No. 1590. Donderdag 6 A". 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschjjnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel BESMETTELIJKE ZIEKTE ROODVONK. „Hü die opzettelijk zich voor een ander' uit gevende aan eone krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR-" TEXEL, 5 November 1902. Dinsdag a.s. zal volgens de desbetreffende verordening alhier nog eens markt gehouden worden, een der zoogenaamde groote markten en aangezien het de laatste in dit jaar is, „de scheimarkt" Op die markt mag zeker wel een eenigszins grooteren aanvoer worden verwacht, dan op de Maandag alhier gehouden markt, toen de «uivoer van geen beteekenis was. Volgens eene opgave ons verstrekt door den directeur van het postkantoor alhier, is het postkantoor des Zondags van 7,30 tot 8,30 des voormiddags geopend, ook voor zaken den Rijkspostspaarbank betreffende. Naar wij vernemen zal de muziekver- eeniging „Trinitas", Maandag 17 dezer eene uitvoering geven en zal de heer Van der Horst alsdan voor dat concert zijne zeer gewaar deerde diensten verleenen. Muziekliefhebbers wacht alsdan een avondje vol kunstgenot. Naar wij vernemen werd door het Be stuur der Texelsche IJsclub besloten einde Januari van 't volgend jaar aan de leden weder een feestavond aan te bieden en als dan te doen opvoeren het zangspel „Eureka" van Mart. Schuil, schrijver o a. van de alhier zoo uitstekend bevallen zijnde operette „Fran- chemont ue Marskramer". Dit zangspel zal men laten voorafgaan door een blijspel. Bij de rederijkerskamer „Eendracht maakt macht" alhier bestaat het plan Zondag 16 dezer eene uitvoering te geven. Een twee tal blijspelen zullen worden opgevoerd terwijl ter afwisseling comische zangcoupletten door een der leden zullen worden voorgedragen, De Cocksdorp, 3 Nov. Tot opzichter van den polder Eierland is benoemd de heer J. Kalis alhier en tot secretaris-penningmeester de heer W. Lap Az., te Den Burg. Oudeschild, 4 Nov. Bij den havenmeester strandvonder alhier zijn aangebracht 232 stuks kuipershout, benevens een vat asphalt. Een en ander werd op stroom opgevischt. Op het terrein der oestervisscherij zijn twee schuiten met elkaar in aanvaring ge weest, waarbij de een nog al aanmerkelijke schade beliep en in lekken toestand naar de haven moest terugkeeren. Naar wij vernemen heeft het Bestuur van de afd. van den Ned. Protestantenbond Ds. Bosch van den Helder uitgenoodigd hier op te treden. Aan dat verzoek wordt gevolg gegeven, zoodat de Heer Bosch vermoedelijk reeds Zondag 9 Nov. a.s. optreedt en wel in de Herv. Kerk. Oosterend, 4 Nov. J.l. Zaterdag kwam bij Balgzand de botter T. X. 82 van schipper C. Zegel in aanvaring met de T. X. 95 van schipper K. Kuiter. Laatstgenoemd vaartuig lag aau de korren en bekwam averij aan den voorsteven. Door den visscher D. van Oost is bij het korren opgevischt een klein kruikje van een nauwe opening voorzien, waarin zich eenige tamelijk groote schelpen van flinters bevinden. In dit kruikje moet het zaad van deze weekdieren gevallen zijn, en ook zyn ze daarin ontwikkeld. Werd voor korten tijd vermeld, dat de vereeniging „Nut en Genoegen" waarschijn lijk haar 40-jarig bestaan niet feestelijk zou kunnen vieren, thans kan medegedeeld wor den, dat voldoende medewerking is verkregen, zoodat, behoudens onvoorziene omstandighe den, het feest op den gestelden datum zal kunnen gehouden worden. Op last van Hare Majesteit de Koningin brengt de directeur van het Kabinet der Koningin ter algemeene kennis, dat, gedurende Harei Majesteits verblijf in het buitenland, de aan Hoogst Dezelve gerichte brieven in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit—op de gewone wijzeper post kunnen worden ingezonden of bezorgd bij het Kabinet der Koningin te 's Gravenhage. H. M. de Koningin heeft f 5000 beschik baar gesteld voor het Nederlandsch sub-comité voor zieke en behoeftige Inlanders in de residentie Semarang, als blijk Harer groote belangstelling in en warme instemming met het streven om gelden te verzamelen ten behoeve dezer noodlijdenden. Men schrijft uit Apeldoorn aan het „U. D.": Op het Loo vertoeft thans Freiherr von Stenglin, een vriend van Prins Hendrik, die Z. K. H. schildert als ruiter in jachtkostuum De heer von Stenglin is een talentvol amateurschilder en maakte reeds eenige fraaie stukken van Het Loo. Hoewel de bestemming voor de schilderij niet bekend is, meent men te mogen veron derstellen, dat zij H-M. de Koningin-Moeder zal worden aangeboden. Postchèques Aan de postdirecties van de landen, die tot de internationale Postunie behooren is door den heer M. J. D. Merena, vroeger com mies bij de posterijen en thans adj-commies bij de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam het ontwerp gezonden van een internationalen postchéquedienst. Volgens dit ontwerp zal men ten postkan tore tegen storting