Gemeenteraad te Texel. Pre d i k b e u r ten. Boeren-krijgsgevangenen Eenige Kamerleden hebben aan onze Re geering gevraagd, of zij niet iets kon doen voor Nederlanders, vroegere krijgsgevangenen uit den Boerenkrijg, die nog steeds in bal lingschap verkeeren. Kind levend begraven Nabij Kerkrade had een ernstig ongeluk plaats. Terwijl twee kinderen bezig waren met zand uit een zandberg te halen, schoot een groote massa zand naar beneden en be dekte een der kinderen geheel en al. Op het hulpgeschrei van het andere kind kwam spoedig hulp opdagen doch toen men het kind van onder het zand te voorschijn haal de, was het reeds gestikt. Het doodgebleven kind was een jongetje van ongeveer 10 jaar en zoontje eener weduwe. Naar men van doorgaans goed inge lichte zijde aan „De Maasbode" bericht, ligt het in het voornemen der Regeering om nog dit zittingjaar een wetsontwerp in te dienen waarbij de financieels gelijkstelling der bij zondere met de openbare school zal worden geregeld. Eieren in den winter! In den winter zijn de eieren het duurst; wie ze dan kan verkoopen, die brengt het kippenhouden veel voordeel. Er worden dik wijls prikkelende middelen aangeprezen, die, zoo ze al het vroege eierleggen bevorderen, toch op den duur verzwakkend op de leg- organen inwerken. Zij zijn daarom te ver werpen. "Vlijtig leggen in den winter wordt door de volgende middelen bevorderd: 1. Warme stal. Waar het mogelijk is, wordt een gedeelte van den stal voor het groot vee gedurende den winter als nacht hok voor de hoenders ingericht. Aan fris- sche lucht mag het echter nimmer ontbre ken. 2. Bij regen en sneeuw en op zeer koude dagen moet men de kippen niet buiten la ten een beschutte ruimte, waarin ze naar hartelust kunnen scharrelen, moet haar ten dienste staan. Yoor de noodige beweging zorgt men, indien men tusschen stroohak- sel het graanvoeder strooit. 3. Men zorge, dat het den dieren niet aan groenvoeder ontbreekt; groente-afval, savoye- of boerenkool, mangelwortels bevorderen het leggen, 4. Warm weekvoeder bevordert het leg gen zeer. Aardappels en keukenafval met zemelen, gerstemeel, vleesch-afval, kaas, melk, enz. enztot een stijf deeg goed door eenge- mengd, geven een voortreffelijk ochtendvoeder, 's Avonds graan. 5. Op koude dagen geven men meermalen lauwwarm drinkwater. Het beste middel om het leggen in den winter te bevorderen, is te zorgen voor vroeg- broedkuikens. Door de rechtbank te Zutfen is gisteren ontslagen van rechtsvervolging de 64-jarige rentenier D. J. ter P., te Winterswijk, beklaagd van op Zondag 6 Juli, althans op een Zondag in Juli, te Winterswijk een geldstuk van 1 Mark toebehoorende aan de diaconie der Ned.-Herv. Gem. aldaar, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, te hebben weggenomen met het oogmerk om zich dat geldstuk weder rechtelijk toe te eigenen. Op 15 dezer, toen beklaagde drie maande n gevangenisstraf tegen hem hoorde eischen, bekende hij het hem ten laste gelegde en ook dat hij al eerder driemaal een mark uit het diakenzakje had weggenomen. Toen hij op heeterdaad betrapt was, heeft hij f 1000 als schadevergoeding voor de armen betaald. Er is toen besloten de zaak geheim te houden, maar toch is zij ruchtbaar geworden. De verdediger, mr. J. B. Sölner, wees er 15 October j.l. op dat deze man ontoereken baar moest geacht worden immers zelf rijk zijnde nam hij een klein geldstuk weg, zon der te weten waarom, niet in elk geval om z'ch te verrijkenwant Ter P deed veel goed aan de armen, gelijk pleiter bewees. Deze vroeg daarom vrijspraak. Niet werken, tóch eten In den gemeenteraad van Overschiu deel de de voorzitter bij de benoeming van on derwijzend personeel der herhalingsschool mede, dat de inschrijving voor die school is gesloten en zich geen enkel leerling heeft aangemeld. Tóch moesten een hoofd, een onderwijzer en een onderwijzeres worden benoemd. Dezen zullen 60 cents ontvangen per les uur dat zij niet behoeven te geven Generaal De Wet denkt er om be gin November naar Zuid-Afrika terug te gaan met het oog op familieberichten van daar. Staande winkeljuffrouwen Vanwege den Minister