N°. 1589. Zondag 2 November. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een kurketrekker, con stalen rozenkrans en een ceintuurgevon den te den Burg. Baldadig vernielen van de ISOLATOREN der Rijkstelegraaf- en -telephoonlijnen. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel waarschuwt, ingevolge Regeeringsaanschrijving dat het moedwillig beschadigen van Rijkste legraaf- en -telephoonwerken, krachtens artikel B51 van het Wetboek van Strafrecht, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste DRIE JAREN. Ouders, voogden en onderwijzers worden aan gemaand om hun invloed op de jeugd te doen gelden, ten einde het stukwerpen van de isola toren (porseleinen potjes) der Rijkstelegraaf- en -telephoonlijnen tegen te gaan, daar dit baldadig vernielen in de laatste jaren in zeer hooge mate is toegenomen. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 21 October 1902. De Burgemeester, H. W. DE JONCHEERE. BESMETTELIJKE ZIEKTE— ROODVONK. De BURGEMEESTER van TEXEL Kennisgenomen hebhende van het feit, dat zich in deze Gemeente (te de Cocksdorp en in den polder Eierland) eenige gevallen van Rood vonk hebben voorgedaanj Geeft den ingezetenen in ernstige overweging ter zoomogelijke voorkoming van verdere ver spreiding dier besmettelijke ziekte, het binnentre den van besmette woningen en het in aanraking komen met voorwerpen afkomstig uit die woningen zooveel mogelijk te vermijden en verder om melk voor het gebruik goed te koken. Wordende hierbij tevens de aandacht geves tigd op art. 8 der wet van 4 Dec. 1872, Stbl. 134, en daarvan in het bizonder de laatste alinea, luidende art. 8 als volgt „Het is verboden, lijders aan eene besmet- „tolijke ziekte te vervoeren of te doen ver boeren, behalve in de gevallen in deze wet „aangewezen; zichdaaraan lijdende, naar eene „andere plaats te begeven voorwerpen, die „in aanraking waren met lijders of overledenen „aan eene besmettelijke ziekte ot daarvan „afkomstig te vervoeren, te doen vervoeren, „ten geschenke of in gebruik te geven of te „doen geven, te nemen oi te doen nemen, „tenzij na ontsmetting volgens art. 25; door onvoorzichtigheid of achteloosheid gevaar voor „ibesmettingdat voorzien kon worden voor anderen te doen ontstaan Overtreding van art. 8 wordt gostraft met geldboete van ten hoogsto f 25,of met gevan genisstraf van ten hoogste drie dagen. Texel, den 28 October 1902. Do Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. OPENBARE VEILIGHEID. De BURGEMEESTER van TEXEL Gelet op de klachten over het gevaar dat kan veroorzaakt worden door het in de nabijheid der openbare wegen te droogon hangen oi leggen van waschgoed of dergelijke, waardoor aan paar den voor rijtuigen of wagens bespannen, schrik aangebracht kan worden Overwegende dat het reeds eenige malen is voorgekomen dat dit aanleiding tot ongelukken heeft gegeven Vertrouwen stellende in de medewerking der ingezetenen in het belang der openbare orde en veiligheid van personen en goederen doet bij deze een dringend beroep op die mede werking der burgerij, om bij het te droogen hangen of leggen van bovonbedoelde voorwerpen dit op genoegzamen afstand te doen der open- baro wogen, liefst nohter de woningen of daar waar het van een openbaren weg niet zicht baar is. Tevens brengt hij in herinnering het die zaak betreffende artikel van de politie-verordening, hetwelk luidt als volgt „Het is verbodenzonder vergunning van „Burgemeester en Wethoudersop- of langs den openbaren weg, zeilenlinnenhuiden of andere stoffen op te hangen of neer te leggen tenzij op eigen grond en dan op minder dan „vijf Meter van den openbaren weg." Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met geldboete van ten hoogste drie Gulden. Texel, den 30 October 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. OP! VOOR DE BOEREN! Zij zwerven rond van land tot land, De nooit verwonnen helden. Verloren is hun dierbaarst pand, Waarvoor zij 't leven stelden. Toch werd hun vrijheid duur verkocht, Hélaas, in 't eind verloren. 't Is thans voor hen geen zegetocht, Wat jubelklank ze ook hooren. Zij zwerven ver van 't dierbaar land, Waarvoor zij roemvol streden; Waar veel verwoest werd en verbrand; Waar naamloos werd geleden. Geen wraakgeroep ontwelt hun mr.nd. Doch niets kan hen verhinderen Om overal, de wereld rond Te gaan voor vrouw en kindren. Eerbiedig groet hen Nederland Na zulk heldhaftig strijden; Men reikt hen liefdevol de hand, En staat hen bij in 't lijden. Wie voelt niet al hun grievend wee, Bij wat hen is ontvallen? Och, helpt in stad en land toch mee Hun hoop rust op ons allen. Op! voor het kloeke heldenkroost Der onvergeetbre braven 1 Biedt vrouw en kindren hulp en troost; Verkwikt hen door uw gaven! Op! Nederland 1 Op! arm en rijk! Wekt hope waar zij vieezen Geve ieder van zijn liefde blijk I Steunt weduwen en weezen! W. M. Tz TEXEL, 2 November 1902. Wordt er bij aanbestedingen ter wille van de scherpe concurrentie door de aannemers dikwijls alles in 't werk gesteld om vooral niet meer en beter waar te leveren dan werd overeengekomen, bij de leverantie van koeken aan de coöperatieve vereeniging tot aankoop daarvan te Waal was de uitkomst alleszins gunstig voor de koopers. Verleden week werd n .1. de partij waarvoor met den heer Lensveld te Amsterdam was gecontracteerd ontvangen en werden de mons ters getrokken. Volgens het onderzoek aan het proefstation Hoorn bevatten die koeken in plaats van 88%, zooals was geguaran- deerd, 35% eiwit dus 2% meer terwijl iets meer vet en minder vochtigheid werd gecon stateerd. De analyse luide: 35% eiwit 11.1% vet 12.8% vocht, voldoende zuiverheid. Van 20 tot en met 31 Oct. werden van hier verzonden 68 schapen, 63 lammeren 12 koeien, 2 kalveren, 4 paarden en 16 varkens. Het was heden feest in de school voor gewoon lager onderwijs te den Burg, waai de heer L. J. Kikkert zijn zilveren ambstfeest als Onderwijzer vierde. Nadat de jubilaris dezen morgen in het eenvoudig, doch keurig versierde schoollokaal was binnengeleid, werd hem door zijne leerlingen een voor deze ge legenheid vervaardigd feestlied toegezongen. Daarna nam het Hoofd der school, de heer C. A. de Braai, het woord. Hij feliciteerde den jubilaris uit naam van de leerlingen, onderwijzers en onderwijzeressen der school, er op wijzende, dat de heer Kikkert het voor recht geniet heden op een reeks van 25 jaren van getrouwe plichtsbetrachting en toewijding aan het onderwijs te mogen terugzien. Voorts uitte spreker de beste wenschen voor den heer Kikkert en diens gezin en overhandigde hem uit naam van de leerlingen zijner klasse een keurig cadeau, bestaande uit een sierlijke schrijfcassette. Allen, niet één uitgezonderd, hadden daartoe bijgedragen. De heer Kikkert bedankte voor de betoonde belangstelling, zoowel van den kant der leer lingen als van die der onderwijzers. Nogmaals zongen de jongens en meisjes, die daarna eenige versnaperingen ontvingen en nu hun Onderwijzer persoonlijk gelukwenschten. De Arrondissements- en de Districts- School opziener hadden den jubslaris een zeer waar- deerend schrijven gezonden en de E.A. Heer H. W. de Joncheere, Burgemeester dezer ge meente kwam den feestvierenden Onderwijzer in den loop van den morgen complimenteeren. Oudeschild, 31 Oct. Met de oestervissche- rij gaat het in den laatsten tijd niet voor- deelig. Algemeen