No. 1588 Donderdag 30 October. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentién Van 1 dot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel Baldadig vernielen van de ISOLATOREN der Rijkstelegraaf- en -telcphoonlijnen. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel waarschuwt, ingevolge Regeeringsaanschrij ving dat het moedwillig beschadigen van Rijkste legraaf- en -telephoonwerken, krachtens artikel 851 van het Wetboek van Strafrecht, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste DRIE JAREN. Ouders, voogden en onderwijzers worden aan gemaand om hun invloed op de jeugd te doen gelden, ten einde het stukwerpon van de isola toren (porseleinen potjes) der Rijkstelegraaf- en -telephoonlijnen tegen te gaan, daar dit baldadig vernielen in de laatsto jaren in zeer hooge mate is toegenomen. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 21 October 1902. De Burgemeester, H. W. DE JONCHEERE. BESMETTELIJKE ZIEKTE ROODVONK. De BURGEMEESTER van TEXEL Kennisgenomen hebhende van het feit, dat zich in deze Gemeente (te de Cocksdorp en in den polder Eierland) eenige gevallen van Rood vonk hebben voorgedaan Geelt den ingezetenen in ernstige overweging ter zoomogelijke voorkoming van verdere ver spreiding dier besmettelijke ziekte, he> binnentre den van besmette woningen en het in aanraking komen met voorwerpen afkomstig uit die woningen zooveel mogelijk te vermijden en verder om melk voor hel gebruik goed te koken. Wordende hierbij tevens de aandacht geves tigd op art. 8 der wet van 4 Dec. 1872, Stbl. 134, en daarvan in het bizonder de laatste alinea, luidende art. 8 als volgt „Het is verboden, lijders aan eene besmot- „telijko ziekte te vervoeren of te doen ver boeren, behalve in de gevallen in deze wet „aangewezen; zichdaaraan lijdende, naar eene „andero plaats te begeven voorwerpen, die „in aanraking waren met lijders of overledenen „aan eene besmettelijke ziekte ot daarvan „afkomstig te vervoeren, te doen vervoeren, „ten geschenke of in gebruik te goven of te „doon geven, te nemen ol te doen nemen, „tenzij na ontsmetting volgens art. 25door onvoorzichtigheid of achteloosheid gevaar voor besmettingdat voorzien kon worden voor anderen te doen ontstaan Overtreding van art. 8 wordt gestraft niet geldboete van ten hoogste f 25,of met gevan genisstraf van ten hoogste drie dagen. Texel, den 28 October 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. VERORDENINGEN. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van Texel brengen ter openbare kennis, dat op heden door hen zijn afgekondigd en aangeplakt de ver ordeningen tot hoffing en invordering van school geld voor het Hcrhalingsonderwijs. Afschriften dier verordeningen zijn tegen be taling der kosten ter Secretarie algemeen vor- krjjgbaar gestold. Texel, don 28 October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Jonciieere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secrotaris. TEXEL, 22 October 1902. Ter markt waren Maandag alhier aange voerd22 paarden, 20 koeien, 7 pinken, 66 graskalveren, 86 biggen en 5 korven kippen. Omtrent de prijzen, die konden worden besomd, werd ons welwillend medegedeeld, dat die waren voor paarden f 60 a f 350, koeien f 135 af 170, pinken f 85 a f 95, graskal veren f 35 a f 55, biggen f7 a f 8 en kippen 75 a 85 cent per stuk. De handel was maar matig en van het aan gevoerde moest nog al wat weer onverkocht worden weggevoerd. De heer J. Hemelrijk, geëmployeerde bij de Stoomvaartmaatschappij Nederland, te Amsterdam, herdacht onder vele blijken van belangstelling in de vorigen week zijn zilve ren dionstjubilé. De Directie en andere hoog geplaatste ambtenaren der Mij. kwamen den jubilaris persoonlijk gelukwenschen. Bij andere geschenken, werd den trouwen beambte vanwege de Directie een enveloppe overhandigd, met zeer praktischen inhoud, voor dadelijk gebruik geschikt. De Cocksdorp, 27 Oct. Tot Notabelen bij de Nedeil Herv. gemeente zijn herkozen de H.H. W. Griek en W List en tot leden van het Kiescollege de H.H. P. Dros AzW. Brans, J. Kortenhoeven en C. Garritsen. Tot nachtwacht, in plaats van den on- bezoldigden rijksveldwachter J. Kalis, is be noemd J. Stark. Den Hoorn, 28 Oct. Heden werd benoemd tot onderstrandvonder den Heer C. Smit Cz. Het geval heeft zich voorgedaan, dat een loteling, zekere L. Koeleman, te Uithoorn en te Leimuiden heeft geloot, omdat hij op beide plaatsen was ingeschreven. Te Uithoorn trok hij een vrij nummer, te Leimuiden lootte hij in. Zal hij nu moeten dienen of niet? Wegens den lageren loonstandaard te Leiden hebben Burgemeester en Wethouders van den Haag gunstig beschikt op het verzoek van den Typografenbond, om het gemeente drukwerk niet aan den laagsten inschrijver te Leiden te guonen, maar aan dien in den Haag. Door den Raad der gemeente Veendam is aan het Nutsdepartement eene subsidie verleend van f 1000 tot instandhouding van de drie bewaarscholen, die door het Nut al daar zijn opgericht. Aan de practische