kainitT Tandarts FEENDERS, Goud en Zilverwerk, Geld verkrijgbaar is op Maandag 3 Nov. en vervolgens eiken Maandag Zitting van den Raad der Gein. Vlieland, Laatste waarschuwing. ZAKKEN koopt, IIORLOGIëN, REGULATEURS, WEKKERS®. Noordhollandscli Landbouwcrediet te Alkmaar. Buitenland. Marktberichten. Pre d i kbeu r ten, ADYERTENTIËN. Oproeping. tot het verrichten van allerlei soorten timmerwerk, 10,000 kilo's Kainit, a. Kikkert. Hoofdgracht 13, Helder, te consulteeren in Hötel „DE LINDEBOOM" BURG-TEXEL van 91 uur. Des ambtenaars plicht! Door medici in Den Haag wordt blijkbaar meer vertrouwen gesteld in de nauwkeurig heid van de boterwaag dan in die van de automatische weegtoestellen. Vandaar, dat zij patiënten, wier gewichtstoe- of afname zij wenschen te controleeren, ter waag zen den. De waagmeester doet zijn plicht je gens hen, evengoed als jegens de boter, en gaf dezer dagen een dame de volgende ver klaring af „De ondergeteekende, waagmeester aan de gemeentewaag teverklaart bij deze op den eed bij den aanvang zijner be diening gedaan voor en ten behoeve van mej. X. als afleveraar te hebben geregis treerd de kwantiteit van één mensch (H. Ed.) „boter', was doorgestreept zijnde door den weger bevonden te wegen 229,10 kilo gram braio." Naar de vraag naar het netto-gewicht ver klaarde de ambtenaar zich incompetent. Gemeente-ambtenaren hebben het ook zoo verschrikkelijk druk Den 12en December 1881 werd vanwege het gemeentebestuur van Velzen aangevraagd aan een Friesche gemeente, het extract uit de geboorteakte van een persoon, die moest worden ingeschreven. Dit document werd ontvangen den 26en October 1902, dus... 21 jaar later! Blijkens de bij het extract teruggezonden aanvraagkaart, is deze ter plaatse aangeko men 18 December 1881, terwijl de enveloppe waarin het document is toegezonden, den datum draagt van 25 October 1902. (R N.) Accijns-verhooging op het gedistilleerd! Het hoofdbestuur der „Nederl. Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende Dranken" heeft een adres gericht aan H. M. de Koningin, Hare Majesteit eerbiedig verzoekende het aangekondigde wetsvoorstel tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd (van f 63 op f 70 per H. L. ad 50 pCtniet bij de Tweede Kamer in te dienen, maar te trach ten op andere wijze te doen voorzien in het tekort, dat over het dienstjaar 1903 geraamd is op de gewone uitgaven. Een uitvoerige nota vergezelt het adres. Het „Tehuis voor ontslagen gevange nen" van het Leger des Heils, dat zal ver rijzen op de kolonie „de Groote Batelaar", onder de gemeente Lunteren, is reeds in aanbouw. Woendag a. s. zal daar een gedenksteen worden geplaatst. De commandant van het Leger des Heils in Nederland en België, CL Cosandy, zal daarbij tegenwoordig zijn. Geslepen vogels Een keurig gekleed persoon zoekt diaman ten ringen uit, maar vindt niets van zijne gading. Toen hij zou vertrekken, bemerk'e de juwelier, dat hij een ring van groote waarde mist. De mijnheer weet van niets, hij laat zich onderzoeken, doch men vindt niets en laat den man weer gaan na hem verontschuldigingen te hebben aangeboden. Een half uur Tater treedt een goedgekleede dame binnen, die naar goedkoope sieraden vraagt en er een koopt. Intusschen heeft zij echter den tijd gehad den ring, dien haar medeplichtige met was onder den toonbank- rand had bevestigd, weg te nemen, en het doel is bereikt. De Amsterdamsche Raadsleden mr. Z. van den Berhh, G Van Arkel en K. C. Wiers- ma