wordt geklaagd, dat de vloot wat te groot is. Ook met den handel in ouwernollen of wulkers gaat het niet naar wensch. De visschersbevolking doorleeft dus weer zorgvolle tijden. Oosterend, 31 Oct. De meeste oesterkorders hebben reeds weder naar andere bezigheden moeten omzien, daar de oestervangst gering was, en men ook deze weekdieren niet op de gewone wijze van de hand kon doeD. Men heeft ook op andere wijze verzonden, doch met zeer zuinig resultaat. Ook het visschen naar mosselen heeft slechte uitkomsten opgeleverd, daar de gevangen waar over het algemeen niet naar genoegen was. 't Is daarom, dat de meeste visschers weder naar de Noordzee moesten trekken in afwachting van de garnalenvangst. Ook hier is gisteren door dokter A. "Wagemaker een. geval van roodvonk gecon stateerd, gelukkig in lichten graad. Gisteren heeft in het district Helder de verkiezing (officieele candidaatstelling) plaats gehad voor een lid der Provinciale Staten, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Dr. P. P. C. Hoek. Bij den Burgemeester der gemeente Helder (hoofdplaats van het kiesdistrict), die daartoe ten Raadhuize zitting hield, werden voor twee candidaten lijsten ing leverd, nl. voor de heeren C. S. Jaring, candidaat der Liberale Kies- vereening „Helder" en Th. Terra, candidaai der Roomsch-Kathol. Kiesvereeniging „Eendracht". Uit deze candidaten zal op Dinsdag 11 No vember a.s. een6 keuze moeten worden gedaan. De werkeloosheid op de scheepswerven langs den Hollandschen IJsel is groot. Slechts luttele scheepjes staan op stapel en bijna iedere week worden er arbeiders ontslagen. Het ziet er mitsdien met het oog op den naderenden winter voor vele gezinnen treurig uit. XELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Berg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BEROEP der Boeren-genemals op de beschaafde wereld. Het zal de wereld nog versoh in het geheugen zijn hoe de Boeren na een hangen strijd voor hunne onaf hankelijkheid van meer aan twee en een half jaar, eindeljjk genoodzaakt z\jn geworden de termen van overgave, hun door de Itegeeri-g van Zijne Britscho Majesteit, Koning Eduard VII voorgelegd, door middel van hunno afgevaardigdon te Vereeniging aan te nemen. Gelijktijdig werd ons door die afgevaardigden opge dragen ons naar Engeland te begeven ten eindo in de eerste plaats een beroep op onze nieuwe Rcgeoring te doen om de ontzaohelijke ellende die door de lengte en breedte der nieuwe Kolonies heorsoht te verzaehton. Slangden wij hierin niot, dan zouden wjj een beroep voor liefdadige bijdragen op de menschelijkheid van de beschaafde wereld doen. Daar wij er tot dusverre niet in geslaagd zijn de Engelscho Regcering ie bewegen ons volk verder be hulpzaam te zijn, en de nood onbeschrijfelijk hoog is, blijft er voor ons niets over dan onB te wenden naar de volkeren van Europa en Amerika. In de hachelijke dagen die wij doorworstelden, was het ons en de onzen zoet, gedurig binken van sympa thie uit alle oorden te ontvangen. De geldelijke en andere ondersteuningen aan onze vrouwen en kinderen in de concentratie-kampen, en aan de krijgsgevangenen in alle doelen der aarde, droegen oneindig veel hij om hot lot van die arme ongelukkigen te verlichten, en wij nemen deze gelegenheid te baat om namens hot volk van do gewezen Republieken onzen innigen dank te betuigen aan allen, die ons in het verleden lief- dadiglijk hebben ondersteund. Hot Boeren-volkje kan nimmor de hulp vergeten, die hetzelvo bewezen werd in do donkere uren van z\jno beproeving. Hot volk van de twee Republieken had alles veil voor zijno onaf hankol\jkbeid en nu de worstelstrijd voorbjj >s> ataat het