en theoretische ambacht school in die gemeente wordt voor 1993 een subsidie verleend van f 2500. Om er op te verlekkeren Als een bijzonderheid kunnen wij melden dat de heer W. Bustin, te Dordrecht reeds drie achtereenvolgende malen gelukkige win ner is geweest in de Goudasche loterij, door n.l. te trekken de eerste maal paard en til bury, tweede maal een koe en thans weder een paard De heeren mr. T. de Vries en Staal man zijn aan het spreken in de provincie Groningen, terwijl de bezoekers hunner le zingen verrast worden met de mededeeling dat zij een maand lang gratis hun nieuw blad De Christen-Democraat zullen ontvangen. Mr. De Vries beklaagde zich te Loppeisum o.a., dat in menig district aan de Chr. kiezers candidaten worden opgedrongen, aan wien ze zelf zonder dat nooit gedacht zouden heb ben. Bij de Kamerverkiezing te Gouda waren zelfs verscheidene sollicitanten naar dien zetel zich komen aanmelden...bij den particulieren secretaris van Minister Kuyper. Ook herinnerde mr. De Vries nog aan het bekende optreden van dr Kuyper te Zwartsluis waar hij onder aanroeping van Gods zegen de candidatuur van den ongeloovigen Meesters had aanbevolen, tegenover den a. r. conservatief, den heer Beelaerts van Blokland. Te Groningen betoogde de heer Staalman uitvoerig, dat de Ministers van Justitie en van Oorlog dingen hadden gezegd en gedaan, die niet strookten met de christelijke begin selen, en dat er bij de behandeling van de militaire strafwetten veel geschied is wat het Ministerie nooit zal kunnen verantwoorden. Spr. was steeds ernstig opgekomen voor het recht der kleine luyden en vroeg of het billijk was, dat de „Standaard" hem eens „Wilde" noemde. Wat de militaire strafwetten aan gaat, de kwestie scheen niet te zijn om recht te spreken, maar om de menschen onder den duim te houden. Spr. had in de Kamer, wanneer er gestemd moest worden over een amendement, wel eens hooren vragen Van wie is het Eu op het antwoord „van Schaper" had de vrager gezegd„dan" stem ik tegen Bij de behan deling der strafwetten hebben de heeren den domper op hun geweten gezet. En voorts van de a.-r. voorstemmers betreffende het nieuwe ooriogschip kunnen geen drie hun stem motiveeren, maarde „Standaard" had het gezegd. (Ass. Ct.) Te Katwijk heeft de logger „Minister Kuyper" schipper W. Post, reeds- vijf reizen gemaakt en pl.m f 18,000 besomd, terwijl de veel deftiger Scheveningsche bom „Prof. dr. A. Kuyper", die van de tweede reis arri veerde, nettenverlies, beschadigde vleet en een halve lading had. Vrijdagavond werden te Assen aan het bureau van politie gebracht twee minderja rige kinderen, een meisje van 12 en een jon gen van 7 jaar. Zij kwamen van Roermond en waren dooi den commissaris van politie aldaar op transport gesteld naar Vlachtwedde, waar een oom van hen moet wonen. De vader dezer kindnren heeft in de laatste jaren niets van zich laten hooren en hunne moeder is dezer dagen te Roermond aange houden, verdacht van diefstal Van plaats tot plaats door de politie over gebracht kwamen zij, waarschijnlijk Zaterdag avond, na drie dagen reizen, eindelijk op de plaats hunner bestemming, indien de oom hen althans wil aannemen. Voeding gedu rende de reis was onvoldoende, evenals het logies. Wanneer zal van hoogerhand er eens in worden voorzien, dat dei gelijke minderjarigen met den meesten spoed worden getranspor teerd In het belang der ongelukkigen, die op boven omschreven wijze worden overge bracht, ware het zeker zeer wenschelijk. (Ass. Ct.) Op de wek^lijksche verzuimlijst van schoolplichtige kinderen te Muntendam komen van 13—17 Oct voor drie kinderen, die de school niet hebben bezocht, of daaruit zijn verwijderd, wegensdronkenschap. Dit treurige feit staat in verband met de gewoonte van de landbouwers, om hun werk volk bij het eindigen van het aardappel rooien, op sterken drank te onthalen, hier en daar reeds vervangen door koffie met koek, en waarvan de kinderen ook hun deel krijgen. Een goed hart. Bij de gehouden collecte voor het Generale Boereahulpfonds te Apeldoorn bevond zich een eigenaardige bijdrage Het vrouwtje, dat deze schonk, had aan de dames verklaard, geen geld te kunnen geven maar ofschoon zelf behoeftig, wilde ze toch iets aan de arme Boeren afstaan. Daarom maakte ze fluks een klein pakje en wierp dat in het collec tezakje „meer kon ze heusch niet doen", zeide zij, en deed eenigszins verlegen de deur dicht. Bij het nazien der collecte bleek het pakje te bevatten een zwaar gouden slot, een paar oorbellen en een trouwring, ver moedelijk een waarde vetegenwoordigende van 20 a 25 gulden. En zoo waren er nog meer hoogst sympathieke, tot de harten sprekende gaven. Wij zijn geneigd te vragen, schrijtt het „U. D.", of de commissie niet verstandiger gedaan zou hebben deze behoeftige vrouw over te slaan Eu zou het geen plicht zijn het vrouwtje die schatten, dierbare herinneringen misschien, terug te brengen P COURANT,

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1