van Binnenl. Zaken, dr. Kuyper, wordt een onderzoek ingesteld naar het langdurig staan van vrouwen in magazijnen en winkels. Het voornemen schijnt te zijn om daaraan, zoo mogelijk, van regeeringswege een einde te maken. De jongste mop van de balie. A. Weet je waarom mr. Isidore Hen met zooveel ijver de zaak van het jongetje, dat in het buitengasthuis te Amsterdam een meisje bleek, behandelt? B. Neen. A. Wel, omdat met hem hetzelfde ge beurd is. B. Zóóóó A. Ja zeker, hij staat bij den burgerlijken stand als Hen ingeschreven, en hij is toch een Haan. (A. Ct.) - De „Java-Bode" schrijft „Volgt men op de overzichtskaart van Atjeh en onderhoorigheden - waarvan over drie maanden een geheel bijgewerkte uitgaaf zal verschijnen op een schaal van 1 200.000 —den tocht van luitenant F. Darlang met een handvol marechaussees, dan moet men met eerbied vervuld staan voor den moed en den ondernemingsgeest van officieren en manschappen van dit keurkorps. Van uit Seunagan, waar-zij weer leerden klewang-aanvallen van den vijand te doorstaan, werd in noord-westelijke richting opgemar cheerd' naar het gebied van den keudjroeën van BoutongJ, aan den voet van het gebergte dat overschreden moet worden om het Ta- war-meer te bereiken. Daar werd aan de bende van wijlen Toekoe Oemar's energieke weduwe,, Tjot Nja Djin, een gevoelige slag toegebracht, al is het jammer dat ook nude hoofdpersoon weer wist te ontkomen, maar daarvoor weten de Atjehsche onderaanvoer ders blijkbaar altijd uitnemend te zorgen. Te Beutong heeft de luitenant Darlang tevergeefs verbinding trachten te verkrijgen met een andere marechaussee-colonne onder den kapitein Scheepens, die van de Oostkust is opgerukt naar het Laut Tawar, hetgeen volstrekt geen bevreemding behoeft te wek-j ken in zulk een uitgestrekt en ternauwer nood bekend terrein. Daarna werd terugge trokken in westelijke richting door boven- Waiia, dat Tjot Nja Djin onveilig placht te maken. „De beveiliging der westkust van Atjeh nadert niet met rasse schreden, maar als een onafwijsbaar feit. Zaterdag 25 October, voormiddags IO'/j uur. "V oorz. de heer H. W. de Joncheere, burgem. Tegenwoordig de heeren F. Keijser, C. Keij- ger Pz., Reesom .Koning, Bakker, Mets, Lap, Roeper, Zijm en Dikkers. Secretaris de heer G. A. Hajenius. Afwezig met kennisgeving de heer Dros. Na opening der vergadering worden de no tulen der vorige vergadering gelezen en onver anderd goedgekeurd. Hierop deelt de Voorz. mede dat is ingekomen een schrijven van G. Wil- ner, behelzende dankbetuiging verhooging jaar wedde, dat zijn herbenoemd tot leden van het college van zetters de heeren 0. Cz. Bakker Jr. en S. Koning Pz., dat is ingekomon een schrijven van de ver zekeringsmaatschappij „Raadpensionaris Johan de Witt", waarbij deze een tarief toezond met het oog op pensioens-verzekering van politie agenten, brandweer, enz. Bedoeld tarief wordt ter inzage gelegd voor de leden van den Raad op de secretarie. dat door den heer Comm. der Koningin werd benoemd tot veldwachter te den Hoorn de heer W. Duinker. Benoeming onderwijzeressen in de nuttige hand werken aan de herhalingsscholen. Voor die betrekkingen hadden als sollicitan ten zich aangegeven de verschilledde onderwij zeressen, thans tijdelijk voor die betrekkingen benoemd en bovendien voor de Cocksdorp nog Mej. Van 't VeerVis aldaar. Met algemeene stemmen worden benoemd voor bovengenoemde betrekkingen de dames R. Roeper te den Burg, Guesen te Oudeschild, G. Koning te Oosterend, Eelman—v. d. Berg te Waal, terwijl te de Cocksdorp werd benoemd mej. Brans, aldaar thans tijdelijk aangesteld, die 6 stemmen verkreeg, terwijl op mej. Van't Veer Vis 4 stemmen waren uitgebracht. Benoeming leden Stembureaux. De benoeming werd noodig geacht met het oog op eventueele stemming van een lid der Prov. Staten in November a.s. Door B W was een lijst daarvoor opge maakt, in hoofdzaak gelijk aan die van vorige jaren. Met algemeene stemmen werd overeenkom stig het advies van B W besloten de stem- bureaux oil volgt samen te stellen H. "W. de Joncheere, C. Keijser Pz., F. Keijser G. J. O. D. Dikkers, J.Rab