totaal goruïnoerd. Hoewel wjj niet e gelegenheid hadden een nauwkeurigen staat op te maken van de verwoesting, aangericht in de twee Re publieken, zijn wij op grond van onze persoonlijke kennis overtuigd, dat er minstens dertig duizend huizen op de boerenplaatsen en bovendien tal van dorpen door de Britten gedurende den oorlag verbrand of vernield zijn Onze woningen met de meubelen zjjn verbrand of vernield, onze boomgaarden neergeveld, alle landbouw gereedschappen stukgeslagen, molens vernietigd, elk levend dier is weggevoerd of gedood - niets bleef ons helaas! over. Het land is een woestenij. Ook heeft de oorlog vele slachtoffers geëisckt en het land weer galmt van het geween der hulpelooze weduwen en weezen. Bovendien behoeft niet te worden herinnerd hoeveel in de toekomst voor de opvoeding van de kinderen onzer burgers zal noodig zijn. In dezen grooten nood wenden wij ons nu tot de wereld met net verzoek om door liefdadige bijdragen onze weduwen en weezen. onze verminkten en andere nooddruftigen te hulp te komen en onze kinderen be hoorlijk te doen onderwijzen. Wij wijzen op de verschrikkelijke gevolgen van den oorlog, om onze groote behoefte ter kennis van de wereld te brengen en geenszins om de gemoederen opnieuw gaande te maken. Het zwaard rust nu in de schede en alle geschillen zwijgen in tegenwoordigheid van zoo groote ellende. De schade, door den oorlog berokkend, is onbeschrij felijk groot, zoodat het kleine bedrag dat Engeland, volgens de termen van overgave, zal schenken, zelfs indien tienmaal vermenigvuldigd geheel en al ontoe reikend zal zijn om ook maar de oorlogsverliezen te dekken. De weduwen en weezen, de verminkten en nood druftigen, en onze kinderen voor wie alleen wij dit beroep doen, zullen dus daaruit weinig en in de meeste gevallen niets trekken. Alle bijdragen zullen gestort worden in een fonds genaamd „Het Generale Boeren-Hulpfonds", en dit fonds zal uitsluitend besteed worden om in de behoeften van de personen, voor wie hetzelve verzameld wordt nu en in de toekomst te voorzien. Wij verzoeken vriendelijk de hartelijke samenwerking van de bestaande Comité's in de verschillende landen van Europa en Amerika, en staan nu op het punt die landen beurtelings een bezoek te brengen ten einde de zaak behoorlijk te organiseeren. Louis Botha. C. R. de Wet. J. H. de la Rey. Naar aanleiding van bovenstaand Beroep der Bóeren- Generaals, en ingevolge een schriftelijk verzoek door hen tot het Hoofd onzer Gemeente gericht, heeft zich alhier een Comité gevormd uit verschi lende ingezete nen der onderscheidene dorpen, om te trachten ook op ons eiland gelden voor dat doel in te zamelen, waaraan in de eerstvolgende dagen uitvoering hoopt te worden gegeven. Zeer zeker behoeft het Comité r.a kennisname van het zoo tot ons sprekende Beroep der Bóeren-Gene raals, geen woorden tot opwekking hierbij te voegen, overtuigd als het is dat ook de ingezetenen van Texel ovenals het Comité ten volle doordrongen zijn van den dringenden nood die in Z.-Afrika heerscht. Moge ook thans nog ditmaal, evenals ten tijdo van den oorlog, op ons eiland de bede om hulp van onze Z. Afrikaansohe stamgenooten, die helden dor Geschie denis, niet tevergeefs zijn. Het Comité v/h Generale Boeren-Hulp-fonds op Texel Burg. H. W. de Joncheere, Voorz. G. A. Hajenius, Secret, en Eenningm., G. C. L. Buysman, R. S' Kuperus, W. C. Reij, E. Vlessing. Oosterend. W. Bakker Kz., M, Roosebooni, B. van Zweden. Oudeschild. W. Mets Tz., A. Vinkensteyn. Hoorn. K. Lap Bz., C. Leffcf. Kooj* F. Heeroma, C, Kuip. de Cocksdorp. R. Barcnds, W. Brans, de Waal. W. F, Smits.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1