeft voor het beroep naar hier bedankt. Het „roodvonk' breidt zich in Eierland uit. Weder in twee huisgezinnen zijn ge vallen geconstateerd. Oostereno, 24 Oct. De Zangvereeniging „Harmonie", voor korten tijd opgericht, is met hare oefeningen begonnen. Het Bestuur is samengesteld als volgtde Heer IJ. Koppen, Voorzitter; de Heer C. Bruin, van de Waal, Secretaris en de Heer J. Eelman Gz., Pen ningmeester. Het ledental is toenemende. In de onlangs gehouden huishoudelijke vergadering van „Nut en Genoegen" werd besloten, om het 40-jarig jubiléum in feeste lijke vergadering te herdenken. Men vreest evenwel, dat van het feest niet veel zal komen, aangezien bijna niemand Is te vinden, die hiertoe medewerking wenscht te ver- leenen. In de volgende week zal het Bestuur besluiten, hoe in deze gehandeld moet worden Oudeschild 24 Oct. De oudste bewoonster van dit dorp, Mej de wed. 3 Hemelrijk geb. Flens, telt thans negentig jaren en mag zich nog in een goede gezondheid verheugen. Het getal harer kinderen, behuwd klein- en achterkleinkinderen, bedraagt thans 125 per sonen. Door sommige visschers wordt een nieuw artikel in den handel gebracht, n.l. levende krabben. Deze zeebewoners worden tegen 2 ct. per KG. ingekocht Vele jaren geleden werd ook eens gepoogd om krabben naar Belgie ter markt te zenden. Het artikel scheen toen te veel aan transport te kosten om den opkoopers eenig voordeel te kunnen doen behalen De Liberale Kiesvereeniging „Helder" heeft den heer C. S. Jaring, Directeur der Ileldersche Uitgevers-Maatschappij en lid van den Gemeenteraad aldaar, candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Provinciale Staten (vacature Dr P. P. C. Hoek). Bij wijze van proefneming werden aan boord van het pantserschip „Koningin-Regentes liggende op 's Rijkswerf te Willemsoord, Vrij dag door het daar aanwezige muziekcorps, hetwelk is samengesteld uit eigen bemanning, verscheidene vroolijke marschen ten gehoore gebracht, ton doel hebbende, het sneller kolen- laden te bevorderen. Naar men verneemt, slaagde de proef uitmuntend en is bij de Duitsche marine steeds gebruikelijk 1 Van Burgemeester tot landlooper De onbekende persoon, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Amsterdam, die een valschen naam opgaf, doch herkend werd als Cornelis Casimir Alberti, was vroe ger burgemeester van Zwartewaal, daarna secretaris der gemeente Opsterland en als zoodanig ontslagen. Hij werd later benoemd tot brievengaarder te Zuid-Beierland, werd weer ontslagen, ging met sigaren reizen en daalde al dieper en dieper, tot hij landlooper werd. In het laatste nummer van „De Hol- landsche Lelie" o a. de volgende correspon dentie Medicus te N. U. moet zich heusch niet zoo boos maken. Van mij, hoewel maar een leek, kunt u nog leeren, dat het absoluut-ongezond is zichzelf zóó op te winden. Ja, 't is heel akelig, dat ik zoo'n ergernis wekkend mensch ben. Vooral voor U want ik ben overtuigd dat al die ergernis, die ik u schijn te geven, nadeelige gevolgen zal hebben voor "uw gezondheid. Ik zie aankomen dat u een koud water-kuur noodig zult hebben, als u zoo voortgaaten, om u mijn vergevensgezindheid te bewijzen, ben ik in dat geval ghhrne bereid naar dr. Eykman, hier ter stede, te gaan om kamers voor u te bestellen, en hem, door de lectuur van uw toornenden brief, op de hoogte van uw toestand te brengen. U ziet, ik ben toch ook wèl ,,'n lief mensch." Het nieuwe provinciale krankzinnigen gesticht in Noord-Holland zal te Castricum gebouwd worden. Voor den bouw zijn 80 Hectaren Duingrond van II. K. H. de prin ses Von Wied aangekocht. Prettige buurt! Een vrouw in de Kinkerstraat, te Amster dam, die Maandagmiddag tegen zes uur eeni- ge boodschappen ging doen, werd in die straat plotseling ruw aangegrepen door vier kerels. Toen zij zich verweerde, werd zij zoodanig op den rug geslagen, dat een bloed spuwing er het gevolg van was, Zij vluchtte toen het filiaal va i den broodbakker Edu- ard Bundels binnen, waar de mannen haar volgden en niet alleen doorgiogen haar te mishandelen, maar ook de depothoudster danig toetakelden. Toen zij hun baldadigheid ge koeld hadden trokken zij af. Voor de vrouw moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. De dokter verklaarde echter, dat er voor alsnog geen gevaar bestond. Bij de politie is kennis gegeven van het geval. Twee van de woestaards moeten bekend zijn. Dergelijke dingen worden daar in de buurt bijna dagelijks afgespeeld, o.m. werden de sluiswachters Zondag afgeranseld en werd de vorige week eveneens een vrouw mis handeld Die kennen er zeker een kunstje op! Te Bergen-op-Zoom trok de joDgste zoon van de