hebben een voorstel aan den Raad aldaar ingediend, om de voordracht van B. en W. betreffende het verschaffen van schoolpan- toffels aan te vullen en aldus te lezen 1. Voor het dienstjaar 1903 de proef te nemen met de verschaffing van gemeentewege a. van schoolpantoffels, ten gebruike op de openbare scholen der le klasse en daar mede gelijkstaande bijzondere, voor kinderen die daaraan behoefte hebben b. van andere kleedingstukken c. van een school ontbijt eveneens aan sub a. bedoelde kinderen der daar omschreven scholen 2. te lezen in stede van „de uitdeeling van de schoolpantoffels", „de uitdeeling van het sub 1. a c omschrevene" 3. in stede van „f 14000", te lezen", „f 42,500". In de toelichting zeggen de voorstellers, dat zij een stap verder moeten gaan dan het verschaffen van schoolpantoffels alleen. Zij meenen, dat de gemeente ook voeding behoort te verschaffen in den beperkten vorm van een school-ontbijt aan de kinderen die daar aan behoefte hebben. De Kaapsche universiteit is slechts een ezamineerend. geen onderwijzend lichaam. Sedert eenigen tijd tracht men geld te vinden voor de oprichting van een „South African College", die de instelling voor het onderwijs zal zijn. Philipson Stow, die op de diamantvelden van Kimberlee rijk is geworden en meer dan Rhodes op de eer aanspraak schijnt te mogen maken van het bekende diamantsyn dicaat tot stand te hebben gebracht heeft nu voor dat College f 120,000 gegeven. Generaal De Wet heeft zijn passage biljet voor Zuid Afrika reeds genomen. Hij zal de reis maken aan boord van één dei- schepen van de Donald Currie Steamship Company en heden vertrekken. Het heet, dat de generaals Botha en De la Rey hun reisgenoot binnenkort naar Zuid- Afrika zullen volgen. Zij zouden namelijk van meening zijn, dat de reis van Chamberlain de voortzetting van hun rondreis door Europa onnoodig maakt. Een talrijk bezochte bijeenkomst van te Berlijn wonende Polen heeft besloten, een algemeene kerkelijke Poolsche organisatie te vormen, voor Berlijn en omstreken. Er werd bij de besprekingen nadruk op gelegd, dat het beter was, een Poolsch kind ongedoopt te laten, dan te dulden dat bij de doopplechtigheid Duitsch gesproken werd. Aluminium-huizen. Geen metselaars meer, we krijgen alumi nium-huizen, al ligt dit nog in een verre toekomst. In Amerika natuurlijkheeft men het eerste aluminium huis voltooid. Het staat in een der voornaamste avenues van Chicago, heeft 27 verdiepingen en is 64 M. hoog. Het gebouw wordt geschraagd door een stevig ijzeren kolommenstelsel, waarop de aluminium-platen, van een dikte van 1 c.M. ongeveer, steunen. Deze huizen zijn, naar het schijnt, solide licht en zindelijk. Een allernieuwst stakingstaaltje wordt te Parijs vertoonter wordt gestaakt door 16 0 leden van het Syndicaat van muzikale artisten, een organisatie, die in de Arbeids beurs zetelt en een eigen krant bezit. Van de eerste viool tot de Turksche trom alle aangesloten leden der Parijsche orkesten maken gemeene zaak en wanneer hun eischen om meer loon en extra betaling voor repe tities niet ingewilligd worden, zullen zij geen noot meer doen hooren. Zonderlinge geschiedenis. Een zekere K„ een Duitscher, was uit de gevangenis van Dortmund ontsnapt en naar Brussel gevlucht. laar ontdekte hij zijne jonge, schoone vrouw, die, terwijl K. in de gevangenis zat, kennis had aangeknoopt met zekeren S. en met dezen naar Luik vluchtte. K. nam eene kaart voor denzelfden trein, om