van ten hoogste 1000 francs of daarmede volgens vasten koers ge lijkstaande andere specie of geldswaardig papier, een boekje erlangen met chèques, waarop aan andere postkantoren uitbetalingen worden gedaan, ook aan een anderen vooraf aan te wijzen persoon of door endossement, waar dit wordt toegestaan. De boekjes blij ven dan tot een daarin te vermelden dag geldigdaarna kan men het saldo van het kantoor van uitgifte terug erlangen. Men zou voor elk boekje, behalve het ge wone recht van postwissels, een vast recht van 50 centimes moeten betalen. Ook voor het binnenlandsch verkeer ware dit stelsel toe te passen, o. a. voor het ver strekken van reiskas, voor periodieke uit- keeringen, uitgangskassen, schippers, enz. De ontwerper acht zulke chèqueboekjes zeer in 't belang van reizigers, bepaaldelijk handelsreizigers en velen, die zichtwissels gebruiken. Met dergelijke regeling, waarbij de post als kassier dienst doet, is reeds in anderen vorm in Duitschland een proef genomen met goeden uitslag. („Hbl.") Geen schoolpantoffels, school-ontbijt of •kleeding I De Amsterdamsche gemeenteraad heeft zoo wel 't voorstel van den heer v. d. Bergh c.s. om f 420C 0 te bestemmen voor school-ontbijt, -kleeding en -schoeisel, als t voorstel van Burgem. en Wetb. om f 14000 uit te trekken voor schoolpantoffels, verworpen. Eveneens werd verworpen het voorstel van den heer Jitta c.s. om aan Burgem. en Weth. op te dragen een onderzoek, in hoeverre het mogelijk is corporaties voor kindervoeding en kinderkleeding te subsidieeren. Erfenis Pieter Teyler v. d. Hulst Eenige „rechthebbenden" op de millioenen- erfenis van Teyler hebben te Groningen ver gaderd. Besloten werd, dat een bestuur—bestaande uit de heeren F. De Jong, van Scheemda, J. Wichers, P. W. Kluwel en J. Babtisten te Groningen de zaak zal blijven onderzoeken al duurt het nog vjjf of tien of nog meer jaren. De Groningers hebben nu al f 600 aan het zaakje ten koste gelegd zonder tot eenig resultaat te komen. Er kunnen nog wel eens f600 aan.... weg gegooid worden 1 Bij de afwerking van het nieuwe Beurs gebouw te Amsterdam heeft de heer Berlage met een ongelukkigen tegenvaller te kampen. Eenigen tijd geleden is een der binnenmuren gaan scheuren, en sinds het ontstaan van deze scheur is zij in omvang toegenomen. De oorzaak moet denkelijk schuilen in het werken van een der heipalen, die geslagen is op de plaats waar zich vroeger het water van het Damrak bevond. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De BURGEMEESTER van TEXEL: Kennisgenomen hebhende van het feit, dat zich in deze Gemeente (te de Cocksdorp en in den polder Eierland) eenige gevallen van Rood vonk hebben voorgedaan Geeft den ingezetenen in ernstige overweging ter zoomogelijke voorkoming van verdere ver spreiding dier besmettelijke ziekte, het binnentre den van besmette woningen en het in aanraking komen met voorwerpen afkomstig uit die woningen zooveel mogelijk te vermijden en verder om melk voor het gebruik goed te koken. Wordende hierbij tevens de aandacht geves tigd op art. 8 der wet van 4 Dec. 1872, Stbl. 134, en daarvan in het bizonder de laatste alinea, luidende art. 8 als volgt „Het is verboden, lijders aan eene besmet telijke ziekte te vervoeren of te doen ver boeren, behalve in de gevallen in deze wet „aangewezen; zichdaaraan lijdende, naar eene „andere plaats te begevenvoorwerpen, die „in aanraking waren met lijders of overledenen „aan eene besmettelijke ziekte ot daarvan „afkomstig te vervoeren, te doen vervoeren, „ten geschenke of in gebruik te geven of te „doen geven, te nemen of te doen nemen, „tenzij na ontsmetting volgens art. 25door onvoorzichtigheid of achteloosheid gevaar voor „ibesmettingdat voorzien kon worden voor anderen te doen ontstaan". Overtreding van art. 8 wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 25,of met gevan genisstraf van ten hoogste drie dagen. Texel, den 28 October 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. STEMMING ter verkiezing van een lid van de PROVINCIALE STATEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den 11 November aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags v ij f uren, de stemming zal geschieden ter vervul ling van een plaats in de Provinciale Staten van Noord-Holland voor het kiesdistrict Hel der, waartoe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde zijn JARING, C. S. TERRA, Th. Tevens wordt de aandacht gevestigd op ar tikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, lui dende Texel, den 1 November 1902. De Burgemeester voornoemd. H. W. DE JONCHEERE. GENERALE BOEREN-HULP-FONDS op Texel. In verband inet onze vorige opgave, doelen wij mede, dat ook de heer R. Visser, weesva der te den Burg, lid is van het Comité voor het Generale Booren-Hulp-fonds.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1