Wed. Bakker, uit Halsteren, bij de loting voor de nationale militie een vrij nummer Dit is de zevende zoon uit éénzelfde gezin die vrijlootte. Men leest in een der Haagsche bladen 17 October 1900 schonk de vrouw van H. J. Smit, werkman bij de gemeentereiniging aan een 8-tal kinderen het leven. De man heeft het arm; met het lot der vrouw begaan, die uiterst zwak was, gaf menigeen haar een gift in geld. Woensdag, 22 October 1901, kwam Smit ons vertellen, dat zijn vrouw hem weer een drieling geschonken heeft. Zij hebben nu zeven kinderen. Maanden lang heeft in het Huis van Bewaring te Amsterdam een man gezeten, wiens identiteit met geen mogelijkheid was vast te stellen. Hij noemde zich Frans van Erve uit Nijmegen, maar uit een in die plaats ingesteld onderzoek bleek, dat dit een valsche naam was. Zijn signalement werd naar alle zijden verspreid, doch zonder resultaat. Maar de heer Batelt, de hoofdinspecteur der re cherche, heeft op het hoofdbureau een fotogra fische inrichting, waar hij met behulp van een rechercheur alle voor de justitie van be lang zijnde personen en voorwerpen fotogra feert en daarvan werd nu gebruik gemaakt. Bij het fotografeeren van personen wordt een stoel gebruikt, die op den grond kan worden vastgeschroefd. Daar de te fotogra feeren personen niet altijd lust hebben zich te laten kieken moet men natuurlijk steeds een moment-opname doen. Het toestel wordt voor den stoel geplaatst en de persoon, wiens conterf9itsel gemaakt moet worden, daarop geplaatst. Hij kan niet zien, wanneer de foto gemaakt wordt, daar de moment-sluiter van binnen is aangebracht. De heer Batelt zit naast het toestel op een stoel en houdt het balletje van den sluiter in een zijner zakken in de hand. Acht hij het oogenblik geschikt, dan knijpt hij in het balleltje en de opname is ge schied. Natuurlijk gebeurt het, dat veel van het geduld van den fotograaf gevorderd wordt. Dat was het geval met dezen Frans. Hij begon met zijn handen voor het gelaat te houden. De heer Batelt liet hem rustig begaan, stak een sigaar op en oeed alsof hij in het geheel geen notitie van hem nam. Toen dit een geruimen tijd geduurd had, moest Frans eens even door zijn vingers kijken, zijn armen werden moe en van liever lede liet hij zijn handen zakken, een tik en zijn portret was genomen. 't Vleesch wordt goedkoop I De handelaren in vet vee in het Noorden van ons land maken op heden niet zulke goede zaken, als eenige weken geleden. De prijzen zijn in de laatste vier weken, zonder dat men de oorzaak kon vinden, 10 ct. per kilo gedaald. De slagers varen ei wel bijzij hebben de prijzen wel verhoogd, doch niet weer verlaagd. Die goeie buitenlui 1 Het „Nieuwsblad voor Peelland en Meijerij" geelt in 't nummer van Zaterdag verslag van de raadsvergadering te Someren gehouden den 16 October 1902. Men leest daarin o. a. het volgende: „Hierna presenteert de voorzitter den leden een sigaar en overhandigt het kistje aan den secretaris om ook den anderen heeren aan te bieden. De voorzitter meent, dat het publiek eigenlijk geen sigaar moet hebben, doch wel de heeren der pers; die komen dan zooveel te liever." Volgens de fficieele statistiek in België koaden van de lotelingen die in 1901 te Brus- sri werden ingeschreven, bijna 10 pet. niet lezen of schrijven. In de dorpen is die per centage veel hooger. Hier te lande was in 1900 het percentage gemiddeld 2 3 pet., en liep uiteen van 0.9 pet. in N.- en Z.-Holland en Utrecht tot 4.2 pet. in N.-Brabant en 5.5 pet. in Drenthe. De ruim 80-jarige heer W. van Dijken te Oldenhove schrijft in de „N. Gron. Ct." het volgende: Reeds sedert eenige jaren was ik bijna blind, en in den laatsten tijd zoo goed als geheel. Nu had ik veel hooren spreken van oogoperaties, waardoor het mogelijk was het gezicht terug te krijgen, maar het kwam mij voor dat op mijn leeftijd zoo iets niet mee er kon baten. Op raad van den dokter heb ik mij echter onder behandeling ge steld van den heer dr. Schutter, oogarts te Groningen. Deze heeft een mijner oogen geopereerd, met het verassend gevolg, dat ik nu weer kan lezen en schrijven, een ge not waarvan ik jaren lang verstoken was. Ik deel dit mede, omdat ik vermoed dat er meer oude menschen zijn, die het genot van hun gezicht missen en in de mee ning leven, dat zij te oud zijn voor zulk eene operatie. Ook ik heb dat langen tijd gemeend, maar het is mij gebleken, dathoo- ge leeftijd hiervoor geen bezwaar- is. COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bukg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadkuize een schoenge vonden op de Groeneplaats.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1