beiden te Luik op te vangen. De vrouw volgde haar man naar Luik, terwijl S. naar Antwerpen reisde. Hier aan gekomen, telefoneerde S. naar de politie te Luik, zich uitgevende als Duitsch politie officier, dat een ontvluchte uit de gevange nis te Dortmund, vergezeld van een vrouw, met den volgenden trein te Luik zou aan komen. K. werd aangehouden, begreep dadelijk welke kool S. hem gestoofd had, vertelde nu de historie van S. met zijn vrouw en ver wittigde op zijne beurt de politie, dat de verleider, K's aanhouding voorziende, ook wel spoedig naar Luik zou komen om de vrouw op te zoeken. Hij had zich niet bedrogen, want eer het nacht was, zag men S. reeds tiiomfantelijk uit den trein stappen. Ook hij werd bij don kraag gepakt. Men vond hem in bezit van 52,000 mark Op Maandag den 27 October 1902 des avonds ten 8 ure. Afwezig de heer D. Visser wegens ziekte, voorzitter de Burgemeester. I De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. H Aanvraag van Mej. H. Poppink om ontslag als onderwijzeres, wegens vertrek naar Indië. Adressante verzoekt dit met ingang van 1 Januari. Op voorstel van den Heer J. Zoy- lemaker wordt evenwel bepaald, dat het ontslag zal ingaan op den datum, dat de opvolgster kan in dienst treden. III Benoeming van onderwijzeres voor het Her- halingsonderwijs. Tot Hoofd wordt benoemd de heer A. van der Ree, tot onderwijzer voor de jongens en meisjes do heer G. Donia en tot onderwijzeres voor de handwerken Mej. J. Visser, Deso benoemingen gesohie- den voor den cursus van den aanstaanden winter. IY Tot leden van hot Stembureau voor de ver kiezing van Lid dor Prov. Staten (vacature dr. Hoek) worden benoemd de heeren K. Visser en C. Visser en tot plaatsvervangers de hoeren J. Zeylemaker en H. Meyer. V Ingekomen missive van den hoer Directeur Generaal der Staatsspoorwegen, meldende dat de trein die te 11,45 te Harlingen aan komt, bij wijze van proef zal doorrijden naar het Dok, bij do aanlegplaats der Postboot, en zulks ten gerieve van de reizigers naar Vlieland en Terschelling. Van het verlangen om door te rijden moet aan den conducteur mededeeling worden gedaan. VI Rondvraag. De heer Hylkema deelt mede dat hij op het bord voor gemeentelijke aan kondigingen 2 Huwelijksafkondigingen heeft gezien, die naar zijne meening niet door den ambtenaar van den Burg. Stand eigenhan dig waren onderteekend. Hij meent dat het hoog noodig is, bij afwezigheid van den Bur gemeester, een ambtenaar van den Burg. Stand te hebben, die geregeld de pen kan hanteeren, waertoe de tegenwoordige func tionaris wegens hoogen leeftijd en ongesteld heid, altijd niet in staat is. De handteeke- ningen in de Registers worden ter Griffie van de Rechtbank onderzocht en moeten beslist eigenhandig worden gesteld. De le Wethouder, Ambtenaar van den Burg. Stand, zegt aanvankelijk, dat hij meent ei genhandig te hebben onderteekendnader door den Voorzitter ondervraagd, verzekert hij dat de handteekeningen eigenhandig zijn gesteld. De interpellant handhaaft niette min zijn twijfel. De Voorzitter, alhoewel zelden buiten de gemeente, beaamt de nood zakelijkheid eener betere regeling. Na deliberatie wordt besloten in de vol gende vergadering dit punt weder te be handelen en dan, zoo noodig, over te gaan tot de benoeming van een ambtenaar van den Burg. Stand. Schagen, 30 Oct. Aangevoerd10 paarden f 40 af 225. 