Sr., J.S. Keijser Bd en R. Visser. Cocksdorp. J. Roeper, P. Dros Az., R. Barends, J. Blom] P. Zeylemaker, K. van 't Veer en W. Brans, Den Hoorn. K. Lap, H. W. Keesom, G. Duinker, C. Schaap, W. R. van Douwen, D. Drijver en C. Bakker Jrj Oosterend. S. Koning, W. Bakker Kz., "W. A. EelmaJ J. Daalder Dz., J. Roeper, Joh. Koning en MJ Kikkert. en Oudeschild. W. Mets Tz., C. Zijm, S. KuijpeiyJ. K. G. Mal lor, M. Kroon, C. C. Backer en C. Blom. Zijnde voor elkjbureau de eerstgenoemde voorl zitter, de beide volgenden leden en de 4 laatst! plaatsvervangende leden. Begrooting Algem. Armbestuur 1903 en öl meentebegrooting dienst 1903. Artikelsgowijze behandeling wordt van geel van beide noodig geoordeeld. De Commissi voor het onderzoek er van worden door del "Voorzitter namens het gemeentebestuur bedaad voor de door haar genomen moeiten. De gemeentebegrooting wordt vastgesteldtj een bedrag van f 62048,88. Ook de begrooting Algem. Armbestuur worl goedgekeurd. Tengevolge van de aanneming der gemeen! begrooting moesten afzonderlijk nog wordl genomen diverse besluiten uit die begrootij voortvloeiende, nl. het verleenen van eene aal sidie van f 2675 aan 't Algem. Armbestnl het aangaan van eene tijdelijke geldleeningr] f 4000 ter voorziening in kasgeld en ten slcl nog de yergunning aan B W om een requj op te maken en te zenden aan H. M. de 13 ningin om eene subsidie van f 4600 ten behoel van het onderwijs. De agenda was thans afgehandeld. Na het verzenden der convocaties was J ingekomen een request van R. Keijser Cz. 1 vergunning tot het plaatsen van rails op i haventerrein, van zijn pakhuis naar de harl beschoeiing. Dit adres was niet vermeld op de agenda! mocht dus niet worden behandeld, tenzij i toestemming van den Raad. B W hail het reeds besproken en den adressant was iel te kennen gegeven, dat in geen geval een il ligplaats voor schepen zou kunnen wordenl gestaan, zoodat adressant niet altijd genot I die rails zou kunnen hebben. Na eenige discussie wordt besloten hetl vraagde tot wederopzeggens toe te staan tel betaling van 25 cent per jaar als bewijs I eigendomsrecht op den grond. Ten slotte deelt de Yoorz. nog medej de werkzaamheden voor de rioleering van I burgwal zijn aangevangen, dat volgens I bestek 15 verzamelputten moeten wordenl maakt, doch dat volgens deskundigen zei bezwaar een 7-tal er van kunnen verzil waardoor tevens het bezwaar van voorl reinigen er van op een anders erf te mil gaan, zeer wordt verminderd. De kosten I de rioleering worden daardoor met ruim tl verminderd, terwijl evengoed later, als 4 beslist noodig mocht blijken, op een of anl plaats een verzamelput kan worden gemal Besloten wordt 8 in plaats van 15 ven! putten te doen maken (in het eerste tl waren er 7 en in het latere 15, doch wal buiswijdte voorgeschreven van 30 c.M,ina van zooals door den Raad was bepaald tul 50 c.M.) I Nadat op voorstel van den heer Mei was bepaald, dat aan B. W. werd otI laten bij eventueel voorkomende gelegen! in zake den Burgwal, zelf maar te oeil werd de vergadering gesloten. Zondag 26 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Nam. half 3 Ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. I Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. VanZj Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Bar! GEREFORMEERDE KERK. I Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboij Nam. 3 uur ds. Rooseboom. I DOOPSGEZINDE GEMEENTEI Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kupera&l Burg. 's Avonds half 7 ds. Knperus. I Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Ij van 18 Oct. tot 24 Oct. 1902. I ONDERTROUWD: Joel Blok (HarltoJ Anna Vlessing (den Burg). AarienCd Jutjens (Helder) en Cornelia Maail schild). Cornelia Eelman en Dora Bood GETROUWD: Jan Kikkert (Amsteril Weerdina flendrina do Wijn (desI Dirk Kuiter (Oost) en Sijtjo Boon (P.1J GEBORENPietje, d. v. Jan Drijver! de Leeuw (Oosterend). Jacob PM Johan Pieter Dros en Theodora OJ Bremer (Oudeschild). ,1 OVERLEDEN: Aafje Schraag, 70j>f met Willem Smit (Westen). D UI g.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2