2 Stieren 180 af 90; 950 Gelde- koeien f 120 a i 235; 50 Kalikoeien f 170 a f 240 50 Vaarzen f 80 a f 160; 20 Nuchtere Kalveren f 10 a f 16; 350 Schapen f 20 a f 27, Lammeren f af— Bokken en Geiten f 0,— a f 0.24 Varkens f 12.a f 14. 10 Vette Varkens 46 a 49 cent per half kg.50 Vette Koeien f 180 a 1 255; 108 Biggen f 6. a f 10.Kipeieren, f 5.a f 5.50Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.62 a 0.70. Leiden, 31 Oct. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 541 stuks f 119 af 270; 10 Stieren f 60 a f 318; Veulens 0 stuks af 01 382 kalfkoeion f 108 a f 266 Melkkoeien f 108 a f 266 192 Varekoeien f 91 a 1 238 541 Vette koeien f 119 a f 270 48 Vette kalveren f 39 a 1 106; 13 Magere kalveren f 9.a f 19.365 Graskalveren f 22 a f 61 1223 Vette schapen f 17 af 32.628 schapon (weide) f 12 a f 23.1 Paarden f a f 78; 187 Magere Varkens f 14 a f 36. Vette Varkens a ct. 353 Biggen f4.50 a f 13 Lammeren f af 0,—. Zondag 2 November. HERVORMDE GEMEENTE, Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds 7 uur Ds. Schroder. Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. Nam. half 3 Ds. Smits. (Doop.) GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. LIJST van de brieven en briefkaarten, aan het postkantoor Texel en de daaronder ressor- teerende hulpkantoren ter post bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2e helft der maand October 1902. P. Brink, de Boekhorst, Lochom. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 25 Oct. tot 30 Oct. 1902. GEBOREN Cornellsz. v. Maarten Boon en Jannetjo Stark (De Cocksdorp). ONDERTROUWD: Gcone. GETROUWD Jan van Heerwaarden en Botje Hopman (Eierland). Dirk Vos en Grietje Laribij (Oudesohilcf). OVERLEDEN Engeltje Drijver 3 maanden d. v. Cornelis Drijver en Feitje Daalder (Oosterend). Harm Arkema 80 jaar weduw naar van Elisabeth Oostema (den Burg). Jacob Plaatsman, 79 jaar. weduwnaar van Trijntje Bakker (Ooaterend). Getrouwd: S. K. HEEROMA en G. J. D. TER HORST, die, ook uit naam der wederzijdsche familie, hun hartélijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Hengelo O23 Oct. 1902. Den 308ten October overleed te Scha- gerbrug, na eene korte hevige ziekte onze geliefde Vader en Behuwdvader, de heer D. KOSTER, in don ouderdom van 60 jaar. N. KEIJSERKoster R. P. KEIJSER A. DIJTKoster. J. S. DIJT. Die iets te vorderen hebben van of verschul digd zijn aan den boedel van wijlen KLAAS PEREBOOM, in leven Koopman en slachter te Texel en aldaar overleden op den 13den October jl., worden verzocht vóór den 15deti dezer maand daarvan opgaaf of betaling te doen, ten kantore van J. H. MOO I EX. Texel, 1 November 1902. De ondergeteekenden bevelen zich beleefd aan Voor solied werk zal worden ingestaan. Minzaam aanbevelend C. HUISMAN, Burg. J. VEEN, Oudeschild. Het Bestuur van de 30 Gemeensch. Polders op Texel vraagt prijsopgaaf voor te leveren franco op de wagen bij de SLUIS in den polder het Noorden. Aanbiedingen worden ingewacht voor 11 No vember 1902 bij don Secretaris aan Den Burg. Aan Heeren landbouwers wordt bericht, dat ondergeteekende alle soorten tegen flinke prijzen. Ruimt vooral nwekunst- mestznkken op, daar zij anders verstikken. Aanbevelend, E. YLESSING. Voorhanden een ruime sorteering Pliotograpliiën van pendnles ter inzage. Alle uurwerken worden onder garantie ge leverd. op driemaandelijksche accepten, met en zonder borg. GELD tegen hypotheoaire zekerheid, met voldoende overwaarde. Agentschap van het J. E. WINKLER. u—ra—amm m—n if—wi—o

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2